CALLANTSOOG. Zaterdag 1 Aug. 1953. No. 7. £),e uityame deeftt p£aaU ondei audpicien man de V.U.U. QaEZantdo-ay. JuUcrslaliJn De Plattelandsvrouwen. AGENDA Bazar Hcrv. Vrouwenvereniging. Oat^e &&ancLu.ee>i o-p, to-Winee. GEEN brandweerdemonstratie. DrukFa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug - Tel. 02247-272 „EN STINKEN MENEERJJE!" Als oudere mensen aan het vertellen gaan, hebben ze het graag over vroeger. Toen waren er nog zomers en winters en toen was er op het strand vaak wat te jutten, dat meer dan de moeite waard was. Soms waren het wel hele scheepsladingen hout, zodat de buurt te klein was om het op te bergen. Dat was nog eens wat anders dan dat enkele nieuwe battinkje, dat er tegen- woordig aanspoeld. En een rare dingen, dat er toen gevonden werden Eens op een keer lag het strand vol met varkens. Ze waren in zakken genaaid en bijna tweemaal zo groot als onze varkens. Ze roken lang niet fris meer, maar toch was er nog een jutter, die vond dat de ham van de toet nog best te eten was. Om on- gelukken te voorkomen zijn de cadavers enkele dagen later, op last van de burge- meester in het zand begraven. Nu we het over varkens hebben schiet me iets te binnen over een ander groot beest, dat in aroma verre de meerdere van de varkens was. Het is nu ongeveer 60 jaar geleden, toen op een dag het gerucht de ronde deed dat er een heel groot beest was aangespoeld. Het dier was wel 30 meter lang en 3 meter hoog. Een reuzenhaai of een zeekakkelobbes Nee, wist de schoolmeester, een walvis! Een walvis op het strand bij Callantsoog Het was of de radio het bericht had om- geroepen, want al spoedig kwamen de mensen uit alle dorpen uit de omtrek van Callantsoog er naar toe. Enkele pientere Callantsogers zagen de toe- loop van belangstellenden en beraamden samen een plan. De volgende morgen was de walvis aan het oog onttrokken door op palen gespannen dekzeilen. Er was ook een soort ingang en daarvoor prijkte een bordje met de woorden: „Toegang twee stuivers". Een van de jutters zat wat onwennig, maar breed glimlachend aan de kassa. De zaak liep goed. In de middag kwam er iemand, die met de jachtwagen heel uit een dorp achter Schagen was komen rijden. Deze vond de entreeprijs veel te hoog. „Nou dan blijf je buiten de tent", merkte de man aan de kassa op, „kijken kost geld, ruiken geen centJe haalt buiten maar eens flink je neus op, dan kan je thuis vertellen, hoe erg een walvis nou wel kan stinken De walvis is later vakkundig ontleed en het spek is tot traan verwerkt. Dit laatste is nog gebeurd in het huisje aan het Dorpsplein, waar U nu vaak het bordje „Zeepieren te koop" aantreft. Het geraamte is naar Artis gezonden, waar U het tot op de dag van heden nog kunt zien,alleen zien JAN DE JUTTER Het bleek dat de Plattelandsvrouwen ondanks de hooitijd waarin het mannelijk gedeelte in deze tijd is gewikkeld, toch nog kans gezien hebben om een middagje bijeen te komen. Dezer dagen waren zij dan ook weer verzameld in cafe Van Scheijen te Groote Keeten, waar, nadat verschillende huishoudelijke zaken waren afgehandeld, met aandacht werd geluisterd naar de heer B. Span uit Winkel, die gedeelten voorlas uit het boek „Het kruid der genade". Dit Engelse verhaal bracht de toehoorsters in een wereld van de tweede wereldoorlog. De heer Span wist de dames aardig te boeien en dat gaat maar niet zo. Daar is werkelijk wat voor nodig, maar het is hem gelukt. Het bleek dat de kas niet leeg is, want er was een saldo van f 102.48. Dat heeft die penningmeesteresse 'm maar weer goed ..geflikt". Plannen werden voorbereid om een collectie handwerken samen te stellen voor de grote handwerktentoonstelling te Purmerend, die aldaar dit