KERKDIENSTEN Josephine Baker Schoolreisje Uit de Callantsoger gemeenschap AGENDA NED. HERV. KERK, CALLANTSOOG Zondag 1 juli, v.m. 10 u. en n.m. 7,30 u, dr. Terlaak Poot Gasten en belangstellenden, die de kerk wensen te bezichtigen, wenden zich tot de koster, de heer Jn. Schagen, Dorpsstraat 5. Als u zondags de kerkklok hoort luiden dan duurt het nog 1 ]/2 uur voor de dienst begint en een kwartier voor de dienst wordt weer geluidt. GEREFORM. KERK, SCHAGEN Zondag 1 juli, v.m. 10 u. en n.m. 7 u. ds. Plug Contact adres, K. Unk, Zeeweg 47, Callantsoog. KATHOLIEKE KERK, 't ZAND Zondags, H. Mis 7 u., 8.30 u. en 10.30 u. Zeer binnenkort wordt de H. Mis wederom als vorig jaar in zaal B. de Vries te Callantsoog opgedragen- Zij heeft onlangs in Amsterdam, in Carré, afscheid genomen. Er zijn Callaptsogers present geweest. Ze wisten met smaak te vertellen, hoe Josephine olijk op haar prach tige, uiterst modieuze avondjapon wees en zeide: „Dat is nog wat anders, n'est ce pas, dan die zeven bananenschillen, waarmee ik het vroeger deed!". Wat voor indruk echter hebben de vaarwel- zeggers van deze vrouw als mens mee genomen? Ds. Buskes schreef in „In de Waagschaal": Ik had het graag meegemaakt. Ik heb nu eenmaal een zwak voor Josephine, sinds ik weet, dat zij één van de warmste strijd sters is voor de rechten en vrijheden; van de zwarten. Mr. Wiessing heeft in de Groene en in de Vrede een paar boeiende artikelen over Josephine geschreven. Hij heeft haar ge- terview d. Ook heeft hij een zwak voor haar. „Wij Nederlanders ontmoeten ieder jaar vele leden van Protestantse en Roomse kerken, maar wij ontmoeten zelden een Christen. Hier zat ik nu tegenover iemand, die in de geest van de apostelen een Christin is". Ik zeg dat Mr. Wiessing niet na, het is een typische uitlating van iemand die zelf geen christen is, maar ik begrijp toch heel goed wat hij bedoelt. Josephine heeft in Amsterdam over haar jeugd verteld. Een prachtig verhaal over haar vader en een domine. Mijn vader verkocht vroeger katoenen hemden, hij had een overeenkomst met een dominee gesloten. De dominee reisde vooruit, sprak de negervrouwen toe en betoogde, dat het een schande en een zonde was, blote schouders te hebben, de schou ders moesten bedekt zijn. De blanken zou den die blote schouders niet nemen. De vrouwen werden er helemaal opgewonden van en wisten niet, waar ze kleren vandaan moesten halen om hun schouders en hun décolleté te bedekken. De volgende och tend kwam vader, blies op een trompet en stalde zijn hemden op de markt uit. En de vrouwen kochten. Heel veel. Als mijn vader genoeg verkocht had, trok hij verder, ontmoette buiten de stad de domine deelde de winst met hem en samen trok ken ze weer naar het volgende dorpj Dat is goed gegaan, tot ze ruzie kregen". Het verhaal doet me denken aan een tourné lang geleden, het was in mijn kinderjaren, van een in ons land niet onvermaard pre dikant en een Mormoon. Zij debatteerden met elkaar over het onderwerp „Christen dom en mormonisme" en deelden na af loop van elke samenkomst de winst. Josephine vertelt vele van zulke sterke verhalen. Maar ineens, er tussendoor, komen er zo enkele zinnen, waar je stil van wordt Hier hebt u er een paar: „Ik ben in St. Louis geboren en van jongs af aan wou ik alle mensen liefhebben. Dat