voor CALLANTSOOG. 't QaMcuitlcw-ty van uj-eleeA. Een schat in (UMcmhxinq, Zatcrdag 9 Aug, 1952. No 8 ©e uitgaiAe deef-t plaatiu andeA, auifacien del U.U.U. GaCiant&o-aq,. V-V-V. AGENDA voor de maand Augustus Dokters-hoekj e RED ACTIE B. OUWERLING Abonnement f 1,25 per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. (VIII) Schetsen en herinneringen. Hun vrees werd overheerst door nieuws- gierigheid en verlangen om hun doel te bereiken. Wederom beklommen rij een duin- top en zagen weer duidelijk de rookwolk. Weldra kwamen zij aan een halve cirkel- vormige duinrug van matige hoogte, zich steil verheffend, zodat het hun veel moeite kostte de top te bereiken. Dit gelukte hun echter en zij zagen nu neer in een klein dal. In een der duinwanden, niet hoog boven de grond ontdekken zij een kleine opening, waaruit de rook ontsnapte. Zij hadden het doel van hun verkennings-tocht bereikt. Hun schoot nu niets meer over dan naar beneden te dalen en op de plek zelf onderzoek te doen naar het geheimzinnig verschijnsel. „Vreemd zei Castorius, de geneesheer, „ik zte niets dan een gat en een wat kleiner vlak bij de grond. Zou hier dan toch werkelijk een onderaards vuur zijn, dat niet door mensen- handen gestookt wordt Ik heb nooit gehoord van iets dergelijks in deze streken. 't Is merk- waardig, zeer merkwaardig De goede man voelde een gedachte bij zich oprijzen, waarmede hij niet weinig in- genomen was. Als hij de ontdekker eens was van een vulkanische plek in de Nederlandse duinen Welk een roem zou hij zich hierdoor verwerven in de wetenschappelijke wereld Spoedig echter werd hij van zijn illusien beroofd, door de opmerking van Steven, zijn knecht ,.D'r moet hier bepaald volk huisvesten, mijnheer. Zie maar eens wat al voetstappen in de sneeuw". Werkelijk zag de geneesheer talrijke indruksels van voeten in de sneeuw, die in de nabijheid van het gat er platgetreden en vuil uitzag. Zij stonden nu juist voor de opening, waaruit de rook te voorschijn kwam, welke opening zich ter manshoogte boven de grond bevond. Toen bemerkten zij, dat er verscheidene kleinere gaten en spleten waren in de mos- en helmzoden, waarmede de min of meer schuine duinwand daar ter plaatse bedekt was en bij nader onderzoek bleek het, dat deze zoden er slechts los tegen aan zaten. Zodra zij aan de zoden trokken, vielen deze er af en nu vertoonden zich enige planken, afkomstig, naar het scheen, van ruwe hekken, die zich hier en daar op de magere weilanden van Swanenduin be- vonden, welke planken door middel van een dwarshout en touwen aan elkander verbonden en blijkbaar bestemd waren om tot luik of deur te dienen, terwijl de zoden, die er tegen- aan geplakt waren, moesten dienen om de deur te verbergen. Bij het wegnemen van deze bleek het, dat zich daarachter een klein hoi bevond, waarin een vuur brandde, of smeulde, van heiplaggen, zoals het duin hier en daar oplevert, nat hout en helm. Een menigte kleine beenderen, blijkbaar van wild afkomstig, lag over de grond verspreid. Een grote hoop helm en mos bevond zich in het achterste gedeelte van het hoi. (Wordt vervolgd). Alexander Czaar aller Russen in de Napoleontische tijd. Had men hier te doen met de goudschat Een bekend Callantsoger wichelroedeloper werd in de arm genomen. Met kloppend hart volgden de strand exploitanten Vos en De Haan zijn be- wegingen. Men kwam tot de conclussie, dat om en nabij paal 13 goud in de grond zit. Dat kan niet missen. U begrijpt Vos en De Haan sloegen elkanders schouders blauw van pure vreugde. Het werken zou voorgoed uit zijn. Goud in ons strand. Wij zijn de pachters, dus eigenaars van een aanzienlijk bedrag. Verschillende badgasten, die een standtent hebben gehuurd, beweren evenwel recht te hebben op de schat, indien hij gevonden wordt op de plek waar hun tentje staat. De strandexploitanten, gezien 't algemeen belang, hebben de organisatie van nering doenden om raad gevraagd. Terecht is men uitgegaan van de gedachte „In