najaar daar zal worden gehouden. En dan bestaat het plan om in September de stadskwekerij van Den Helder te gaan bezichtigen. Zij denken zeker dat dan de koffie en de bananen rijp zijn. Nou de kans is er. Dames veel plezier. Het was meer weer voor het strand dan om je op te sluiten in een localiteit waar een bazar wordt gehouden, maar ondanks dat, was er bij de opening van deze bazar aardig belangstelling en kon Mevr. Rogge- veen, als waarnemend voorzitster, dan ook vele bezoekers welkom heten. In haar ope- ningsrede memoreerde zij hoe deze bazar tot stand was gekomen en wel het meest door de voorzitster Mevr. KoogerRee, die grondlegster hiervan was, doch daar zij thans met haar echtgenoot in Amerika ver- blijft, niet aanwezig kon zijn. Alle leden van de vereniging hebben hun beste beentje voorgezet en al wat er alzo te zien en te koop was, is door hen in een halt" jaar volbracht. Voor hun vele werk werd dan ook hartelijk dank gebracht. De opbrengst zal dienen tot onderhoud en restauratie van het kerkgebouw en Voor zitster hoopte dat deze bazar ten voile zal slagen. Hierna begon de jacht op de diverse portemonnaies en we kunnen wel zeggen dat de eerste dag in alle opzichten geslaagd is. Touwtje trekken, grabbelton, een aantrek- kingspunt voor de jeugd, sjoelbak en wat meer aanwezig was, trok veler belangstelling. 's Avonds was het rad van avontuur het middelpunt en bracht de nodige kwartjes in het laadje. De middagprijs voor het sjoelen was voor Mevr. Sikkema. Zij mocht hiervoor een fruitmand in ontvangst nemen welke zij echter spontaan wederom beschikbaar stelde. Deze werd 's avonds gewonnen door de heer Oosterbeek. Mevr. Correlje ontpopte zich als een goede kegelaarster en won daarmede de middagprijs een fles limonade. lets wel- koms met zo'n warmte. De avondprijs van het kegelen ging naar Cor Kruit, die met een pot pruimen ging strijken. Denk om de pitten. De middag van de tweede dag wa^ niet zo druk maar 's avonds was er weer de nodige belangstelling. Deze avond zou de verlotfhg worden gehouden en viel de eerste prijs ten deel aan Mevr. WeijMooij, de tweede prijs ging naar Mevr. Wittebol en de derde prijs was voor Ab Roos. Abbestede met een le en 3e prijs, is dus goed uit de bus gekomen. Het zijn louter gelukkige mensen die daar wonen. De pop viel op nummer 20b, eigenares Mej. Knotte uit Haarlem. De diverse stands waren aardig opgeruimd en wij mochten uit de monden van de orga- nisatoren horen dat deze bazar in alle op zichten uitstekend geslaagd is. Zaterdag 8 Augustus zal onze brandweer de gast zijn van de Zijper brandweer. Zij zullen samen een partijtje spuit-voetbal „weg- geven" in onze buur-badplaats Petten. Van de zijde van de vrijwillige brandweer vernamen wij dat de in de vorige ..Agenda's" aangekgndigde brandweeravond op heden, Zaterdag 1 Augnstus NIET door kan gaan, daar de brandspuit in revisie is. De volgende „Badbode" verschijnt op Zaterdag 8 Augustus. Redactie W. LASTDRAGER, Dorpsweg 12, Tel. 282 AdvertentiesK. VAN ECK, Dorpsplein 4 Tel. 244 Abonnementen E. T. J. VOS, Dorpsweg 1 Administratie K. ROGGEVEEN, Op 't Landtweg 17 R. KOELEMEIJ, Dcjrpspl. 34, Tel. 245 Abonnementen f 1,25 per seizoen. Losse nummers f 0,15 Advertenties: tot 1000 m.m. 2.5 cent per m.m. hierboven 2 cent per m.m. Zondag 2 Augustus. Strandfeest. Zaterdag 8 Aug. Sportavond op voetbalterretn. Zondag 9 Augustus. Strandfeest. Dinsdag 11 Aug. Lampionoptocht te Callantsoog. Donderdag 13 Aug. Avond, verzorgd door de brandweer. Zaterdag 15 Augustus. Lampionoptocht te Groote Keeten. Zondag 16 Aug. Strandfeest te Groote Keeten. Zaterdag 22 Aug. Lampionoptocht te Callantsoog.

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 1