Ned. Herv. Kerk Ons 40-jarig jubileum Het vreemdelingenverkeer in 19 58 Dat u/as het jaar 1958 KERKNIEUWS Zoais U aan onder staande agenda ziet, is er dit jaar in ons kerkje nog heel wat te doen. Dit is alle maal mogelijk ge maakt door de ge meente en gasten, die mee tillen om onze Kerkvoogdij te doen draaien. Mocht U dit jaar nog iets willen af dragen of gireren, het girono van de Ned. Herv. Kerk is 451643 GEMEENTE VAN CALLANTSOOG (Sinds de tiende eeuw droeg de dorpskerk de naam: Kerk van Johannes, de Evangelist". DIENSTEN le. KERSTDAG, Donderdag 25 Dec 10 uur v.m. (met medewerking van de heer W. Kloosterboer, barriton). 2e. KERSTDAG, Vrijdag 26 Dec. 3uur n.m. Kerstviering met de kinderen der Zondagschool en de leerlingen van de Bijbelles O.L.S. Alle ouders en belangstellenden welkom! ZONDAG 28 December, 10 u. v.m. OUDEJAARSAVOND, Woensdag 31 Dec. 7.30 uur, 's avonds. NIEUWJAARSMORGEN, Donderdag 1 Januari 1959, 10,30 uur. v.m. Bidstond en korte herdenking bij de in ga:' g van het nieuwe iaar. ZONDAG 4 Januari, 10 uur v.m. De diensten worden geleid door de plaatse lijke predikant. Bericht aan de Cathechisanten Op Donderdag" 18 en Vrijdag 19 December: geen catechisaties! Zij worden hervat op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Januari. De kerkeraad hoopt, dat velen zich ge drongen zullen gevoelen, om op bovenge noemde hoge feestdagen en bijzondere ge denkdagen de diensten in onze oude dorps kerk te komen medevieren. Hij wenst aan alie dorpsbewoners, ook aan alle gasten, die dit blad in handen krijgen, goede en gezegende Kerstdagen en de er varing van Gods gemeenschap bij de wisseling der jaren. Namens de kerkeraad: Dr. L, D. Terlaak Poot, predinant. Het jubileumjaar van de V.V.V. loopt ten einde. Nog slechts enkele maanden en dan is onze vereniging alweer 41 jaar oud. Het feest dat ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan op 25 oktooer j.1. is gehouden is in alle opzichten uitstekend geslaagd. In de namiddag werd de receptie gehouden in hotel ..De Wijde Bliek" druk bezocht door afgevaardigden van zusterverenigingen uit de nabijheid en van de badplaatsen boven het Noordzeekanaal. Ook vele ver tegenwoordigers van de plaatselijke ver enigingen gaven acte de precense. Diverse sprekers voerden het woord, w.o. ook een oud-bestuurslid Mr. D. Breebaart die aan het einde van de twintiger- en in het begin van de dertiger jaren zitting in het bestuur heeft gehad. In die jaren was het nog niet zo druk met het vreem delingenverkeer, maar hij roemde toch de geest die er toen reeds heerste. Burgemeester Correljé van Callantsoog, als eerste spreker van die dag, herdacht met eerbied de mannen als Piet Vos, meester Langhorst en burgemeester Lovinck. Die waren met de heren Brouwer, Braam en Dekker, welke laatste drie helaas zijn overleden, de pioniers van de V.V.V.zoals deze nu is. Er was in die dagen moed voor nodig, zo zeide deze spreker, om onder omstandigheden zoals die toen waren, o.a. geen electrisch licht en waterleiding, te geloven aan de mogelijkheid een plaats te worden die voor vreemdelingen aantrek kingskracht kon hebben. Hét zou ons te ver voeren, om al hetgeen die middag door de diverse sprekers is gezegd aan het papier toe te vertrouwen. Ux.ze Winterbode zou daarmee geheel ge vuld kunnen worden. Wij willen er dan ook mee volstaan op te merken, dat zowel oe receptie als de toneeluitvoering welke 's avonds in hotel „Caliant" werd gehouden uitsicke-d geslaagd zijn. Wij wnlen nog even memoreren, dat de b.ide nog in leven zijnde oprichters de heren P. vTos en J. Langhorst een zilveren asbak met inscriptie werd aangeboden