Nouveauté of antiquiteit? Een antwoord op deze vraag kunnen we moeilijk geven. Voor Callantsoog inderdaad iets nieuws, maar oud? De meningen van lieden, die zeggen het te kunnen weten, lopen zeer uiteen. De gissingen over de ouderdom van het anker variëeren van anno 1500 tot ongeveer 1880. We hopen echter nog eens een artikeltje te kunnen wijden aan oorsprong, soort en o.a. gebruik van dergelijke ankers. Wél is ons bekend, dat boven afgebeeld anker „opge vist" is onder de kust van Tessel. Onwille keurig gaan onze gedachten dan uit naar het schip en de bemanning van dat schip, waarbij het anker hoorde. Naar de strijd, die zij waarschijnlijk tijdens een schipbreuk gevoerd hebben met de woeste zee. 't Stormt in de nacht en de zee gaat hoog Dapper strijdt 't schip zijn kamp Wanneer de storm zo somber klinkt Dan dreigt 't rif met ramp Ieder der mannen houdt moedig stand Strijdt met de zee voor het vaderland De dood nabij, Stout en niet vrezend nu, zij aan zij. Tegenwoordig zijn er gelukkig maatregelen genomen om de zeevarenden, die in nood verkeren, te helpen. We denken aan de mannen van de N.Z.H.R.M. Vroeger waren deze zeeredders ook reeds bekend om hun moed, volharding en zelfopoffering. De middelen waarmede uitgevaren wordt, zijn enorm verbeterd vergeleken met een 60 jaar geleden. Van roeivlet tot een behoorlijk zeewaardig schip heeft enorme kosten met zich meegebracht. Nu zingt de zee weer haar eeuwenoud lied Hoort, wat zij waarschuwend 't harte gebied Zeeman geef acht, zeeman stra klaar Zo speelt de wind met golf en baar. De zeeman staat klaar, om bij het meest stormachtige weer de haven uit te varen. Helpt U hem zijn broeders in nood te redden? Wanneer U langs het anker aan de Zeeweg wandelt, zult U een bootje van de N.Z.H.R.M. zien. Dat bootje zal varen door Uw gaven. E*H.B*0* De trouwe lezers van de Badbode zullen ongetwijfeld in het eerste nummer nieuws over de E.H.B.O. gemist hebben. Bij het ter perse gaan van bedoeld nummer was er nog weinig nieuws te vermelden. Maar nu prijkt in volle glorie het oude V.V.V.-ge- bouwtje op het strand (afgang „Seinpost"), ingericht tot onderdak voor de E.H.B.Ö.-ers. Voor de „posters" ongetwijfeld een enorme verbetering wat behuizing betreft. Iedere zondag zult U de vlag weer kunnen zien wapperen, ten teken dat men op post is. Toch willen we het nog even hebben over deze helpers. De E.H.B.O. moet steeds mensen van buiten de gemeente aantrekken om assistentie te verlenen op zondagen. Het strandleven in Callantsoog en Groote Keeten wordt de laatste jaren steeds inten siever beoefend. Grotere oplettendheid is daardoor noodzakelijk. Kunt U ook niet eens assisteren? De komende winter zal men een aanvang maken met een nieuwe cursus. Is dat niet iets voor U? Dienstrooster voor zondag 19 juni: Callantsoog: 10—2 uur 26 uur J. Buis G. de Vries Mevr. N. de Vries-Johannes Groote Keeten: 15 uur D. Zeeman J. Borst Filmagenda: wordt in het dorp en op het kamp nader bekend gemaakt. Correspondentie* De jongens en meisjes van de 5e en 6e klas O.L. school te Callantsoog corresponderen reeds enige tijd met de bemanning van een vrachtschip. Zij werden onlangs uitgenodigd het schip eens te komen „bekijken". Wat ze daar al zo zagen zal Hans van Muyen vertellen in zijn opstel UITGENODIGD VAN DE DONGEDIJK. Wij moesten ongeveer 7.45 uur in Callants oog zijn. Alleen de 5e en 6e klas gingen naar Rotterdam. De bus stond al te wachten en vertrok al gauw. Het was een bus van Peereboom. Mijn moeder ging ook mee. Piet Schermerhorn en Dick van Scheyen waren de weg aan het uitstippelen. We kregen in de buurt van Wassenaar een glas limonade. Eerst konden we de bus nergens neerzetten. De chauffeur zette hem half op het rijwielpad en half op de weg. Niemand had er last van. Toen we de limonade op hadden gingen we een eindje het bos in. Er stonden een hoop bloemen. De meisjes plukten ze. Maar ze mochten niet mee de bus in. Er waren ook 3 honden, 1 er van leek wel een tijger. Uit Wassenaar gingen we rechtdoor naar Rotterdam. Wij waren er om 11.30 uur. We stapten uit de bus en gingen Rofterdam in. Wij waren bij mijnheer Bakker uit de Groote Keeten. We volgden meester maar. Meester had de 6e klas jongens. We gingen de Bij enkorf in. We gingen met de roltrap, we wilden naar de speelgoed afdeling. Het was erg mooi. Er was een zwembad van plastic. We gingen weer met de roltrap naar be neden. Het ging lekker, zo'n trap moest je naar je bed hebben. Dat zou leuk wezen. 