De ftelderse Volksuniversiteit Abonneert U op dit blad Lezers schrijven ons Getijtafel voor Callantsoog Kindersneltocht Heel Callantsoog op de film „Winterbode" BITTERE PILLEN Een verbetering Ter inleiding eerst iets over doel en werk wijze van Volksuniversiteiten in het algemeen. Het doel van een V.U. in ons land is het bevorderen van wetenschappelijke en al gemene ontwikkeling in de ruimste zin van het woord. Een bepaalde godsdienstige of staatkundige richting wordt niet voorgestaan, d.w.z. de docenten maken geen propaganda voor be paalde politieke of kerkelijke richting, al zullen (en moeten zij zelfs) hun overtuiging niet onder stoelen of banken steken. Het beluisteren van sprekers van verschillende of religieuse inzichten leidt tot verruiming van horizon en tot waardering van en begrip voor andere standpunten. Één van de middelen om het publiek tot activiteit te brengen is het organiseren van werkcursussen naast de luister-cursussen. Bij de laatste is vrijwel uitsluitend de docent aan het woord, bij de werkcursussen wordt aan de toehoorders gelegenheid gegeven, eigen activiteit te ontplooien. Vormen de cursussen en de lezingen de hoofdschotel van het eigenlijke V.U.-werk, het feit dat de Volksuniversiteiten niet aan officiële voorschriften gebonden zijn heeft er toe geleid, dat zij zich, al naar gelang van de plaatselijke behoeften en mogelijkheden, verschillende hebben ontwikkeld en elk een eigen karakter dragen. Vele volksuniversiteiten hebben een belang rijke plaats aan toneel, muziek en film in geruimd, omdat het leren genieten van verschillende vormen van kunst onontbeerlijk is voor een harmonische ontplooiing van de menselijke geest. Voor de kop van Noord-Holland heeft Den Helder nu ook zijn Volksuniversiteit, die de zeer gewaardeerde steun van het Helderse Gemeente-bestuur geniet. Het Bestuur van deze Universiteit houdt zich in hoofdzaak aan doel en werkwijze, zoals hierboven omschreven. Naast lezingen over geestelijke wetenschappen, psychologie en paedagogiek, letterkunde, schilder-, beeldhouw- en bouwkunst, algemene politieke culture geschiedenis, folklore, soc. wetenschappen, populaire geneeskunde en hygiëne en de exacte wetenschappen als wis-, natuur- en scheikunde en biologie wijdt het Bestuur van de Helderse V.U. ook zijn aandacht aan de meer esthetische vorming van het publiek en wel door middel van tentoonstellingen op het gebied van de beeldende kunst, waarvoor het Gemeente bestuur altijd de Raadszaal welwillend afstaat, de muziek, waaronder ook begrepen de muziek op de scholen voor Hoger-, Middel baar- en U.L.O.-onderwijs, het toneel de voordrachtskunst en de film. Binnenkort verschijnt weer het programma voor het seizoen 19541955, waarin U naast de lezingen en voordrachten kunt aantreffen DRIE TONEELVOORSTELLINGEN, EEN OPERA, een paar avonden gewijd aan voordrachtskunst en een tentoonstelling op het gebied van de beeldende kunst. Daarnaast vindt U werkcursussen voor tekenen, Engels en boekbinden. Het programma is na uitgifte te verkrijgen bij Mej. E. S. Held, Singel 53, Den Helder en bij Mevr. J. R. Rotgans, Abbestederweg 3, te Callantsoog. A^^^^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Het verheugt de redactie buitengewoon dat zij haar lezers mede kan delen dat, er ruim 100 abonné's meer zijn dan vorig jaar. <1 U weet het lezers, U zult tegen de Kerst ook de „Winterbode" ontvangen jj en in Juni van het volgend jaar weer no. 1 van de nieuwe serie Badbodes. J> Voor hen, die zich nog niet geabon- neerd hebben, het giro nummer van de V.V.V. is 544512. Het abonnements- <J geld bedraagt slechts f 1.25. Geachte Heer, Als aanvulling op het aardige artikel over de koekoek nog het volgende. Als verklaring voor het feit, dat het koekoeks jong bij kleine zangvogels uitbesteed wordt, las ik eens dat de prille maagjes van de jonge koekoeken het ruige voer van hun ouders (dikke harige rupsen) niet kunnen verdragen en daarom met het voer van de kleine zangvogels groot gebracht worden, dus mugjes en andere kleine insecten. A. A. te Amsterdam. Geachte redactie en vrienden in Callantsoog. Hetgeen wij verleden jaar al hadden willen doen, maar door uitstel, afstel geworden is, willen we dan toch dit jaar niet verzuimen. Vorig jaar kregen wij het gehele seizoen de „Badbode" toegestuurd. Mijn nicht en neef, de fam. Jac. J. Vos had het abonne ment voor ons verzorgd, waar wij hen heel erg dankbaar voor waren. Dit jaar hebben zij hetzelfde gedaan, dus worden wij