CALLANTSOOG jaar V.V.V. 1918 1958 V/liegersport Gevaarlijk Spelen te Groote Keeten Bezoekt „Het Zu/anenu/ater" De aanstaande Kermis Rectificatie Filmnieuu/s. Zaterdag 9 aug. 1958. No. 8 Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248338, b.g.g. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Over het weer zullen we maar niet meer schrij ven. Dat weten we nu wel, wat we al zo hebben gehad. Hoewel wij over de regen niet mochten klagen, dat was elders wel anders, maar wij wer den nogal verblijd met een flinke dosis wind. En de wind is dan toch nog wel ergens goed voor. Goed vliegerweer zagen wij aanstaan bij een onzer middenstanders en de man had gelijk: ook. Van de vliegerij wordt druk gebruik gemaakt, niet alleen door de kinderen maar ook eerbare huisvaders trekken met de jeugd naar buiten om een gezellig partijtje te vliegeren. Allerlei modellen worden het luchtruim ingezonden, althans daartoe worden pogingen in het werk gesteld. Het lukt niet altijd en de noodlandingen zijn niet van de lucht. Ja ook voor het vliegeren is vakmanschap vereist. Het is nu eenmaal niet zo dat als men een stuk papier of linnen om een paar stokjes plakt daaraan een stuk touw bevestigd het geval zomaar spontaan de lucht in gaat. Het ding is te zwaar, te licht of wat scheef uitgevallen en duizend en één dingen meer waarop men moet letten en welke men moet ondervinden. Maar het is ook zó, dat de argeloze wandelaar op het Dorpsplein nog weieens terdege moet uit kijken wil hij of zij niet getroffen worden als zo'n gevaarte met een vervaarlijke snelheid naar be neden duikt. Als je zo'n gevalletje eens op je pet mocht krijgen, is het best mogelijk dat je nog wel eens een keertje naar je hoofd grijpt. Het was j.1. zondag behoorlijk strandweer. Wel is waar stond er een harde westenwind, maar het water was heerlijk op temperatuur. Vanzelfspre kend stoeiden dan ook tientallen in de branding. Langzaam kwam echter de vloed op en vormden zich tussen de eerste zandbank en het strand een plas, die steeds groter en dieper werd. De meeste baders keerden naar het strand terug, maar twee meisjes wilden van geen ophouden weten. Steeds opnieuw wierpen ze zich in de aanrollende gol ven. Eindelijk wilden ook zij terug, maar wadend kon den zij de plas tussen eerste zandbank en strand niet meer passeren. Een van beide meisjes kon gelukkig zwemmen en greep de inmiddels in de diepte verdwijnende vriendin nog net vast. Gil lend begonnen de meisjes zich in de richting van het strand te bewegen. Een paar jonge mannen hielpen toen gauw de kinderen uit hun netelige positie. Aan allen die in zee gaan baden zouden wij het nogmaals willen toeroepen, dat ze zo af en toe eens omkijken naar het strand. Ziet U dat er zich een plas water tussen de eerste zandbank en het strand vormt, ga dan terug naar die plas. Zendt vooral kinderen vroegtijdig terug L. IJs en weder dienende, zullen te Groote Keeten de volgende strand- en volksspelen worden gehouden Woensdag 13 augustus, Vossenjacht Wijziging voorbehouden. Let op het aanplakbord van de V.V.V. bij de strandweg, bij de strand-exploitant, bij kruidenier Van Scheijen en kampeerter rein Kruisveld. Geen strandweerdan naar „Het Zwanenwater" Augustus, de maand dat de heide bloeit. Het Zwanenwater, toont dit in volle pracht Toegangskaarten a fl. 1,— p. persoon, kin- deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten voor gezin tot 5 personen fl. 15,verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. De naam kermis is al heel oud. Deze jaarlijks terug komende gebeurtenis was in vroeger jaren voor velen een heugelijk feest. Vooral in Westfries land bestond veel belangstelling voor die evene menten. Gastdagen werden geëngageerd en jong en oud vermaakten zich in de diverse vermake lijkheden en kramerijen. Maar met de vooruitgang van de techniek op allerlei gebied, bioscopen, to neeluitvoeringen, het moderne verkeer, zijn oor zaak dat de kermissen op het tweede plan komen te staan. Men kan nu zoveel beleven. Men is niet meer aangewezen op de enge kring waarin men vroeger leefde. In vroeger jaren en dan behoeft men nog niet eens zo lang terug te zien, was de Callantsoger kermis op de le zondag en de daarop volgende maandag en dinsdag in september, altijd goed bezocht en ging het er gezellig door. Na de laatste oorlog nam dit echter hand over hand af. De kermis ging bergafwaarts. De kermisexploitanten konden geen „brood" meer verdienen en mijdden Callantsoog. Het werd een „dooie boel". Velen van de ingeze tenen gaan na het seizoen enkele dagen naar el ders en juist uitgerekend was dit dan met de kermisdagen. De oudere Callantsogers zagen met lede ogen het verloop van de kermis aan. Teun Mooij, de orga nisator van het tonknuppelen, in de volksmond genaamd „katknuppelen', een oud kermisvermaak ook al uit Westfriesland, moest lijdend aanzien dat jaar na jaar de belangstelling minder wordt. En zo ging het met alles wat daarmede in verband staat. —O—O—O— In ons eerste nummer van de Badbode van dit jaar schreven wij een artikeltje over de onthulling van het standbeeld te Callartsoog dat op Hemelvaarts dag van het jaar 1931 aan de gemeente was over gedragen. In ons naschrift v an dat artikel dat ont leend was aan de Schager Courant van dat jaar, schreven wij dat de zeeman na- zo'n 37 jaar aan slijtage onderhevig begint te geraken. Dit was nu precies 10 jaar misgerekend, waardoor wij prompt op onze vingers werden getikt door een lezeres van onze Badbode, een geboren Cal- lantsoogse, die nu elders woont. Zij durfde haar leeftijd aan ons kenbaar te maken door te schrijven: „ik weet er nog van dat het beeld is geplaatst en ik ben nog geen 37 jaar. Inderdaad lezeres U heeft gelijk en wij danken IJ voor uw opmerkingsvermogen. Woensdag 13 augustus Dean Martin en Jerry Lewis in de dolkluchtige film „Pas op.. Val niet" Martin en Lewis verzeild in een harem vol exoti sche schoonheden. Dol, dwaas en dartel, is het wat wij er van kunnen zeggen. U verlaat de zaal nog lachende. Vrijdag 15 augustus „Haar eerste liefde", met de twee prominente filmsterren Romy Schneider en Hans Albers. Een blik achter de coulissen van een groot hotelbedrijf. De tragedie van de eerste man in een groot hotel, terug gedrongen naar de laatste plaats. Een film met een lach en een traan. Geen intrige te klein om de bovenste plaats te bereiken.

Badbode voor Callantsoog | 1958 | | pagina 1