CALLANTSOOG Zaterdag 17 Juli 1954 No. 5 £te uitgave Pieeftt fiiaatl ondeA auópiciën man de V.V.V. Qaltantia-ag, Jan Je JuUcv vertel! DE STRANDTRAP. DE VOLGENDE „BADBODE" VERSCHIJNT 24 JULI a.s. een strandweer BITTERE PILLEN Dc reddingboot gaat varen RedactieW. LASTDRAGER, Dorpsplein 38, Tel. 282 AdvertentiesK. VAN ECK, Dorpsplein 4 Tel. 244 Abonnementen E. T. J. VOS, Dorpsweg 1 Administratie: K. ROGGEVEEN, Op 't Landtweg 17 R. KOELEMEIJ, Dorpspl. 34, Tel. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Tel. 02247-272 Abonnementen f 1,25 per seizoen Losse nummers f 0.15 Advertenties: voor leden der V.V.'V. tot 1000 m.m. 2,5 cent per m.m. hierboven 2 cent per m.m. Op een mooie voorjaarsmorgen, vlak na de strenge winter van 1947 ontdekte een nog jonge Callantsoger jutter op het strand een balk van wel 8>£ nieter lengte. Het ding zag er niet erg mooi uit en erg blij was hij dan ook niet met zijn vondst. Hij kon het ding immers toch niet weg krijgen. Verderop daar lag, zo meende hij, nog wat anders. Daar eerst maar naar toe. De balk aangeven bij de strandvonder, dat kon altijd nog. Achter deze jonge jutter kwam echter een oudere jutter. Deze had verstand van houtsoorten. Er kwam een mesje aan te pas en toen stond het voor hem vast, dat er hier sprake was van een eiken balk. Dat betekende een waardevolle vondst. Hij be dacht zich niet lang en begaf zich met ge zwinde pas naar de strandvonder. Ook de jonge jutter was echter op zijn schreden teruggekeerd en liep eveneens naar het dorp om hetgeen hij gevonden had, aan te geven. Lachend werd zijn verhaal door de ambte naar op de secretarie aangehoord. De oude jutter was hem voor geweest. Deze had recht op een derde van de opbrengst, als de balk later verkocht zou worden. De oude jutter was echter sportief en wilde een deel van zijn geld wel aan de jonge jutter afstaan en zo is dat ook geschied. De balk lag echter nog 'steeds op strand. Zij diende geborgen te worden. De firma Vos wilde dat wel doen. Een boer van de Uitlandse weg verscheen met een paard op het strand. Dikke touwen werden om de balk gesjord en toen trekken maar. Het paard had echter de gehele winter op stal gestaan en had weinig lust in dit zware karweitje. De mannen moesten het meeste werk doen. Het kostte dan ook menig zweetdruppeltje eer de balk door de duinen gesleept was. Zo ongeveer op de hoogte van de Abbe- steder weg, kwam de balk op weg. Nu was het leed geleden, zo meende men. Een paar rolletjes er onder en die telkens verschuiven en klaar was Kees. Helaas had een van de mannen toen het ongeluk om bij het ver wisselen van de rollen met zijn vinger onder een rol te komen. De zwaarte van de balk werd toen aan den lijve gevoeld. Maanden later is de balk, toen er geen eigenaar kwam opdagen, verkocht. De firma Vos werd koper en deze aannemer heeft het bizonder goede eikenhout in Alkmaar laten zagen en er daarna traptreden van onze en ook Uw strandtrap van gemaakt. We waren weer eens een week-end in Callantsoog, maar jammer genoeg was het geen strandweer. Natuurlijk hebben we wel even op 't strand gekeken, maar de grauwe golven en gure wind maakten het daar niet erg aangenaam. We zagen nog enkele dappere badgasten, die met hun kroost zandkastelen bouwden en anderen die schelpen zochten. Maar overigens was het uitgestorven. Het was vallend water en de zee had nog al wat achtergelaten dikke schuimranden vol kleurige luchtbelletjes en allerlei rommel daar tussendoor. We meenden nog een ge weldige vondst te doen, toen in de verste een groot, donker voorwerp naderbij dreef. Maar toen we dichtbij kwamen, zagen we dat het een ouwe mat was 1 We zijn maar weer gauw het duin overge gaan en via de zeeweg naar ons biak terug gelopen. Op die wandeling kwamen we langs het parkeerterrein, waar één eenzame auto stond. En we hebben zo in 't voorbijgaan de aan plantingen bewonderd en ons er over verheugd dat de boompjes zo aardig aanpakken. Op weg naar de nollen kwamen we ver scheidene badgasten tegen, die terugkeerden van een wandeling om en bij 't Kooibos. Sommigen van hen droegen grote bossen wilde bloemen om hun zomerverblijf mee op te sieren. We zagen tot onze spijt dat het niet alleen veldbloemen waren, maar ook wel bloeiend hout, zoals brem en vogelkers. Mag dat eigenlijk wel Het is zo moeilijk om bij Callantsoog iets te laten groeien. Moeten we daarom niet zuinig zijn op ieder takje Vlak bij huis zagen we iets geweldig leuks een patrijs met heel jonge kuikentjes. Het moedertje ging onverschrokken de hond die we bij ons hadden te lijf en de jongen drukten zich angstig tegen de grond, waar ze nauwe lijks opvielen met hun gestreept donskleedje. We hebben niet al te lang de rust van de patrijzen-familie verstoord en toen we later nog eens omkeken zagen we hoe de hen haar kleintjes verzamelde en vlug een veilig heenkomen zocht. Nauwelijks waren we onder dak toen een geweldige bui kwam opzetten. Vanuit het raam van ons zomerhuisje zagen we de blauw-zwarte lucht in het zuid-westen, waartegen het helder wit van een stel laag- vliegende lepelaars fantastisch afstak. Even later stroomde het van de regen. En dat noemen ze nou zomer 1 A. S. de V. Het stookolieprobleem begint ook weer ernstige vormen aan te nemen vinden wij. We zagen vele badgasten met zwartgevlekte voeten terugkeren van de Callantsoger stran den en daarom zijn wij gaan kijken of er werkelijk nog teer lag. Én inderdaad, als je je best deed kon je best wel wat teer aan je voeten krijgen. Toch vreemd vinden wij het, dat er nog zoiets op het Callantsoger strand ligt. Wij hebben ons laten vertellen, dat er over dit probleem op de laatste vergadering van jde V.V.V. harde noten gekraakt zijn. Met als gevolg, dat er een speciale teeromroeper werd benoemd, compleet met toeter om teeropruimingscolonnes op de been te brengen. Dat lijkt ons niet eenvoudig, maar je kunt het toch altijd beter van het strand opzoeken, dan thuis van je vloerbedekking, vinden wij. Zoals altijd tot zover, Meneer Gal uit X. A.s. Zondag om 9 uur zal de boot weer eens uit de schuur worden. Bij gunstig weer zal er een uur geoefend worden. Wilt U, als U het keurig verzorgde mate riaal van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding-Maatschappij ziet ook nog eens aan deze maatschappij zelf denken Het onderhoud van al dit reddingsmateriaal kost n.1. veel geld. U kunt zelf mee helpen redden door lid te worden van de K.N.Z.H.R.M., de minimum-contributie be draagt f3,per jaar. U kunt U opgeven bij Maarten Mooij, die ondanks zijn hoge leeftijd nog altijd een actief bestuurslid van de Redding-Maatschappij is.

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 1