CALLANTSOOG Redactie. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER -ISAKSSON Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 In de dennenbosjes vinden we soms uileballen op de grond, dan kunnen we ook wel een nest in de buurt verwachten. De uil bewoont meestal een oud nest van een andere vogel en omstreeks juni kunnen we wel eens een jong tegen het lijf lopen, dat dan schrikt en een ..dreighouding" aanneemt. Maar we willen het dit keer niet over de vo gels hebben, maar zoals de titel al aangeeft, over de paddestoel van kabouter Spillebeen, rood met witte stippen. Deze witte vlekken zijn slechts overblijfselen van een wit vlies. Heteerste wat wij bij de paddestoel boven de grond zien verschijnen is een wit knobbeltje. Wanneer U dit zou open snijden, ziet U een miniatuur paddestoeltje, omgeven dooreen wit vlies. Het witte vlies dient voor bescherming in de groei-periode van de paddestoel. Deze echter groeit veel harder dan het witte bol letje en op een gegeven moment springt de paddestoel als het ware uit zijn vel. Een mooie rode hoed wordt zichtbaar, beladen met witte vlekken, die overigens geen vlekken zijn, maar plakjes wit vlies, die er gemakkelijk af te schuiven zijn en bij regenweer van zelf ver dwijnen. Bij bestudering van de vliegenzwam, zo heet deze roodhoed, zult U zowel aan de bol als aan de steel ook de overblijfselen van het witte vlies kunnen waarnemen. De jonge vliegenzwam n.1. heeft zelf ook nog een vlies onder aan de hoed, het loopt van hoedrand naar de steel. Bij de oudere vliegenzwam kunt U duidelijk een ring of manchet aan de steel ontdekken, weer een restant van het witte vlies. De vliegenzwam komt ook in deze omge ving vrij algemeen voor. Bij een wandeling door ons bos, het V.V.V.-bosje, kunt U ettelijke van deze zwammen zien groeien. De hoed kan 8-20 cm. groot worden, terwijl ook de steel een hoogte van 20 cm. bereiken kan. Deze paddestoel is niet eetbaarhet gif zit voornamelijk in de huid van de hoed. Omstreeks deze tijd van het jaar zijn ze onder naald- en berkenbomen te vinden. Nog een merkwaardig verschijnsel zijn de plaatjes, die onder de hoed loodrecht naar beneden staan. Op deze plaatjes vormen zich de sporen, die voor de verdere ver spreiding van de paddestoelen zorg dragen (het stuifmeel van de paddestoel). De hoed staat altijd horizontaal, anders zouden de sporen op de andere plaatjes vallen. Andere soorten hebben in plaats van plaatjes (la) buisjes (2a), terwijl men bijv. bij de stekel- zwammen loodrecht naar beneden hangende stekels ziet, die zo dicht op elkaar staan dat het gaatjes lijken, die toegang tot de buisjes moeten geven. Wijnfeest hotel „Callant" Zaterdag 22 aug. werd nogmaals, op veel vuldig verzoek, een wijnfeest georganiseerd in hotel „Callant". Voordat conferencier Mullens het podium betrad was de „richtige Stimmung" in de zaal reeds voelbaar. Dit stond wel in verband met het voorbij trek ken van de jaarlijkse lampionoptocht, voor afgegaan door de plaatselijke muziekvereni ging, met in de gelederen van de optocht de Alkmaarse Padvinders Drumband. Dit wijnfeest was enigszins in evenwicht ge houden met het vorige, zij het, dat nu Mr. Callentsoog gekozen moest worden, door een geheel uit dames bestaande jury. Dat de di rectie van hotel „Callant" hiermede een zeer gelukkige greep deed, bleek wel uit de spontane, charmante, elegante, vriendelijke, amusante en meest extravagante wijze, waar op de heren candidaten zich bij de jury populair trachten te maken. Een zangeresje uit Amsterdam bracht eerst enkele Franse en na verloop van tijd enkele Duitse liede ren naar voren. De zang van Mej. Hermine Meeng, die als amateur werkzaam is bij een cabaret gezelschap, viel bij de gasten der mate in de smaak, dat haar n3 de verkiezing van Mr. Callantsoog nogmaals gevraagd werd het podium