Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 De bewoners van de Nieuwe Laag. Zoals de ouderen onder de Callantsogers zullen begrijpen, is er wel enig commentaar gekomen op de „grote brand". Deze was in geen geval in 1883, maar wel om streeks de wintermaanden 1873-'74. Nu we toch een correctie aanbrengen, willen we het ook nog even hebben over de krui denierszaak-boerderij van de Nieuwe Laag Noord. Dit pand was tot 1912 bewoond door Teun Mooy Mz. Toen deze in 1912 stierf, zette de familie het bedrijf voort. Tot omstreeks 1919 werd de kruidenierszaak aan gehouden. Deze moest nadien plaats maken voor woonruimte. Nu weer terug naar de Laag, zoals deze op bovenstaande tekening is. Het tweede huisje van rechts werd gebouwd door G. ten Boekei Gz., die hier tot 1894 een timmer bedrijf uitoefende. Ten Boekei verkocht het huis aan E. R. Braam, die door de Provin ciale Staten was aangesteld als „helmop zichter" in Callantsoog. In 1913 kwam het pand opnieuw in andere handen. P. Vos werd de eigenaar. Hij liet in 1920 het gehele gebouw afbreken en bouwde er voor in de plaats pension V.O.S. 27 april 1943 werd door een munitie ont ploffing het pand zodanig verwoest, dat on geveer een maand later alles met de grond gelijk gemaakt moest worden. Op deze plaats werd na de oorlog het winkelpand van de heer van Eek gebouwd. Het volgende huis op de prent is de Ned. Herv. Pastorie. Deze heeft in de loop der jaren verschillende verbeteringen ondergaan. Verscheidene predikanten hebben dit pand bewoond, de laatste was Ds. Franse, die hier tot 1926 bleef. Nadien werd het ge bouw door de gemeente gehuurd als ambts woning voor de burgervader. Als eerste die er zijn intrek nam, noemen we burgemeester Breebaart, die hier tot 1935 verbleef. Na zijn vertrek werd het huis grondig verbouwd. Hierna heeft burgemeester Rehorst het pand betrokken. Deze woonde er tot 1942. Alle Callantsogers moesten toen n.1. evacueren, zo ook de burgemeester. Op de voor vele Callantsogers beruchte ochtend van de 27e april 1943 werd ook de oude pastorie vernield, evenals een groot gedeelte van de Laag. De pastorie werd na de oorlog weer opge bouwd en verhuurd aan de heer Swaerts. Postkantoor geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9 - 12, 14 - 15, 17.30- 18.30, za 10-13. Bibliotheek Ma., di., wo., do., vr. van 7-8 uur. Uitlening in de O. L. School. Autotocht bejaarden. Dinsdag 21 juli was weer de jaarlijkse uit gangsdag voor de jongens en meisjes boven de middelbare leeftijd. Om 9 uur vertrok het uit 95 personen bestaande gezelschap vanaf het gemeentehuis. De bejaarden, die allen voorzien waren van een bosje lathyris, werden met 2 bussen en 3 auto's via Petten en Camperduin naar Schoorl gereden, waar in de Rode Leeuw een kopje koffie gedron ken werd. Tijdens dit koffie-uurtje werd be kend gemaakt dat het de bedoeling van de kermiscommissie was, een zangkoortje op te richten. Er zal maandag 7 september, 2e kermisdag, een concours worden gehouden te Callantsoog. Aan dit concours zal door verschillende koren (uitsluitend van bejaar den) worden deelgenomen. Vanuit Schoorl ging de reis verder via Ber gen, de Egmonden, Bakkum, door de Velser tunnel naar IJmuiden (Zuider Pier) om daar na langs Duin- en Kruidberg en de Ruïne van Brederode het natuurbad het Velserend te bereiken. Hier werd het middag-maal ge bruikt. Om half drie werd opnieuw gestart. Via Beverwijk en een rondrit door Wijk aan Zee werd halt gehouden in Egmond aan Zee, waar enige gezellige uren werden doorgebracht. Tegen hajf acht werd in re staurant Lido opgebroken om langs de kust de reis naar Callantsoog weer te