- £5SJiÉ8M ■Bff'g: 1 - Na de storm De storm ging voorbij, maar de donkere zee, Is nog woest en vol dreigende golven. De vloed voerde drijfhout en zeewieren mee, Onder goor-witte schuimlaag bedolven. Langs de vloedlijn gaat langzaam een jutter voorbij, Nietig-klein tussen wolken en water Hij schuift acht'loos wat schuimbedekt drijfhout op zij Maar hij bukt zich een ogenblik later, Het is iets van zijn gading, waarbij hij bleef staan, Hij omwikkelt het stevig met touwen. En dan zien wij de jutter wat zwaarder belaan Tussen wolk-grauw en water-grauw sjouwen. A.S.d.V. Voor de storm. Maandag 27 juli waren verschillende vaar tuigen dicht onder de kust aan het vissen. Kort na hoog water bleek de schipper van de H.D. 112 zo onfortuinlijk te zijn om vast te lopen. Tijdens eb lag de vissersboot hoog op de dam, even ten noorden van Sint Maar tenszee. Nadat gebleken was dat de H.D. 112 niet op eigen kracht kon los komen, is de Reddingsboot uit Den Helder uitgevaren, die met behulp van een ander vissersvaar tuig het gestrande schip weer vlot trok. Juist toen de zachte bries wat minder mild werd, was de H.D. 112 weer in de haven van Den Helder. Strandfeest Callantsoog Maandag 20 juli organiseerde de V.V.V. een wedstrijd in zandhopen maken. Er heerste direct na de opgave reeds een grote spanning onder de rivalen over de plaats die bij loting zou gekregen worden. Om 1.30 uur werd begonnen met de werkzaamheden die voort duurden tot de vloed kwam. De prijzen gingen dit keer uitsluitend naar de jeugdige deelnemers. De eerste prijs was bestemd voor de twee ling Hiemstra, de tweede ging naar de meisjes Elsje van der Heuvel en Annemieke Douma, terwijl voor de derde in aanmer king kwamen Elly en Harry Dik. Een troostprijs werd gegeven aan die Ge- schwester Schwabe, de vlag van deze kin deren was het eerste omgevallen. Vrijdag 23 juli was er schatgraven. Deze keer echter niet voor kinderen, maar voor mannen boven 18 jaar. Een veld dat afgebakend was, bleek niet vol schatten te zijn, maar het terrein er om heen wel. Door een brouwerij waren een viertal kis ten bier beschikbaar gesteld, enige flessen wijn, een paar dozen met een set glazen en enkele asbakken. Totaal waren 16 flesjes in 't zand verborgen met prijzen van ijslolly tot kisten bier. Vreemde valuta Voor onze buitenlandse gasten bestaat de mogelijkheid hun valuta om te wisselen op het V.V.V.-kantoor. Naakt zijn uw duinen. Dieren in d e duinen. Het meest bekende dier van onze duinen is het konijn. Dit is een beetje vreemd: het konijn hoort van origine eigenlijk niet in deze streken thuis. Het vaderland ligt ver moedelijk in het westelijk gedeelte van het Middellandse-Zeegebied. Waarschijnlijk zijn het de Romeinse legioenen geweest, die het konijn naar de Lage Landen bij de zee brachten, nadat ze zich er eerst zelf min of meer gevestigd hadden. Over 't algemeen kan men zeggen dat hét konijn op iedere grond kan leven, waarin gegraven kan worden. In onze omgeving is bij de konijnen vooral de duinstrook zeer in trek. Hier kunnen n.1. gemakkelijk holen (wrangen) gegraven worden. Deze holen be staan uit een woonruimte (die men ketel noemt), waarop hoekig gebogen gangen uit komen (pijpen). Het voedsel bestaat uit blad achtige delen van alle mogelijke gewassen. Dr. Thijsse merkt over de bevolking van onze duinen echter op: „De duinen hebben van de konijnen niets dan schade en wel zeer grote ook. Om hun aantrekkelijke eigen schappen zouden we wel graag een beperkt aantal willen toelaten, laat ons zeggen één paar voor elke tien hektaren, maar eer je het weet, is dat ene paar uitgegroeid tot duizenden". Het konijn plant zich zeer snel voort, 3-5 worpen van 4-10 jongen per jaar is geen zeldzaamheid. De groeikracht van het duin is er niet tegen bestand. Wanneer we echte mooie, rijk be groeide duinen willen hebben, moeten we de konijnen uitroeien. Na de myxomatose (een konijnenziekte) zijn de duinen in ons land zichtbaar opgebloeid. Nu het konijn de duinterreinen weer langza merhand gaat bevolken, zal het wel gauw gedaan zijn met de kruipwilg en de andere plantjes, ook al houden de jachtopzieners het aantal konijnen beperkt. „Met de kruipwilg houdt het konijn een wedstrijd, het vreet en de wilg groeit", zegt Dr. Thijsse. Door vraat en graven kan het