Wat gaat er gebeuren deze week zee iickt KINDERSPELEN Daar het strandweer de vorige week nogal op zich liet wachten besloot het bestuur van de V.V.V. om ook voor de kinderen eens iets te doen. Evenals de spelen voor de groteren slaagde ook dit uitstekend. Een 90-tal jongens en meisjes hebben zich enige uren kostelijk vermaakt. De strijd om de prijzen was vaak zeer spannend. Winnaars werden MEISJES 6—78 jaar. 1 Aafke Drenth (Haringhuizen) 2. Rina Zoet, (Amsterdam) 3. Joke Scheermeijer (Amsterdam) MEISJES 91011 jaar. 1. Toos Berkhout, (Utrecht) 2. Tiny Hoek, Callantsoog 3. Zuske Drenth (Haringhuizen). MEISJES 121314 jaar. 1. Corry Gerritsen, (Utrecht) 2. Lydia Pidoux, (Amsterdam) 3. Jopie Kruit, (Callantsoog). JONGENS 678 jaar. 1. Jantje Bose, (Amsterdam) 2. Roelof Willemzen (Eeind- hoven) 3. Michiel Ouwehands (Amsterdam) JONGENS 9-10-11 jaar. 1. Klaas Woudstra, (Sneek) 2. Jan Koelemeij, (Callantsoog) 3. Kees v. Scheijen, (C'oog). JONGENS 12-13-14 jaar. 1. Willy Mooij 2. Jim Pannevis, (Utrecht) 3. Bouwen van Twuijver, (Callantsoog). Heden, Zaterdag 25 Juli, Sportavond op het voetbalterrein. Aanvang 7,30 uur. Zondag 26 Juli, gaan we schatgraven. Aanvang 2 uur. n.m. Deelname, kinderen van 6 tot 13 jaar. Inleggeld 10 cent. Prijzen diverse verrassin- gen. Voor ouderen, 14 tot 80 jaar, eveens schat graven. Inleggeld 25 cent. Hier is de hoofd- prijs f 25, Voor beide catagorien aangifte op 26 Juli vanaf 1 uur n.m. in de strandtent. Het graven met schoppen is niet toegestaan. Dinsdag 28 Juli 1953, vliegerfeest. Deelname van 6 tot en met 13 jaar. Aan vang 3 uur n.m. Aangifte voor deelname vanaf 2 uur bij het V.V.V.-bosje. Alle kinderen die mededingen moeten in het be- zit zijn van een vlieger. Zondag 2 Augustus a.s. het grote strand- feest. Zandfiguren maken. Deelname van 6 tot en met 16 jaar. Deelname vrij. Er kan worden deelgenomen door enkelingen en paren. Aangiften hiervoor op Donderdag 30 Juli [en Vrijdag 31 Juli van 24 uur n.m. in het gemeentehuis. Na Vrijdag 31 Juli 4 uur kunnen beslist geen aangiften meer worden aangenomen. Zondag 2 Augustus v.m. 9 uur, oefening met de reddingsboot. Nog steeds komen er aanvragen binnen voor Augustus. Daar van vele verhuurders niet bekend is of zij inderdaad verhuurd hebben in Augustus, wordt men verzocht zich met de secretaris in verbinding te stellen. Wanneer de zomer eenmaal goed in ons landje is ingeburgerd, kunt U soms zien, dat na een drukkend warme dag, het zoute zeewater bedekt is met een dun vliesje. Bekijken we dit vliesje goed, dan zien we dat het bestaat uit kleine eencellige wezentjes. Deze zeer kleine ..diertjes" zijn het nu, die dat fantastische schouwspel veroorzaken, dat we „het lichten der zee" noemen. Als alle voorwaarden gunstig zijn, o.a. warme dag, gevolgd door een donkere avond en een bepaalde golfslag, dan kunt U ge- nieten, ja zelfs urenlang, van dat prachtige verschijnsel, veroorzaakt door die vele kleine diertjes, zeevonken genaamd. Elk omslaand golfje gloeit op met een blauwachtig licht. Vuur spat op, als we iets in het water werpen. Zelfs het natte zand laat lichtsporen achter Hoe is nu zo'n klein diertje in staat licht te geven, zult U zich afvragen De zeevonk nu, heeft in zijn eencellig lichaampje een stof van buitengewoon inge- wikkelde scheikundige samenstelling. Deze stof, luciferine genaamd, kan zich nu, in bovengenoemde gunstige omstandigheden, verbinden met de zuurstof uit de lucht. Het verbinden van een stof met zuurstof noemen we „verbranden". Deze „verbranding" nu, veroorzaakt het licht. Daar milliarden diertjes tegelijk dit licht voortbrengen, is