CALLANTSOOG. Zaterdag 15 Aug. 1953. No. 9. 2),e uitqeu^e deeftt foZaaU ancLel auifoicien u-an de V.U.U. Qattantdo-o-q. Op een terrasje aan het SaMcuiUaqei WiarnL. Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Tel. 02247-272 Jullcrslalijn WIE NIE1 STERK IS,.... Vorige week hadden we het over Jamaica- rum en deze week, we blijven nog even bij de sterke-drank-familie, gaat ons verhaal over wijn, echte Franse wijn. In de loop van de laatste 50 jaar zijn op het strand van Callantsoog duizenden liters aangespoeld. Zo herinneren we ons, dat er afkomstig uit een wrak in het Kanaal, prima zoete belegen wijn aankwam, maar we hebben ook wel eens verschrikkelijk zure wijn op het strand gevonden. Misschien lijkt U vele duizenden liters wat overdreven. Vergeet U echter niet, dat de vaten een gemiddelde inhoud van 500 tot 800 liter hadden.jHet waren dus geen vaatjes, die je zomaar onder de arm mee kon nemen. Twee doorgewinterde jutters vonden eens zo'n „vaatje" van 800 liter. Ze maakten er twee gaatjes in en ontdekten al spoedig, dat de inhoud prima was. Maar hoe konden ze deze inhoud of zelfs een deel er van thuis krijgen? Flessen of emmers, waarin iets over- geheveld zou kunnen worden, hadden ze niet bij zich. Het zou trouwens erg gewaagd zijn om zomaar op klaarlichte dag met een emmer wijn naar het dorp te gaan. Er waren immers reeds meerdere vaten aangespoeld en de strandvonder stelde alles in het werk om „dranksmokkel" tegen te gaan. Maar ja, het was voor de beide jutters toch wel een hard gelach om zomaar 800 liter wijn op het strand te laten liggen en dan niets meer dan een maag vol mee naar huis te nemen. Wat peinsden de heren Tot Meindert een prima idee kreeg. Een half uur later sjouwden de jutters op- gewekt langs het strand naar hun dorp terug. Hun scherpe ogen ontdekken al spoedig twee personen op een duintop. Het waren de burgemeester en een dienaar der wet. Een van de jutters, Maarten, liep naar de argwanend kijkende heren toe en meldde met een effen gezicht, dat ze een okshoofd wijn hadden gevonden. Het lag bij paal 11. Daarna voegde Maarten zich weer bij Meindert, die op eerbiedige afstand het gesprek gevolgd had en samen zetten de jutters de reis weer voort. De burgemeester keek het tweetal wat achterdochtig na. „Vreemd", dacht hij, zouden deze rasjutters dat vat nu zomaar ongemoeid hebben laten liggen Eigenlijk ook raar, dat Meindert op blote benen loopt en zijn laarzen op zijn rug draagt. Enfin, als hij buikpijn wil oplopen, moet hij dat zelf maar weten." De burgemeester zou dat dragen van die laarzen nog veel vreemder hebben gevonden, als hij om een hoekje had kunnen kijken. Want niet zodra waren de jutters uit het gezicht verdwenen of Maarten nam een laars van Meindert over, bond die ook op zijn rug en heel voorzichtig lopend ging het nu voorwaarts. Die avond waren Maarten en Meindert in de schuur van laatstgenoemde druk bezig. Er hingen twee laarzen, U weet wel van die lieslaarzen, aan de wand en de inhoud hier uit, echte Franse wijn werd behoedzaam in flessen gedaan. De man ieder 25 liter. Om eventuele buikpijnen te voorkomen, namen deze slimme jutters die avond voor het naar bed gaan, ieder een groot glas van het kostelijke zoete vocht. JAN DE JUTTER Op een zomerse Zondagmiddag zijn we eens een poosje op het terrasje van de strandtent gaan zitten. Vanuit ons hoekje hadden we een prachtig gezicht op de duizenden badende en zonnende mensen. Terwijl het al tegen drieen liep, verflauwde toch de stroom bad- lustigen, die zich langs de strandtrap naar naar beneden toe bewoog, geen ogenblik. Hoewel er zich een grote mensenmasa op het strand bevond, was er toch voor een ieder nog voldoende ruimte. Vanaf onze hoge uitkijkpost zagen we, hoe honderden vol spanning het opkomende water gade- sloegen, dat onweerstaanbaar tegen de zand- hopen aan beukte. Vlag na vlag dook, onder gejuich van de omstanders, de golven in. Op het terras kwam de strandfeestencommissie bij elkaar. De burgemeester en de meester met hun vrouwen, de voorzitter en de secretaris van de V.V.V. en nog andere dorpsingezetenen vergeleken tijden en kenden prijzen toe. Het