Iets over schelpen. Stranddienst E.H.B.O. Openstelling P.T.T.kantoor AQENDA Spelen te Callantsoog Spelen te Qroote Keeten Fa. Jac. W. LUT Wat is er deze u/eek te doen Filmnieuu/s. Vreemde valuta De opname voor de radio door de radio reporter Wim Ruth, welke wij hier hebben mogen meemaken, heeft U intussen wel beluisterd. U heeft daarbij de diverse stemmen gehoord van hen, waaraan de heer Ruth zijn vragen stelde over het wel en wee van Callantsoog. Li de regel kan men de jongste ingezetenen van een plaats moeilijk betrekken in een vraaggesprek. Tenminste dat is hier in Cal lantsoog zo. Wij geloven niet dat onze jong ste ingezetenen enig boe of ba zou hebben gezegd, als Wim Ruth het de vraag had ge steld om iets van zijn of haar belevenis te vertellen. Anders is dat als men een praatje gaat maken met de oudste van de plaats. Dat is dan inderdaad gebeurd. Maarten Mooij, oud-schipper van de reddingboot heeft op 22 januari j.1. de 94-jarige leeftijd bereikt en met deze respectabele leeftijd heeft hij tevens het predicaat oudste in woner van Callantsoog behaald. Zoals U uit bovenstaande foto blijkt, vond Ruth deze leeftijd belangrijk genoeg om de stem van Opa Mooij eens door de ether te laten doorkomen. Ongedwongen worden foto Huigen de vragen op Opa afgevuurd en waar zal het over gaan, natuurlijk over iets dat al lang' vervlogen is. De reddingen werken nog sterk op het denkvermogen van deze oude baas en ook dat is niets meer dan natuur lijk. Het is met de ouderdom zo dat men meer kan vertellen van het verre verleden dan van dingen welke nog kort tevoren plaats hebben gevonden. Hier ziet U dan Wim Ruth links op de foto met Opa Mooij rechts. Zo ongedwongen als dit gesprek werd gevoerd, zo is ook het medebeeld op deze foto. Achter de beide mannen ziet U het kippenhok, met de zeis er boven op en links een wasteil, geheel de sfeer en omgeving waar Opa Mooij thans zijn levensdagen verslijt, zittend met mooi weer op de stoel en af en toe een kleine wandeling in het dorp. Een leeftijd waar menigeen jaloers op kan worden. Tot onze spijt hebben wij tevergeefs op de stem van Opa Mooij gewacht. Door redenen, ons niet bekend, is dit gedeeite er uit ge laten. Red. Het lijkt haast ongelofelijk dat al die duizenden schelpen die aan het strand te vinden zijn, eens de woningen van levende wezens zijn geweest. In de vorm waarin ze eenmaal hun be woners tegen de buitenwereld hebben be schermd, zijn ze echter zelden te vinden. Ik bedoel de „doosjes", twee schelpen die nog door de slotband bij elkaar worden gehouden. Zelfs van een der meest aanspoelende schelpen, de kokkel of hartschelp, vinden we zelden dubbele exemplaren. Opmerkelijk is dat juist van een breekbaar schelpje als de tere platschelp zoveel doosjes aan spoelen. Deze mooi gekleurde schelpjes lenen zich uitstekend voor het maken van mooie werkstukjes. U kunt ze wel, die aardige dingetjes, die tegenwoordig wel als souvenirs worden aangeboden, en waarvan de Callantsoger schooljeugd ons vorig jaar zulke fraaie voorbeelden heeft laten zien op hun tentoonstelling. Eén van de weinige schelpdieren die we in hun element kunnen zien, zijn de mosselen, die o.m. bij honderdduizenden op onze strekdammen leven. Men heeft eens op een vlot, dat ruim vier maanden in zee gedreven had, niet minder dan 30.000 mosselen per M2 aangetroffen. Dat mosselen eetbaar zijn, wist U natuurlijk. Maar in het voorjaar, in de tijd dat de mosselen zich voortplanten, schijnen ze minder geschikt voor de consumptie te zijn. Minder bekend is, dat men in mosselen schelpen soms kleine pareltjes aantreft. Maar gaat U nu niet alle mosselen op de dammen openbreken, want dat kon wel eens zoeken naar een speld in een