Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Duinroos Een duinroos heeft haar voet geplant, Hoog op een duin, in 't mulle zand. Daar heeft zij in de lente tijd, Haar jonge blaadjes uitgespreid. En toen de zomer was begonnen, Heeft zich de duinroos niet bezonnen. Maar zich getooid met roosjes fijn, Die geurden in de zonneschijn. De d ïinroos leek één groot boeket, In 't witte duinzand neergezet. Maar niemand tot haar groot verdriet, Die deze blanke bruidstooi ziet. Geen wandelaar komt zich verpozen, Om te genieten van haar rozen. Geen vogeltje of ander dier, Heeft in haar bloemenpracht plezier. Maar op een mooie zomerdag, Toen dauw nog in haar kelkjes lag, Vloog door de morgenzonneschijn, Een blauwe vlinder, teer en fijn. Als die een rustplaats heeft gekozen, En honing puurt uit al haar rozen, En fluistert: „o, wat ben je zoet", Is 't leven voor de duinroos goed A. S. de V. Ten afscheid Mede namens mijn vrouw wil ik alle Cal- lantsoger ingezetenen hartelijk danken voor de cadeaux, die ons bij het afscheid werden aangeboden. Het deed ons goed te voelen dat U ons werk waardeerde. Wij onzerzijds zijn zeer erkentelijk voor de vriendschap en medewerking, die we altijd in Callantsoog ondervonden. Moge het de gemeente Callantsoog, zijn in' woners en in het bijzonder de kinderen heel voorspoedig gaan. De heer en mevr. Lastdrager, Zonnestein 82 Amstelveen Het Zwanenwater Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.<per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Naakt zijn uw duinen De planten van de duinen. De vorige keer hadden we het o.a. over de planten in de beschutte dalen van de para boolduinen. In grote tegenstelling hiermede staan de planten die op de open vlakten moeten groeien. Met enige overdrijving kunnen we zeggen dat op deze vlakten op warme zomerdagen een woestijn klimaat heerst. Vandaar niet alleen de scheefge waaide bomen en struiken, maar boven dien planten, die zich aan de omstandig heden aangepast hebben. Zij moeten zuinig zijn met het moeizaam en vaak van grote diepte opgezogen water. Daardoor hebben ze de meest uiteenlopende inrichtingen om een overdadige verdamping tegen te gaan. In het kalkrijke (jonge) duin, vinden we de duindoorn, de blaadjes zitten vol met hele kleine stervormige vliesjes. Door deze be dekking is de verdamping slechts gering. Andere plantjes hebben kleine, dikke blaad jes, die bij een grote inhoud een heel klein verdampingsoppervlak hebben. Bij deze plan ten als bijv. de muurpeper, zien we een overvloed van bloemen. Ook duinviooltjes en duinrozen hebben naar verhouding veel grotere bloemen dan bladeren. Op de noordhellingen van de duinen vinden we een heel andere plantengroei. Het is daar schaduwrijk, tamelijk vochtig en niet de ware standplaats voor planten die helemaal op zon en hitte zijn ingesteld. De muurpeper groeit er niet graag en ook duindoorns doen het er gewoonlijk niét best. Maar voor eikvarens en dauwbramen is het een waar dorado. Soms vinden we er een orchideetje, dat hondskruid heet. Heel verschillend met de vegetatie van het kalkrijke duin in het noorden is die van de kalkarme gebieden. Er zijn planten die zich wat kalk of geen kalk betreft niets aan trekken, maar er zijn ook planten die ab soluut niet, het zij in een kalkarme, hetzij in een kalkrijke omgeving kunnen leven. Om één voorbeeld te noemen: de duindoorn, die op kalkrijke grond groeit, doet het beslist niet in het oude kalkarme duinlandschap. In dit gebied vinden we onder het hakhout de reusachtige adelaarsvarens, struikhei bijv. en niet te vergeten de struiken van de brem met zijn felgele bloemen. acid niet bij de strekdammen,. En de boer hij ploegde voort De vele gasten, waaronder diverse nationa liteiten, maken dat Callantsoog in de zomer niet meer op een plattelandsgemeente lijkt. Buiten de kom van het dorp evenwel, gaat onze blik heinde en ver over het land, waar koeien grazen en de boer de grond bewerkt. Callantsoog en Gro.ote Keeten vormden in de middeleeuwen een eiland (Callinge op 't Oghe). De gehele oostkant is in 1597 met het vaste land verbonden door indijking van de polder Zijpe (polder Callantsoog). In 1818 werd het noorden door drooglegging aan de zee onttrokken, dit was o a. een gevolg van het graven van het Noord-Hollands kanaal (p®lder Het Koegras). De „gemeente" Cal lantsoog omvat thans een smalle duinstrook, die zich in het zuiden sterk verbreedt, de polder Callantsoog en het zuidelijk deel van de polder Het Koegras. De grond van de polders bestaat voor het grootste gedeelte uit jong zeezand met hier en daar, vooral in het zuidelijk deel van de polder Het Koegras. zandige jonge zeeklei. Het zal duidelijk zijn dat deze gronden in vroeger jaren maar matig geschikt waren voor landbouw doeleinden. De mensen, die in deze omgeving een agrarisch beroep uit oefenden, moesten met een zeer karig be staan genoegen nemen. Om de zeer arme gronden geschikt te maken voor bebouwing en om tot het hedendaagse landbouwpeil te komen, moest men zeer veel middelen te baat nemen. Allereerst is men begonnen door afgravingen het hoogte verschil te effenen. Dit gebeurde alleen met behulp van schop of spa en krui wagen. Men kreeg toen een vrij behoorlijk terrein om te bebouwen. Toch mislukte de oogst nog vaak, men was te veel afhanke lijk van het regenwater. Juist voor de lichte zandgronden moest men over voldoende vochtigheidsgehalte van de grond beschikken, hetgeen in droge zomers zeer te wensen over liet, (gevolg, verschrompeling of totale mislukking van het gewas). Eerst bij de afsluiting van de Zuiderzee trad een belangrijke verbetering op. In het IJsel- meer ontstond langzamerhand zoet water. Tijdens „droogte" perioden trachtte men via het poldergemaal het waterpeil in de polder op te voeren. Door een ingewikkeld systeem van schutten en duikers is men er in ge slaagd het „achter 'land bij droogte naar behoefte water te bieden en bij een z.g. „natte" periode water aan het land te ont trekken. De bemaling alleen is echter niet in staat te voldoen aan de thans geldende eisen voor landbouwgronden. De onderzoekingsmetho den en de kunstmeststoffen hebben zeker bij gedragen aan de verbetering van de land bouwproducten. INDIEN U ZE NODIG HEBT Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. v. d. Sluis, 't Zand, telet. 02249-312. WijkverpleegsterZuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9 - 12, 14- 15, 17.30 - 18.30, za 10-13 Bibliotheek Ma., di., wo., do., vr. van 7-8 uur. Uitlening in de O. L. School

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1