Steltlopers. kerkdiensten Wij gingen op Woensdag, 24 Juni naar het Zwanenwater. Wie een strandwandeling maakt, zal vaak op een gegeven ogenblik een aantal kleine, langbenige vogels voor zich uit zien rennen. Als de wandelaar al te dicht nadert, vliegen ze op, maar strijken meestal iets verder weer neer. En als zij niet direct weer ver stoord worden, maar de wandelaar op een afstand blijft toezien, gaan ze weer hun gang, rennen bedrijvig langs de vloedlijn, pikken hier wat, scharrelen daar wat, één en al leven en bewegelijkheid. Het zijn strandpleviertjes, aardige kleine steltlopers, die in de zomer met hun levendig gedrag, ons strand opfleuren. Behalve het gewone strandpleviertje, dat bont-zandkleurig is, kennen we nog enkele andere soorten, waarvan de bekendste de bontbekplevier is. Deze lijkt veel op de strandplevier, maar is iets groter en donkerder van kleur, terwijl de zwart-witte koptekening opvalt. Een andere, grotere steltloper die we veel op het strand zien, is de scholekster. Deze vrolijke, „bonte Piet" is wel één van onze bekendste vogels, want behalve aan het strand, kunnen we hem ook in wei- en bouwland waarnemen. Broeden doet hij ook overal, zowel in de duinen als in gras- en akkerland. De scholekster is een mooie, levendige vogel, helder zwart-wit van kleur, met lange rode snavel en poten. En zijn roep„te-piet, te-piet" is even vrolijk en gezellig als zijn uiterlijk. A. S. de V. *3)e ^eeutoóe ^f-euc/cl. Het is voor de 30 jongens en meisjes uit Poortvliet een drukke maar prachtige week geweest. Vijf dagen lang hebben ze kunnen genieten van alles wat Callantsoog en Om geving maar aan hen kon bieden. Het weer werkte gelukkig ook mee, zodat diverse armen, benen en ook ruggen zich konden gaan opmaken om straks een nieuw velletje te krijgen. Een Zaterdagmorgen kwamen alle kinderen en pleegouders nog even in de school bijeen. Hier was het een van de leidsters, Mevr. De Haas—Verton, die in een geestige speech dank bracht a^n de ingezetenen van Callantsoog. Mevr. De Haas roemde in het bizonder de buitengewone moederlijke zorgen van de pleegouders, die zelfs niet vergaten de logé's voor het slapen gaan, nog even in te stoppen. Burgemeester Correljé vond het prettig dat zijn gemeente ook iets had kunnen doen voor het rampgebied. Hij hoopte dat het contact Noord-Zuid zou blijven bestaan en dat de jongelui in hun hart een groot plekje open zouden houden voor hun her innering aan Callantsoog. Burgemeester Van Doorn, die speciaal uit Poortvliet was overgekomen, bedankte ook nog eens voor alle ondervonden gastvrijheid en vond vooral de liefde, waarmede heel Callantsoog de kinderen tegemoet was ge treden, indrukwekkend. Daarna namen de kinderen nog eens stuk voor stuk afscheid van hun pleegouders. Er waren er bij, die met tegenzin vertrokken en één meisje zei „Als ik ga trouwen, kom ik in Callantsoog wonen Om 8.30 uur vertrok het gezelschap, nagewuifd door heel de bevolking van Callantsoog. Dc Kleuterschool* Ook Callantsoog kan zich nu verheugen in het ge lukkig bezit van een Kleuterschool. De school (een kampeerhuisje van de heer B. P. Zeeman) is geplaatst achter het P.E.N.-gebouw aan de Dorpsweg. Momenteel telt de school 17 leerlingen, terwijl er 20 geplaatst kunnen worden. Ook voor badgasten bestaat de gelegenheid hun kinderen de school te laten bezoeken, mits er plaats is. Het schoolgeld bedraagt f 1,in de week per kind, terwijl het voor twee kinderen uit èèn gezin f 1,50 bedraagt. In de school worden de kinderen beziggehouden met zingen, tekenen, knippen, plakken, vouwen enz. Wanneer het weer het toelaat, gaat de leidster met de kinderen wandelen. Ongeveer 50 personen namen aan deze excursie deel. Om 6.30 uur vertrok het gezelschap o.l.v. de heer Jb. Mooij, de voorzitter van de V.V.V. vanaf de Strand weg. De heer Van Honschoten Jr. kwam als gids de groep completeren en toen mocht het prachtige duingebied, het domein van onze lepelaars, betreden wordea. De eerste kennismaking met de dierenwereld in dit gebied was luguber. Er hingen n.1. op verschillende plaatsen dode meeuwen aan stokken. Deze hadden ten doel hun soortgenoten af te schrikken om zodoende de daar aanwezige jonge patrijzen en fazanten te beschermen. Meeuwen, hoe mooi ze ook kunnen zijn, staan als uitge sproken schadelijk te boek. Zonder bescher ming van de mens zou er b.v. van een fazantenbroed, dat toch gemiddeld 15 kuikens telt, niet veel over blijven. Hoewel de jonge fazanten en in het bizonder de jonge patrijzen „schattig" waren, ver toefden we hier toch niet al te lang. Dwars door de duinen te midden van huppelende konijnen en wegzakkend in de holen van deze dieren ging het verder dit stuk onge repte natuur in. Een van de dames merkte enigszins bescheiden op „Wanneer komen we nu aan dat vijvertje met die lepelaars Zij kreeg gelukkig al gauw haar zin, want