I en woord van loj en ter waarockuwing. Vogels in en om het Kooibos Wat gaat er gebeuren Een vacantieganger schrijft. Lichtpuntjes in de Groote Keeten. DE BIBLIOTHEEK. De belangstelling van de zijde van onze gasten voor de bibliotheek, was deze zomer verheugend groot. We telden vele „vaste" klanten, die iedere avond trouw kwamen opdagen. Dan perste een ieder zich weer in de schoolbanken en bogen zich de hoofden, echter niet zoals vroeger over een lees- plankje, maar nu over een catalogus. Naar stig werd er dan naar een goed boek ge speurd. De vraag naar jeugdboeken en meisjes romans (en deze laatste heus niet alleen door bakvisjes) was het grootst. Helaas is deze afdeling in de bibliotheek nog te klein. In de komende winter zullen we trachten dit uit te breiden en tevens met een aantal boeken voor ouderen onze planken weer aan te vullen. In één van de eerste nummers van de „Badbode" voor het seizoen 1954 zullen we de nieuwe aanwinsten weer ver melden. Door het noemen van een paar cijfers willen we U een beeld geven van het bibliotheekbezoek. In het tijdvak van 14 Juli tot 14 Augustus werden er 486 boeken uitgeleend. Het aantal families, dat tot de trouwe klanten behoorde, bedroeg 77. De gasten, die pas op ons dorp zijn gearri veerd, maken we er op attent, dat de bibliotheek is gevestigd in de school en ge durende deze maand iedere avond van 78 uur nog geopend zal zijn. Met September gaat de winterregeling weer in. Zij is dan geopend op Dinsdagavond van 7 tot 8 uur. Naar we vernemen hoopt het Gemengd Koor „Zanglust" alhier de repetities te hervatten op Woensdag 26 Augustus. Met 't oog op een nieuw in te studeren nummer, heet het koor dames en vooral heren, die als lid wensen toe te treden, op genoemde datum van harte welkom. Dan is er tevens een kans, dat Callantsoog in 't bezit komt van een aardig gemengd koor. Laat deze kans niet verloren gaan Mannen van Callantsoog en omgeving, steekt voor dit mooie doel de hoofden eens bij elkaar. En laat er geen gras over groeien Hier ligt een prachtig cultureel doel en een wekelijks terugkerend kunstgenot Toen Mw. N. LINSSEN uit VENLO. Vrijdagmiddag 14 Aug. j.1. van een tweetal in zee badende kinderen hoorde, dat hun vriendje Maarten Bakker uit De Keeten zich te ver in het water had begeven en een eind verderop in levensgevaar verkeerde, bedacht zij zich geen ogenblik doch zwom, na de beide knapen nog te hebben toe geroepen, direct hulp te halen hetgeen ze overigens niet gedaan hebben ter stond naar het slachtoffer toe. Het was eb en daar waar de drenkeling rondspartelde kon ook zij geen grond onder de voeten krijgen. Slechts met grote moeite gelukte het haar de waaghals, die veel tegen stand bood, zo ver te slepen, dat haar 13-jarig dochtertje KARINE, die pas sedert enkele dagen de zwemkunst machtig was. haar taak kon overnemen. Het was net op het juiste moment. Het slachtoffer vooral, maar ook de beide moedige redsters, hadden veel water binnen gekregen. Overigens hebben zij alle drie dit hachelijk gebeuren goed overleefd. Mw. Linssen en Karine, alle hulde Moge allen, die dit berichtje onder ogen krijgen, weer eens doordrongen worden van de noodzaak zich nimmer, en vooral niet bij eb, te ver in zee te begeven. Het Kooibos is de broed- en verblijfplaats van een groot aantal zangvogels en hoewel in midden-zomer het eigenlijke zang-seizoen teneinde is, kunnen we ook in dit jaargetijde nog menige vogelstem beluisteren. Het Kooi bos is helaas niet voor het publiek toegankelijk, maar op een wandeling langs het bos en in de bosjes