de zee op zo'n avond meer dan fantastisch. Het lichten wordt bevorderd door plotselinge bewegingen van het water. Gaat U maar eens pootje baden. U zult versteld staan over uw vurige benen. Gaat U niet te vroeg, want voor elf uur kunt U er nog niet ten voile van genieten v. V. HET SCHOOLREISJE Het schoolreisje voor de lagere klassen is ook weer voorbij. Opnieuw zijn we dank verschuldigd aan alle milde gevers, waardoor onze kinderen in staat zijn gesteld een prachtige dag te beleven. Want het is on- danks het minder goede weer een aardig reisje geworden. Bus, chauffeur, microfoon, kinderen en geleid(st)ers bleven de gehele dag in goede conditie en behielden eenjgoed humeur. Dit laatste was wel nodig, vooral toen we bij het varen in IJmuiden met ons bootje in een zware bui verzeild raakten. Het scheepje maakte n.l. onverwachts nogal wat rare sprongen en aan zulke vreemde neigingen zijn wij landrotten niet zo gewend. De speeltuin in Egmond, de aapjes in Alkmaar en de Kattenberg in Heiloo werden meer gewaardeerd. Bij de thuiskomst eerst wat teleurgestelde gezichten, toen bleek dat de muziek niet in de tent zat, maar al gauw glunderde iedereen. Het fanfarecorps had de regen wel getrotseerd en stond verdekt opgesteld achter de garage van de Cooperatie. Het werd zodoende met al die moeders en vaders en hun gasten nog een triomfantelijke intocht. Met kinderen op excursie naar het Zwanenwater Het Zwanenwater is verboden gebied, maar juist als iets verboden is. wil je er graag in. Dit geld voor ons ouderen, maar wel in het bijzonder voor de jeugd. Daarom was het idee van de voorzitter van de V.V.V. zo uitstekend. „Laat de kinderen er eens in, dan zal je zien, dan heb je veel minder last van insluipers", aldus de heer Mooy. Ook de jachtopziener, de heer Van Honschoten bleek voor het. idee te vinden en dus trokken er op een morgen een honderdtal kinderen dit unieke stukje duinterrein in. Urenlang dwaalden ze rond en er werd genoten. Na tientallen meeuweneieren bekeken te hebben, vleide het gehele gezelschap zich een ogen- blik neer tegen de Verloren Dijk. Het was hier, dat de heer Van Honschoten nog vele interessante bijzonderheden aan de jeugd vertelde. Moe maar voldaan en ieder ge- wapend met een grote rietsigaar keerden daarna de kinderen naar huis terug. „Tot volgend jaar", zei de jachtopziener. Nu we hopen het van ganser harte. BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten: 583 F. de Clercq-Zubli, Het eeuwige lied. 584 Rutgers van der LoeffBasenau; Rossy, dat Krantenkind. 585 F. de ClercqZubli, Sietske. 586 Rutgers van der LoeffBasenau, Kinderkaravaan. 587 RiemersBeurslag, de fam. Harringa. De bibliotheek is gevestigd in de school en geopend op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 7 tot 8 uur. Het leesgeld bedraagt 10 cent per deel per week. Boekenlijsten verkrijgbaar a f 0,25. De volgende „Badbode" verschijnt op Zaterdag 1 Augustus* Foto Woudt j.l. Zondag was het voor de Ned. Herv. Gemeente te Callantsoog een belangrijke dag. De middagkerkdienst werd n.l. vanuit ons kerkje via de radio uitgezonden. Deze kerkdiensten, uitgezonden door het IKOR. worden door een heel groot deel van de Nederlandse bevol- king steeds met veel aandacht beluisterd en zo zullen dan ook Zondagmiddag duizenden landgenoten samen met ons de dienst hebben meegemaakt. Daar vele luisteraars misschien nog wel nooit van Callantsoog gehoord hadden, betekende deze uitzending tevens een goede propaganda voor onze mooie badplaats. Terwijl buiten de klok luidde en binnen onder de tonen van het orgel de laatste kerkgangers nog een plaatsje