en aal de beide heren zijn benoemd tot ere- iede.i van de afdeling. Het bezoek aan Callantsoog is in hei afge lopen seizoen weer met een reuze spong vooruitgegaa.:. Bedroeg het aantal gasten over het genete seizoen in 1957 reeds 82J4 wat toen een record betekende, dit is in dit jaar met grote cijfers verslagen want juist geteld neboe.i wij dit jaar iüüi8 gasten bin- ,.en onze muren gehad. Daarmede liep het aantal overnachtingen tot !2ö.7o9 op. Het vorige jaar passeerden wij voor het eerst ue iüO.OOO overnachtingen. Wij hadden dit jaar een vermeerdering van 2U.b7o overnachtingen, een vooruitgang van 24 procent. Verheugend is, dat er in de maand juni ee.i steiging is te bemerken van het aan tal gasten. Werden er b.v. op de donder dagen 20 en 27 juni van het vorig jaar respectievelijk 559 en 540 gasten geteld,op de donderdagen 19 en 23 juni van dit jaar waren de cijfers ölü en 6o3. Plet grootste aantal gasten bedroeg op don derdag 24 juli van dit jaar 2103, het grootste aa.hai was vorig jaar geregistreerd op don- uerdag 2j juii en bedroeg toen 1836. Do verblijfsduur van binnenlandse gasten in gemeubileerde woningen, zomernuisjes en bungalows was dit jaar gemiddeld 16 dagen, vorig jaar 18 dagen. Gok het aantal kampeerders waaronder dan zijn begrepen zij die op de kampeerter reinen een kampeeriiuisje bewonen, nam aanzienlijk toe. Het aanbal overnacniingen steeg hier met ruim 10.000, de verblijfsduur was gemiddeld 10 dage.i, gelijk aan vorig jaar. Het aantal buitenlandse gasten nam aan zienlijk toe w.o. 1410 van duhte nationa liteit. Zweden me. 31, Zwieseinand met 26, Belgie met 22, Engeiand met 18 en vervol gens nog enkele landen, waarvan de aan tallen met één Cijfer kunnen worden ge schreven. We hebben voor ons liggen een overzicht van de groei van het vreemdelingenver keer v anaf 1947 tot en met 1958. In 1947 bedroeg het aantal overnachtingen 10.275 en toen was dit nog een zuiver Nederlandse aangelegenheid. Buitenlandse gasten waren er dat jaar nog niet." De eerste buitenlanders vertoonden zich in 1948, zij het nog bescheiden met 225 overnachtingen. Geleidelijk liep het aantal overnachtingen jaarlijks op. In 1953 passeerden wij de 50.000 overnachtingen ruimschoots. In 1957 waren we voor het eerst over de 100.000 heen en van 1958 ziet U de cijfers hierboven. Hoe zal dit het volgend jaar zijn? De grote uitbreiding van recreatie moge lijkheid door de nieuwbouw aan de Pré vin aire weg, zal ons in staat stellen om in 1959 nog meer gasten te ontvangen. Dit is een verheugend teken, want ook in het afgelopen jaar moesten .weer vele aan vragers teleurgesteld worden, wegens ge brek aan ruimte. De leuke, modern inge richte bungalows aan de Prévinaireweg, zullen zeer zeker in de smaak vallen van de toekomstige gasten. Wij zullen hen gaarne ontvangen! Ja, wat was het jaar 1958? L: een, althans voor ons, onrustbarend tempo is dit jaar weer verstreken. Wij hebben dit van alle kanten gehoord, van jo.ig en oud, steeds hoort men: „wat gaat de cijd toch snel". Als er weer een nieuw jaar voor je ligt, dan denk je onwillekeurig :ou. dat is weer een heel begin", maar a !s je na verloop van zo'n jaar even terug kijkt, dan kom je tot de conclusie, dat het ioch eigenlijk maar kort is geweest. Aan het begin van een nieuw jaar heb je een massa dingen in je hoofd, die je wilt uitvoere.:. Inderdaad worden velen van deze ten uitvoer gebracht, maar ook blijft er nog veel over, waar je als het ware tijd tekort voor hebt gehaa. Misschien is dat wel goed zo. Als men s.eeds naar de klok kijkt, om' de dag" om te krijgen, zal dit zeker geen te vredenheid schenken. Maar