ROYAL - Schagen Op de Reeperbaan 's nachts om half één Overpeinzingen van een dorpeling Getijtafel voor Callantsoog De Kabeljauw/ Veilig baden en zw/emmen HOE? Coöp, Boerenleenbank, Schagerbrug Zo hebben we ze zien komen, met fiets, motor, bromfiets maar voorai met auto's. Risten auto's, iedereen rijdt in een auto tegenwoordig lijkt het wei. We krijgen ge woon een par «Leerprobleem in Callantsoog als het zo doorgaat. En dan te, bedenken, dat we geen grachten kunnen dempen om dit probleem op te lossen. Ja, we zaten daar op de bank en we heb ben ze zien komen. Grote en kleine, dikke en dunne, bleke en bruine. Allemaal mens en die naar het strand gingen, om te zwem men, te ballen of gewoon te zonnebaden. Stromen mensen gingen er en we vroegen ons af, of het strand ze zou kunnen her bergen. Met deze vraag in ons hart, maakten we ons los van de schaar mensen, die des Zon dags steevast de bank plegen te bevolken en we begaven ons naar het strand, ,.om ons met al die duizenden te vermaken en onze bleke huiden in de zon te laten blakeren. En laat het op het strand nu niet eens erg druk zijn. Er was nog plaats voor ons. Veei plaats zelfs en we hebben ons gelukkig ge prezen met zo'n heerlijk breed en schoon strand, waar je zelfs op een drukke Zondag nog rustig kunt zitten. Laat ze maar komen met hun fietsen,' auto,s en bussen. Het Callantsoger strand zal trots alles een rustig strand blijven en dat is fijn, vindt EEN DORPELING Nieuws van de OX. School Het schoolreisje van de lagere klassen, met als gast de zevende klas, is dank zij het fraaie zomerweer buitengewoon geslaagd. Terwijl de „groten" Amsterdam gingen be kijken, trok de rest naar Artis. Van de vele uitheemse dieren, in het bijzonder apen en olifanten, werd genoten. De speeltuin in Bergen werd een groot feest en het klimduin in Groet zorgde voor een zanderig, doch leuk besluit. „Thuis" stond op de Buurt het fanfarecorps weer klaar en zorgde met een paar pittige marsen voor een waardig einde van deze prachtige dag. De sportdag, die j.1. Dinsdag voor kinderen van de O.L. school gehouden werd, ver liep eveneens vlot. Gezien de korte tijd van voorbereiding waren de prestaties toch re delijk. De meeste kinderen behaalden een diploma. Callantsoog op de film De films Oud- Callantsoog en Callantsoog 1954, zullen op Vrijdag 22 Juli vertoond wor den in de grote zaal van hotel de Vries. Entree f0,75, aanvang 8 uur. Hoog water Laag water Zondag 17 Juli 5.20 11.10 Maandag 18 6.30 12.00 Dinsdag 19 7.30 1.00 Woensdag 20 8.15 2.00 Donderdag 21 9.00 2.40 V rij dag 22 9.40 3.30 Zaterdag 23 10.15 4.00 E.H.B.O.-dienstrooster 17 JULI 10—14 uur 14-18 uur Jb. v. d. Fluit G. de Vries Th. v. Diepen Jan Tromp N. de Vries— Johannes |A(VWVVV>WA\\VA\VVN\VV\\VSM1 VAN DE REDACTIE De copie voor de Nrs. 5 en 6 ge- lieve men in verband met vacantie van de Heer Lastdrager, in te zenden bij de Secr. der V.V.V, de Heer R. Koelemeij. ■WWWM'VVVWWVWWWA'VWWi Nee man, jij blijft dit keer thuis, ik ga direct wel even het duin over". Aldus sprak vrouw Trui tot haar man Gertbuur. Wat pijnlijk gebogen stond de jutter bij de kachel. Zijn rug was niet helemaal in orde. Een paar dagen geleden had hij zich wat vertild aan een aangespoelde eiken plank. Het was hem niet meegevallen het ding in z'n eentje het duin op te sjouwen. Vooral als hij liep was het mis en dat nu juist vandaag, terwijl ei kabeljauwtjes aanspoelden. Het hele dorp at al van die dingen. Hij keek z'n vrouw pein zend aan, Gertbuur hield er niet van, dat vrouwen te jutten gingen.Zijn vrouw echter had haar besluit al genomen en trok haar regenjas aan. Kleine Teuntje, een jongen van een jaar of elf, zou met haar meegaan. Ze konden zo'n stel kabeljauwtjes immers best gebruiken. Dus gingen vrouw Trui en Teun op stap. Het was gelukkig bijna windstil, een zware bewolking was er echter de oorzaak van, dat er maar, heel weinig te zien was. Door het mulle zand sukkelden ze naar de vloedlijn en spoedig liepen ze gebogen te speuren naar de begeerde vissen. „Hoe ko men die vissen zo maar op 't strand," vroeg Teuntje. „O, antwoordde vrouw Trui, het heeft van de week nog al eens gehageld. Ze eten daarvan en kunnen dan niet meer zwemmen". Even nadat vrouw Trui dat zo verteld had, struikelden ze. allebei bijna over iets zwarts. Het was zacht en glibberig en dus juichte Teuntje aL „Een reuze kabel jauw". Vrouw Trui aarzelde even, wat een knoert. Toch nam ze de zak en begon het beest erin te stoppen. Dat viel iniet mee. Daarna de vracht op de rug en naar buis. Wat zou haar man opkijken, hij altijd met zijn gezegde dat vrouwen niet jutten kon den. De terugtocht viel echter niet mee, steeds zwaarder leek het beest te worden. Het akelige van