KERKDIENSTEN De statistiek-kaarten. De bejaardentocht U/at is u/aterkruien Fa. Jac. W. LUT Excursies naar Den Helder De bruinvis en zijn familie Aanvang lessen Openstelling P.T.T.kantoor V/reemde valuta —o—o—o— ÏIERV. GEMEENTE CALLANTSOOG in de „Kerk van Johannes, de Evangelist". Diensten op zondag 20 juli a.s. 8.30 uur v.m., Jeugddienst, Ds. Terlaak Poot Onderwerp „Waarvoor heb ik aanleg (Joh. 18, 37) 10 uur v.m., Ds. H. Postma, van St. Pancras Onderwerp: „Wat je ver haalt (2 kor. 5,") 7.30 uur 's avonds, Ds. Postma Onderwerp „God komt terug (1 Sam. 5, 2) —o—o—o— Tijdens de tocht met onze „Ouden van dagen" (het leek overigens wel een Jeugd club, zó fris zagen zij er uitmaar dat is dan ook te danken aan de zuivere, gezonde lucht hier tijdens die tocht ontmoette ik, in een der dorpen (ook een badplaats) een collega. Hij vertelde me, dat de bad gasten flink ter kerk komen (dat is dus net als bij ons), maar dat het grootste deel van zijn eigen mensen 's zomers kerkvakantie neemt (dat is helaas óók als bij ons JammerZeg, Callantsogers, laat toch de klok voor jullie niet tevergeefs luiden Ik las op een Londens kerkbord „Een gemeenschap zonder kerk is als een horloge zonder veer". Welnu, men kan naar waar heid zeggen „Een léven zonder geregelde kerkgang mist de echte, rechte veerkracht Met blijdschap kunnen we vermelden, dat er een mooie, smeedijzeren lamp is aan gebracht boven onze torendeur, prachtig in haar eenvoud. Zij is geleverd door de be kende, artistieke smid van dergelijke voor werpen, de heer Hoen, (Keizersgracht 541—543, Amsterdam). Zij is een geschenk van een grootvader (die hier een zomerhuis heeft),uit blijdschap over de Doop van zijn kleinzoontje (en natuurlijk, over dat jog zelf). Deze lamp geeft aan onze toren een karakteristieke toets. Dankbaar zijn we èn voldaan Als er nog andere, gulhartige bad gasten zijn, wel, laten zij ons orgel fonds vriendelijk bedenkenHet is maar een vraag oo—o Pastorie Zeeweg 51 (Quamdiu") Telef. 02248-324. GEREFORM, KERK, SCHAGEN Corn. Bockstraat Geen opgave ontvangen. ~k KATHOLIEKE KERK te 't ZAND Zondags H. Mis, 7 uur, 8.30 uur en 10.30 uur Iedere zondag in hotel „Callant" te Callantsoog H. Mis te 8.30 uur. oo—o— Wij willen de belanghebbende verhuurders er even op wijzen, om toch vooral de statistiekkaarten zo spoedig mogelijk na aankomst van de gasten, goed ingevuld aan het gemeentehuis te bezorgen. Het is voor ons allen van belang dat deze kaarten binnenkomen. De gasten willen zeer zeker ook hieraan hun medewerking verlenen. U behoeft de kaart niet precies op de kantooruren ten gemeentehuize te bezorgen, de brievenbus vangt ze gaarne op. Het was op het Dorpsplein vorige week donderdag weer eenzelfde druk gedoe 's morgens bij het vertrek van de bejaarden uit Callantsoog, die er weer voor hun jaar lijks uitstapje op „uit" gingen. Mooi weer en natuurlijk blijde gezichten. Dat kon niet anders. Zo'n dag is altijd mooi, mede doordat de commissie voor de bejaardentocht door de financiële bijdragen van de bevolking in staat wordt gesteld zo'n dag voor een goede verzorging in alle opzichten te kunnen zorg dragen. Nagewuifd door vele dorpsgenoten vertrokken de twee bussen te half negen om t e 8 uur 's avonds weer hun last netjes thuis te bezorgen. Bij monde van de voorzitter bejaarden tocht, burgemeester Correljé, hebben wij 's avonds in hotel „Callant" kunnen horen hoe de tocht weer was verlopen. Door Westfriesland, Beemster werd in Purmer- end in hotel Van der Woude, de koffie ge bruikt. Over de nieuwe brug bij Schelling- woude werd de tocht voortgezet naar het Amsterdamse bos. Vandaar naar Hillegom, waar in hotel „Treslong" de maaltijd werd genuttigd. Alles was prima in orde en er is lekker gegeten. De Velsertunnel was voor velen nog nieuw. Dit mooie stuk werk trok aller aandacht. Via Bloemendaal en natuurlijk werd het „kopje" ook nog even genomen, ging men door de Egmonden naar de laatste pleister plaats, Schoorl. Thuis werden de oudjes opgewacht door het fanfarecorps in zaal Rademaker, waar koffie en gebak werd rondgediend en waar nog In et nodige werd gesproken, waarover U elders nog een klein overzicht vindt. Uit alles bleek wel dat men weer een plezierige dag heeft