1 T Ei eL. DEU.UELD£II. Huiibuiueii Noord Holland. De titel van dit artikel zal U waarschijnlijk niet bevreemden. Maar, wanneer wij U ver tellen, dat deze landkaart uit de jaren ver voor de tegenwoordige jaartelling afkomstig is, zal menigeen onder U, geachte lezers en lezeressen, zeggen, dat U vermoedde dat Callantsoog vroeger rondom in zee lag. De kust van Noordholland, zoals die nu is, wijkt in weinig opzichten af van de jaren van ongeveer 5000 v. Chr. Onze kustprovincie heeft dan ook een unieke geologische ontwikkeling doorgemaakt. Omstreeks 8000 v. Chr. begon de zee de tegenwoordige kust van Noordholland te benaderen en gedeeltelijk te overstromen. Door de werking van zee en wind is daar door een strandwal ontstaan, die later aan groeide tot een keten van duinen. Achter deze duinen om had de zee gedeeltelijk vrij spel, waardoor aanvankelijk afzetting van zeeklei plaats had (z.g. oude zeeklei). In de jaren ver voor onze tegenwoordige jaar telling lag de kust ongeveer 1.5 km. verder westwaarts, dus zee in, terwijl het peil van het water 1.5 m. lager was. Het zou te ver voeren de oorzaken van deze verandering op te sporen, één er van is zeker de verhoging van de zeespiegel, hetgeen ook weer een gevolg van andere oorzaken was. De afsluiting van de zee door de duinen keten heeft het brakke binnenwater later veranderd in een moerassig zoet watergebied. In deze gebieden ging op grote schaal veen- vorming plaats vinden. De aangegeven golf lijn laat de gebieden zien waar in vroeger tijden het water eerst vrij spel had en later door de aaneensluiting van de duingebieden tot veenvorming overging, of door inpol dering tot vruchtbare grond werd. Door overstromingen in onze vroegste jaar telling is de zee bij het tegenwoordige Schoorl en ten noorden daarvan door de duinenrij heen geslagen, waardoor ook de veenmassa's op verschillende plaatsen over spoeld werden met zeeklei (jonge zeeklei). Door de eeuwen heen heeft de zee dus al vrij spel gehad met onze kuststrook. Geen wonder dan ook dat mensenhanden kunst werken opwierpen ter bescherming. Ringsteken op ponywagens. Zaterdagavond werd voor de eerste keer in Callantsoog ringsteken op ponywagens ge houden. Het bleek de trekpleister van de tot nu toe gehouden spelen te zijn. De heren Oort en van Honschooten hadden hun gerij tegen een geringe vergoeding afgestaan, zo dat we de beschikking hadden over twee wagens, die tegen elkaar moesten uitkomen. Bij de kinderen was direct bij de start al veel spanning merkbaar. Onder luid „hoera en „op zij"-geroep werden de wagenbe stuurders aangespoord toch vooral goed te steken. De le prijs was voor de jongelui Tjerk en Jan Joustra, 2e werden Tineke Sickens en Loesje Ensel, 3e Wiebe ten Dycke en Bert van Raalte. Bij de volwassenen was de uitslag: le de heer en mevrouw Huigen, hetgeen wel een applausje waard was, 2e werd de heer Kloosterboer met zijn 11 jarige doch ter Mariska, 3e mevrouw Huizinga met zoon Hans, die nog maar 10 jaar is. Geweldig Mariska en Hans. Reserveband voor Scooter. Electr. scheerapparaat. Fototoestel. Huissleutel. 2 zonnebrillen. 1 paar damessandalen, hout. Dames armbandje. Blauw kindertruitje. Portemonnaie met inhoud. Plastic kinderschoentje. 2 badhanddoeken. Volkswagen Imperial. 1 paar wollen kindersokjes. Dc strandfeesten. Zowel te Groote Keeten als in Callantsoog heeft men dit jaar bij de organisatie van de strandspelen te kampen met het weer. Het zandhopen maken kon zondag j.1. niet door gaan in Groote Keeten en de strandspelen in Callantsoog werden verschoven van dins dag 5 naar woensdag 6 en van woensdag naar donderdag 7 juli, maar toen was het nóg geen weer voor strandspelen. Dank zij de ideale hulp van enkele gasten was er echter wel een puzzle wandeltocht voor ge zinnen of groepen. Het succes was enorm. De volwassenen en de kinderen kwamen allen enthousiast op de finish aan. Hier werden alle kinderen van een ballon voor zien, die opgeblazen diende te worden, waarna in groepsverband bovenaan de strand- trap de ballonnen de lucht in moesten. He laas bleek dit niet zo'n succes, daar de wind wel hard, maar te veel naar de duinen was. De kinderen hadden een prettige middag, werden door de fam. Jac. Vos getracteerd op ijs en de ouderen op een consumptie. Na mens alle vaders en moeders hartelijk dank. De prijsuitreiking vond zaterdag plaats, le: de jongens Ero en Sandra Geerts, 2e mevr. Huigen met Donald, de jongens Ensel en Petertje Hartog, 3e mevr. Sickens, Cora, Lily, Nelleke en Tineke, 4e mevr. Huizinga met Nienke, Kyke, Hans en Magdaleen. Rijkspolitie, post Callantsoog. Gevonden en verloren voorwerpen gedurende de periode van zaterdag 18 juni 1960 tot met vrijdag 8 juli 1960. Gevonden: Verloren: 2 witte kinderschoentjes. Portemonnaie, inh. f5.