CALLANTSOOG Zaterdag 6 Juli 1957 No 2 VA/eer of geen weer. Gesloten. „Het Zwanenwater" (ie water) Callantsoog Het voederen van jonge zilvermeeuwen. Openlucht-concert accordeon-verenigingen. 10 joar plattelandsvrouwen. (2) Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248245 DrukFa. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug - Telefoon 02247-272 Zo, dan gaan we nu, zoals afgesproken, een wandeling maken naar het Luttikduin. Eerst gaan we in de richting van het V.V.V.-bosje. Een bekend punt, waar U vast wel al eens geweest bent. Het is destijds door de V.V.V. aangeplant onder de bezielende leiding van de toenmalige voorzitter, die persé wilde bewijzen dat in Callantsoog wel bomen wilden groeien. Hij heeft nog gelijk gekregen ook. De weg die we nu gaan volgen naar het Luttikduin, de Je wel weg, die begint bij de nieuwe huizen met de on-Callantoogse maar toch leuke bruggetjes, is heel oud. Langs deze weg vluchtten destijds onze voorouders naar de hooggelegen Jeweldijk toen een stormvloed het tweede Callants oog weggespoeld had. Wanneer we deze weg volgen en langs het V.V.V. bosje gaan, komen we op een breed zandpad dat langs de rand van de Nollen loopt. De Nollen is een heuvelachtig stukje heigrond. De rondom liggende lande rijen, waaronder ook de beide nieuwe kam peerterreinen, waren nog niet zo lang ge leden ook met heide en struikgewas be groeid, maar dank zij bemaling en kunst mest zijn ze nu in fris groen land herschapen. Daar waar U de Nollen verlaat en U links de boerderij tussen de bomen ziet liggen, begint aan uw rechterhand het Kooibos. Eertijds was er in dit bos een eendenkooi. De restanten van deze kooi zijn vlak na de oorlog weer opgeknapt en er komen nu weer veel eenden. Ook broeden er ontelbaar veel vogels en daarom is dit bos dan ook voor het publiek verboden. Als U nu even links kijkt in de tuin van de boerderij, dan ziet U daar een meneer staan. Als U hem gedag zegt, beantwoord hij uw groet niet, want z'n kop is van hout. Hij staat daar vogels bang te maken, wat hem overigens maar matig schijnt te gelukken. Wat verderop ziet U een grote inham in het Kooibos, met aan het eind, daar waar de weg een bocht maakt, een klein meertje. Dit meertje iö het laatste overblijfsel van het op oude kaarten aangegeven Jewelmeer, dat het gehele rietland moet hebben be streken. Het is in de loop der jaren dicht gegroeid. We zijn nu, wanneer we bij dit meertje de hoek omgaan, in het Luttikduin. Vooraan is alles bos, maar als U doorloopt vindt U, net als in de nollen, een heuvel achtig terrein. Zelfs vindt U daar een paar kleine zandverstuivingen, waar de kinderen heerlijk kunnen spelen. We moesten hier, vind ik, maar wat blijven. U kunt, terwijl de kinderen heerlijk in het zand spelen, wat luieren tussen de bomen. Dc volgende week maken we nog eens hetzelfde loopje, maar gaan dan verder, langs die grote bunkers daar in de verte. En dan helemaal' om, langs de Zijperdijk. Dat wordt een flinke wandeling dus, tot de volgende week maar weer, geachte lezers. G. d. V. Op 10 en 11 juli a.s. is de bibliotheek in de school gesloten. Foto Weenenk Snel Toegangskaarten a fl 1,— p. persoon, kinderen beneden 10 jaar 50 cent, dagelijks verkrijnbaar bij de jachtopzichter J. van Honschoten, Zuidschinkeldijk 1. Telefoon 308 of 214. Als U de tijd hebt en we hopen dat U dit nu werkelijk eens in de vakantie zult hebben, gaat U dan eens rustig in het Zwanenwater op eenj duintje, dicht bij de zilvermeeuwenkolonie zitten. U neemt de verrekijker ter hand en slaat het doen en laten in de kolonie gade. Oude zilvermeeuwen vliegen af en aan en komen de jongen voer brengen. Als zo'n meeuw een jong wil voeren, braakt hij een groot brok voedsel uit, neemt hiervan een klein stukje tussen de snavelpunten en houdt dat het jong voor. Het jong pikt naai de snavel en neemt zo het voedsel tot zich. Op de snavel van de ouders zit een rode vlek. Proeven hebben bewezen, dat als die rode vlek er niet is, het jong nagenoeg niet pikt. Hoe feller het rood, hoe heftiger het kuiken naar de snavel van de moeder pikt. Op woensdag 17 juli a.s zal een gezamenlijk openlucht-concert worden gegeven door de accordeonverenigingen „De Wioka's" uit Julianadorp, „Polders Glorie" uit Anna Paulowna en „De Golfbrekers" uit Callants oog. Totaal aantal deelnemers ruim 60 per sonen. Het geheel staat onder leiding van dc dirigent van deze verenigingen, de heer Pruim uit Breezand. Het concert zal worden gegeven op het plein bij de school in Callantsoog. Ter bestrijding van de onkosten is de entree bepaald op 50 cent per persoon, kinderen beneden 14 jaar 25 cent. Houdt U deze avond voor dat doel vrij. Het was nog ver voor 20 mei 1947, de offi ciële datum van oprichting van de afdeling, dat de dames behoefte gevoelden om iedere maand eens een keer echt lekker met elkaar te converseren. Daarom de ge zelligheid maar wat verder buiten de deur gezocht en papte men aan met het vrouwe lijk schoon in Julianadorp. Dat liep ook goed en het was er bar gezellig. Dit hoorden wij uit de mond van de tijdelijke presi dente mevr. Swaerts-Bellis, de oud-presi dente van de afdeling die door haar jongere collega de voorzittershamer in handen werd gedrukt, om de feestavond te leiden. De vrouwen waren toen nog erg schikke lijk, want bij een uitgaansmiddagje mochten de mannen ook nog mee. Dit is, voor zover wij te weten zijn gekomen, echter slechts een keer het geval geweest en wel bij een tochtje naar Den Helder, waar in Musis Sacrum aldaar een bijeenkomst was. Zo tussen de regels door mochten wij toen uit de woorden van de presidente opmaken, dat de „heren" het meteen voorgoed hadden verprutst, want op het tijdstip van vertrek waren verschillende heren niet present en nog her en der verspreid over het goede oude Nieuwediep. Maar daar praten we niet meer over, dat is allang verjaard, al zijn de dames het nog niet vergeten. Het was toen alles nog zo echt gemoedelijk. Reizende met de bus van J. van Scheijen, was de chauffeur zo welwillend om de dames stuk voor stuk van huis af te halen en evenzo weer thuis te bezorgen. Zo bleef het tot mei 1940, toen de oorlog er een abrupt einde aan maakte. Daarover de volgende keer meer.

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 1