£en/amjer ■moim&.t W Theater Royal Schagen De Koekoek. Het grote strandfeest Klachten Getijtafel voor Callantsoog Abonneert U op dit blad BIBLIOTHEEK RUDOLF SCHOCK Als ik dit stukje schrijf, is de koekoeksroep al weer bijna verstomd. In het laatst van Juni vermindert het al en na half Juli horen we de koekoek niet meer. Het is jammer dat we die vrolijke roep al zo vroeg moeten missen want het hoort zo echt bij de zomer. En wat weten we nu van deze vogel, behalve dat hij zijn eigen naam roept Natuurlijk is het ook bekend, dat het koekoek wijfje haar eieren in het nest van andere vogels legt en dat dus iedere koekoek door pleegouders is grootgebracht. Toch hoort men die zaak ook nog dikwijls verschillend uitleggen. Zo wordt o.m. be weerd dat de jonge koekoek zijn pleegbroers en -zusjes over de nestrand werpt om het rijk alleen te hebben. Maar andere vogel kenners menen dat er van opzet geen sprake is, doch dat de jonge zangvogels eenvoudig niet aan bod komen, omdat de oudjes maar steeds die grote slokop blijven voeren. En zo zouden ze dan eigenlijk een natuurlijke dood sterven. Ook heb ik wel eens door deskundigen horen beweren, dat het niet de jonge koekoek is, die de kleintjes het nest uitwerpt, maar de oude, die, nadat ze haar ei in het vreemde nest heeft gelegd, nog altijd een oogje in het zeil zou houden. Wat ik er zelf van gezien heb is dittwee maal een jonge koekoek in, of liever op het nestje van een graspieper. Van de andere jonge vogels was al geen spoor meer te zien en als we vanuit de verte toekeken, zagen we het graspieperpaartje af en aan sjouwen met voedsel. Ook hadden we eens een poosje een reeds uitgevlogen jonge koekoek om de deur, die door zijn roodstaart- pleegouders nog druk gevoerd werd. Vaak gingen de oudjes daarbij op de rug van hun wanstaltig pleegkind staan en zo werd het voer in de altijd opengesperde snavel gestopt. Er zijn nogal eens mensen, die zo n koekoek- jong de nek omdraaien als ze het in handen krijgen. Maar dat is toch heus niet verstandig want eenmaal volwassen geworden is de koekoek buitengewoon nuttig. Hij is een echte rupsenverdelger en geeft juist de voorkeur aan grote, behaarde rupsen, die door andere vogels versmaad worden. In zijn uiterlijk lijkt de koekoek wel iets op een roofvogel, zowel door de stevige, enigszins gebogen snavel als door de kleur een bruingrijze bovenzijde en een lichtere onderzijde met donkere dwarsgolfjes. Ook in de vlucht, met de spitse vleugels en lange, afgeronde staart, heeft de koekoek iets roofvogelachtigs. Men verwart hem vooral nogal eens met de sperwer en vroeger ge loofde men dat de koekoek in de herfst in een sperwer veranderde om in April weer koekoek te worden. Het is te begrijpen dat de vogel hierdoor een slechte naam kreeg en hardnekkig ver volgd werd. Er bestaan nog allerlei andere legenden met betrekking tot ne koekoek. Zo werd hij bij onze heidense voorouders beschouwd als de duivel in eigen persoon. Het schijnt dat we 'daar tot in deze tijd nog de verwensing „loop naar de koekoek" of „haal je de koekoek" van overgehouden hebben. A. S. de V. Morgen 1 Augustus, zal het grote strand feest weer plaats vinden. Dat is de dag van het seizoen. Om 10 uur 's morgens verzamelen op het Dorpsplein voor het gemeentehuis en daarna in optocht naar het strand, waar de vredelievende strijd een aanvang kan nemen. Dit is dan de traditionele wedstrijd in het maken van zandfiguren. Op verzoek van de regelingscommissie