Redactie. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - IS AKSSON, Zeeweg 12 - Tel. 02248-323 CALLANTSOOG Administratie R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: pa. k. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Geen strandweer dan naar het Zwanenwater. Het Zwanenwater* De lepelaars in het Zwanenwater en het duinreservaat dat deze naam draagt, zijn zo langzamerhand tot één begrip geworden. In de plaatselijke, zowel als in de landelijke dagbladen heeft U de afgelopen weken heel wat over het Zwanenwater kunnen lezen. Tóch menen we er goed aan te doen ook van deze plaats U nog eens opmerkzaam te maken op dit unieke gebied in de duinen. Een waar dorado voor alle mogelijke vogels. Deze keer willen we het echter alleen over de lepelaars hebben. Als li, vakantieganger, in de maand juni in Callantsoog is, ga dan eens naar dit uitgestrekte duinlandschap. Mis schien hebt li het geluk nog enkele jonge lepelaars van nabij te kunnen zien. Mogelijk kunt li getuige zijn van het voederen der jonge dieren. Het is trouwens ook wel aardig te weten dat de oude vogels het voedsel voor de „kleinen" bij de Wadden halen. Degenen, die hier bekend zijn, weten, dat dit een behoorlijke afstand is. Voor anderen, die geen flauwe notie hebben van deze af stand, kunnen we mededelen dat dit zo on geveer neerkomt op een route Amsterdam- Utrecht. Dit voederen gebeurt meerdere keren per dag, evenals de reis. U ziet dat ouderpaar lepelaar er heel wat voor over heeft het kroost groot te brengen. Wij van onze kant zijn intense strandleven beoefenaars, hopen op veel zon en strand- genoegens, maar een wandeling naar en door het Zwanenwater mag er niet bij inschieten. Een inwoner van ons dorp is er in geslaagd een filmpje op te nemen van de jonge lepe laars op het nest. Waarschijnlijk bestaat er een mogelijkheid deze in besloten kring te vertonen. Het Zwanenwater* Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuid-Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Indrukken van een buitenstaander* Callantsoog is een badplaats, die men aan het ontdekken is. Gelegen in een rustige omgeving, komen vele vakantie-gangers er naar toe. Zij willen kun vakantie in stilte en vrede doorbrengen. De Nederlanders uit de grote steden zijn langzamerhand gaan inzien, dat het in Scheveningen en Zand- voort drukker kan zijn dan thuis. Vele Duitsers ontvluchten hun industrie-steden om van de zee te genieten en de zuivere lucht in te ademen. Callantsoog is dus een badplaats in opkomst. Naast badplaatsen als Scheveningen en Zand- voort heeft het een vertrouwde naam. Één en ander is evenwel niet vanzelf gekomen. Het is prettig te constateren dat de inspan ning, die vele mensen zich getroost hebben, vruchten heeft afgeworpen. Zoals in iedere badplaats is het strandleven afhankelijk van het weer. Doch over de weergoden behoeven we ons hier in Callantsoog niet te beklagen. Er is een „schone" Pinksteren geweest. De dagen, die er op volgden kunnen onmogelijk als „zeer slecht" beschouwd worden. Het afgelopen weekend was prima. Velen lokte dit tot een duik in de verkwikkende golven. Waar evenwel prettige zaken beleefd wor den, zijn dikwijls ook gevaren. Dammen of pieren zijn ongevaarlijk in de grond, maar in zee kunnen ze beter door baders ver meden worden. Vooral Duitsers zien dit feit wel eens over het hoofd, maar de zee is nu eenmaal niet de badkuip thuis. Dit is trouwens ongeveer het enige waarvoor men zich dient te hoeden. Het spreekt voor zich dat men niet te ver in zee gaat. De boot naar Engeland is er eerder. Bovendien kunt U dan met vrij grote zekerheid vaststellen dat U er zult aankomen. In Callantsoog kan men dus van een rustige vakantie genieten. De omgeving is van dien aard dat zelfs pessimisten van gedachte ver