CALLANTSOOG Iets ov/er kwallen Zangavond Vandalisme VISERVARINGEN in en rondom Grootc Keetcn Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248245 Druk: Ra. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug - Telefoon 02247-272 Juist op echte warme zomerdagen, als het zo aanlokkelijk is om een fris zeebad te nemen, hoort men vaak de waarschuwing „Pas maar op 't zit vol kwallen En dan is oppassen inderdaad de boodschap, want ofschoon de aanraking van een kwal niet gevaarlijk is, kan het toch heel onaan genaam zijn. Het beste is om op zo'n „kwallendag" niet verder te gaan dan tot een vluchtig bad in ondiep water, waar men het nog wat be kijken kan. Echt zwemmen is onmogelijk, omdat men dan elk ogenblik met de verradelijke netel- draden in aanraking komt. Het is interessant om de kwallen een stukje uit de kust, vanuit een bootje te be kijken. Dan bestaat er ook kans dat we deze zoutwaterbewoners wat meer gaan waar deren, want in tegenstelling tot de vieze gelei-massa's die de kwallen aan het strand te zien geven, zijn ze in hun element de sierlijkste wezens die men zich denken kan. Door het vernauwen en ontspannen van kringspieren beweegt de kwal zich voort en h et is een fantastisch gezicht de prachtig blauwe of doorzichtig-heldere zwemklokken zo te aanschouwen. De sierlijkheid wordt nog verhoogt, door een guirlande van ten takels, die onderaan de schijf meedeint. Het zijn die tentakels die de netelcellen bevatten waardoor wij de gevreesde „kwal- lenbeet" kunnen oplopen. Kleine diertjes worden door dit gif verlamd waarna de kwal ze met de tentakels omvat en naar de mondopening brengt. De mond vinden we in de mondbuis, midden onder aan de schijf. Er zijn verschillende soorten kwallen. Een hsel bekende soort, die soms bij hon derden aanspoelt, is de oorkwal. Deze .is goed te herkennen aan de vier hoefijzer vormige organen die we in de doorzichtige schijf zien doorschemeren. Bekend als een erg „gemene" soort is de blauwe haarkwal, herkenbaar aan de donkerblauwe kleur en lange, dunne draden. De grootste exemplaren vinden we wel bij de zeepaddestoel, een doorschijnend-blauwe kwal met donkere rand. Deze soort heeft een hoge, bolle schijf met korte, gekroesde aanhangsels. We vinden soms zeepaddestoelen van 30 c.m. en meer middellijn aan het strand. Heel bekend is ook de kompas-kwal, veel kleiner dan de vorige soorten, glashelder met een stervormige bruine tekening, waar aan hij zijn naam te danken heeft. Zeer interessant is de wijze waarop de kwallen zich voortplanten. De volwassen kwal draagt in zijn lichaam een groot aan tal voortplantingscellen, die op een gegeven ogenblik in het water worden losgelaten. Hieruit ontwikkelen zich larven, die zich met een trilhaar voortbewegen, tot ze een geschikt plaatsje gevonden hebben om zich vast te hechten. Daar groeit het diertje uit tot een polyp, die sterk in dei lengte uit groeit en de vorm aanneemt van een stapel op elkaar bevestigde schoteltjes. Na verloop van tijd laten die „schoteltjes" één voor één los om als jonge kwallen een eigen leven te beginnen. Av S. de V, Ons Callantsoger dorpskoor „Zanglust", onder leiding van dirigent Cupérus, enkele leden van een Utrechtse zangvereniging, de leden van de Utrechtse Oratoriumvereni- ging, de heren Kloosterboer en Jongkees als tenoren en een paar jonge, vaardige organisten, hebben aan de badgasten en dorpsbewoners een kostelijke avond bezorgd, op woensdag 8 augustus j.1. De oude dorpskerk was vol en wat uit gevoerd werd schiep sfeer. Het trof goed, dat juist ons Hinkel-orgel was schoongemaakt en gestemd. Het feit, dat een der gasten de kosten hiervan spon taan voor zijn rekening genomen heeft, toont, hoeveel waardering en gemeenschaps zin er bestaat voor ons dorpsleven De predikant gaf enkele toelichtingen op sommige liederen. Als men weet, dat de (latere) kardinaal Newman, toen hij in zware strijd verkeerde tijdens zijn groeiende begeerte om over te gaan van de Pro testantse kerk van Engeland naar de Rooms- Katholieke kerk, het lied „Leid, vriend'lijk licht, leid gij mij voort" concipieerde (hij zat toen op een boot op de Middelandse Zee, onder het zwaaiend vuurtorenlicht van Majorca) als men weet, dat Francis Lyte zijn lied „Blijf bij mij, Heer, want d'avond is nabij" dichtte op die avond, toen ook de