van het Lutickduin, valt ook veel te genieten. En vooral als het een morgenwandeling is, zo tegen zons-opgang, want juist in de vroege ochtend laten de vogels zich het meest horen' Een heel bekende vogel, die we op zo'n wandeling vast en zeker horen, is de wielewaal. Deze vogel begint betrekkelijk laat zijn zang, zo omstreeks half Mei, maar hij houdt het dan ook vol tot in Augustus. Zijn eigenlijk gezang valt overigens nauwe lijks op, het is zacht en onbeduidend, maar verrassend is zijn klankvolle roep, een glas helder „dudélio" of „diwidlio". Ook maakt de wielewaal nog een ander geluid, een soort katten-gemiauw, dat allesbehalve fraai klinkt. Met een beetje geduld gelukt het de wandelaar ook wel eens de zanger van dichtbij te zien. Het uiterlijk van deze vogel zal hem evenzeer verrassen als zijn klare roep. Het is wel één van onze mooiste vogels, ongeveer zo groot als een lijster, prachtig geel-zwart van kleur en met helder rode snavel. Bij het wijfje zijn de kleuren iets minder sprekend, daar is het geel meer groenachtig en het zwart meer bruin. Bekend is de wielewaal ook om zijn kunstige nest- bouw. Hij hangt zijn nest op in de vork van twee takken, waaraan het met haren en vezels bevestigd wordt. Misschien horen we op onze morgen wandeling ook nog het gevarieerde liedje van de spotvogel, die er ook vaak in de zomermaanden nog lustig op los zingt. Hij vliegt niet onmiddellijk bij onze nadering weg, zoals zovele andere zangertjes, maar zingt dapper door, een aardig, afwisselend lied, waaruit we zang en roep van allerlei andere vogels herkennen. Wie een spotvogel-nestje vindt, zal bijna de verleiding niet kunnen weerstaan om de prachtige rose-rode met purper gevlekte eitjes mee te nemen. Maar een goede vogel-lief- hebber is geen eieren-verzamelaar; hij zal alleen even het nestje bewonderen, zonder de breekbare eitjes aan te raken en zich dan vlug verwijderen om de oude vogels niet te verontrusten. Aan het eind van onze wandeling, op de terugweg naar het dorp, horen we wellicht nog het gezellige wijsje van een kneutje. Deze aardige vogeltjes, bekend om hun mooie rood met lichtbruin verenpakje, ook wel „robijntjes" genoemd, zingen ook de gehele zomer door. A. S. de V. VVvV>AVVVVV\V*VV\VV\AA*\*A*VVWV ZATERDAG 22 Augustus. 7.45 uur. De muziek marcheert vanaf het Dorpsplein naar de Nollen, alwaar een concert gegeven zal worden. 8.30 uur. Opstellen voor de deelnemers aan de lampionoptocht. Route door het bosje naar het dorp terug. ZONDAG 23 Augustus. 12.00 uur. Groot strandfeest aan de Groote Keeten. Zandhopen maken. Opgeven om 11 uur op het strand VWWWV^A/VWWWWVWWVWVWW De tijd is weer om. Wij gaan weer naar de stad terug. Met een gevoel van weemoed nemen we afscheid van Callantsoog, het plaatsje waar wij al jaren van onze vacantie hebben genoten. Wat is het dat ons beweegt onze vacantie steeds weer hier door te brengen Ieder jaar bij het bespreken van onze plannen worden diverse mogelijkheden naar voren gebracht, ofschoon wij eigenlijk wel weten, dat het toch weer Callantsoog zal worden. Ik geloof dat de rust en de gemoedelijkheid, die van Callantsoog uitgaan, maken, dat wij, uit de grote stad, ons hier zo op ons gemak voelen. Hebt U ooit een vacantieganger zich hier wel eens zien haasten? Van te voren worden wij al in de dorps- sfeer verplaatst door de „Badbode", die ons op de hoogte houdt van het belangrijkste dorpsnieuws. Callantsoog kennen wij al van ver voor 1940. Toen wij in 1947 terugkwamen bleek er veel veranderd te zijn, maar dat Callantsoog niet stil