na het bestijgen van een hoog duin, zagen we het Zwanenwater zelf in al haar schoon heid, voor ons liggen. De laag staande zon in het Westen, een dreigende wolkenbank in het Oosten, het gezang van de vogels en dit alles toegevoegd aan het prachtige panorama voor ons, vormde werkelijk een paradijs van rust in deze wereld van haast en lawaai. In de verte waren de jonge lepelaars bezig zich te bekwamen in het vliegen. Ze vlogen van een eilandje naar de vaste wal en dan weer terug. Zo bereiden deze vogels zich al weer voor op de tocht naar Egypte. Op deze duintop, waar we wel uren hadden kunnen vertoeven, hoorden we o.a. dat het Zwanenwater aan een N.V. toebehoort. Het gehele duingebied heeft een oppervlakte van 1075 ha. Er broeden 200 paren lepe laars. In geheel Nederland zijn nog maar twee andere plaatsen, waar de lepelaars broeden, n.1. het Naardermeer en de Muy op Texel. Op onze verdere wandeling maakten we kennis met enige planten. Zo zagen we o.a. de wilde aardbei, het glidkruid, grote boter bloem, de donkerrode rietorchis en de zeld zame nachtorchis. Natuurlijk was het plukken van deze bloemen niet toegestaan. Op het Hazeneiland vond onze gids een meeuwen nest, waarin twee alleraardigste kuikens lagen. Ook lag er nog een ei in. Velen drukten dit tegen het oor om te luisteren naar het getik, dat veroorzaakt werd door de jonge vogel. Deze was n.1. precies bezig om de schaal van het ei stuk te pikken. We wandelden vervolgens naar een grote duinvallei, die volgegroeid was met riet. Zeer terecht werd deze plek „Het grote rietgat" genoemd. Tientallen koppen van reigers staken hier boven het riet en het lage geboomte uit. Nadat de heer Mooij namens het gehele gezelschap dank gebracht had aan de fam. Van Honschoten, moest er helaas afscheid genomen worden van dit unieke stukje natuurschoon. v. V. De volgende excursie naar het Zwanenwater zal plaats vinden op Woensdagavond, 8 Juli. Vertrek om 6.30 uur vanaf de Strandweg. Deze excursie is alleen voor ouderen bedoeld. De heer Van Honschoten heeft er in principe mee ingestemd, dat er ook een tocht voor jongeren zal plaatsvinden. Dit zal vermoedelijk gebeuren op Dinsdag 14 Juli. Vertrek om 9.30 uur vanaf de Strandweg. Daar dit nog niet geheel vaststaat, verzoeken wij U vooral goed notitie te nemen van hetgeen op het publicatiebord bij de Strandweg bekend gemaakt zal worden. Foto Woudt NED. HERV. KERK CALLANTSOOG Zondag 5 Juli, 's avonds 7.30 uur, Ds N. A. v. d. Kreeke te Schagen Zondag 13 Juli vm. 10 uur, Ds Vicaris-Grimm te Den Helder Gasten en belangstellenden, die de kerk wensen te bezichtigen, wenden zich tot de koster, de heer Jn. Schagen, Dorpsstraat 5. KATHOLIEKE KERK TE 't ZAND ZONDAGS H. H. Missen te 7 uur, 8.30 uur (Hoogmis) en 10.30 uur. 's Avonds om 7 uur lof. In de week zijn de H. H. Missen te 7 en 8 uur. Zaterdag biechtgelegenheid van 45 en van 6—8 uur. GEREFORM. KERK, SCHAGEN Corn. Bokstraat 1 Zondag 5 Juli, v.m. 10 en 's avonds 7 uur Cand. J. M, Snoek van Renkum Zondag 12 Juli, v.m. 10 en 's avonds 7 uur Cand. W. H. Melles uit Maarssen Predikant: Ds A. Wiersinga, Corn. Bokstraat 33, Schagen, Telefoon 02240-381. Ouderling, Callantsoog. K. Unk, Zeeweg 47, Callantsoog Lijn R van de Naco sluit aan op de morgendienst. Vertrek Callantsoog 9.25 uur: aankomst kerkgebouw 9.50 uur. Vertrek kerkgebouw 11.30 uur: aankomst Callantsoog 12 uur. DENKT U ER OM 1 I 1 I Dc volgende „Badbode" verschijnt over 14 dagen. Handbaltournooi Het meisjeselftal van de o.l. school heeft in Oudesluis deelgenomen aan een toumooi. Drie jeugdige deelneemsters stuurden ons het volgende verslag. Op Zaterdag 27 Juni vertrokken we op de fiets en onder leiding van meester Van Viegen naar Oudesluis. De jongens, Arie en Joop, waren ook van de partij. Maar Arie bekwam de rit slecht, want in de Stolpen plofte zijn band. Toen is hij maar bij meester achterop gegaan. Om half tien begon de wedstrijd tegen Breezand. Ons elftal was als volgt opgesteld R. van der Plas N. Eradus A. Hoogscbagen T. van der Ham A. Hollander T. Hoek L. Langeveld j. Kruit T. Hoek G. Hollander T. Baken Na veel inspanning was de stand met de rust nog precies zo als we begonnen, n.1. 00. Jopie Kruit, die al enige keren tegen de lat had geschoten, wist de bal toch een keer achter de keepster te gooien, zodat we met L0 voor kwamen te staan. Breezand wist echter gelijk te maken en de strafworpen, die na afloop moesten beslissen, leverden niets op, zodat de uitslag 1 1 bleef. Daarna moesten we meteen al tegen het sterke Julianadorp spelen. We dachten, dat we wel met grote cijfers zouden verliezen, maar het viel mee. Het werd maar 60. Na afloop kregen we nog een heerlijk glas limonade en een reep chocola. De terugreis verliep vlot. Zo hebben we een spannende maar leuke ochtend gehad. JOTHELIE

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 2