Callantsoog zijn de gasten koning". Men kwam tot de volgende uitspraak Zondag 17 Augustus mogen alle badgasten en ook Callantsogers een bepaald aantal uren graven naar de goudschat onder het motto VIND, VIND, HOUDEN. In 't jaar 1799 strandde in de buurt van C'oog een Russisch fregat, de Broslowsky. Dit fregat, was 't goudschip| voor de Engelse en Russische troepen, die in datzelfde jaar een landing waagden op de Hollandse kust in de onmiddellijke nabijheid van 't dorpje Callantsoog. Aanvankelijk slaagde de inval van deze troepen en werden de Fransen. die ons land bezet hadden teruggeslagen. Het Franse leger hield echter stand bij Castricum en toen de Fransen versterkingen hadden gekregen werden de Engelsen en Russen verslagen en moesten hals over kop de voor de kust liggende landingsvloot weer opzoeken. Vele zeilschepen werden toen door het Franse geschut in de grond geschoten, waaronder ook het fregat de Broslowsky. Ieder blad, dat zich respecteert, heeft tegenwoordig zijn dokters-praatje of -hoekje. Heeft Pietje rare puistjes, heeft Marietje kleine wormpjes, de weekblad-dokter denkt even diep na en schrijft U zijn weloverwogen oordeel. Soms wordt zelfs naar de huisdokter of specialist verwezen. Welnu, ook de badbode wil niet achter- blijven en ziehier het badbode-dokters-hoekje. Er zullen echter geen persoonlijke adviezen worden uitgedeeld, Pietje moet zijn heil maar elders zoeken. maar er zullen enige raad- gevingen volgen voor de zonaanbidders onder de lezers. De laatste 50 jaren is het zonnebaden in de mode gekomen en van medische zijde toegejuicht. Het was reeds lang bekend, dat de z.g. Engelse ziekte of rachitis bij kinderen gunstig reageerde op zonlichtbestraling en men be- merkte, dat ook het algemeen welbevinden er door werd verhoogd. Door de ultra violette stralen van het zon- licht vormt zich in de huid, naast een voort- stadium van het vitamine D, het pigment, waardoor de huid de zo begeerde bruine tint krijgt. Het is echter noodzakelijk, dat men zich voorzichtig aan de zon blootstelt en niet te haastig is. Aanbeveling dient, thuis voor de.vacantie reeds eens een luchtbad te nemen ook in de schaduw ondervindt de huid reeds de invloed van het ultra violet. Daarna moet men zich trapsgewijze, langer blootstellen aan de zon, beginnende met 10 minuten bijv, s morgens of s middags na 4 uur en opklimmen met 10 minuten. Heeft de huid genoeg pigment gevormd en is men al „mooi bruin", dan hoeft men niet meer zo voorzichtig te zijn. Verbrandt de huid n.l. te sterk, dan krijgt men precies hetzelfde resultaat, als wanneer men zich kokend water over het blote ZONDAG 10 AUGUSTUS Het grote strandfeest (zandfiguren) ZATERDAG 16 AUGUSTUS MUZIEK IN DE TENT Na afloop pl.m. 9 uur Lampion-optocht voor kinderen. (uitgaande van de Neringdoenden) Doet alien mee. Dit is een feest voor uw kinderen. ZONDAG 17 AUGUSTUS Het 2e strandfeest v. d. Neringdoenden Schatgraven aan 't strand AUGUSTUS CONCERT door het Fanfarecorps te GROTE KEETEN Na afloop LAMPION-OPTOCHT (uitgaande van de Neringdoenden en Pensionhouders) Dit fregat had voor een aanzienlijk bedrag aan gouden en zilveren munten aan boord. Van deze goudschat is letterlijk niets ge- vonden, hoewel het wrak indertijd vaak door de Callantsogers met een bezoek werd ver- eerd. Vermoedelijk heeft de kapitein in die kritieke dagen opdracht gegeven de geldkist in 't duin te begraven en 't geheim meege- nomen in zijn graf. Vele verhalen deden hieromtrent de ronde, maar niemand kon iets met zekerheid zeggen en naar de jaren ver- streken, verbleekte de herinnering aan deze goudschat. En nu in den jare 1952 doet deze schat door een bloot toeval weer van zich spreken. Wat is n.l. het geval Onze strandexploitanten hebben enige tijd geleden een watertank geplaatst. Tevens sloegen zij een pomp. Bij graafwerkzaam- heden werden enige gouden en zilveren munten gevonden met de beeltenis van

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 1