zit is ons vooral dit jaar opgevallen, gezien de diverse huizen, die bijgebouwd zijn en de plannen die nog in behandeling zijn. Onder de vele attracties, die het actieve V.V.V. bestuur de gasten biedt, neemt het „Grote strandfeest" een belangrijke plaats in. De prettige wijze waarop dit feest steeds verloopt, maakt het zo aantrekkelijk, met als hoogste punt natuurlijk de prijsuitreiking. Aangezien aan het organiseren van dit feest veel werk verbonden is. vind ik het jammer dat, volgens mij, de geleverde prestaties zich in een dalende lijn begeven. Vooral dit jaar miste men de vele grote werkstukken van enige jaren terug, toen er spanning heerste wie in zijn groep de eerste prijs zou winnen. Wordt er van te voren niet meer voldoende geoefend Laten wij hopen dat de komende jaren een verbetering zullen brengen, want dit feest is zo'n traditie geworden, dat het m.i. zeker niet mag verdwijnen. P. GRABOWSKY. HILVERSUM, 17 Augustus 1953. Als zanger bij de Nederl. Radio Unie in Hilversum was het ons plan onze vacantie in Callantsoog door te brengen. Daarom hadden wij een abonnement op de „Badbode" genomen en iedere Zaterdag al» de post ons dit blad bracht, werd het nieuws daaruit door ons met de grootste belangstelling ge lezen. Was de post laat, dan ging de „Bad bode" mee naar de studio en als ik in de pauze tussen de repetities op mijn gemak de „Badbode" ging lezen, dan schaarden vele collega's zich om mij heen om met verstolen blikken te kijken wat dit nu wel kon zijn. Vragen zoals: waar ligt Callantsoog, wat is dat voor een badplaats enz. waren niet van de lucht. Als geboren Nieuwedieper was Callantsoog mij goed bekend en kon ik hun alle gewenste inlichtingen geven. Nu ik dit schrijf is onze vacantie teneinde en ver zeker ik U, dat wij hier 3 weken een ver rukkelijke vacantie hebben genoten. Als straks in de studio's mijn collega's luisteren naar de verhalen over uw mooi dorp en heerlijk strand, dan ben ik er van overtuigd dat ik het volgend jaar (want dan komen we weer terug) hier diverse collega's van de Ned. Radio Unie zal aantreffen. Callantsoog, ik dank U en tot weerziens. Geert de Boer Hilversum Ook de lampiontocht aan de Groote Keeten is dank zij het buitengewoon fraaie weer een volledig succes geworden. Ruim 100 kinderen namen met veel animo deel. Het fanfarecorps, voor een gedeelte gebracht door de ijswagen van Baken en de bekende rode Chevrolet van Kees van Eek, koos om even over achten een zitplaats tegenover kruidenier Van Scheijen. Op deze zoele avond was een mooiere plaats voor een muziekuitvoering nauwelijks denkbaar. Op de omringende duinen maakten tientallen toe hoorders het zich gemakkelijk. Niet zodra klonken de eerste tonen door de lucht of ook de koeien en paarden gaven blijk dit muzikale genot op prijs te stellen, want met opgeheven staarten zochten ze een plekje zo dicht mogelijk bij de muziek. Voor de rest van) de tijd stonden deze beesten rustig te luisteren en gedroegen zich zodoende beschaafder dan enkele jongelui, die persé hun aanwezigheid luidruchtig kenbaar wilden maken. Nadat alle deelnemertjes van een lolly waren voorzien, kon Vriesman zijn „Voorwaarts mars" commanderen en al spoedig slingerde zich een kleurige lichtstoet langs de landelijke dreven van Groote Keeten. Vooral vanaf de Zanddijk was het een fan tastisch gezicht. Er werd ook nog een rondje gemaakt over het kampeerterrein van Kruisveld en daarna besloot het muziekcorps deze prachtige avond met een paar pittige marsen.

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 6