laatste leden van zijn kerk hem hadden verlaten om over te gaan naar een sectarische ge meenschap en hij alleen achterbleef, ver laten door vrouw en vrienden, halfblind dan krijgen zulke liederen meer kleur. Zij zijn uit het hart gedicht en worden dan allicht met „meer hart" gezongen. Over „sfeer" gesproken die is er altijd in dit oude kerkje, waar je, om zo te zeggen, ,;historie" ademt. Op een avond als deze, waarop door de zangers zo schoon gezongen werd waarop ook de aanwezigen zo volhartig meezongen, wordt de historie actueel en is er de levende band met het voorgeslacht. L. D. T. P. Nog slechts een paar weken is het Zwanen- water" voor het publiek toegankelijk. Neem de kans waar, om een kijkje te nemen in dit mooie natuurreservaat. Dagelijks opengesteld van 8.3017.30 uur. Toegangskaarten verkrijgbaar bij de jachtopz. van Honschooten, Zuid Schinkeldijk 1. Enige jongelieden hebben de heldendaad bedreven door de ruiten stuk te gooien van de reddingsloods van de K.N.Z.H.R.M., bij het duin „de Seinpost". Dit is voorwaar een daad waarvoor „moed" nodig is. Aan gifte daarvan is gedaan bij de Rijkspolitie en onze grondige hoop is dat dei dader of daders hiervoor t.z.t. ter verantwoording kunnen worden geroepen. „Wat de visserij betreftde complete hengelclub ,,'t Zand" heeft een baars- wedstrijd in het Noordhollands Kanaal ge organiseerd en met zijn allen ving men in drie uur tijds vijf ondermaatse baarsjes. De geluksvogel, die van die vijf er twee voor zijn rekening nam, is voor een jaar tot koning uitgeroepen". Deze bizonderheden schreef ons de heer W. J. A. Manders uit Venlo, op 25 juli j.1. hij had er toen tien dagen Groote Keeten op zitten en zelf zouden wij 4 augustus Amster dam verlaten, om, tezamen met hem, al hengelend de rest van deze maand door te brengen. „Zo beschouwd", aldus de heer Manders, mag ik nog niet eens mopperen bij het gemaal aan de Helmweg heb ik in tien dagen twee maal beet gehad en nog raak geslagen ook twee vorens. En in het kanaal heb ik naast minstens vier vorens (waarbij de helft de maat had) zelfs een brasem ge vangen Voor de rest paling, paling, paling, wel tien in amper tien dagen. En op zee Acht stuks ten koste van slechts f 4,20 aan pieren, f 2,40 aan nylon, f 6,— aan lood, f 0,60 aan haken en f 0,80 aan in het water gevallen sigaretten. Alle bedragen, behalve het laatste, zijn bij benadering. Gesnoekt heb ik niet. Ik kan echter tot uw gerust stelling meedelen, dat nog niemand in de polder gesnoekt heeft. Tot op de dag van heden, heb ik overigens noch bij het gemaal noch in het kanaal ook maar één snoekje of baars zien of horen springen. Enfinik klaag niet, integendeelvis schoonmaken is ook niet alles en nu hoef ik enkel maar aardappelen te schillen." Op het moment dat wij deze regels, neer pennen, is inmiddels een week van onze vakantie en onze eigen resultaten verstreken! Wij hebben één keer, in de omgeving van het gedoente van Piet Weij, de snoeken op hun huid gezeten. Als aas gebruikten wij een forse baars, die ons negenjarig dochter tje Paula per ongeluk aan een sappige pier verschalkt had. Laten wij nu zo waar tóch nog een exemplaar gevangen hebben Groot was hij wel niet, maar de maat had hij Tot nu toe is het helaas bij die ene polderrover gebleven, maar in ieder geval hebben wij met deze buit de heer L. Haaxman uit Hilversum, die inmiddels de Groote Keetener visgronden weer verlaten heeft, glansrjjk verslagen. Dat wil wat zeggen, want de heer Haakxman is een voornaam sporthengelaar, die al jaren als de ongekroonde snoekenkoning in het gas- tenregister van de heer P. J. Kruisveld ingeschreven staat. Voor de rest is de zoet watervisserij bar slecht te noemen, ook in het hooggeprezen Noordhollands Kanaal, Wij hebben zelfs nog een hele dag in de omgeving van Oudesluis geopereerd. Met zijn vijven hebben wij alle richtingen van di1 vermaarde karper- en snoekbaars centrum doorkruist, maar tevergeefs Iets gunstiger is het met de jacht op dé zeerovers gesteld. Maar bepaald denderend zijn de vangsten ook daar niet. Trouwens, als wij bot of schol waren en. wij zouden dagelijks vele brokken lood naar onze kop geslingerd krijgen, zouden wij ook voor het genoegen van een smakelijk zeepieren- hapje bedanken. Wat u A. F. LEIDERITZ.

Badbode voor Callantsoog | 1956 | | pagina 1