voor CALLANTSOOG. 't Qaitantlcw-g. turn iveieeA,. Zatcrdag 19 Juli 1952. No 5 aubpiciin de.fi U.U.U. QaManUo-ag.. V.V.V. AGENDA voor de maand juli DORPSNIEUWS YlaWi Amlteidam en 't Gaol. -- /- RED ACTIE Abonnement f 1,25 per seizoen Druk B. OUWERLING bij vooruitbetaling, franco per post Fa. K. VAN LOENEN Zn. (V) Schctscn en herinneringen. De Swanenduiners achtten hem evenzeer in staat om een mens naar de andere wereld te helpen, als om een ongezond schaap de hals af te snijden, welke bezigheid hij dikwijls genoeg te verrichten had onder zijn magere kudde. Noch ds Brak noch Stalman hadden dit verwijderde lam hunner kudde bezocht. De Swanenduiners hadden hun elk bezoek bij de ruwe kerel steeds ontraden. Hoe onont- wikkeld hun eigen godsdienstig en zedelijk leven was, zij hadden geen kleuren donker genoeg, om hun leraars dit uitvaagsel der mensheid af te schilderen. Broeder Jerimas Zwavel beschouwde deze bok onder de schaapkudde van Swanenduin als een werktuig, juist geschikt om hem zijn bedoelingen te doen bereiken. Klaas Kat was, evenals velen van zijn soort, zeer bijgelovig en deze omstandigheid kwam Jeremias Zwavel uitnemend te stade. Hij nam de schijn aan van schapen te willen kopen van Klaas, toen hij zich voor de eerste maal bij hem vervoegde en dong op de prijs, die Klaas er voor vroeg zoveel af, dat deze hem vloekend vroeg „Je houdt me voor de zot, kerel Het was Zwavel er juist om te doen ge- weest, dat Klaas deze vloek zou uitspreken. „Hoor, Klaas,'' zei hij, „je uit daar de wens, dat God je verdoemen mag. Weet je wel, wat dat is verdoemd zijn Dat gebeurd, vervolgde hij op een holle toon, als je dood bent. Dan komt er een die nog slechter is dan jij en die pakt je beet, de Satan, weet je En hij grinnikt er nu al over, dat je zo bezig bent je ziel aan hem te verkopen. En als je in Satan's klauwen bent, ging broeder Jeremias voort met steeds holler stem, dan kom je er niet weer uit, versta je dat wel? Of je al schopt en slaat en bijt, het helpt je niets. Hoe meer beweging je maakt, des te dieper zal hij zijn vurige nagels in je ziel zetten. Dan zie je eindelijk heel diep een vuur en als je er nog uren ver vandaan bent, dan voel je al zo'n hitte, dat je denkt te verschroeien en te stikken. Dat's nog maar een voorproefje, ellendeling. Je zult het nog veel heter krijgen. En als je er vlak bij bent, dan zou je wel willen, dat Satan zijn klauwen nog maar dieper in je ziel sloeg, om je vast te houden, maar dan zal hij je juist loslaten en of 't je al probeert hem vast te houden, het helpt je niet. Hij schudt je van ziel af en je valt dan in een zee van vuur en je zinkt en je komt weer boven en dan komt Satan en geeft je een trap op je verdoemde kop, dat je weer naar beneden gaat. En hoe lang denk je dat dit duren zal Hoe lang Zeg Klaas, die in 't eerst verbaasd had staan kijken bij het horen van Zwavels woorden- stroom, was langzamerhand iets gaan voelen dat op vrees geleek. Schuw zag hij broeder Jeremias aan, wiens stem al meer en meer als een grafstem klonk en wiens ogen steeds dreigender de ruwe kerel aankeken. Klaas antwoordde niet. „Je weet het niet, he? Dan zal ik het je zeggen. Hoe oud ben je „Zestig jaar, zowat, denk ik", zei Klaas. „Zestigjaar, nu, dan komt het begin gauw, want zeventig zijn de jaren van een mensen- leven. Het begin versta je, als de dood je in zijn magere knoken krijgtde dood, die je evenmin als Satan kunt ontlopen, het begin komt met de dood, maar honderd jaar later lig je nog te branden en duizend jaar daarna nog en weet je wat een millioen is „Neen" zei Kl^as, steeds schuwer broeder Jeremias aanziende en steeds angstiger zich wendend en draaiend. Als je nu eens zoveel jaren als er korrels zand in 't duin zijn, lag te branden, dat zou een hele tijd zijn nietwaar „Ja, jazei Klaas, die opnieuw angstig begon te worden. „Nu, je mocht blij zijn, als je zoveel jaartjes brandde, als er zandkorrels in 't duin zijn". „Och, ZwavelJe maakt 't me zo be- nauwd." ZONDAG 27 JULI Zandhopen maken. ZONDAG 3 AUGUSTUS Strandfeest Neringdoenden ZONDAG 10 AUGUSTUS 't GROTE STRANDFEEST Zandfiguren maken. Nadere gegevens