te betreden. Na haar op treden volgde een bloemenhulde van de directie. De avond, die dus in het teken van de „verkiezing" stond, werd op zeer pret tige wijze afgewisseld met dansjes, gezel schapsspelen en zang. De pianist, de heer van Limburg uit den Helder, zorgde voor een uitstekende begeleiding. Om ongeveer half één werd de Mr. Callantsoog bekend gemaakt, een in Duitsland wonende Neder lander, n.1. de heer Th. Cloppenburg. Voor de conferencier, die wederom de moei lijke taak had, zowel de buitenlandse als de Hollandse gasten kond te doen van de ge heimenissen van het programma, een woord van lof. Ongetwijfeld kan de directie van hotel „Cal lant" terug zien op een zeer geslaagde avond. Het Zwanenwater Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuid- Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. acid niet bij dé strekdam men. De Callantsoger kermis Evenals andere jaren, hopen we weer de eerste zondag, maandag en dinsdag in sept. de jaarlijkse kermis te houden. De attractie's zullen aanmerkelijk kunnen worden uitge breid (o.a. door medewerking van diverse groothandelaren van de plaatselijke midden stand). De kermis-maandag zal gedurende de dag in het teken van de jeugd en de bejaarden staan. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in de loop van de dag een concours gehouden zal worden, waaraan door uitslui tend bejaarden zal worden deelgenomen. Reeds kwamen toezeggingen binnen uit o.a. Schagen, Schagerbrug en niet te vergeten de Zaanstreek. Er zijn medailles en een wisselbeker beschikbaar gesteld door ge meente en middenstand. Wij geloven wel, dat wij de organisator van dit concours, een unicum in Nederland, thans reeds van harte geluk mogen wensen met deze geluk kige vondst. Nadere bijzonderheden volgen spoedig. Callantsogers, maakt U op 6, 7 en 8 september zoveel mogelijk vrij om van deze primeur en van de kermis-attractie's te kunnen genieten. En wat de overige Bad- bodelezers betreft, indien U dit feest wilt medemaken, spreek eens met de directie's van onze plaatselijke hotels en pensions. Zeer zeker zullen zij een diner voor U kunnen verzorgen of logie's aan U kunnen verstrekken. Alle Badbodelezers present op dit Callantsoger evenement. Overpeinzingen van een dorpeling Zwemmen, geachte lezeressen en lezers, is een gezonde sport. Een echte Callantsoger sport zou men zo denken, want water heb ben we hier genoeg, nietwaar? Maar U vergist zich dan toch, want de Callantsogers zijn geen zwemmers. Vanzelfsprekend zijn er wel uitzonderingen, maar van het kleine aantal Callantsogers, dat zich zo bij tijd en wijle in het zilte nat begeeft, zijn er maar heel enkelen die de zwemkunst zodanig onder de knie hebben, dat ze zonder hun eigen leven in gevaar te brengen, een drenkeling te hulp kunnen gaan. En toch zullen er zulke mensen moeten komen- Wij Callantsogers, zijn ten slotte de gastheren en we moeten alles doen om onze gasten te beschermen. In de Badbode hebben we kunnen lezen, wat we in Callantsoog nog missen. Nou, babyzitters zullen er wel te vinden zijn, maar die reddingsbrigade, dat is een moei lijk punt. Er zijn van verschillende zijden al goed bedoelde pogingen gedaan om men sen bij elkaar te krijgen die reddend zwem men willen leren, maar het is allemaal op niets uitgelopen. Zou het, zo peinsde ik, niet beter zijn om nu eens bij het begin te beginnen? Zouden we eerst onze kinderen niet eens zwemlessen laten geven, zodat we straks een generatie Callantsogers krijgen, die echt goed kunnen zwemmen. En dan eens over reddend zwem men beginnen INDIEN U ZE NODIG HEBT: Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. v. d. Sluis, 't Zand, telef. 02249-312. Wijkverpleegster Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Op een grote paddestoel

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1