mocht niet, nog kan ik de mensen, die ons vervolgen niet haten. Ik denk, dat ze ziek zijn. Zij moeten genezen worden. Alleen al om deze enkele woorden, heb ik een zwak voor Josephine. Straks gaat ze heel Europa afreizen, om hulp te zoeken voor haar onrecht en geknecht volk. Uit de grond van mijn hart zeg ik, „God zegene haar". De hoogste klassen van de school hebben hun schoolreisje er weer opzitten. Wij spreken nog van schoolreisje, maar we kunnen gerust zeggen „schoolreis". Niet minder dan vier dagen hebben de ze doorgebracht in pension ,,'t Zonnetje" in Driebergen. Als we de verhalen daar omtrent aanhoren, blijkt ons wel dat de jongelui zich daar niet hebben verveeld. Maandagmorgen vroegtijdig vertrokken met de bus van Pereboom, werd men daar har telijk ontvangen en hebben enkele leer lingen daar een toneelstukje opgevoerd, dat zij onder leiding van de heer Lastdrager hadden ingestudeerd. Het ging natuurlijk best. Met volle teugen is er genoten! van het bos en de wijde omgeving. Wij hebben wei gehoord, dat de heer en mevrouw Lastdrager geen lastige klanten hebben gehad en na al het goede, met op de laatste dag nog een kort bezoek aan Schiphol, waar zij het nog goed troffen met een drukke aankomst en vertrek van vlieg tuigen, arriveerden ze donderdagavond weer in Callantsoog, waar de muziek hen weer met opgewekte klanken verwelkomde. Als u Callantsoog eens rondkijkt ziet u vele nieuwe rode daken en vele nieuwe huizen. Het is zo gewoon als men dit aan schouwt, hoogstens zegt men eens: „Cal lantsoog gaat vooruit" en daar blijft het bij. Doch eer het zover is, komt er nog wel het een en ander kijken. Als wij even terug gaan naar het jaar 1945 en ons dan nog eens het beeld voor ogen halen, in welke desolandte toestand het dorp toen verkeerde, dan kunnen wij nu onze ogen uitwrijven om te komen tot de werkelijk heid van wat er in de 11 naoorlogse jaren hier tot stand is gekomen. Wij willen niet in herhaling treden met. wat er alzo gebouwd is, maar ons deze keer beperken tot dat wat er door ons gemeentebestuur en dan met name burge meester en wethouders, is voorbereid en ten uitvoer gebracht. Na de oorlog werd voor Callantsoog een nieuw uitbreidingsplan uitgewerkt, dat voor zag in de bouw van diverse permanente woningen, bungalows enz. Ingrijpende besluiten moest de gemeente raad nemen t. o. v. de aankoop van het bungalow terrein (inmiddels reeds vol ge bouwd), aankoop terrein voor het stichten van een kampeercentrum (Abbestederweg) ook reeds bezet, aankoop terrein voor wo ningwet woningen (Zeeweg) enz. Dat uitbreidingsplan voorzag, dat werd ten minste in de jaren 1947-1949 aangenomen, in de behoefte voor enige jaren, het} juiste aantal jaren is ons ontgaan, maar inv 1955 was het zover, dat naar andere mogelijk heden moest worden uitgekeken. In dat jaar nam de raad het besluit om opdracht te geven aan Ir. Vink, tot het maken van een nieuw uitbreidingsplan, dat dezer da gen is verschenen en ter inzage ligt ten gemeentehuize, tot 15 juli a.s. Komen deze plannen tot werkelijkheid, dan krijgt ons dorp weer een geheel ander aanzien. Ten z.o. van de Zeeweg is een plan gepro jecteerd voor de bouw van bungalows, aan sluitend op de Jewelweg. Dit bevat een 55 tal bungalows, omzoomd door een singel van groen, hetgeen in de toekomst zeer