CALLANTSOOG Zaterdag 21 juli 1956 No. 5 Een oud volksspel GROOTE KEETEN O, ZOMER Ter herinnering Kinderen en verbranden Licht zomerav/ondprogramma ADBOD Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. C2248245 DrukFa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug - Telefoon 02247-272 Zaterdag 28 juli, 's avonds om half acht, zal op het dorpsplein weer het voorai in de noordkop van Nnordholland bakende tonknuppelen, of zoals dat over het alge meen te piaitelande wordt genoemd, „kat knuppelen" worden gehouden. Dit vermaak, als wij het zo mogen noemen, werd jaren geleden vrij algemeen op de kermissen gehouden. Onder onze gasten zu len er vele zijn, die dit spel niet kennen. Voor hen willen wij dan even toelichten, hoe dit spel wordt gespeeld. Er worden twee palen op een terrein ge plaatst, op een bepaalde afstand van elkaar met een touw daartussen gespannen, aan welk touw een vaatje wordt bevestigd, het geen mogelijk is, door het touw door de gaten welke in de onder- en bovenkant van het vaatje zijn aangebracht te steken. Dit vaatje bevat een aantal ringen, het is n.1. een houten vaacje, in de mond van de tonknuppelaar hoepels genaamd. In dat vaa.je bevindt zich, hetzij aan de boven- of onderkant, net zoals men dat noemen wil, een stukje hout, ook weer met een touwtje door het hout bevestigd, dat „kat" wordt genoemd. Voor deelname aan dit spel, dat uitsluitend „mannenwerk" is, betaald men een bepaald bedrag voor elke worp welke men wenst te gooien. Het is zo, dat dit vaatje met knup pels wordt stuK gegooid en dan is de be loning geregeld naar het ingekomen geld. Voor iedere ring of hoepel die men er af gooit wordt een bepaald bedrag uitgekeerd, voor de eerste minder als voor de laatste en als men dan tenslotte de kat eruitgooit, krijgt men de hoogste beloning. Voor elk vaatje wordt opnieuw ingeschreven Een spel dat zijn bekoring heeft en, voor velen een aardige attractie is. Het is, zoals wij reeds in de aanhef schreven een zeer oud spel, hetgeen hier en ook in Westfriesland reeds door onze voorouders werd uitgeoefend. Men zegt, dat men vroe ger inplaats van een stukje hout als „kat1 toen een echte levende kat in het vaatje deed. Maar houdt ons ten goede, wij heb ben dat van overlevering, zelf hebben wij dat gelukkig nooit meegemaakt. Zo heeft onze bekende tonknuppelaar Teun Moojj zich weer bereid verklaard om dit spel voor onze gasten te demonstreren en wij twijfelen niet, of de rasechte katknup pelaars zullen zaterdagavond wel present zijn, om elkaar te betwisten. Onze gasten kunnen wij aanraden, daar eens een kijkje te nemen en te zien hoe die knuppelaars uitgerekend hun gooien werpen. Zaterdagmiddag had alhier de opening plaats van café-lunchroom „Duinzicht", van de heer Jb. Bakker Pzn. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit. De verbouw is uitgevoerd door de fa. T. Borst en Zn., het schilderwerk door de heer Sleu tel, terwijl de installering in handen was van de fa. Huib Kooij te 't Zand, die het interrieur op smaakvolle wijze heeft inge richt Verschillende bloemstukken gaven de nieuw geopende zaak een feestelijk aanzien. Al met al is dit een aanwinst voor Groote Keeten, die ook de badgasten zeker zullen weten te waarderen. Wie maakt omringt door wind en wolken Een wand nng langs het strand met mij Het warme weer laat op zich wachten, Maar wij verkniezen daar niet bij De zilte zeelucht is bij koud weer, Nèt zo weldadig als bij zon. De meeuwen zwermen door die wolken, Zo mooi als het maar wezen kon. De grauwe lucht, de woeste baren Zijn ééns zo mooi als al dat blauw Maar toch, maar toch, o, lieve zomer Ook ik verlang zo erg naar jou. A. S. de V. Dorpsbibliotheek in de school dagelijks ge opend, behalve zaterdags, van 7 tot 8 u. n.m. Douche-inrichting in de school: geopend Vrijdags van 16 tot 20 uur. Zaterdags van 15 