1.15 uur waren we weer bij de bus. Kees Marees nam een foto. We zagen de Karei Doorman liggen. Het was een klein schip vergeleken bij de andere. We reden van de Spidorondvaart en volgden de bordjes van de Holland-Amerika lijn. Het waren groene bordjes en gemakkelijk te volgen. Wij kon den ondertussen eten. Het smaakte best. 1.45 uur waren we in de passagehal, waar- we op een bank gingen zitten. Een man zei dat we wel boven mochten kijken. Er lag een boot, die juist geladen werd. 2 uur gingen we naar beneden. Een gids stond al te wachten met zijn meisje. Wij liepen naar de „DONGEDIJK" toe. De chauffeur was intussen ook weer boven water. We gingen eerst een hoge trap op, het was wel eng, maar er gebeurde niets. We gingen naar de stuurkamer, laat ik het zo maar zeggen. Er was een man, die alles vertelde. Ie. Als er iets mis ging, dan voer de boot uit zijn eigen, hij kon nooit tegen een andere aanvaren, 2e. Er was een ding in de ramen gemaakt, als het hard waaide en er kwam schuim op de ramen, dan lieten ze dat ding draaien en dan vloog het schuim er af. 3e. Er liep een kabel onder het schip door, als er nou een mijn in de buurt lag, dan vaarde het schip er vanzelf om heen. 4e. Er waren 5 vuurpijlen, die schoten ze dan af, dan kon je ze van 300 mijl ver zien, als het schip op zinken stond. 5e. Er was een schijnwerper, die je van 50 mijl ver kon zien. 6e. Er was een radar, dat was net een radio, hij praat niet, maar je kon het zien. Het was heel mooi. Wij liepen toen naar de salon, om er even uit te rusten. Van de salon uit gingen we naar de trap, maar er kwam een man die zei: „hebben jullie de machinekamer al ge zien?" „Nee," zeiden wij." „Ga maar naar die meneer toe." Dat deden we. Hij bracht ons naar de machinekamer. Er was nog een andere meneer. Het was er wel mooi, daarna gingen we naar beneden. We hadden weer vaste wal onder ons voeten. We kregen in de personeelskantine een flesje. Ik kreeg het zo wat niet op. We kregen een map vol spullen. Er zaten 22 kaarten in. De Noordam lag voor de ramen. Vandaar uit gingen we naar de bus. Ik be dankte de mijnheer en mevrouw. In de bus gingen we zitten zingen. Het was erg ge zellig. Ik bedankte de chauffeur en meester. Om 7 uur waren we thuis. KERK-nieuws Ned. Herv. Gemeente Zondag 19 juni: 10 uur v.m. Ds. v. d. Walle (vlootpredikant, den Helder) Gereformeerde Kerk, Schagen Zondag 19 juni: 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Ds. W. H. Gispen. Katholieke Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg H. Mis 8.30 v.m. 't Zand: H. Mis 7.8.30 en 10.30 v.m. Zomeravondzang o,l.v. Kees Denik. Het ligt in de bedoeling 15 juli a.s. een zangdienst te houden in de Ned. Herv. Kerk te Callantsoog. Deze dienst zal 18 aug. door de radio worden uitgezonden Het programma vermeit o.m. een kinderkoor, bestaande uit kinderen van de O.L. school en van de zondag school. Mochten er kinderen van gasten zijn, die ook willen meezingen, dan kunnen zij zich vervoegen bij de heer van Eek. Over de verdere punten van het programma hopen we U te zijner tijd nadere mede delingen te doen. Houdt deze avond (15 juli) vrij. Ook voor diegenen, die ons orgel nog niet van nabij ge hoord hebben, is dit de gelegenheid voor nadere kennismaking. W aterstanden* hoog la: *9 za. 18 juni 1.56 14.43 8.35 21.35 zo. 19 juni 3.12 16.02 9.53 22.41 ma. 20 juni 4.30 17.08 11.02 23.40 di. 21 juni 5.35 18.03 11.56 WO. 22 juni 6.27 18.51 0.24 12.45 do. 23 juni 7.13 19.36 1.04 13.31 vr. 24 juni 7.55 20.16 1.41 14.14 De Garnekuul en Zaandam De bewoners van kampeercentra „De Gar nekuul en Zaandam" zullen tot de ontdekking komen dat op hun terrein weer het nodige veranderd is. Het gebouwencomplex is aan zienlijk uitgebreid, zodat met de bekwame zorgen van de heren ter Haak (kamp) en Hoek (cantine), de nodige service gegeven kan worden. Maar met service geven alleen is men er tegenwoordig niet. Eigenaars van kampeerhuisjes hebben dit ook begrepen. Zij zijn voornemens in juli een oprichtingsver gadering te houden om te komen tot stich ting van een kampeervereniging. Behalve het behandelen van individuele klachten van kampeerders, zal deze vereniging een over koepelend lichaam zijn tussen gemeente en V.V.V. enerzijds en kampeerders anderzijds. Ook de organisatie van de zomerattractie's staat in de volle belangstelling. Er gaat dan ook een dringend verzoek uit van de commissie van voorbereiding de met gegevens ingevulde stroken vóór 18 juni naar één der onderstaande adressen te zen den. Het plan is reeds deze zomer enige activiteiten naar buiten uit te dragen. Wij hopen in dit blad nog nader op een en ander terug te komen. Adressen van de commissie van voorbereiding G. Bobeldijk, Abbestederweg 9, Callantsoog. F. Bos, Brederodestraat 33 IV, Amsterdam. H. van Zundert, Ortheliusstraat 368 I, Amsterdam. H. J. Schut, W. Dijkstrastraat 2, Heerenveen. Het Zwanenwater* Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuid-Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 2