aanvaarden. De laatste onderbreking was in het recrea tiegebouw van de Garnekuul. De voorzitter, de heer Correljé, gaf hier een overzicht van de tocht en bedankte allen, die aan het welslagen hun medewerking hadden ver leend. Vervolgens sprak de heer P. Vos namens de bejaarden een woord van dank voor de prima verzorging van deze trip. Tevens deelde hij mede dat 57 personen zich reeds tijdens de bustocht voor het bovenbedoelde zangkoor hadden opgegeven. Bovendien bracht hij in herinnering dat alle bejaarden 7 sept. in Callantsoog worden ver wacht. Voor vervoer kan gezorgd worden. Opgave bij de heer G. A. Vis. De heer Kalf had de belevenissen van de dag weer keurig op rijm gezet en droeg dit, op de van hem bekende wijze, voor. Het Zwanenwater Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. De bomen van Callantsoog. Het begint er langzamerhand op te lijken dat in Callantsoog tóch bomen willen groeien De nieuwe aanplantingen zijn hier en daar tot aardige bosjes uitgedijd, bosjes, die niet alleen zo gezellig staan, maar die ook voor de hoog-nodige luwte zorgen. Jarenlang meende men dat het onmogelijk was in Callantsoog een boom in leven te houden; er werd toen ook weinig moeite gedaan om wat groen aan te planten. In mijn kinderjaren was in ons dorp een boom, en zelfs een boompje, een grote zeld zaamheid. Toch herinner ik mij uit die tijd wel enkele Callantsoger bomen. Wat wel het meest de naam boom verdiende, was een populier achter het huis van Jaap Mooy. Die bracht het zelfs zover, dat vanaf de buurt zijn kruin boven het dak uit, zicht baar was. Een tijdlang werd het dorp op gefleurd door boksdoorn-hagen, een taai gewas dat de zeewind goed verdraagt en op de meest dorre grond nog tiert. Maar dat tieren ging soms al te ver, het woekerde onder muren en vloeren door en groeide de huizen binnen. Het zal dan ook wel daarom zijn, dat de meeste Callantsogers de boksdoorn van hun erf bandenwe zien ze nu nog maar spo radisch. Het is ook al heel wat jaren geleden dat het V.V.V.-bosje werd aangeplant. Tot mijn grote spijt was ik nog niet op school, het leek me n.1. zo gewichtig een boom te mogen planten. Tussen de stoet schoolkin deren mocht ik toch mee en ik heb de pietepeuterige dennetjes zien poten. Elke scholier had zijn eigen boompje, waarbij een houtje met zijn voorletters in de grond werd gestoken. Toen ik bijna zes jaar was, verhuisden we van het dorp naar de Nollen, en daar plantten we ons eigen bos. Het zijn nooit woudreuzen geworden, de elzen, populieren en wilgen, die nu al meer dan dertig jaar ons Nollen-huis omringen. Maar voor Callantsoger begrippen slaan ze toch geen slecht figuur. Het geeft zo n voldoening een zelf geplante boom te zien groeien en bloeien en op de duur van zijn luwte en schaduw te genieten. Daarom zou ik iedereen, en vooral de Callantsogers willen aanraden, plant ook eens wat bomen. Voor Callantsoog moeten dat geen dure sierbomen of -heesters zijn, maar de dood gewone taaie soorten als wilg, populier, els, vlier, duindoorn, wilde roos en niet te vergeten de Oostenrijkse den. Maar met de laatste moet U wel geduld hebben, dat is geen harde groeier. En dan nog ditga geen bomen planten in het verkeerde jaargetijde. Het meest ge schikt zijn herfst en voorjaar als de bomen niet meer, of nog niet, in blad staan. Weet U wat een Chinees spreekwoord zegt „Wie in zijn leven slechts één boom heeft geplant, heeft niet voor niets geleefd". INDIEN U ZE NODIG HEBT: Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. v. d. Sluis, 't Zand, telef 02249-312. Wijkverpleegster: Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1