toen wat is er bij ons in Cal lantsoog weer veel gepasseerd dit jaar. We beginnen bij de nieuwbouw en we gaan een kijkje nemen aan de nieuwe i-révinaireweg en staan dan even stil bij hetgeen daar gebouwd is. De nieuwe bun galows rijzen, zoals we dit zouden willen uoemen, ..als paddestoelen" uit de grond. Waren er dit jaar nog maar enkele gedeel telijk in exploitatie, volgend jaar zullen hier weer vele gasten een onderkomen kunnen vinden. Dit stemt verheugend, want wij kampen elk jaar weer met een tekort aan verblijfplaatsen voor de vacantiegan - gers. Het eerste gedeelte van de Stuijvezande- weg is bijna volgebouwd en reeds hebben wij een tas stenen zien staan op het tweede gedeelte, waar men binnenkort ook wel met de bouw zal beginnen. Ongetwijfeld geeft dit ook weer meer ruimte voor de gasten. Op het kampeerterrein „Zaandam" waren weer meerdere huisjes geplaatst en „De Gar_.ekuui", kon het boraje „vol" aan de wand hangen. Het weer heeft zich bepaald redelijk ge houden. Over het algemeen gaf dit geen reden tot klagen. We hebben het slechter gehad. Enkele perioden kenmerkten zich echter door een teveel aan wind. Dit was vervelend en in de voorlaatste maand van dit jaar, hebben wij menigmaal de ver zuchting geslaakt: „Was het van de zomer maar ee-.s een tijdje zo windstil geweest". September kenmerkte zich door mooi weer. De late gasten hebben nog volop kunnen gexiieten van het strand. Voorzichtige lie- üen huurden een bungalow per week en proiOxigeerden dit soms met meerdere we ken. Aan het einde van de maand kregen wij de eerste storm, welke voor velen evenzeer aantrekkelijk was als het mooie v/eer. Midden Oktober bracht ons een zware storm en wij mensen van de kust hebben de spanning beleefd, dat er voor onze kust- strooK een Franse boot in moeilijke om standigheden kwam te verkeren. Zij.i kansen op behoud werden door vele kiudustigen breedvoerig besproken. Ondanks alles, heeft dit schip toch een veilige haven weten te bereiken. Die kansen hebben we ook in de zomer en laten we het daar dan maar op houden. Naciiexi hebben we enige weken stil rustig Herfstweer gehad. Voor Oxize boeren en akkerbouwers een meevaller. Zij konden zodoende hun herfstwerk op vlotte wijze afwerken. Alle verhalen ten spijt, dat het minder gunstige weer veroorzaakt wordt door de proefnemingen met atoombommen of wat hier ook mee te makexi heeft, ten spijt hebben wij kunnen zien, dat het toch nog wel rustig weer kan zijn ook. Het zomerseizoen is vrij lang geweest, het geen U elders in onze Winterbode kunt lezen. Reeds in juni konden wij meer gasten registrerexi dan in het jaar daarvoor en zoals reeds ixi de aanhef van dit artikel werd vermeld, was ook september beter bezet. Ais de voortekenen niet bedriegen daxi lijkt het ons toe, dat juni het volgend jaar nog meer gasten zal brengen. Wij van onze kant kunnen dit slechts toe juichen. Velen moeten midden seizoen hun vakantie nemen, dit met het oog op de scholen, maar zij die hieraan niet gebonden zijn, kunnen de maand juni nemen, juni, die zich kenmerkt door zijn lange dagen en volgens de statistiek voor de kop vaxi Noordhoiiand, als de droogste maand gerekend wordt. Nog té weinigen zijn hiervan doordrongen en willen juist met de grote stroom vakan tiegangers in de maanden juli en augustus mee. Wat hier nog meer is gebeurd, kunt U elders lezen. —o—o—o— INDIEN U ZE NODIG MOCHT HEBBEN Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand Telefoon 02249-223. Dierenarts W. van der Sluis, 't Zand Telefoon 0249-312. Wijkverpleegster Zuster Boendermaker Zeeweg 35. Telefoon 310

Badbode voor Callantsoog | 1958 | | pagina 5