— Zwarte portemonnaie m. inh. Net met badgoed. Gouden dames-polshorloge. Dames polshorloge „Indus" Lange damespantalon. Bos sleutels in etui. Zw. damesportem., f 135.- Witte strandbal. Jongenspet. Witte damesshort. 1 kindersportkousje. Grijs wollen damesvest. Zonnebril in etui. Sleutel. Bij de strandexploitant: Verloren: diverse badpakken, (dames, heren en kinderen), shorts en shirts, badhanddoeken, schoenen, sokjes en kleine speelgoed-artikelen. INDIEN U ZE NODIG HEBT. Dokter i J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. van der Sluis, 't Zand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegsters Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor: geopend op ma., di., wo„ do., vr. van 9-12, 14-15, 17.30-18.30 en za. 10-13. Boerenleenbankgeopend ma., wo. en vr. van 14-16 uur n.m. Bibliotheek: ma., wo. en vr. van 7-9 uur. Uitlening in de O.L. school. Dokter Verheul deelt mede dat er gedurende de zomermaanden dagelijks door zijn assistent spreekuur gehouden zal worden in het Re creatiegebouw van 9-10 uur v.m. E.H.B.O. Dienstrooster voor zondag 17 juli: Callantsoog: 10-2 uur 2—6 uur Mevr. van Muyen Mevr. Hollander-Maurits J. Borst Groote Keeten: 1—5 uur Jb. de Wit Mej. Mien Tas A. Tas Agenda. Recreatiegebouw „Garnekuul 8 uur n.m. 15 juli Film „Het rijkste meisje van de wereld". 16 juli Dansen van 8-11 uur. 18 juli Film „Jerry, de schrik van het Bataljon". 19 juli Film „Zeebonken". 20 juli Film „Hier bin ich, hier bleib' ich". 22 juli Film „Viktor en Viktoria". 23 juli Groot Brandweerfeest. Strand en dorp: 16 juli Katknuppelen. 19 juli Kindermiddag. 22 juli Schatgraven voor volwassenen. 23 juli Brandweer-dag voor kinderen en volwassenen. 20 en 21 juli Bazar. 26 juli Auto-puzzletocht. T. Oskam Zr, Boendermaker Kerk - nieuws. Ned. Herv. Gemeente, p/a tel. 02248-244: Zondag 17 juli: 8.30 uur v.m.: Jeugddienst, de heer J. Graaff, den Helder. 10 uur v.m.: de heer J. Graaff, den Helder. 7.30 uur n.m.: Ds. Trommel, Julianadorp. Geref. Kerk, Schagen, tel. 02240-381 Zondag 17 juli: 10 uur v.m. en 7 uur n.m.: Ds. W. H. Gispen. Kath. Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg H. Mis 8.30 v.m. Kath. Kerk 't Zand, tel. 02249-226 H. Mis 7,8.30 en 10.30 v.m. Bazar. Badgasten en dorpelingen, de jaarlijkse bazar zal dit keer gehouden worden op woensdag 20 en donderdag 21 juli a.s. in de brandweer kazerne op de Lepelaarsweg. De opening zal geschieden 20 juli om 2 uur precies door de burgemeester, de edelachtbare heer W. L. Correljé. Het is interessant te zien wat de dames van de Herv. Vrouwenvereniging aan nuttige en fraaie handwerken weten te vervaardigen. Natuurlijk is het de bedoeling dat U niet alleen komt om deze zaken te zien, maar dat U zult kopen. Er zijn bovendien nog vele attractie s, zoals schieten, sjoelen, bal gooien enz. Verder willen wij U er nog attent op maken dat er wederom loten ge kocht kunnen worden, waarvoor vele en mooie prijzen beschikbaar zijn; trekking 21 juli 's avonds. De bazar is geopend 's middags van 2 6 uur en 's avonds van 7—10 uur. De opbrengst zal ten dele bestemd worden voor de Ned. Herv. Kerk en ten dele voor een fonds om mettertijd een televisie-toestel aan te schaffen voor het te stichten tehuis voor bejaarden. Voor U, gasten en dorpelingen, redenen te over om mede te helpen deze bazar tot een enorm succes te maken en daardoor tevens de ijver en toewijding van de dames te be lonen. Tot ziens bij de opening. W ater standen. hoog za. 16 juli 0.16 12.54 zo. 17 juli 1.09 13.51 ma. 18 juli 2.17 15.03 di. 19 juli 3.32 16.18 wo. 20 juli 4.48 17.26 do. 21 juli 5.52 18.26 vr. 22 juli 6.42 19.16 laag 6.49 19.28 7.45 20.30 8.58 21.38 10.13 22.46 11.24 23.43 12.21 - 0.32 13.13 Agenda Groote Keeten. Het programma van zomerspelen en strand- feestjes voor de maand juli is als volgt samengesteld 24 juli Schatgraven. 29 juli Touwtrekken. Mededelingen over zandhopen maken en andere spelen, die uitgesteld mochten zijn door slechte weersomstan digheden, kunt U in de V.V. V.-kast bij v. Scheyen lezen.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 2