volgen. „Benauwd 1 Zeg je. Je moest op de grond kruipen kerelJe moet de haren uit je zondige kop rukken." De ziel van de ruwe kerel werd hoe langer, hoe meer overmeesterd door de vrees voor een verschrikkelijke straf en tegelijk werd de overtuiging meer en meer in hem gevestigd dat hij, om aan die straf te ontkomen, zich onafscheidelijk moest vastklemmen aan Jeremias en aan hetgeen deze hem voorhield. Klaas was dus voor de zaak gewonnen en het kostte Jeremias weinig moeite om zijn ruime schuur in gebruik te verkrijgen tot het houden van vrome bijeenkomsten. Tweemaal per week begaven zich de volgers van Zwavel zich langs de duinpaden in de avondschemering naar de schuur van Klaas Kat. De voorganger in deze samen- komsten had van de tussenkomst der politie in deze afgelegen hoek geen last. De oude, dove en halfblinde politiedienaar wist van de samenkomsten ten huize van Kat nauwelijks af en als des Zaterdags bij de burgemeester kwam, die op een naburig dorp woonde en deze hem vroeg, hoe het te Swanenduin ging, luidde het stereotype antwoord „Alles in orde, burgemeester (Wordt vervolgd.) Vrijdag 4 Juli j.l., 's morgens half zeven, vertrokken we, nagewuifd door enkele ouders en verwanten. 't Weer zag er slecht uit en voorspelde niet veel goeds die dag. Toch hadden de weergoden het goed met ons voor, want al heel spoedig klaarde het op. De zon brak door en het werd een mooie dag, een mooie dag in de ruimste betekenis van het woord. Het eerste doel was een kort bezoek aan 't eeuwenoude dorpje De Rijp. Hier be- zichtgden we het prachtige historische raad- huis, gebouwd door Leeghwater, de grootste waterbouwkundige van zijn tijd. Via Edam, Volendam en Monnikendam bereikten we de hoofdstad. Hier stond een bezoek aan 't tropisch museum op het programma. Op deskundige wijze werden we rondgeleid. Aan de hand van verschillende diorama's kregen we een duidelijk beeld van 't leven en werken van de Indonesische be- volking. De gamelan, 't Javaanse orkest, met zijn vele vreemde instrumenten, zoals gong, gendri, kenong, gambang enz., werd op een voor de jeugd zeer interessante en duidelijke wijze uiteen gezet. In de schatkamer van de sultan konden we de prachtig bewerkte krissen, gouden en zilveren sieraden bewonderen. Tot besluit nog een kijkje bij de wajang- poppen, met behulp waarvan de Javaan de strijd tracht uit te beelden tussen 't goede en 't kwade. Het wajang-spel begint zodra de zon ondergaat en eindigt pas weer bij 't aanbreken van de dag. De verteller, dajang genoemd, vertelt bij het wajong-spel, zonder ook maar een rustpoos, uren achter elkaar door. Van wic ben jij'r ientje. In de rondvaartboot kwam Kees even in moeilijkheden, toen hij onverwachts door een buitenlander in Duits werd aangesproken. Kees trok een gezicht alsof hij zeggen wilde Van wie ben jij 'r ientje, boy Het spreekt vanzelf, dat Kees nog wel even op de kar werd genomen. Met deze rondvaart werd 't bezoek aan de Amstelstad besloten. Maar nog was de tijd van teruggaan niet gekomen. En met 't welbekende „En we gaan nog niet naar huis", werd de tocht voortgezet, met bestemming 't Muiderslot. Hier werd Floris V, graaf van Holland, ruim 600 jaar geleden door de Edelen ge- vangen genomen en later vermoord. In de 17e eeuw werd het slot bewoond door een van Neerlands grootste dichters van de 17e eeuw P. C. Hooft. Vele geleerde tijdgenoten van Hooft waren zeer geziene gasten op 't Muiderslot. De wapenkamer met zijn harnassen en oude wapens, sprak vooral tot de verbeelding der jongens. Tot besluit nog naar de speeltuin „De Egmonden" en dit reisje behoort weer tot 't verleden. Vermoeid maar zeer voldaan kwamen we in ons dorp terug. Met dank aan alien, die aan 't welslagen van dit reisje hebben mee- gewerkt, in 't bijzonder aan ons fanfarecorps, dat als altijd weer op zijn post was en de muzikale omlijsting verzorgde, besluiten wij deze regels. Overgangs-examens. R.H.B.S. Den Helder. Verhoogd van de 2e naar de 3e klasse Truus Correlje en Lyda Schreuder (tijd. alhier) U.L.O. Schagen. Verhoogd van de le naar de 2e klasse T

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 1