ging allemaal erg gemoedelijk. Ondertussen liep Jan Vos met een dienblad rond. Hij zou zeer zeker als kelner bij Heck geen gek figuur geslagen hebben. De Haan en Vos, de beide grote bazen, stonden, als deden ze nooit anders, achter de toonbank en regeerde met een minimum aan woorden de hele zaak. Barry en Nel stonden af te wassen en Jac. Vos paste op de garderobe. Af en toe klonk een waarschuwend getoeter van Meindert, de badman, die er zo voor zorgde dat het Callantsogerstrand tot een van de veiligste stranden van Nederland behoort. Plotseling wordt de betrekkelijke ru^t ver- stoord. We zien Adriaan Vader een geboren Callantsoger, in zijn vaste koers langs het water verandering brengen. Met grote stappen stevent hij in de richting van de duinen en begint in de buurt van de houten strandtent no 10 nog al flink uit te pakken. „Of de lui denken, dat die rietschermpjes daar voor niets geplaatst zijn en of ze geen erg in de strobeplanting op de duinen gehad hebben. Weten ze niet dat de situatie hier op 1 Februari 1953 ook lang niet rooskleurig is geweest en dat we op iedere zandkorrel zuinig moeten zijn". Beschaamt luistert het gezelschap. Ze krijgen een lesje van een doodgewone dorpeling. Bravo Adriaan Foei stadsmensen Van de duinen afglijden kan nu eenmaal niet. Gelukkig dat van de vele duizenden dit gezelschap slechts een uitzondering vormde. De meeste badgasten genieten op gepaste wijze van strand en duinen. Zo hoort het ook. Hoewel we ons kunnen indenken, dat een stedeling met vacantie zich voelt als een koe in een voor- jaarswei en graag rare sprongen wil maken, dienen wij mensen toch altijd er ons verstand bij te blijven gebruiken. Op het terras is het ondertussen een komen en gaan van allerlei personen. Achter ons wordt zeer gedegen de dienstbode-kwestie bepraat. Een mevrouw zucht en zegt, dat de meisjes van tegenwoordig lang niet meer de meisjes van vroeger zijn. Haar man knikt en kijkt tersluiks naar een aardig blond meisje, dat met een minimum aan textiel bekleed. haar flesje ananas gaat zitten leeg- drinken. Links van ons zit een jonge man in zwembroek een glaasje bier te drinken, terwijl tegenover ons een echtpaar plaats neemt. De sokken van de man zijn wat afgezakt en duidelijk kijkt een strookje van zijn lange onderbroek om een hoekje. Wat een tegenstellingen allemaal. We zien magere mannen en vrouwen (pardon bij de laatste groep moeten we natuurlijk slank zeggen), maar we zien ze ook zo dik, dat we be- wondering krijgen voor de badpakken, die dit alles kunnen omvatten. En wat een kleur- schakeringen We weten het, er zijn bleke en bruine mensen, maar al die kleuren bad pakken. Het doet wel eens pijn aan je ogen. Maar sluiten doe je ze toch niet. Want aan het strand is veel te zien en zo leer je je medemensen kennen. Wat zal die raar kijken. Verleden week stonden we op het kampeer- terrein van Schager wel een beetje eigenaar- dig te kijken. Er werd een kleine vrachtauto opgeladen. Een familie had haar vacantie in ons dorp doorgebracht en ging zich nu weer reisvaardig maken. Een dikwijls terug- kerend beeld op dit kampeerterrein. Maar onze blik bleef wat langer rusten op de cabine van de vrachtwagen. Hierop werd iets vastgemaakt, dat onze nieuwsgierigheid opwekte. Het was een bruinvis. Een van de familieleden had het ding op strand ge vonden. Natuurlijk vroeg ik me af wat deze mensen met dit cadaver in de stad Utrecht moesten doen. Het antwoord was de moeite waard. „Wel onze buurman houdt erg van vissen en weet ook wat visserslatijn is. We willen hem nu eens een lesje geven. Morgen hangen we deze bruinvis bij hem voor de deur. We doen er een briefje bij, dan kan hij lezen hoe en waar we dit beestje gevangen hebben. Wat zal hij raar kijken Redactie W. LASTDRAGER, Dorpsweg 12, Tel. 282 AdvertentiesK. VAN ECK, Dorpsplein 4 Tel. 244 Abonnementen E. T. J. VOS, Dorpsweg 1 Administratie K. ROGGEVEEN, Op 't Landtweg 17 R. KOELEMEIJ, Dorpspl. 34, Tel. 245 Abonnementen f 1,25 per seizoen. Losse nummers f 0,15 A dvertenties: tot 1000 m.m. 2.5 cent per m.m. hierboven 2 cent per m.m.

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 1