Q>.£ C. BAKKER rievenbeóteUer* Kerkconcert U/ees een heer In het verkeer AGENDA Heel Callantsoog verfilmd u naar de boóóen Pension ,/t ZONNETJE" Bloemen en Planten Aanleg van Tuinen Een stukje grond of een zomerhuisje in Callantsoog TE KOOP GEVRAAGD Dit verhaal berust grotendeels op fantasie. Wel is waar, dat Jan Mooij postbode van Callantsoog geweest is en dat heden nog de inscriptie op zijn grafsteen te lezen is. Vroeger was het leven van de brieven besteller heel anders dan tegenwoordig. Nu brengen snelle auto's van de P.T.T. en treinen van de Ned. Spoorwegen de post zakken in heel korte tijd naar de plaats van bestemming en de postbode behoeft de kranten, brieven enz. alleen nog maar te bezorgen. In die tijd moesten in de meeste dorpen de brievenbestellers alles lopen en dat was dan meestal niet alleen het dorp, maar ook de kleine plaatsjes in de omgeving. Jan Mooij, die van 1888 tot 1913 de post bode van de gemeente Callantsoog was, deed ook alles lopende. Hij was in 1848 geboren en bezorgde dus van zijn 40ste jaar tot zijn 65ste de post. Hij stond dan 's morgens om half zes op en ging de post uit het naburige plaatsje ,,'t Zandt" halen. Als hij die dan gehaald had, ging hij zijn „wijk" afwerken. Deze „wijk" bestond uit een paar gehuchten, die op nogal behoorlijke afstand van elkaar lagen, 's Middags kwam hij thuis in Callantsoog eventjes eten, bezorgde daar zijn post en bracht daarna de soms weer gevulde post zakken naar 't Zandt. Hij was dan 's avonds pas om half acht met zijn werk klaar. Zo gebeurde het in de winter van 1896, dat Jan zich 's morgens weer op weg naar ,,'t Zandt" begaf. Ea lag een dikke laag sneeuw en er waaide een harde, koude noord-oostenwind. Zo ging Jan in het pikke donker door de sneeuw om zijn post te halen. Toen hij op de plaats van bestemming was aangekomen, stonden er drie postzakken op hem te wachten. Na een mok koffie te hebben opgedronken, zwaaide hij de post zakken over zijn schouder en begon hij aan de terugtocht. Het was ondertussen vrij hard gaan sneeuwen, zodat hij geen tien meter voor zich uit kon zien. Na een half uur door de sneeuw geploeterd te hebben, bleef hij even staan. Hij gooide zijn last van zijn rug af om zich even warm te slaan. Toen hij de zakken weer op wilde nemen bemerkte hij tot zijn grote schrik, dat hij er een verloren had. Ja, wat moest hij doen In dit noodweer de andere postzak gaan zoeken Of zou hij eerst naar Callants oog en dan de sneeuwstorm afwachten Hij besloot het eerste te doen, maar hij kon hem met geen mogelijkheid terug vinden. Ver moeid en steenkoud kwam hij bij een boer derij aan. Het was de hoeve van boer Garritsen. Nadat hij gevraagd had of hij even binnen mocht komen, plofte hij op een stoel voor het fornuis neer. „Wie verliest er nu een postzak", zei Garritsen sarcastisch, nadat Mooij zijn geschiedenis had verteld, „het wordt tijd dat ze jouw aan de grote klok hangen". Rood van woede stond Jan op. „Stik jij", zei hij en zonder verder nog wat te zeggen gooide hij de twee overige zakken over zijn schouder en liep de kamer uit, naar buiten. Hij besloot niet meer naar de zak te zoeken en ging dan ook regelrecht naar Callantsoog. Toen hij na een half uur thuis kwam, stond er tot zijn grote verbazing een arreslede voor de deur van zijn huis. Hij stapte naar binnen en het eerste wat hij zag was de verloren postzak en daarnaast zat grijnzend de postbode van ,,'t Zand". „Heb je hem gevonden vroeg hij schor. „Gevonden vroeg de verbaasde collega, welnee man, je hebt hem vergeten mee te nemen en ik dacht zo bij mezelf„Ik zal dat ding maar eventjes met de ar naar Jan toebrengen". Dus had Jan Mooij anderhalf uur naar een postzak gezocht, die hij nooit verloren was. Hij bleef tot zijn 65 jaar postbode en liep elke dag ongeveer 25 km. Hij ontving voor zeven dagen werken, want Zondags moest hij ook de post bezorgen, fl 12,Daarvoor was hij van 's morgens half zes tot 's avonds half acht op pad. Toen hij op 77 jarige leeftijd stierf, liet hij op zijn grafsteen beitelen „Laat loopen wie loopen lust, ik heb geloopen en leg nu in rust". BARRY. Het is een