toch op de hoogte gehouden, van wat er al zo gebeurt in Callantsoog en dat is heel wat. Wij wachten iedere keer met ongeduld op het volgende nummer. Zoals de meesten bekend is, zijn wij in Canada en wij maken het goed. Canada is ook mooi en de meren zijn ook heel mooi, maar het is geen Callants oog met haar prachtige witte strand. Jongens daar heb ik zomers zo'n verlangst naar, maar wij denken dat we in de .toe komst nog wel eens zullen logeren, dat hopen we in ieder geval. Wij zijn eerst aan 't sparen voor een huis, dat is hier de eerste zorg. Wim werkt hier bij de Cana dese spoorwegen en ik doe zelf de was voor een klein hospitaal. Dat is geen zwaar werk 2 uurtjes per dag. Het brengt wat meer spaarcentjes in het laadje (voor een reis naar Holland hé). Bonnie vindt het hier fijn en zegt dat hij niet meer naar Holland wil, maar hij kan zich er niet veel van herinneren. Maar beste vrienden ik ga nu ophouden, ik wilde U ook namens Wim laten weten met welk plezier wij de „Bad bode" lezen en vernemen dat Callantsoog zich zo ten voordele uitbreid. Vooral aan hen die ons kennen onze hartelijke groeten en misschien tot EENS een wederzien in ons geliefde Callantsoog. Wim, Loek en Ronnie Loef. Hornepayne Box 131 Ontario, Canada Hoog water Laag water Zondag 15 Aug. 7.50 2.00 Maandag 16 8.20 2.40 Dinsdag 17 9.00 3.20 Woensdag 18 10.00 4.00 Donderdag 19 10.40 4.40 Vrijdag 20 11.20 5.40 Zaterdag 21 12.00 6.20 E. H. B. O.-dienstrooster ZONDAG 15 AUG. 10—14 uur 14 18 uur P. Raatgers 2 Jb. Schilder 2 P. Groen 2 B. de Wit 2 Tiny Burger 2 Riet van Diepen 2 Liefst 85 kinderen verdrongen zich j.1. Zondag voor de strandtent om te proberen koppen van rompen te scheiden. In de meeste ge vallen lukte dit uitstekend. In de groep van 5 tot 8 jaar, was Marianne Larose uit Hilversum de beste. Nummer twee werd de Callantsoger Theo Bijpost. Margreet Ruskamp uit Rotterdam werd derde en Toon Inglis Ar kei uit Amsterdam kreeg de vierde, terwijl Kees Boontjes uit Schagen de vijfde prijs kreeg. Bij de ouderen moest helaas het lot be slissen, want de harde zuid-wester was nagenoeg aangegroeid tot een storm en de regen wilde het Callantsoger strand ook niet met rust laten. 1 Irene Doedijns, Deventer 2 Vera Willemse, Haarlem 3 Gerda de Kiviet, Hilversum 4 Gilles Ouwehand, Amsterdam. 5 André Kroese, Amsterdam. Leerlingen van de O.L. school dienen op Zondag om 10.30 uur bij de school te bomen. Zij zullen dan verfilmd worden. Dit geldt ook voor degenen, die in Juli van school af zijn gegaan. Alle verenigingen dienen om 6.45 uur op het Dorpsplein te komen, om deel te nemen aan de optocht. Komt allen, want als over enige tijd de film vertoond zal worden, zal men de attractie kunnen beleven, zijn vrienden, zijn kinderen, zijn familie, ja zichzelf eens op het witte doek te kunnen zien. Het is zo goed als zeker dat er met de Kerst weer een „Winterbode" zal verschijnen. Zorgt dus dat Uw adres bij onze admini stratie bekend is. U krijgt haar dan gratis toegestuurd. Tevens zenden wij U in Juni 1955 weer no 1 van de nieuwe serie Bad bodes. Sarcasme is een slechte eigenschap. Dat heeft men ons tenminste herhaalde malen gezegd. Nu denken wij dat dat komt omdat het wel eens moeilijk is sarcasme juist te verstaan. Onze Seinpostbeklimmer heeft het kennelijk ook niet verstaan. Of toch wel? Hoe het ook zij, wij zijn dankbaar voor zijn stukje. En wij zijn het gemeentebestuur niet minder dankbaar dat zij kans hebben gezien om van de nood een deugd te maken en een oplossing te vinden waarbij van verbannen geen sprake is. En laat het voor al die anderen, die ons verkeerd verstonden een troost zijn dat het kampeerterrein ons zeer na aan het hart ligt en ook zijn vrolijke bevolking. Wij hopen dat zij er allen zo over zullen denken als de Seinpostbeklimmende mijnheer en toch weer terug zullen komen. Er is echter nog iets dat ons na aan het hart ligt en dat is het Luttikduin. Wij hopen dat dat het volgend jaar weer echt wandel terrein zal zijn met een gedeelte gereserveerd voor goede kampeerders. En geen chaos van tenten, verspreid over het gehele terrein, zodat er van echt vrij wandelen geen sprake meer is. En dat dan de keurige W.C.'s die er geplaatst zijn ook werkelijk gebruikt zullen worden. Zoals altijd tot zover, Meneer Gal uit X. Het postkantoor zal gedurende het badseizoen geopend zijn op de volgende uren van 9-12; 14.30—15.30 en 17.30—18.30. Op Zaterdagen van 913 uur.

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 4