CALLANTSOOG Zaterdag 24 Augustus 1957 No 9 DORPSTYPEN. Stranddienst E.H.B.O. Planten van het strand en de buitenduinen. Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248338, b,g.g. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Iedere dag zag je ze verscheidene keren door het dorp sloffen, soms samen, soms Piet alleen en soms Wullem alleen. Meestal een oude jutezak op de rug, leeg als het in de richting van de kluft ging, geheel of ge deeltelijk gevuld bij de terugtocht. Piet en Wullem waren voor de oorlog de twee meest karakteristieke figuren van het dorp. Vele Callantsogers en ook sommige badgas ten zullen zich het tweetal nog wel her inneren. Twee oude simpele vrijgezellen, die jaren bij hun moeder bleven wonen en toen het oude mens stierf, bleven ze samen over. Veel produktief werk werd niet door hen verricht, zodat ze meestal ten laste van de armekas waren. Piet en Wullem waren zó met het dorp vergroeid, dat ze niet meer als bewoners ervan werden opgevat, maar als inventaris, als een onderdeel van het dorp zelf. Geen festiviteit of rouw vond plaats zonder dat ze er bij vertegenwoordigd waren in de voorste gelederen. En altijd was er dan wel een mogelijkheid om ergens munt uit te slaan, 's Zomers bij- de organisatie van het strandfeest of bij de volksspelen met kermis, maar hun hulp was bijna altijd van de wal in de sloot: In de winter zagen we vooral Piet als baanveger op de ijsbaan. Op nieuw jaarsdag was het nieuwjaarwensen een bezigheid die nogal wat opleverde. Maar het strandjutten was toch wel hun belangrijkste bezigheid. Wat door anderen als waardeloos voorbij werd gelopen, was voor Piet en Wullem meestal goed genoeg om in de jutezak te laten verdwijnen en bij de thuiskomst toe te voegen aan de voorraad strandvondsten, in hoofdzaak be staande uit brandhout, lege flessen en glazen ballen. Bij de Callantsoger jeugd waren ze veel het object van plagerijen en helaas niet alleen bij de jeugd, ook de volwassenen wisten er nog al raad mee. De gekste dingen werden uitgehaald, waarbij één van beiden vast wel het mikpunt wasi Als we aan hen terug denken, staan ze in onze herinnering meest al in verband met de één of andere grap pige gebeurtenis of flauwe streek, het doet ons glimlachen of misschien wel schateren. Maar hoe weinig zijn we ons ooit bewust geweest van de tragiek rondom deze figuren, deze onvolwaardige mensen, die toch weer niet zó gek waren dat ze hun eigen belabberde situatie niet kenden. Wat is toch dat duivelse in ons, om lichamelijk of geestelijk onvolwaardigen zo te bespot ten en te treiteren Juist deze mensen zouden zo goed een opmontering in hun armzalige bestaan kunnen gebruiken. Het tegendeel gebeurt echter steeds. Piet en Wullem zijn in het begin van de oorlog in een gesticht opgenomen en moesten hiervoor Callantsoog verlaten. (De omstandigheden in de bezettingstijd en mede hun hygiënische toestand was zo danig, dat het gemeentebestuur hier heeft ingegrepen en zeker terecht (red.) Callantsoog was niet meer compleet, ieder een heeft ze gemist, deze populaire figuren. Ze verkeerden in verregaande staat van vervuiling toen de beslissing genomen werd. Ontdaan van vuil, vlooien en ander on gedierte, werden ze in betere (nieuwe, red.) kleren gestoken en op transport gesteld. Of het hun eigen wens ook was is me niet bekend, dat zij echter Callantsoog even zeer misten als Callantsoog hen, is wel zeker. Piet kon zonder strand, zee en vlooien niet leven, al spoedig is hij in het gesticht overleden. Langzaam is het gemis van het tweetal hersteld en het lijkt ons echter niet waar schijnlijk dat de Callantsogers wederom een zo'n karakteristiek stel in hun midden zul len krijgen. J. d. V. Naschrift van de redaktie Wij danken inzender voor dit stukje en de duidelijke pentekening, waarin hij deze inderdaad karakteristieke dorpstypen even aan de vergetelheid heeft ontrukt. Nadat Piet en Willem' in 1934 hun moeder ver loren, bleven zij alleen op de wereld samen wonen en leefden zo hun eigen leventje, onder het niet strenge toezicht van, zoals toen nog de benaming