tot verfraaiing kan dienen. Ten oosten en noord-oosten van de Zeeweg en de Dorpsweg is een plan uitgewerkt tot het aanleggen van een straat en de bouw van permanente woningen, welke straat aan sluit op de Dorpsweg tussen de bestaande panden 18 en 20. Vooruitziende op de toe komst is daar een plaats ingeruimd voor de eventuele bouw van een huis voor^ be jaarden, hopende dat wij dat mogen be leven. Een prachtig aansluitend geheel. Ten n. w. van het bestaande bungalow terrein aan de Lepelaarsweg, is nog plaats voor een 6 tal bungalows en zal de Lepe laarsweg worden doorgetrokken tot de Dorpsweg. Nog zit de raad boordevol plannen. Reeds is het balletje opgeworpen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Dit zou zeker geen overbodige luxe zijn. Het oude raadhuis met haar twee afdelingen, voldoet al lang niet meer. Het zal u, gasten wel vreemd in de oren klinken, maar de raadzaal doet o.m. dienst als trouwzaal, waar bij een drukke trouwpartij voor de ambtenaar van de burgerlijke s.and bijna geen plaats meer over is, maar waar bovendien de burgemeester zijn dagelijkse ambtsbezigheden moet uitvoeren. De beide ambtenaren zijn in de tweede afdeling on dergebracht, waar men alle bezoek moet opvangen. Over de archiefruimte zullen wij dan maar zwijgen, want daar is een plaats voor ingericht die die naam eigenlijk niet kan dragen. Het is van harte te wen sen dat de raad de plaats en middelen voor de bouw van een raadhuis kan vinden en dat uiteindelijk gedeputeerde staten hier toe hun toestemming zullen verlenen. Nog vers uit de gemeente-oven is het be sluit tot aankoop van een terrein en het stichten van een kampeerterrein waar de gemeente Zaandam een deel van haar be woners een vakantieverblijf zal aanbieden. Dit plan zal volgend jaar voor het seizoen gereed moeten zijn. Dit nieuwe terrein sluit aan bij het thans bestaande kampeercentrum „De Garnekuul", aan de Abbestederweg. Om al deze bestaande en nog te\ bouwen woningen te beschermen tegen brand, heeft de gemeente een moderne hogedruk brand spuit aangeschaft, welke hopelijk nog deze zomer gereed komt. Ook dit genomen besluit van de raad is voor onze gemeen schap van veel belang, vooral voor het Dorpsplein, waar hoegenaamd geen blus water t e verkrijgen is. Momenteel bestaan er 3 a 4 vaste plannen voor het bouwen van nieuwe woningen, waaraan ongetwijfeld spoedig zal worden begonnen. Zullen we het Callantsoog van nu, over 10 jaar nog nerkennen? Zomerfeesten 1956 te Callantsoog DONDERDAG 5 JULI Buurtfeest, kruiwagenrace DONDERDAG 12 JULI Buurtfeest, popzoenen DINSDAG 17 JULI 4 Bazar, Lepelaarsweg WOENSDAG 18 JULI l Bazar, Lepelaarsweg 4 VRIJDAG 20 JULI 4 Autopedrace DINSDAG 24 JULI J Vliegerfeest 4 DONDERDAG 26 JULI Buurtfeest, koppensnellen 4 Zomerfeesten 1956 te Groote Keeten I ZONDAG 22 JULI Strandfeest DINSDAG 24 JULI 4 Volksspelen 4 Agenda voor augustus volgt nog. Nadere bijzonderheden volgen in de Badbode. Voor Callantsoog wordt dit nader bekend ge- maakt bij de secretaris V.V.V. Dorpsplein 34, voor Groote Keeten bij winkelier A. v. Scheijen. Om deze festiviteiten te doen slagen vragen wij de medewerking van onze gasten zowel als van i de inwoners. De feesten zijn voor volwassenen (dames en heren of paren) en kinderen.

Badbode voor Callantsoog | 1956 | | pagina 2