goede gedachte van het bestuur van de Ned. Herv. Kerk geweest om eens in Callantsoog een concert in de kerk te organiseren. Vele Callantsogers en hun gasten hebben dit gewaardeerd. Het Niedorp's Fanfare-corps en het Fanfare corps „Hugo" uit Heer-Hugowaard brachten verschillende werken heel beschaafd ten ge hore. Een compliment aan de heer J. S. d. Das, die stijlvol de gecombineerde corpsen leidde, is beslist op zijn plaats. Ook het gemengd koor uit Aartswoud wist, hoewel het klein was, haar zang toch op bevredigende wijze naar voren te brengen. De heer van Eek bedankte aan het eind van deze geslaagde avond alle medewerkers en hoopte hen nog eens als gast in Callantsoog te ontmoeten. De heren Koelemeij en Mooij hebben een een prijzenswaardig initiatief genomen. Zij willen ook nog andere heren animeren om deze winter eens een paar avonden in de schoolbanken te gaan zitten en zich dan op het terrein van het verkeer eens grondig te laten voorlichten. Wachtmeester Kooij heeft zich bereid verklaart om deze verkeerscursus te leiden. Heren, meldt U in drommen bij bovenge noemde personen aan. Blijft niet achter bij de kennis van Uw kinderen. Want U weet het, er zijn in ons dorp al 14 kinderen, die vol trots het ver- keersinsigne dragen. Laat U zich, na deze winter, door hen niet meer uitlachen. zoals deze voorlopig is vastgesteld, Zaterdag 21 Augustus Katknuppelen, 7 uur op de Buurt Donderdag 26 Augustus in zaal B. de Vries, 8 uur FILM over het reddingswezen Zondagmorgen reed met veel muziek de ge luidsopnamewagen ons dorp binnen en iedere inwoner kreeg een beetje last van de bekende filmkoorts. Eerst werd de burgemeester in zijn werkkamer verfilmd en daarna de school kinderen. De belangstelling hiervoor was groot, en groeide eigenlijk met iedere minuut. Vooral toen de camaraman naar het strand verhuisde en daar de roeireddingboot, tijdens haar worsteling met de branding, op de ge voelige band ging vastleggen. Terwijl een ieder vol interesse dit gebeuren gadesloeg, bleef badman Jacob Vos een wakend oog op de zwemmers houden en dat was maar goed ook, want een jongedame bleek niet goed tegen het frisse water te kunnen en raakte de kluts kwijt. Vos haalde haar echter direct op de kant en toen bewees de E.H.B.O., onder leiding van Gert de Vries, weer haar diensten en zorgde er voor dat de drenkeling vakkundig behandeld werd. Zo goed zelfs was de behandeling, dat ze na een paar minuten op de brancard gelegen te hebben er vrolijk lachend af kon springen en de zo verschrikte menigte kon geruststellen. Callantsoog was toch Hollywood vandaag. Nu, dan gebeuren er zulke dingen. Om 12 uur loeide de brandsirene. Wie toen nog niet wist, dat er iets bijzonders in het dorp gebeurde, kwam ontdaan aanrennen. Dat was echter juist de bedoeling van de filmdienst, die een en ander vlug opnam. De brand bleek bij Baken, bij het voetbal veld te zijn en snel werd het smeulende hooioppertje geblust. De door de rook be dwelmde jongeman werd eerst nog even vakkundig weggedragen. In de middag werden diverse besturen, de voetballers, de gemeenteraad en de plattelands vrouwen opgenomen. Alles ging even leuk en iedereen werkte mee. In de avonduren traden de muziek en de zang aan. Een schoollokaal werd opname-studio en terwijl honderden op eerbiedige afstand stonden te luisteren speelden en zongen beide verenigingen. Het klonk uitstekend. Daarna veegden de mannen van de filmdienst hun voorhoofden af, want het was toevallig nu eens echt zomerweer, en pakten hun spulletjes weer bij elkaar. Het publiek, dus alle filmsterren, bleef echter nog lange tijd in groepjes napraten over dit uitzonderlijk gebeuren. En o, wat zijn we nu allen nieuwsgierig naar het resultaat van deze dag. De Callantsogers zullen dit van de winter zien, de gasten moeten echter tot volgend jaar zomer wachten Na het badseizoen nog een poosje van bos en hei genieten. (AAN DE BOSRAND) f5.50 p. d. p.p. Jacob van Gaesbeeklaan 28 DRIEBERGEN - Tel. 03438-8130 UW ADRES VOOR SCHAGERBRUG, Telefoon 02247-289 Brieven onder no. 6, redactie Badbode

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 10