ver melden wij hieronder de regels, die voor deze wedstrijd gelden. De wedstrijd omvat het maken van figuren in zand, van zand en met zand, terwijl daar bij als hulpmiddel mag worden gebruikt dat gene, wat de zee en het strand oplevert. Hulp door anderen mag niet worden verleend, dus ouders, broers, zusters, enz. kunnen niet assisteren. Op het publiek wordt een dringend beroep gedaan niet in het voor de wedstrijd afge bakende strandgedeelte te komen en honden vast te houden. De burgerij wordt verzocht op deze dag de vlag uit te steken. Alle deelnemers(sters) veel geluk toegewenst. Helaas ontvingen wij dezer dagen enkele klachten van gasten welke teleurgesteld waren over datgene wat zij hadden gehuurd. Hieruit bleek ons dat de klagers per brief of wel telefonisch hadden gehuurd zonder dat zij hun vacantieverblijf vooraf hadden bekeken. Maar meer trof het ons dat dit lieden waren die bij NIET-leden van de V.V.V. hadden gehuurd. Daar kunnen wij in ieder geval niet onze bemiddeling in verlenen. Alleen kunnen wij tegen deze mensen zeggen „huurt uitsluitend via de V.V.V., waar ook, hier te lande". Als U hier in Callantsoog huurt, vraag dan vooral aan de verhuurder om een contract waarin alles duidelijk is omschreven. Zonder dat er een contract is getekend kunnen wij van de V.V.V. er ook niets aan doen. Het is voor de betrokkenen zeker wel een grote teleurstelling wanneer zij bij hun vacantieverblijf aankomen en tot de ont dekking moeten komen, zoals ons werd verteld, dat het er zo erg vuil was of anderzins niet geschikt bewoonbaar is. Ook troffen wij iemand aan die iets had gehuurd waarvan de slaapgelegenheid niet voldeed. Allemaal narigheden die onopgelost bleven. In die gevallen denkt men voor een „koopje" klaar te zijn, maar de vacantie is verprust en dat komt dit jaar niet meer voor elkaar. Wij willen dan ook van deze plaats er nog eens met nadruk op wijzen, huurt via de V.V.V. Vraag daar inlichtingen en deze zijn voor 100 pCt. betrouwbaar. En waar wij nog eens met de meeste klem op willen wijzen is, bespreekt Uw vacantieverblijf bij LEDEN VAN DE V.V.V. Het is hier precies als met zovele dingen het geval is, men vervalt in „beunhazerij" en U, vacantieganger is de dupe. Laten wij dit van nu af aan afspreken. U weet de V.V.V. Callantsoog staat voor U klaar. AAN ONZE ABONNÉ's Wij hebben een vriendelijk verzoek aan de lezers van de „Badbode" ons er direct van in kennis te stellen, indien U deze Zaterdag's niet bij Uw morgenpost ontvangt. Wilt U dan S.v.p. even de moeite doen en een briefkaartje zenden aanDrukkerij Van Loenen te Schagerbrug. Gaarne even de tijd er op vermelden van ontvangst. Hoog water üaag water Zondag 1 Aug. 8.50 3.00 Maandag 2 9.00 3.30 Dinsdag 3 9.40 4.00 Woensdag 4 10.15 4.30 Donderdag 5 10.50 5.00 Vrijdag 6 11.00 5.30 Zaterdag 7 11.40 5.50 U ontvangt dan ook de „Winterbode' Stort f 1,25 op giro no. 544512 ten name van de V.V.V. Callantsoog. Geopend op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdagavond van 7 tot 8 uur. Ingang aan de achterzijde van de O.L. school. Leesgeld 15 cent per deel. Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag- en Woensdagavond 8 uur, Zondagmiddag 3 uur ANNEMARIE DURINGER Herzog Filr Lumina RICHARD ROMANÖWSKY (Du bist die Welt für mïch) hoort Richard Tauber's onvergetelijke stem o.a. in „Dein ist mein ganzes Herz" en „O Madchen, mèin Madchen", ^"e leeftijden

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 4