het; geval was, dat er water door de zak, ja zelfs door haar regenjas en kleren heendrong. Ze voelde de natte plek op haar rug steeds groter worden. Maar haar buit in de steek laten, dat nooit, wat zou Gertbuur haar dan uitlachen. Nog een paar dammen over en dan konden ze tegen het duin opklimmen. Maar juist dat klimmen viel niet mee, wel driemaal moest ze uitrusten en juist bij elke rust voelde ze zich ellendiger worden. Langzaam breid de de natte plek op haar rug zich uit, ein delijk was ze boven op het duin. Ze zag haar huisje al, nog even. Wat zou die Gertbuur toch opkijken, ze zou een harde bons tegen de deur geven en dan ferm de zak op de grond gooien. De laatste honderd, meter liep ze kwieker dan de kilometer er voor. Zc voelde geen vermoeidheid meer. Bijna; jui chend liep Teuntje met haar mee. Een, twee drie en daar stond ze in het portaaltje, nu de deur naar de kamer open. „Nou", riep ze triomfantelijk, Gertbuur werd bleek. „Maar Trui", bracht hij er met moeite uit, „wat heb je gedaan?" Verwondert volgde Trui zijn starende blik. Toen' schrok ze ook. De zak zag rood en dat was niet zijn oorspron kelijke kleur. „Lieve help mijn rug", snel draaide ze zich om en vroeg: „hoe ziet die er uit?" „Rood", kreunde haar volkomen be duusde man, „wat heb je toch gedaan?" „Gedaan niks, 'k heb een, knoert van een kabeljauw gevonden". Gertbuur keek; voor zichtig in de zak en de kleur kwam opzijn gezicht terug. „Een bruinvis zal je bedoelen en het beest heeft bar gebloed ook. De volgende morgen lag het beest weer op het strand. Terwijl een; paar buurvrouwen de rug van Trui aan het schoonmaken waren, hadden de huurlieden de bruinvis, bunge lend aan een stok, over het duin gebracht, Om veilig te kunnen' baden en zwemmen moet men rekening houden met de zeestro mingen, de windrichting en ook het strand zelf. Het is vanzelfsprekend, dat niet iedere gast met al deze factoren op sde hoogte is. Daarom zouden we baders en zwemmers willen aanraden, om nooit op een stil \stuk strand in het water te duiken. iDaar is n.1. niemand, die U bijtijds waarschuwen kan. Wilt U geen risico nemen, baadt dan tegen over de strandexploitatie. Daar zijn altijd mensen, die weten wanneer er gevaar dreigt en U daar dan op wijzen. Wanneer is het gevaar nu het grootst? Dit is moeilijk te beantwoorden. Bij een krachtige zeewind moeten we voorzichtig zijn. De bader loopt dan gevaar door de naar het land gerichte bovenstroom en de naar zee gerichte onderstroom, te kantelen. Als nien die sterke trek aan de voeten voelt, moet er beslist ondieper water, hoogstens buikhoogte, opgezocht worden. Bij een krachtige westenwind moeten we dus uitkijken en voorzichtig! zijn. Maar dat doet U meestal toch wel. De jzee is immers dan ruw en door dit minder vriendelijke uiterlijk bent U gewaarschuwd. Groter gevaar dreigt er echter, als er veen flinke oostenwind waait. De zee ziet 'er dan gewoonlijk kalm uit. De landwind \is er echter de oorzaak van, dat het oppervlakte water zeewaarts stroomt. Door banken wordt het water min of meer tegengehouden, waar door het door de muien met ^kracht zal uit vloeien en er een sterke trek piaar zee zal ontstaan. Dit gevaar wordt nog vergroot wanneer het eb is. Kenners van de ^zee zeggen dan, dat het water trekt. Laat U ;dus nooit door een kalme zee misleiden. De kans bestaat, dat als U -dit artikeltje gelezen hebt, U zegt, dat U nooit meer in zee durft, want dat de zeeniet te vertrouw en is. Nu, dat laatste is waar, de zee is nooit te vertrouwen, maar toch kunt L rustig gaan baden. Laat echter hetvolgende goed tot U doordringenKunt U niet zwem men, dan nooit verder dan tot 'borsthoogte in het water. Kunt U wel goed zwemmen, dan eerst aan de badmeester vragen, iof het verantwoord is orq een stuk zee in te gaan. Hij kan het weten, maar 'meestal zal hij U raden, om niet dieper dan borst hoogte te gaan. De Callantsoger stranden zijn veilig, mits U nooit iets vwaagt. VRIJDAG inverband koopavond 8.15 uur Zaterdag-, Zondag- en Woensdagavond 8 u. Zondagmiddag 3 uur HANS ALBERS en HEINZ RüHMAN in In een opwindende handeling geraken twee zeelui in de meest komische situaties en in- ingewikkelde conflicten. TOEGANG VOOR ELKE LEEFTIJD Wegens VACANTIE wordt geen zitting gehouden in Hotel de Vries te Callantsoog op de Woensdagmiddagen 20 en 27 Juli a.s. Te Schagerbrug is de kas van de bank in de periode van 17 tot 31 Juli a.s. alleen geopend op Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmorgen van 912 uur. Het Bestuur. Onze kampeerhuisjes in het dorp zijn nu bezet, doch kijkt U eens voor volgend seizoen Vlak aan strand R. KOELEMEIJ Dorpsplein 34, Callantsoog - Tel. 02248-245

Badbode voor Callantsoog | 1955 | | pagina 3