CALLANTSOOG Zaterdag 16 juli 1960 no. 6 Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel, 02248-323 Administratie R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Het Zwanenwater. Ja, lezers en lezeressen, we kunnen bij het ter perse gaan van dit nummer nog steeds niet zeggen dat de zomer van 1959 geëve naard wordt. Maar gelukkig heeft Callants oog, behalve het prachtige strand, ook nog het Natuurreservaat „Het Zwanenwater". En daar is het werkelijk bij droog weer, met of zonder zon, heel prettig toeven. We hebben U al eens attent gemaakt op de lepelaars van het Zwanenwater, maar er zijn nog vele andere vogels van diverse pluimage. U begrijpt het reeds, we willen het deze keer eens over de meeuwen in het Zwanen water hebben. Nu hebben we zelf eens een meeuwenkolonie bezocht en dat was werke lijk de moeite waard, althans voor diegenen onder de gasten die houden van een beetje avontuur. We liepen n.1. over de terreinen die de meeuwenkolonie bevolkten en het was aandoenlijk te zien hoe vader en moeder meeuw hun kroost probeerden te beschermen voor al te nieuwsgierige bezoekers. Wij willen U alle details van hun zorgen voor het nageslacht besparen, want dan zou U, geachte lezer, die hoopt een der komende dagen een bezoek aan het Zwanenwater te brengen, zeer veel van het prachtige natuur schoon over het hoofd zien. De spanning van het gebeuren in de meeuwenkolonie zou U parten gaan spelen. En echt, wij vinden het prettiger een verslag van U te ontvangen over de buitengewone ontvangst in het Zwanenwater, dan U alles schrifte lijk mede te delen. Overtuigt U zelf van dit unieke gebeuren in zo'n kolonie. U en Uw kinderen zullen zeker vergeten dat het wederom geen strand weer was. Het Zwanenwater. Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuid-Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Overpeinzing van een dorpeling. Goede gewoonten verdwijnen gauwer dan slechte, heb ik eens iemand horen zeggen. En aan dit gezegde moest ik denken, toen ik bij de laatste storm de strandexploitanten met hun hebben en houden zag worstelen. Het is oudtijds een goede gewoonte geweest, dat, wanneer men ergens als gast in huis is, men de gastheer of -vrouw zoveel mogelijk helpt bij zijn of haar beslommeringen. En dat geldt zeker wanneer zich ernstige moei lijkheden voordoen in zo'n huis. Nu klagen vele badgasten er over, dat ze niet meer echt als gast worden behandeld in Callantsoog. Maar, zo vraag ik mij af, handelen ze zelf wel zo als het een goede gast betaamd? Weet ge, beste gasten, hoe „echt gastheer" de strandexploitanten wel zijn? Twijfelt U er aan? Denkt U er dan alleen maar eens aan wat U eigenlijk niet zou mogen doen aan het strand en in de zee, volgens de verschillende plaatselijke verordeningen. Maar U bent gast, er wordt over U gewaaktals U iets verloren hebt gaat U het terugvragen bij de strandtent, een zoek geraakt kind vindt U er terug, een inlichting over de waterstand geeft men U met een blij gezicht, en er zijn nog zo veel andere dingen. Want U ben gast Er is een tijd geweest dat de gasten dit veel beter aanvoelden dan nu. Laat een goede gast zijn gastheer in de steek als er nood is? Vroeger niet, nu wel! Als het vroeger stormde, waren er altijd gasten die er schik in hadden hun handen uit de mou wen te steken en te helpen de boel te bergen als de zee dreigde. Nu ziet men de gastheren zwoegen tegen de elementen. En de gasten kijken er naar en vinden het alleen maar interessant. Neen, geachte gasten, zo hóórt het niet! De voetbalvereniging deelt mede dat zondag 17 juli a.s. bekerwedstrijden voetbal voor adspiranten op het gem. sportveld gehouden zullen worden. 10.30 uur VESDO - J.V.C. 12.— uur Callantsoog - Geel-zwart. 2.uur verliezersronde. 3.15 uur winnaarsronde. Prijsuitreiking op het terrein. Brand weer Wanneer de roep „brand" door dorp of stad van mond tot mond gaat, de brand weerauto loeiend langs de wegen snelt, is er praktisch niemand, die niet zou willen weten waar de brandhaard is. Dit vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in het feit dat brandbestrijding van oudsher als een ge meenschappelijke plicht gezien wordt. Tegenwoordig heeft men wel in enkele grote steden een door de gemeente aangesteld be roeps brandweercorps, maar in de kleinere provincie plaatsen en dorpen bestaat een brandweercorps uitsluitend uit vrijwilligers. Deze mensen (in Callantsoog zijn het er 13) verlaten bij iedere alarmering hun werk zaamheden om hun plicht tegenover de maatschappij op snelle en accurate wijze uit te voeren. Thans kan men inderdaad van snel spreken. Het is een eer voor een brandweercorps de brand zo vlug mogelijk tot stilstand te brengen. Vroeger ging het allemaal heel anders. De oudste vorm van brandbestrijding is wel het blussen met emmers water (hou ten, lederen of koperen). De eerste brand spuit werd omstreeks 1650 in Amsterdam in gebruik genomen. Deze beruste op het principe van een glazenspuit. De handpom pen zijn later tot ontwikkeling gekomen. Het was vooral Jan v. d. Heyden die deze tot een betere prestatie bracht. Gedurende de laatste jaren zijn een groot aantal moderne brandbestrijdingsmiddelen in de handel gekomen. Één hiervan is wel de mist-blussing, hetgeen neerkomt op het ver stuiven van water onder druk van 40-60 atm. Nu zult U denken, wat hebben wij in onze vakantie te maken met brandblussen en de methoden, die daarbij gebruikt kunnen wor den. De gasten, die reeds meerdere jaren in Callantsoog komen, hebben de brandweer feesten zeker één of meerdere keren mee gemaakt. Sommigen onder hen zijn er nu nog vol lof over. Welnu, zo'n feest gaan we weer houden. Zaterdag 23 juli starten we 's middags om 1.30 uur met een kinderprogramma, name lijk spuiten. Om 4 uur kunnen ouderen en kinderen genieten van het blussen van een oud boerderijtje, zoals dat in vroeger jaren geschiedde. De kleding is aangepast aan de tijd, waarop een en ander zich afspeelde. Na deze pantomine in kleder dracht zal de brandweer van Callantsoog met groot materieel uitrukken. Maar dit is nog niet het einde van de feestvreugde. Eigenlijk begint die pas 's avonds in het recreatiegebouw. Dat wil zeggen met een brandweerfeest als vroeger, waaraan door alle gasten kan worden medegewerkt. Artiesten, dansmuziek, zang, accordeon, gi taar, declamatie, kortom voor U allen ligt hier een kans om te genieten en bovendien nog met een mooie prijs naar huis te gaan. Deze gezellige dag mag U niet missen. Zegt het voort, neemt vrienden en kennissen mee. Zijn er onder de gasten nog personen die zich willen opgeven voor een gecostu- meerde show, die aan het begin van de avond gehouden zou kunnen worden Auto-puzzletocht. We maken gasten en belangstellenden er op attent dat de jaarlijkse auto-puzzletocht door Callantsoog en omstr. gehouden zal worden op 26 juli a.s. Nadere bijzonderheden volgen.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 1