beleefd. —o—o—o— Dat weten nu veel kinderen, die aan de goed geslaagde waterkruiwedstrijd op donderdag 10 juli hebben deelgenomen. Het aantal inschrijvingen was zeer groot. Genoten de kinderen die met hun water kruiwagen een blikje zand langs hinder nissen door de zee moesten rijden, ook langs het lijntje leefde men enthousiast mee. Een prettig samenwerkende wedstrijd commissie zorgde voor een zeer vlot ver loop van deze wedstrijd. De vijf prijswinnaars konden bij Vogelzang nog even lekker „winkelen" en hun eigen prijs uitzoeken. De gever van dit feest, de strandexploitant J.x J. Vos, heeft de kinderen een prettige middag bezorgd. H. H. —o—o—o EEN ENORME SORTERING SCHOENEN en LEDERWAREN biedt U ALKMAAR HIPP0LYTUSH0EF Op Uw verzoek komen wij met een sortering bij U aan huis. Inlichtingen C. W. SONDERMAN verlengde van Stuijvezandeweg. Kampeercentrum P. J. VAN MUIJEN, kampleider. P.S. Ook uw schoenreparatie wordt door ons binnen 1 dag le klas verzorgd INDIEN U ZE NODIG MOCHT HEBBEN: Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand Telefoon 02249-223. Dierenarts W. van der Sluis, 't Zand Telefoon 0249-312. Wijkverpleegster Zuster Boendermaker Zeeweg 35. Telefoon 310 Door de V.V.V. Den Helder worden weder om excursies gehouden naar de Koninklijke Marine. Deze excursies worden gehouden onder deskundige leiding. O.a. een rondvaart door de havens en een film. De daaraan verbonden kosten zijn 50 ct. per persoon. Nadere inlichtingen kantoor V.V.V. Callants oog en natuurlijk kantoor V.V.V. Den Helder. o—o—o Het is geen uitzondering dat een dode bruinvis op het strand aanspoelt. Meestal ruiken we zo'n kadaver eerder dan we het zien en om de stank te ontwijken gaan we er liefst met een boogje omheen. Toch is het wel de moeite waard zo'n beest eens van dichtbij te bekijken en voor die ge legenheid knijpen we de neus maar eens dicht De bruinvis lijkt op 't eerste gezicht werke lijk veel op een vis maar in feite is hij een zoogdier en draagt daar ook allerlei ken merken van. Opvallend is allereerst dat de kieuwen ontbreken. De bruinvis immers haalt adem door de longen. En let U eens op de staartvin, die niet zoals bij de echte vissen vertikaal, doch horizontaal geplaatst is. Ook de gladde, ongeschubde huid heeft niets visachtigs en de stompe kop doet wel iets aan een zeehondenkop denken. De bruinvis heeft verder een driehoekige rug vin, die midden op het lichaam staat, en een borstvin waarvan het skelet veel over eenkomst vertoont met de voorste lede maten van de landzoogdieren. De rug is donkerbruin tot zwart, de onder zijde wit. De bruinvis kan tot 2 meter lang worden, maar de aangespoelde exemplaren zijn meestal kleiner. Wat wij voor een bruinvis houden, is in sommige gevallen een van de andere wal- visachtigen. Dolfijnen en tuimelaars b.v. spoelen ook soms op het strand aan. Aarn de kop zijn deze dieren echter goed van de bruinvis te onderscheiden, omdat ze meer spits toelopen. Vooral bij de dolfijn, wiens snuit wel wat op een snavel lijkt. Bij beide soorten is de rugvin meer gebogen dan bij de bruinvis en ook de kleur is anders bij de dolfijn groenachtig-zwart, bij de tuimelaar blauw zwart. Wel hebben beiden, evenals de bruinvis, een lichte onderzijde. Zeldzamer spoelen de grotere walvissoorten aan. Zelfs van één der allergrootste soorten, de potvis, is een paarmaal een exemplaar op de Nederlandse kust gestrand. Mijn grootvader vertelde ons, dat er bij Callantsoog ook eens „een grote walvis" is aangespoeld. Een ondernemende dorpeling bowde er een tent omheen en ging van de kijklustigen entrée heffen Overigens wordt aangeraden om bij het aantreffen van een gestrande walvis, hier van melding te maken aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden. A. S. d. V. De vakantie is pas begonnen, maar we kunnen wel mededelen, dat de jeugd van de O.L. school op maandag 18 augustus weer met de lessen moet beginnen. Het postkantoor aan de Stuijvezandeweg is geopend voor postzaken van maandag tot en met vrijdag, van 9—12 uur, 14—15 uur en 17.30—18.30 uur. Op zaterdag van 10—13 uur. Voor onze buitenlandse gasten bestaat de mogelijkheid om hun valuta om te wisselen op het V.V.V. kantoor.

Badbode voor Callantsoog | 1958 | | pagina 2