konijn dus in de duinen veel schade aan het planten- dek veroorzaken. Toch wordt de schade, die het konijn aanricht, wel eens overschat. Waarschijnlijk gebeurt het vooral door de heel jonge konijntjes, die zich oefenen in het graafspel, de voorbereiding tot een belang rijk deel van hun levensbezigheid. Als we de konijnen uitroeien en de holen dicht maken zal de vogelwereld zich bekla gen. Verlaten konijnenholen zijn een uit stekende nestelgelegenheid voor bergeenden, steenuiltjes, holenduiven, tapuiten en gras- Nicuws uit Groote Keeten. Zondag 19 juli was het in Groote Keeten weer het traditionele zandhopen maken voor de jeugd, wat altijd een geweldige spannende afloop heeft. In de groep van 6-8 jaar hadden Jannie v. d. Woude en Martin v. d. Woude de le prijs, Trijnie Bakker en Nelly Schouten de 2e en Klaas Evert Hollander en Emmy Postma de 3e prijs. In de groep 9-11 jaar hadden Gerda v. d. Ham en Kees Zwaan de le, Tineke Molier en Dick v. Scheijen de 2e, en Greetje v. Scheijen en Jannie Kos de 3e prijs. In de groep 12-14 jaar hadden Marja Kout- staal en Yvonne Arends de le, en Bernd Rinck en Theo Donders de 2e prijs. Vrijdag 24 juli moesten de volwassenen be wijzen wie het snelste was op de autoped. Jammer was het, dat Greetje de Leeuw kwam te vallen en haar been bezeerde. Greetje, van deze plaats van harte spoedige beterschap toegewenst. Onder zeer grote belangstelling behaalde Martin Dingel uit Dusseldorf de le, Dick Zeeman de 2e, Jb. Bakker Jnz. de 3e, en Mevr. Hollander-Maurits de 4e prijs. Dienstrooster stranddienst E.H.B.O. ZONDAG 2 aug.102 uur 2—6 uur Callantsoog: T. Oskam Ton. Zomerdijk Janny Rietvink Riet van Diepen Groote KeetenMevr. Pancras Zr. Boendermaker Ben. de Wit J. Borst KERK-nieuws Ned. Herv. Gemeente Zondag 2 aug. 8.30 uur v.m. Ds. G. Wiltink (H. Hugowaard) jeugddienst. 10 u. v.m. de heer G. Nieuwenhuysen (den Haag) Hulpprediker, Dir. Ned. Ver. voor Dierenbescherming. 7.30 uur n.m. Dr L. D. Terlaak Poot. Gereformeerde Kerk, Schagen Kerkgebouw Corn. Bokstraat 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Ds. C. v.d. Tas (Amsterdam) Katholieke Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg, H. Mis 8.30 uur v.m. 't Zand, H. Mis 7, 8.30 en 10.30 uur v.m. Zomer-bazar. Op woensdag 5 en donderdag 6 aug. gaat onze Ned. Herv. Vrouwen-Vereniging weer haar jaarlijkse bazar organiseren in de „brandweerloods" aan de Op 't Landweg. Opening door burgemeester Correljé op woensdagmiddag te 2 uur. Er is een rijke keur van nuttige en fraaie handwerken, door de dames in de voorbije winteravonden vervaardigd. Er zijn tal van mooie en smakelijke dingen te koop. Lok kend wachten schietschijf, draaibord, grab belton, enz. op ouderen en jongeren, die hun kans gaan wagen. Alle dorpsbewoners en zomergasten zijn hartelijk welkom; om de waarheid te erkennenwij hopen vurig op uw aller medewerking. De opbrengst is voor de kerkvoogdij (met haar vele lasten) en wat de andere helft betreft voor een algemeen, maatschappelijk doel. Komt! Koopt! 't Is goed om wèl te doen! Dat loont, al mocht men 't niet begeren. Dat weet hij wel, die 't voorheen deed. En, die 't tot heden nog niet weet, Moog' hij 't nog heden leren! L.D.T.P. Waterstanden hoog water laag water za. 1 aug. 4.39 17.24 11.22 23.35 zo. 2 aug. 5.46 18.26 12.21 ma. 3 aug. 6.42 19.21 0.29 13.17 di. 4 aug. 7.33 20.10 1.19 14.08 WO. 5 aug. 8.21 20.56 2.07 14.57 do. 6 aug. 9.02 21.38 2.51 15.42 vr. 7 aug. 9.43 22.20 3.36 16.23 Agenda Groote Keeten 6 aug. Lampion optocht. 9 aug. Schatgraven voor iedereen. 19 aug. Verrassings-race v. volwassenen. Agenda feesten te Callantsoog. 4 aug. Kindermiddag. 7 aug. Tonknuppelen. Voorts worden er onderhandelingen gevoerd om een hockey-wedstrijd te houden en een gecostumeerd voetbalfestijn te organiseren. De lampion-optocht zal plaats vinden in de week van 9-16 aug. en in de week van 23-30 aug. Juiste datum wordt in de bad- bode van 8 en 22 aug. bekend gemaakt. Bazar geopend op woensdag 5 en donder dag 6 augustus van 2-10 uur n.m. Trekking prijzen donderdag. Agenda voor filmvoorstellingen (Recreatiegebouw Abbestederweg). ma. 3 aug. Houten Koffer. Aanvang 8 u. wo. 5 aug. De liefde van een prinses, vr. 7 aug. Mijn beste vijand.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 2