CALLANTSOOG De heremietkreeft Ter herinnering Afscheid Zaterdag 11 augustus 1956 No. 8 Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Er is aan het strand altijd heel wat te vinden. Massa's schelpen, soms zeesterren en krabben en zelfs wel eens een dode bruinvis. Maar het aardigst is wel, als je iets bizon- ders vindt, als je iets ontdekt, dat niet alle daags is. Zo'n ontdekking nu, kan een heremiet- kreeft zijn. Hoewel dit dier vrij vaak aan aan ons strand te vinden is, zullen we het dikwijls voorbij lopen, omdat het zich op houdt in het huisje van de éénj of andere zeeslak. De heremietkreeft is een soort krab. Alleen verschilt hij van deze zeebewoners door zijn ongepanserd achterlijf. Door deze onvolkomenheid voelt het dier zich ge noodzaakt beschutting te zoeken. En zo trekt deze vreemde sinjeur dan in een leeg slakkenhuis. De jonge exemplaren kiezen zich daartoe de horentjes van kleine slakkensoorten, zoals de alikruik. Als de kreeft te groot voor dit huisje wordt, gaat hij eenvoudig verhuizen naar een grotere siakkenwoning. Nu moet u niet denken dat u in ieder aan gespoeld slakkenhuis een heremietkreeft 'zult aantreffen. Maar er is iets waaraan men zo'n heremietschelp in veel gevallen herkent. Bijna altijd vindt men op het huisje van de kluizenaar een korst van knobbelige uitwasjes. Dit is een kolonie van de, ruwe zeerasp, een kleine polyp. Het schijnt dat deze polyp zich bijna uitsluitend vestigt op schelpen waarin een heremietkreeft huist. Het rondscharrelen van de heremiet ver schaft de bovenbewonertjes allerlei voor delen, o.a. wordt op die manier veel klein grut opgejaagd, waarmee de zeerasp zich voedt. En voor de heremietkreeft is deze samen leving ook van belang, omdat eventuele indringers door de netelorganen van de polypen op een afstand worden gehouden. Behalve door zo'n zeerasp-pantser is een heremiethuis vaak nog op een andere wijze misvormt. Door het rondkruipen van de kreeft, is de schelp op de duur aan één kant geheel afgesleten, zodat hij zijn oorspronke lijke vorm verloren heeft. Wie een levende heremietkreeft aantreft, za] het niet licht gelukken het dier on beschadigd uit zijn huisje te krijgen zo stevig is het met zuignappen in de schelp bevestigd. Door een lucifer-vlammetje tegen de punt van het slakkenhuis te houden, wil het wel eens gelukken. Maar pas op voor de scharen De heremiet kan daarmee net zo venijnig knijpen als alle andere* krab- bensoorten A. S. d. V. Foto H. MEINDERT De heer H. Meindert, één van onze trouwe gasten die hier reeds enkele jaren een bekende verschijning is en thans hier een bungalow heeft gebouwd op het terrein aan de Lepelaarsweg, heeft van ons dorp enkele aardige foto's gemaakt en wel speciaal van de nieuwbouw. Juist dit ligt hem het best, want uit hoofde van zijn werkzaamheden, thans hoofd van de dienst gemeentewerken Wieringermeer, gaat de nieuwbouw hem zeer ter harte. In het orgaan, het technisch gemeenteblad geeft de heer Meindert een beschrijving van Callantsoog, verluchtigd met diverse foto's van bungalows, winkels, woningen, enz. De daarvan vervaardigde cliché's zijn door één onzer inwoners van hem overgenomen, zodat deze voor Callantsoog behouden zijn gebleven. Bovenstaande foto geeft een overzicht van het dorp, met speciaal op de voorgrond het nieuwe bungalow terrein aan de Lepelaarsweg. Hoewel deze foto nog jong is, zal men wel bemerken dat deze toch nog onvol ledig is. Deze toont nog open plekken op het bungalow terrein, welke inmiddels zijn bebouwd. Dorpsbibliotheek in de school dagelijks ge opend, behalve zaterdags, van 7 tot 8 u. n.m. DOUCHE-INRICHTING in de school geopend Vrijdags van 16 tot 20 uur. Zaterdags van 15 tot 21 uur. Verzocht wordt, de kinderen zaterdags vóór 6 uur te laten douchen. Iedere donderdag markt, in westfriese klederdracht en westfriese volksdansen te Schagen. Aanvang der dansen 11,30 uur. Iedere vrijdag kaasmarkt te Alkmaar, met de traditionele kaasdragers. Pension „Stella Maris" Zeeweg 27 a, midget golfbaan, dagelijks geopend. Dagelijks geopend voor het publiek, het natuurreservaat „Het Zwanenwater". Voor een rustige rit naar en in het „Zwanenwater" per paard en wagen van Adr. Vos, Dorpsweg 2. Verdwaalde kinderen op het strand bij de E.H.B.O. post afleveren. Buitenlandse gasten, met paspoort binnen 24 uur melden op het gemeente secretarie. Hotel Ben de Vries: FILM. Dinsdag 14 en vrijdag 17 augustus, aanvang 8 uur. Zondag 8.30 uur, R.K. kerkdienst. Zaterdag- en zondagavond dansen, aanvang 8 uur. Zondag 12 augustus, het grote strandfeest te Callantsoog. Zondag 12 augustus, autorace op het strand te Groote Keeten. Dinsdag 14 augustus, Groote Keeten, lampion-optocht. Onze plaatsgenoot Hendrik Zeeman, heeft gemeend met het oog op zijn leeftijd, te moeten bedanken als bestuurslid en secre taris-penningmeester van de plaatselijke commissie van bestuur van het redding wezen. Dit is niet onopgemerkt voor de heer Zeeman voorbijgegaan. Maandag j.1. is ten raadhuize van deze ge meente, door de heer H. Th. de Booij, direc teur van de Kon. Noord- en Zuidholl. Red- dingMij. de verguld zilveren legmedaille aan de heer Zeeman uitgereikt. Vijf en twintig jaar heeft Zeeman bovengenoemde functie op uiterst nauwkeurige wijze be hartigd en zijn opvolger zal hem dit zeker niet verbeteren. Hendrik heeft een zeer lange staat van dienst in het reddingwezen achter de rug. Want voordat hij in 1931 als lid van de bestuurscommissie werd benoemd, was hij roeier in de toen hier gestationneerde roei- reddingboot. In de jaren 1896 tot 1926 was hij actief roeier en heeft o.a. deelgenomen aan de reddingen van de bemanningen van de schepen „Oldenburg" en „Constance". Thans heeft hij gemeend zijn plaats aan een ander te moeten afstaan. Wij spreken de wens uit,' dat Zeeman nog vele jaren van deze rust mag genieten. —o—o—o—o— BENOEMD In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Zeeman, als secretaris penningmeester van het plaatselijk bestuur van het reddingwezen, is als zodanig be noemd de heer H. van Viegen. Nog slechts een paar weken is het „Zwanen- water" voor het publiek toegankelijk. Neem de kans waar, om een kijkje te nemen in dit mooie natuurreservaat. Dagelijks opengesteld van 8.30—17.30 uur. Toegangskaarten verkrijgbaar bij de jachtopz. J. van Honschooten, Zuid Schinkeldijk 1.

Badbode voor Callantsoog | 1956 | | pagina 1