probeerden te vinden, (de kerk was n.l. meer dan vol), vertelde de omroeper via de luidsprekers in de diverse huiskamers het volgende Vanmiddag luisteraars roepen ons de klokken van een kerkje aan de kust van Noord-Holland, Callantsoog. Deze zomer zijn wij een enkele maal de vacantie- gangers nagereisd en zo maken wij ook vanmiddag een dienst mee temidden van een gemeente, die voor een groot percentage bestaat uit stedelingen, die hun vacantie aan zee doorbrengen. Het is een oud kerkje in het midden van een oud kustplaatsje, dat in de de loop der historie het nodige heeft meegemaakt, Een typisch dorpscerkje met een toren, opgetrokken van hout. De geschiedenis van deze merkwaardige plaats vinden wij keurig opgetekend op een bord boven de ingang onder de toren. Bij het jaartal 1200 vindt U deze versregels„Een eiland was ik eerst, omringt door de zee, zeer volk- en neringrijk, mijn schepen van de ree, tot 36 stuks alien ter haring gingen, wijl velen voor de wal de verse zeevis vingen". In de tijd, dat Noordholland nog een grimmig samen- stel van eilandjes, moerassen en binnenzeeen was leefde het toenmalige eiland Callantsoog dus van de visvangst. Een vloot van 36 schepen veronderstelt dus al een vrij grote bevolking op dit eiland. Overstromingen. stormen en branden hebben het eiland geteisterd en ook weer doen samengroeien tot wat nu het vaste land van Noordholland is. De Geschiedenis van Callantsoog op rijm eindigt ook met deze woorden „Gaat nu en leert van mij, dat niets hier zeker staat, maar wat het oog beziet, als tijdelijk vergaat. Dies werk uw zaligheid met vreze en met beve, voor Godes alziend oog, zo zult gij eeuwig leven". In dit kerkje maken wij nu de middagdienst mee, luisteraars. Behalve de vaste ge meente en de tijdelijke gemeente, de badgasten, is er vandaag ook een dameskoor uit Callantsoog aanwezig en heeft Julianadorp, de gemeente waarmee Callantsoog nauw is verbonden, zijn kerkkoor gezonden. De pre- dikant van Julianadorp en Callantsoog, Ds. H. J. Trom mel, zal deze dienst leiden. Ik wens U (alien goede aandacht. Na het uitspreken van votum en groet en door koor en gemeente gezongen psalmen en gezangen ging Ds. Trommel over tot de schriftlezing uit Joh. 10 en 1 Corinthe 1. Als tekswoord werd gekozen Jesaja 43 vers 1 en hiervan het laatste gedeelte „Ik heb U bij Uwen naam geroepen, gij zijt mijn". Op eenvoudige, duidelijke wijze legde Ds. Trommel dit bijbelwoord uit, onmiddellijk gevolgd door zang van het Dameskoor van Callantsoog. Dit klonk zowel in de kerk als door de radio bizonder mooi. Het koor van Julianadorp en de gehele gemeente zongen nog Gezang 148, vers 2 en 6, waarna met het uit spreken van de zegen deze kerkdienst besloten werd. De radio-omroeper kondigde met de volgende woorden dit programma af In de dorpskerk van Callantsoog hebben wij vanmiddag een kerkdienst bijgewoond, die geleid werd door Ds. H. J. Trommel. Lien Prins bespeelde het orgel. Verder hebt U in de dienst gehoord het Dameskoor van Callantsoog o.l.v. de heer T. Prins en het kerkkoor van Julianadorp o.l.v. Mevr. C. Marees-Kokelaar. De preek van Ds. Trommel stelt het I.K.O.R. weer in druk verkrijgbaar. Wilt U dus het gesprokene misschien op een (regenachtige) dag in Uw vacantie nog eens nalezen, vraagt U deze dan aan bij ons bureau per briefkaart aan I.K.O.R. Hilversum, zo mogelijk dan weer met enkele postzegels aan de adres- zijde bijgeplakt. Dit is dan het einde van deze uitzending uit het dorpje in de dunen. Callantsoog. Ik geef U terug aan de studio in Hilversum.

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 2