Zaterdag 20 Juli 1957 No 4 WEET JE NOG WEL VAN „TOEN" Afschei'd 6e klas O.L. school ttoog bezoek. De natuur. AdministrateR. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248—338, b.g.g. 245 Als er over „vroeger" gesproken wordt, zijn het meestal de oude mensen, die met verhalen komen oven alles wat veranderd is sedert „hun" tijd. Maar wij, goede dertigers, die onszelf toch altijd nog tot de jongeren rekenen, wat hebben wij ook veel zien veranderen sinds onze kinderjaren. Veel zien veranderen en zien verbeteren, maar ookveel wat ons lief was ver- loren zien gaan. Als wij in onze vakantie's weer in ons eigen dorp zijn; vergelijk ik vaak de Cal- lantsoger jeugd van nu, met onszelf zo'n dertig jaar geleden. En wat zijn ze anders dan wij toen, zoveel beter gekleed, zoveel zelfbewuster ook als wij, echte boerse kinderen, waren. Maar ook, wat missen ze veel wat onze jeugd zo aantrekkelijk maakte. Ons liefste speelterrein, „de duintjes" aan weerszijden achter het dorp zijn drukke zomerhuis- terreinen geworden. Op de plekjes waar wij in het voorjaar onze gelapte schortjes vol bloemen zochten, zijn nu alleen nog nuizen en straten en wat beplanting. En waar zijn de witte geitjes gebleven, die in die heerlijke lange zomers onze liefste speelkameraadjes waren? Er is geen plaats meer voor hen, evenmin als voor de gezel- lige boerenbedoeninkjes die meer en meer uit het dorp verdwijnen. Weet je nog, hoe heerlijk het daar 's zomers in de hooitijd rook? En hoe wij meereden op de bolderende hooiwagens als er een nieuwe vracht gehaald werd? En hoe wij al de bonte kippen, die het dorp rijk was, door het gaas van de kip- penrennen voerden? En o, de heerlijke, knusse winkeltjes uit Maandagmorgen 15 juli waren wij getuige van het afscheid van de leerlingen van de zesde klas van de school. Dit afscheid is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Voor alle kinderen en vele genodigden, werd een bont programma vertoond van muziek, toneel- stukje, gedichten, hesengymnastiek en ryth- mische gymnastiek. Bjj de aanvang werd de electrische klok die dagen met een echte rinkelbel aan de deur en rijen zuurtjesflessen voor de ramen! Voor je zondagscent kon je daar rustig wel tien minuten uitzoeken, zonder dat iemand je haastte. Dan had je de ge- zelligheid van het glimmend-gepoetste weegschaaltje en het winkelvrouwtje met haar witte kapje nog op de koop toe. En weet je nog de straatjes toen, hobbelig en 's avonds slecht verlicht, maar o, zo rustig Wij hadden nog geen autopeds, maar wel heerlijke houten karretjes, die je voor alles en nog wat gebruiken kon. De jongens hoepelden vaak in die dagen. Het verkeer was toen niet veel meer dan het gerij van de boeren in het dorp en de paard en wagens van groenteboer en bakker. Ik herinner mij, dat de bakker ons altijd op beschuitkoeken en de groente boer ons op worteltjes tracteerde. Gebeurt dat tegenwoordig nog, of hebben ze daarvoor nu teveel klanten? Wij hebben ook de eerste badgasten mee- gemaakt en het leken ons wezens uit een andere wereld. Zoveel anders als wij, maar niet veel minder stjjf. Want inplaats van onze zwarte kousen en bonte schorten, droe- gen zij gesteven jurken en linnen hoedjes. Ook op het strand! Sqms denk ik dat ik een boek zou kunnen volschrijven over die jaren. Maar ik ben bang, dat het een boek met veel wee- moedige bladzijden zou worden om alles van „toen", dat we nu vergeefs in ons dorp zoeken. Daarom, inplaats van een boek, alleen dit kleine stukje! A. S. de V. onthuld, die was aangeschaft van de op- brengst van de vrijwillige bijdragen van de tentoonstelling en daar er nog wat geld over was, kon er tevens nog een achterdoek worden aangeschaft voor het toneel. Alles is nu keurig in orde. De heer Lastdrager sprak nog over het be- zoek van Prinses Margriet en dat deze alles zo keurig verzorgd vond. Burgemeester Correlje sprak de scheidende kinderen toe en sprak de wens uit, dat zij die straks andere scholen gaan bezoeken veel succes mogen boeken. Dat hebben de meisjes en jongens die op de tentoonstelling „De natuur" explicatie gaven van hetgeen daar te kijk was, niet geweten, dat zij tussen 4 en 5 uur woensdagmiddag een Koninklijke bezoekster te woord hebben gestaan. Ja, nu weten zij het ailemaal wel. Ook ons deed het een genoegen dat wjj j.l. zaterdag uit de mond van ae burgemeester mochten vernemen wat voor hoog oezoek wij nier in de week van b—13 juii hebben gehad. in die ween neeft H.K.H. Prinses Margriet, hier met een aantal leerlingen van het Laarns Lyceum gekampeerd in het natuur- reservaat „Het Zwanenwater". In die week heeft ae Prinses verschiilende keren het aorp bezocht en ook zoais reeds gezegd, de tentoonstelling in de school. Voor dat bezoeK. was een uur uitgetrokken, maar de Koninklijke bezoekster was zo onder de indruk van al hetgeen daar te zien was, dat zij er nog een half uurtje heeft bij- genomen. Dit was zeker wel een extra meevallertje. Ook voor het onderwijzend personeel moet het als een eer worden ge- genoemd, dat zjj dit bezoek mochten ont- vangen en voor hen moet het entoesiasme waarmede de Prinses alles bekeek, zeker ook verblijdend zijn geweest. De dagen 10 en 11 juii van het jaar 1957 zal de jeugd, die toen de lagere school be zocht, wel lang in herinnering bljjven. Onder leiding van het actieve onderwijzend personeel is er n.l. op die dagen in de school een tentoonstelling georganiseerd, geheel gebaseerd op hetgeen de natuur ons biedt. Dagen tevoren was de jeugd druk bezig, om alles voor elkaar te zetten en toen dan de dag aanbrak, waarop het pu- bliek werd toegeiaten, was alles tot in de puntjes verzorgd. De school en het achter- gebouwtje, waren omgetoverd tot strand, heideveld, een grazige weide, het natuur- reservaat „Het Zwanenwater" en al wat meer. Een grote collectie schelpen van velerlei soort trof men aan in alle schoollokalen. De schoolborden waren benut voor prachtige tekeningen van plant en dier, kortom waar men het oog ook maar naar richtte, overal bloemen, planten en werk- stukken van de leerlingen vanaf de laagste tot de hoogste klassen. Wat hier door de meisjes en jongens is ge- presteerd, grenst bijna aan het ongeloof- iijke. Een miniatuur strand met zelfs een strekdam en wat er alzo op het strand kan aanspoelen was evenmin vergeten. Bergen werk zijn er verzet en het resultaat moet voor alien verblijdend zijn geweest. Alles kunnen wij niet releveren, laten we het dus bij deze opsomming houden. Wel moeten wij nog zeggen, dat de jongens en meisjes de bezoekers op brillante wijze de diverse bezienswaardigheden hebben uit- gelegd. Dit werd door de talrijk bezoekers het waren er bijna 700, op grote prys ge- steld. Al met al kunnen we zeggen, dat de ten toonstelling een groot succes is geweest en zeker ter zijner tijd een her haling waar d. DrukFa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Foto P. Vos Oud Callantsoog - Dorpsplein

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 1