hooiberg zijn. Overigens laat een levende mossel zich niet gemakkelijk openbreken. Probeert U er maar eens een met de handen te\ openen Dat gelukt zelfs de sterkste man nietzo'n geweldige kracht kunnen de sluitspieren van schelpdieren ontwikkelen. Toch hebben ze meer dan genoeg vijanden die door de schelpen weten heen te breken. Vele zeevogels b.v. pikken met gemak de hardste schalen stuk en de kleine schelpen worden vaak „met huid en haar" verslon den. Ook allerlei vissen, kwallen, krabben en zeesterren zijn schelpdieren-eters. Maar door hun geweldig voortplantings vermogen (onderzoekingen hebben uit gewezen dat sommige schelpdieren meer dan een millioen eitjes per keer produ ceren blijven er altijd voldoende over om de soort in stand te houden. A. S. de V. Zondag 27 juli 1958 10—14 uur. 14—18 uur. Jb. Hollander T. C. Oskam A. Zomerdijk G. de Vries N. de Vries C. Hollander J. Borst Indien er een verdwaald kind op de E. H. B. O.-post is opgenomen, wordt een blauwe vlag met witte letter K vanaf de tent ge hesen. Het postkantoor aan de Stuijvezandeweg is geopend voor postzaken van maandag tot en met vrijdag, van 9—12 uur, 14—15 uur en 17.30-18.30 uur. Op zaterdag van 10—13 uur. HET GROTE STRANDFEEST. Ons grote strandfeest, het maken van zand- figuren, is vastgesteld op zondag 3 aug. as. In diverse groepen en leeftijden worden de deelnemers(sters) ingedeeld, o.a. groep A, 7, 8 en 9 jaar, groep B, 10, 11 en 12 jaar, groep C, 13 t.e.m. 16 jaar. Nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt aan het V.V.V. kantoor en op diverse plaatsen in ons dorp. SJs en weder dienende, zullen te Groote Keeten de volgende strand- en volksspelen worden gehouden Zondag 27 juli, Schatgraven Kinderen en volwassenen Vrijdag 1 augustus, Lampion-optocht Kinderen, met muziek Zondag 3 augustus, Zandhopen maken, kinderen Vrijdag 8 augustus, Bussenloop, 14 jaar en ouder Woensdag 13 augustus, Vossenjacht Wijziging voorbehouden. Let op het aanplakbord van de V.V.V. bij de strandweg, bij de strand-exploitant, bij kruidenier Van Scheijen en kampeerter rein Kruisveld. EEN ENORME SORTERING SCHOENEN en LEDERWAREN biedt LI ALKMAAR HIPPOLYTUSHOEF Op Uw verzoek komen wij met een sortering bij U aan huis. Inlichtingen C. W. SONDERMAN verlengde van Stuijvezandeweg. Kampeercentrum P.J. VAN MUIJEN, kampleider. P.S. Ook uw schoenreparatie wordt door ons binnen 1 dag le klas verzorgd Speciaal willen wij Uw aandacht vragen voor de film die zaterdag 26 juli 's avonds 8.30 uur in hotel „Callant" draait. Door de K.N.Z.H.R.M. wordt die avond een lezing gehouden over het werk van die maat schappij en tevens de prachtige film van de redding bij Latrablarg, een buitengewone film van die redding, welke onder zeer moeilijke omstandigheden heeft plaats ge had. Als dit door de redders wordt beschre ven als zeer moeilijk, kunt U gerust van ons aannemen dat het daar geen pretje is ge weest. Verzuimt U dus niet deze film te gaart zien. Dinsdag 29 juli de Hollandse film „Kleren maken de man", met o.a. Kees Brusse, Johan Kaart enz. Een film met charme en met vaart. De beste Nederlandse artisten in een gezellige film. Woensdag 30 juli „Du bist musik". De film met bekende schlagers met in de hoofdrol Catharina Valente. Denkt U eens aan „Du bist Musik, die mich berauscht" of Tsche-bam en anderen. Vrijdag 1 augustus „Stad op stelten", met Stan Laurel en Oliver Hardy. Wat denkt U daarvan Moeten wij nog meer commentaar geven Nee toch. Als U deze namen leest, dan weet U genoeg. Dan weet U dat het een avond wordt om .te brullen. Voor o.ize buitenlandse gasten bestaat de mogelijkheid om hun valu.a om te wisselen op het V.V.V. kantoor.

Badbode voor Callantsoog | 1958 | | pagina 6