was, het Algem. Arm bestuur. Zij vielen niemand lastig en hoewel er zeker iets aan haperde wat hygiene enz. betrof, voor honger e.d. bleven zij gespaard. Gemeente- en armbestuur gunden hen graag een vrij leven en zeker hebben zij daar een goede dienst mee bewezen. Maar de jaren schreden voort en ook deze broers werden ouder. De oorlog kwam, distributie van levensmiddelen enz. maakte het leven niet gemakkelijker, zodat het toen wel nood zakelijk werd om in te grijpen. Dat kon niet langer zo en gemeente- en armbestuur zouden zeker in hun taak tekort zijn gescho ten, als zij toen geen maatregelen hadden genomen. Piet was 57 en Willem 53 jaar, toen zij in januari 1941 werden opgenomen in het St. Joannes-gesticht te Nieuwveen, waar zij een goed tehuis vonden. Natuurlijk was het voor deze mannen een hele over gang, maar toch was het o.i. de beste weg. ZONDAG 25 AUGUSTUS 10—14 uur. Th. van Diepen Jb. v. d. Fluit Riet van Diepen 14—18 uur. J. H. v. d. Plas Jb. Buis Mevr. Vogelenzang Mevr. De Best Indien een verdwaald kind op de post is, wordt er een blauwe vlag met witte letter K. vanaf de tent gehesen. Ieder, die het strand en de buitenduinen bezoekt, zal getroffen worden door het ge ringe aantal plantensoorten; dat hij op die plaatsen zal aantreffen. Inderdaad zijn slechts weinig gewassen in staat, aan de ongunstige omstandigheden, waaraan zij daar zijn blootgesteld, het hoofd te bieden. Immers bij de bezwaren, die alle halophy- ten te overwinnen hebben, voegen zich hier nog enige andere. Vooreerst bevat de bodem van het strand en de buitenduinen weinig plantenvoedsel. Weliswaar is elk korreltje zand bij zijn aanspoelen bedekt door een dun laagje zeewater, dat bij verdamping een weinig zout als voedsel voor de planten achterlaat, maar door de grote poreusheid van de bovenste laag van de bodem wordt deze al spoedig uitgeloogd en zakken de voedende stoffen, zoals kaliumchloride, magnesiumchloride, calciumsulfaat en, mag nesiumsulfaat, naar diepere lagen, waar de plantenwortels ze maar moeten trachten te vinden. Daarbij komt, dat zand zelf bijna geen voedende waarde bezit. Het bestaat n.1. voor 90 a 95 pCt. uit verweerd kwarts slechts 5 pCt. wordt gevormd door ijzer houdende mineralen, terwijl het ook nog wat kalk bevat. Verder is de bodem van het strand en de buitenduinen uiterst los en stuift en rolt gemakkelijk heen en weer, waardoor de oppervlakte telkens weer van vorm verandert. Daarom kunnen er op deze plaatsen slechts planten groeien, die óf ver uitgestrekte, lange, vertakte wortelstokken bezitten, óf welke voorzien zijn van zeer diepgaande wortels. Tevens moeten zij de gaven hebben, zich van onder een niet al te dikke zandlaag naar boven te kunnen werken. Niet veel planten nu, zijn in staat aan al die ongunstige omstandigheden het hoofd te bieden vandaar de armoede van de flora in dit gebied. Eén onmisbare factor voor het plantenleven is echter in voldoende mate aanwezig en dat is het water. Wel zakt het regenwater door de bovenste lagen snel weg, doch dit droge zand werkt dan als een scherm, dat de verdamping van het water van de lagere tegengaat. Daarenboven vertoont de gehele zandmassa een vrij sterke capillaire wer king. Het duinzand toch bestaat voor 94 pCt. uit korrels van minder dan 1/2 mm middellijn en is derhalve doortrokken van millioenen fijne kanaaltjes, die het regenwater slechts node naar beneden weg laten stromen. Let U eens op de volgende planten Helm (Ammophila) Zwenkgras (Festuca) Bies- tarwegras (Triticum junceum) Zandhaver (Elymus arenarius) Loogkruid (Salsola kali) Zeepostelein (Ammadenia peploides) Zeeraket (Cakile maritima) Zeedistel (Eryngium maritimum). A. C. VAN OORD, „De Garnekuul". ZANDBOUW-WEDSTRIJD. Het op zondag 11 augustus wegens weers gesteldheid uitgestelde strandfeest, zal nu worden gehouden op zondag 25 augustus. Er bestaat nog gelegenheid voor aangifte tot deelname op zondag 25 augustus van 10 tot 11 uur op het V.V.V.-bureau. Ook nu weer is de aanvang bepaald op 12 uur 's middags.

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 1