voor CALLANTSOOG. 't QcMcuuUo-ag, luui iv-eleeA. Zaterdag 26 Juli 1952. No 6 £>-e uitqxuw, deeftt piaaiL ancLel aulpCcieti del V.U.U. Ga££ariUo.o-y. V.V.V. AGENDA voor de maand Juli DORPSNIEUWS REIS-INDRUKKEN RED ACTIE Abonnement f 1,25 per seizoen Druk B. OUWERLING bij vooruitbetaling, franco per post Fa. K. VAN LOENEN Zn. (VI) Schetsen en herinneringen. Hetgeen Caroline vernam van Zwavels werkzaamheid en van de steeds toenemende dweperij te Swanenduin, riep haar de ge- dachte aan de vroeger zo wakkere werk zaamheid van Stalman aldaar weer helder voor de geest en met vernieuwde kracht voelde zij dan de smart over het treurig einde, dat zijn ijver en werkzaamheid gehad hadden. Enige maanden achtereen vernam zij steeds ongeveer hetzelfde omtrent Swanenduin en niets van haar man. Toen echter kwam er een brief, waarin de geneesheer van een vreemd gerucht melding maakt, dat door de aanhangers van Zwavel in omloop gebracht was en dat op Caroline een diepe indruk maakte, zonder dat zij zich rekenschap kon geven van de reden waarom. Op een onbe- stemde wijze bracht zij het met Stalmans verdwijnen in verband en het was haar, alsof de akeligheid daarvan door dit gerucht nog verhoogd werd. Hetgeen de geneesheer geschreven had, kwam ongeveer hierop neer. Onder de invloed van Zwavels toespraken, kregen de vroeger op godsdienstig gebied zo koele en nuchtere dorpelingen allerlei visioenen, Nu eens hadden zij verschijningen van de Satan. Zwavel, die, zoals de lezers reeds weten, in dit opzicht bijzonder bevoor- recht was, had zelfs, naar hij verhaalde, midden in het woeste duin een ingang tot het rijk des Satans ontdekt. Hij had het vuur en de rook van de hel er duidelijk zien uitslaan. Een zijner aan hangers verzekerde, dat hij de Vorst der duisternis in de opening had zien gaan. Anderen beweerden, dat zij, evenals hun voorganger, vuurvlammen hadden opgemerkt, als zij 's avonds de schuur van Kat verlieten en de hoge duinweg overklommen, die de kleine vlakte omgaf, waar de woning zich bevond. Deze geruchten brachten het hoofd van vele eenvoudige Swanenduiners, verward door de toespraken van Jeremias, geheel van streek. Reeds had de geneesheer bij sommigen sporen van waanzin ontdekt, zodat hij vreesde, dat deze ziekte epidemisch zou worden onder de aanhangers van de dweper. Ook andere Swanenduiners begonnen te geloven dat het gerucht waarheid kon be- vatten en dat zich inderdaad een der openingen van de hel in de nabijheid van het dorp bevond. Dit bijgeloof ontving nieuw voedsel, toen sommigen zich 's avonds op een hoge duin bevonden en op verre afstand duidelijk een zwakke vuurgloed hadden zien stralen, terwijl anderen op klaarlichte dag wel eens een rookwolkje uit het duin hadden zien opstijgen. De vrees en schrik, die Zwavels aanhangers vervulden, werden dien tengevolge algemeen in 't dorp en de duinen achter Klaas Kat zijn woning werden met een geheimnisvolle huivering aangestaard, terwijl niemand de moed had er in door te dringen. „Ik heb mij voorgenomen", aldus eindigde de geneesheer zijn verhaal van deze zonder- linge geruchten, een onderzoek in te stellen naar hetgeen aanleiding kan geven tot het zien van vuurgloed en rook in het duin, hetwelk boven alien twijfel verheven schijnt te zijn. Ik herinner mij vroeger eens te hebben horen verhalen van een duinstreek, waar zich een paar dieven maandenlang verscholen hielden en op wier spoor men kwam door het zien van een rookwolkje, dat uit het hoi, waarin zij zich bevonden, opsteeg. Wellicht huisvesten ook hier in het duin personen, wier bedrijf meebrengt, dat zij zich schuil houden moeten. Men hoort echter noch hier, noch in de omtrek van inbraak of roverij. t Is een zonderling geval Gelukt het mij de oorzaak van die rook en die vuurgloed op het spoor te komen, dan hoop ik hierdoor een geduchte schok te kunnen geven aan 't steeds voortwoekerend bijgeloof. En dit wordt hoog nodig". De wakkere geneesheer liet niet na aan zijn voornemen gevolg te geven. Hij voelde zich nog temeer hiertoe aangespoord, door het verhaal van een der Swanenduiners, die hem mededeelde, dat hij eens tegen de avond zich in het duin bevonden en bij deze ge- legenheid een menselijke gedaante had ont- waard, die zich, hem ziende, pijlsnel uit de voeten gemaakt had. Door nieuwsgierigheid gedreven, was deze man op de top van een hoge duin ge- klommen, om de vluchtende na te kijken en had toen