CALLANTSOOG Zaterdag 8 aug. 1959 - No» 7 Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER -ISAKSSON Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 :'9ü Die goeie, ouwe tijd De badgasten vragen zo hier en daar wel eens, wat doen de Callantsogers nu eigenlijk in de wintermaanden voor werkzaamheden. Als ze ons zouden vragen, wat deden ze zo'n 60 jaar geleden, dan zouden we daar moeilijk een antwoord op kunnen geven. Callantsoog had toen een boerenstand van 7 keuterboertjes, die niet meer dan 4-6 koeien per persoon hadden. Dat men met een dergelijk bedrijf geen grote sprongen kan maken, zal duidelijk zijn. Enkelen hadden er dan ook een nevenberoep bij om in de eerste onderhoudskosten te kunnen voorzien. Zo was er een boer, die tevens bakker was, of café-houder. Ook hadden enkele boertjes een paar paarden, waarmede ze het land bewerkten. Bij stormweer verdienden ze dan nog een extraatje door de reddingboot naar zee te rijden. Ook waren er die in de winter en herfst de goederen van de strandvonderij naar het kanaal (Stolpen) of naar Schagen vervoerden. Een andere bron van inkomsten was de vrachtdienst. Hierbij zij opgemerkt dat voor een vervoer van twee vrachten stenen per dag een loon van f4.betaald werd voor man, wagen en twee paarden. De boertjes maakten op hun bedrijf ook al niet veel meer geld. Er waren toen nog geen koeien in Callantsoog met 20 liter melk per dag, daarvoor hadden de boeren soms 3-4 koeien nodig. Wanneer het een natte zomer was, ging het wel met het voer in de wintermaanden. Maar bij een droge zomer moesten de koeien al vroeg in het zomerseizoen het voor hooi bestemde land in. In de wintermaanden moest men dan zijn toevlucht zoeken bij duinhooi. Het Zwa- nenwater had genoeg duinhooi (jong ge maaid en gedroogd riet, zobels en dergelijke) dat het wintervoedsel voor de Callantsoger koeien was. Het is begrijpelijk, dat dit voed sel weinig stimulerend op de melkproductie werkte. Als men daarbij bedenkt, dat de prijs die voor de melk gegeven werd niet meer dan 3 cent per liter was, zal men be grijpen dat de boertjes in Callantsoog vroeger zeer grote armoede hadden. Wanneer de roep „schip op strand" bij nacht en ontij door het dorp ging, was er wel niemand die niet graag een gedeelte van een „bovenlastje" mee naar huis wilde nemen. Auto-puzzle-tocht Woensdag 12 aug. wordt door de V.V.V. een autopuzzletocht georganiseerd. De route gaat door de minder bekende, doch mooie gedeelten van Callantsoog. Het belooft een interessante tocht te worden. Een tiental fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld voor de deelnemers, die het hoogste aantal pun ten behalen. Tijdens een gezellig samenzijn in hotel „Callant" zal de prijs-uitreiking plaats vinden. In verband met de duisternis zullen niet meer dan 60 auto's aan de tocht kunnen deelnemen. Heeft U belangstelling Meldt U dan tijdig bij het informatiebureau van de V.V.V. aan het Dorpsplein. Inschrijfbiljetten zijn aldaar verkrijgbaar. Voor Duitse gasten is de route beschrijving in de Duitse taal gesteld. Vakantie Zaterdag 1 aug. kwamen wij in Callantsoog om gedurende een maand van zon~TiT zee te genieten. Althans dat hopen wij te doen. Wij brachten onze vakantie's n.1, altijd aan de Franse en de Italiaanse Rivièra door, hadden daar steeds de prettige ervaring met mooi weer te doen te hebben. Maar Callantsoog was ons van bevriende zijde aanbevolen om zijn rustige strand. Men (de bevriende relatie) deelde ons mede, dat Callantsoog zich niet kan meten met een „echte, moderne" badplaats, waar geaasd wordt op iedere vreemdeling. Neen, verre van dat. Toch leek dit ons wel. Want het „uithalen wat er in zit" hebben we in onze laatste vakantie zo van nabij meegemaakt, dat we het zonnige zuiden gaarne eens verwisselen met één der noordelijkste kustplaatsen in Holland, ook al mochten we er dan een paar dagen regen hebben. We weten in elk geval, dat we in Callantsoog kunnen rond lopen als gasten en niet als „kippen met gouden eieren". Badgast. INDIEN II ZE NODIG HEBT: Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. v. d. Sluis, 't Zand, telef. 02249-312. WijkverpleegsterZuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Het Zwanenwater Voor liefhebbers van flora en fauna zal het waarschijnlijk overbodig zijn over het Zwa nenwater te schrijven. Zij zullen dit stuk duingebied kennen en ik mag zeker zeggen, liefhebben. Toch zou ik gaarne aan een ieder, die er heen wil gaan vertellen, dat hier de rust kan gevonden worden, die een ieder in deze tijd nodig heeft. De enige voorwaarde die daarbij gesteld moet worden en die ge makkelijk is in te willigen, is, dat men op zijn gemak gaat zitten, ergens waar dan ook en gaat kijken naar wat er te zien is. En daar moet men niet een half of desnoods een heel uur voor nemen, maar op z'n minst een paar dagen. En deze kunnen het beste besteed worden vanaf eind april tot in juni of vanaf augustus tot half oktober. Aan de ene kant kan ik niet genoeg lansen breken over het Zwanenwater, aan de an dere kant zou ik dat liever niet doen (dit uit 'n min of meer egoistisch oogpunt). De prachtige rust in dit natuurreservaat (als ik het zo mag noemen) is op het ogenblik zeer verkieslijk. Dit houdt niet in, dat bij een in redelijke banen geleide drukte, vele anderen ook niet van deze kostelijke zaken zouden kunnen genieten. Overigens is hier sprake van een natuurschoon van 650 H.A., zodat bij een bezoek van veel meer mensen dan tot nu toe, toch geen rustverstorend effect zal bestaan. Overbodig U te zeggen dat in dit landschap de liefde tot de natuur bij iedereen die de tijd daar voor neemt, verdiept zal worden, respec tievelijk opgewekt. Doordat dit landschap vlak bij de zee gelegen is en bovendien be schut wordt door de omringende duinen, kan de zeefauna en -flora zich er in rijke mate vertegenwoordigen. We kunnen dan ook niet anders zeggen als, ga zelf eens kijken. Niet op een „middagje", maar besteed er eens een paar dagen aan. Heus, als U er van houdt en alles met wijd open ogen ziet, komt U meerdere keren te rug. Bovendien, en dit is heus wel de moeite waard, heeft men hier niet alles bedorven met bordjes van Art. 461 W. v. S., want daar krijg ik altijd de kriebel van en, „dit moet ook niet nodig zijn", dat wilde ik even kwijt. Men mag overal komen. Op een bijzonder prettige wijze zijn excursie wandelpaden aangegeven, die mooie plekjes laten zien, om en in de nabijheid van deze twee meren achter de duinen bij de zee. Tot slot nog dit: „in de kop van Noord- Holland, vlak bij Den Helder (tussen de twee zeegedeelten) is het veel vaker helder en zonnig weer, dan in de rest van ons land. Het Zwanenwater Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Postkantoor geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9 - 12, 14- 15, 17.30- 18.30, za 10-13. Bibliotheek Ma., di., wo., do., vr. van 7-8 uur. Uitlening in de O. L. School.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1