anderen. Aan zee, onder de blote hemel, kunt U uit rusten en krachten opdoen voor een jaar, waarin U vaak wederom meegesleurd zult worden in het niets ontziende tempo van het dagelijks leven. Aan zee rust en stilte. U kon het slechter treffen. Het V*V*V*-bosje* Wanneer U het op het strand te koud vindt voor de kinderen, te winderig voor U zelf om ergens neer te strijken, ga dan eens de omgeving van Callantsoog verkennen. Cal lantsoog heeft b.v. ook nog een bos. Wanneer U aan het begin van de Jewelweg wandelt, langs het voetbalterrein, kunt U al genieten van de heerlijke geuren die de hagedoorns verspreiden. Bovendien is het een kleurrijk gezicht, deze bloeiende bomen. Daarna komen we bij het dennenbosje. Wat een genot daar te dwalen, overal goede paden, kris kras door het bos. Je kunt je bijna niet indenken dat je in Callantsoog bent. Bomen van 25 cm. diameter. Oude Callantsogers zeiden vroeger altijd: „Hier willen geen bomen groeien." Zij hebben ongelijk gekregen. Ook beweerden ze wel eens, bomen groot, plantertje dood. Maar al weer werd dit gezegde gelogenstraft. Wel plantte burgemeester Koster de eerste dennen, zonder het resultaat te kunnen zien, maar de wethouders Kruisveld en Sleutel waren ook bij deze ceremonie betrokken. Door hen werden ook jonge dennen geplant. Zij zullen ongetwijfeld het bosje in deze tijd nog wel eens in ogenschouw nemen. Zij hebben dit planten niet voor zichzelf gedaan, maar voor het nageslacht. Vele badgasten kan men in de zomermaanden in en nabij het V.V.V.- bosje aantreffen, maar Callantsogers zien we er weinig. De algemene klacht is, het is te ver. Over enkele jaren, zo lijkt ons toe, zou het wel eens midden in het dorp kunnen liggen. Maar misschien zien we U er deze zomer toch nog, Callantsogers. Misschien zou er een mogelijkheid kunnen bestaan eens enkele zomeravond-concerten te houden, bij een bescheiden feestverlichting, of is dit laatste nog toekomstmuziek? Wie weet! Overpeinzing van een dorpeling* Wanner je als dorpeling eens wilt gaan schrijven over iets dat je aandacht heeft getrokken, dan moet je daar wel mee op passen. Vaak blijkt dat je als toevallige voorbijganger de dingen niet helemaal zo ziet, als ze in werkelijkheid zijn en ook de achtergronden niet kent. Er zijn zo van die dingen die je opvallen. Je dan zomaar dwars gaan zitten, waar je over gaat schrijven. Zo hebben we on langs in Groote Keeten het brandje meege maakt, waarbij een houten kamphuisje af brandde. Op het nippertje deden zich daar geen persoonlijke ongelukken voor. Je moet er echter niet aan denken, hoe het was gegaan wanneer men de brand een paar minuten later had ontdekt. Nu hebben wij dorpelingen groot respekt voor onze brandweer. En wij zijn er trots op. Maar wij mogen toch niet van trots onze ogen sluiten voor de dingen, die zouden kun nen gebeuren in de enkele minuten, die altijd voorbij gaan voor de brandweer bij een brandje aanwezig kan zijn. Het zou eigenlijk wel erg goed zijn, wanneer in ieder huisje op het kampeerterrein een brandblusapparaat was. Feitelijk is zo'n ding belangrijker dan een luie stoel. Alleen is het jammer dat er wel erg weinig mensen zullen zijn, die zich vrijwillig zo'n ding aanschaffen. De meesten zullen het wel rustig afwachten tot er ergens een kalf verdronken zal zijn, voor dat ze de put gaan dempen. Maar laten ze dan wel bedenken, dat zo'n kalfje ook van hen zelf kan zijn. Waarschuwing. Zaterdagmiddag 18 juni j1omstreeks 5 uur, werd in Callantsoog een bromfiets, merk Germaan, ontvreemd. Men had deze bij de opgang naar het strand gezet, niet op slot, omdat de sleutel vergeten was. Er stonden meerdere brommers, die er achteraf bezien niet staan mochten. Stalling is dus zeer wel noodzakelijk gebleken.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 1