tot 21 uur. Verzocht wordt, de kinderen zaterdags vóór 6 uur te laten douchen. Hotel Ben de Vries: Film. Dinsdag 24 en donderdag 26 juli aanvang 8 uur. Vrijdag 27 juli, 's avonds 8 u. blindenavond. Zaterdag- en zondagavond dansen, aanvang 8 uur. Zondag 8.30 uur, R..K. kerkdienst. Iedere donderdag markt, in westfriese klederdracht en westfriese volksdansen te Schagen. Aanvang der dansen 11,30 uur. Iedere vrijdag kaasmarkt te Alkmaar, met de traditionele kaasdragers. Pension „Stella Maris" Zeeweg 27 a, midget golfbaan, dagelijks geopend. Dagelijks geopend voor het publiek, het natuurreservaat „Het Zwanenwater". Voor een rustige rit naar en in het „Zwanenwater" per paard en wagen van Adr. Vos, Dorpsweg 2. Zaterdag 28 juli, het oud-hollands volks vermaak, tonknuppelen op het Dorpsplein. Buitenlandse gasten, met paspoort binnen 24 uur melden op het gemeente secretarie. Verdwaalde kinderen op het strand bij de E.H.B.O. post afleveren. Bezoekt „Het Zwanenwater" met zijn prachtige duinmeren. Het natuurreservaat met zijn rijke flora en fauna. Dagelijks opengesteld voor het publiek van 8.30—17.30 uur. Toegangskaarten bij de jacht opziener J. v. Honschooten, Zuidschinkeldijk, verkrijgbaar. Laat uw kinderen niet minimaal gekleed een hele middag aan de zeekant spelen.i Een kinderhuidje is teer en verbrand o zo gauw. Geef ze liever na een kwartiertje een bloesje of een truitje aan. Vergeet vooral niet ze iets op het hoofd te zetten. Als het u niet verveeld, leest n dan ook dit nog even. Laat nooit een kind, dat in het water geweest is, zo maar opdrogen. Wrijf de jeugd goed af en trek het een dro ge zwembroek aan. Als u zo handelt, dan hebt u een reuze vakantie. Doet u het anders, dan wordt het huilen. De vele badgasten in Caliantsoog en ook de bevolking zuilen het stellig waarderen, dat de Nederlandse Blindenbond een avond aan biedt, welke veel gezelligheid en kunst genot zal schenken. Een drietal leden van de Nederlandse Blindenbond komt op vrij dag 27 juii a.s. naar ons dorp. Zij zijn de vertegenwoordigers van genoemde alge mene landelijke organisatie van blinden, waarbij 1200 van hun lotgenoten zijn aan gesloten. Op vrijdag 27 juli a.s. kunt u, dan ook in de mooie zaal van hotel de Vries alhier, genieten van de Amsterdamse zangeres Nelly Drager, tevens declamatrice en de pianist Piet Nieuwenhuijsen uit Bussum. Piet Nieuwenhuijsen zal niet alleen de zangeres op de piano begeleiden, doch ook zichzelf. Hij zal verschillende cabaretlied jes ten gehore brengen, waarvan de teksten zijn geschreven door Annie Schmit, Jules de Corte etc. Wij zijn er van overtuigd, dat allen die deze avond zullen bezoeken hieraan een mooie herinnering zullen bewaren. Na de pauze ziet men de film „Een van ons" naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer, terwijl de heer Joh. van den Berg, de bekende propagandist van de Neder- landsche Blindenbond nog een korte cause rie zal houden over het veelomvattend streven van de bond. De entré is zo laag mogelijk gesteld, n.1. f. 1,-. Het verdient aanbeveling, zich tijdig te voorzien van een toegangsbewijs, ver krijgbaar bij hotel de Vries en daar waai de raambiljetten van de bond hangen. Op de avond van de voorstelling zijn tevens kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Het comité van voorbereiding, wier namen hieronder vermeld zijn, rekent op veel be langstelling, want er zal een programma van zang, pianospel en declamatie worden geboden van de beste soort, alsmede een filmvoorstelling welke een ieder zal be koren. Het comité van voorbereiding, W. L. Correljé, burgemeester, Zeeweg 6 K. van Eek, Dorpsplein 4 K. Kos, Achterweg 4 Jb. v. Schejjen Sr., Helmweg 13 Mw. A. Swaerts-Bellis, Dorpsplein 6 Dr. L. D. Terlaak Poot, predikant, Zeeweg 51 G. A. Vis, gem. ontvanger, Zeeweg 41

Badbode voor Callantsoog | 1956 | | pagina 1