tot zijn ontzetting ontdekt (Wordt vervolgd) ZONDAG 27 JULI Zandhopen maken. ZONDAG 3 AUGUSTUS Strandfeest Neringdoenden ZONDAG 10 AUGUSTUS 't GROTE STRANDFEEST Zandfiguren maken. Nadere gegevens volgen. De plaatselijke reisclub heeft weer haar jaarlijkse reisje gemaakt en een dag van het jaar haar dagelijkse sleur onderbroken om in ons landje een dag van plezier te maken. En het is altijd nog een gezellige dag geweest deze uitgaansdag van een clubje, dat zo langzaam aan een kern heeft gekregen, waar om heen echter elk jaar weer een paar nieuwe gezichten zijn, die van de gelegenheid gebruik maken om een plaats in te nemen van hen die om een of andere reden menen niet meer mede te moeten gaan. We gaan hier echter niet verder op in, maar wel even memoreren wij, dat zij, die dit jaar voor het eerst mede geweest zijn, vast van plan zijn het volgend jaar weer mee te gaan. Dit is zeker wel te danken aan de aangename en prettige tocht, die de club dit keer heeft gemaakt. We zullen trachten U een klein overzicht te geven, hoe zo'n reis van de club wel verloopt. Het begint s morgens in de vroegte, deze keer omstreeks half zes voor hen, die te Groote Keeten de reis aanvaarden en 6 uur voor de Callantsogers. Een stralende morgen en niet minder stralende gezichten ontmoeten elkaar op de aangewezen plaats en zodra ieder zijn zitplaats heeft opgezocht is er deze keer werkelijk al vroeg de stemming in. Hoewel het begin nu juist niet met een toepasselijk lied begon, want wie zingt er nu als de zon pas enkele uren aan de hemel staat „Het zonnetje gaat van ons scheiden". Maar dat zat hem wel in, dat men niet direct de juiste toon te pakken heeft of wel, de ogen zijn nog enigszins „beslagen" geweest van de nacheelijke slaap. Baken had een goede voorzorg genomen en wel in de vorm van een paraplu, welke echter de gehele dag in het bagagenet werd opgeborgen en pas tegen de avond zijn dienst als zodanig moest doen, maar daar komen we later nog even op terug. De eerste pleisterplaats was dit keer Hoorn. En als een Callantsoger Hoorn bezoekt, dan is hij niet in Hoorn geweest, als hij niet even bij Jaap en Mien aanstapt. Ook wij hebben daar onze eerste centjes versnoept en een fljn kopje koffie genuttigd, hetgeen „Tante Mien' wel is toevertrouwd. Wat is ons landje toch mooi, was reeds op de heenreis door verschillende onzer ge- uit. En inderdaad, de omstreken van Hoorn zijn mooi en vooral als het mooi weer is, zoals het deze dag de gehele dag is geweest. Na de koffie zijn wij onder geleide van onze gastvrouw Hoorn in gewandeld en voor veler onzer was dat zeker een openbaring. De krententuin is bekeken, ja van buiten hoor, want het is beter om daar maar niet in te komen. Onze koetsier, Cor, nam een paar van onze jeugdige reizigsters onder zijn arm en trok hen de brug over, waar een verbaasde wacht met een ernssig gezicht hen opving en zeker de zaak niet van de humoristische kant bekeek. Dat is echter „ambtelijk" en bij zo'n inrichting is een ..gijntje" zeker wel vreemd, maar Cor laat zich niet zo maar uit het veld slaan. Mooie geveltjes en tuintjes werden verder be- wonderd en daarna het afscheid van Hoorn en verder naar Volendam. Deze veel be- zongen plaats had eveneens aller aandacht en de dames deden een nieuwigheidje op, n.l. dat de kleren daar zonder knijpers aan de drooglijn hingen, hetgeen door een Volen- damse schone voor onze „schone" moest worden gedemonstreerd. Gedurende de rit er naar toe, was de stemming al opperbest en verschillende vrouwelijke inzittenden gaven hun liederen ten beste voor de microfoon, een potpourrie van diverse schoon klinkende liederen, die niet alle hun eind haalden, maar dat hindert niet. Volendam en paling ligt in dezelfde uit- drukking en er werd paling gegeten voor het huis met de kamer, beplakt met sigaren- bandjes. Een nieuwe attractie voor Volendam. Paling geeft glimmende ..snoetjes" en Baken stond daar met glimmende kaken als een reclame voor Hollands roem. Enkelen lieten zich in het traditionele costuum fotograferen en daarna ging het op Amsterdam aan. Koffie in deToko, het was goed, een mooi stukje muziek, even „benen rekken" in Amsterdam Noord en toen Schiphol. Daar natuurlijk tijd te kort. Het binnenkomen en uitgaan der vliegtuigen blijft iets imponerends voor ons, hoewel het per- soneel van onze grote luchtvaartmaatschappij

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 1