Een „hap en een snap"* In ons dorpskerkje hangt boven de ingang het sierlijke wandbord, dat in 1741 geschon ken werd door een der Heren van Callants- oog, Mr. Jacob van der Mieden en zijn vrouw Susanna Doubleth. Callantsoog is op dat bord zelf aan het woord en vertelt in dichterlijke bewoordin gen haar levensgeschiedenis. ,,1200. Een Eylant was ik eerst, omcingelt door de Zee", zo begint het verhaal. Dat is ook zeer vele jaren zo geweest, maar nog eerder was er een tijd, dat het geen eiland was. (zie Badbode no. 6 vorig jaar). Callinghe was toen haar naam. In het archief van Egmond. dat zich tegenwoordig in het Algemeen Rijksarchief in den Haag bevindt, komen de volgende oude vermeldingen van Callantsoog voor: „Als gift van Graaf Dirk I (Hollandse huis) en zijn gemalin Geva, als gift van een zekere Geldolfus en als aanwinst van onbekende oorsprong". De oorspronkelijke giftbrieven van deze goe deren bestaan niet meer. Zij zijn bekend uit kopieën van de veertiende eeuw. De foto kopieën van deze dokumenten zijn thans in ons bezit en kunnen evenals de bovenafge- beelde kaart, daterend 1288, in het museum (achter de brandweergarage) bezichtigd wor den. De dokumenten zijn ontleend en samen gevat „uit het oude evangelieboek, waarvan de ouderdom en bijgevolg het gezag wordt aangetoond, zowel door het boek zelf als door het schrift" (aldus de kopieën). Om U enige indruk te geven waarom der gelijke schenkingen plaats vonden, halen we nog enkele woorden uit het dokument aan „Gift van de eerste graaf van Holland en „van Geva, gravin. Moge het toegewijde „christenvolk, zowel heden als in de toe komst, weten hoe heer Dirk, graaf, samen „met zijn wettige gemalin Geva, om deel te „krijgen aan de eeuwige erfenis, een deel „van zijn goederen, die hij erfrechtelijk be- „zit, eigenmachtig ter ere van de Heilige „apostel Petrus en aan de Heilige belijder „van Christus, Adelbert, in de plaats Eg- „mond als eerste gift overdroeg". Hieronder volgt een opsomming van ver schillende schenkingen, die vermoedelijk alle in het jaar 920 plaats gehad hebben. Een der giften was villa Callinghe (hetgeen zo veel wil zeggen als zelfstandig grondgebied) en wel de helft van al het bezit. Graaf Dirk V bevestigde deze schenking op 26 juli 1083. (Van deze akte hebben wij geen dokumenten). Tot een eiland zal Callantsoog gevormd zijn omstreeks de 12e eeuw. Dat zal zich hebben afgespeeld in de zelfde tijden, waarin Zijpe en Waddenzee ontstonden. Hoge stormvloe den sloegen gaten (sipen - denk aan sijpe len) in de duinenrij. Het duingebied van Kennemerland werd toen afgebroken bij „Pethem bi der Zipe" door het Zijpse Gat dat dóar was ontstaan en een gevaarlijke verbinding was gaan vormen tussen de Noordzee en de Zijpe en het waddenge bied hoger op. Noordelijk van het Zijpse Gat waren een aantal eilanden overgebleven, 't Oghe (eiland) waarop dus Callinghe lag en als noordelijkste Huusdunen, waren er enkele van. De brede ondiepe zeeboesem de Zijpe had ten westen het zuidelijkste ei land van de rij en Westfriesland (vanaf 1250 beschermd door een dijk) ten oosten (tussen Crabbendam en Caense-Keins). Indien een der lezers oude geschrifter, do kumenten, artikelen ot kaarten over of van Callantsoog heeft, zouden we het ten zeerste op prijs stellen deze eens te mogen inzien. De zomerfeesten* Gedurende de afgelopen maanden is door het komité voor de zomerfeesten in grote lijnen een schema opgesteld voor de feesten in de maanden juli en augustus. Voor de maand juni werd een voorlopige agenda samengesteld. 1 juni bridgedrive 20 juni strandfeest 6 juni strandfeest 21 juni excursie naar he*" 9 juni klaverjasdrive Zwanenwater 10 juni zeehengelwedstrijd 22 juni puzzlewandeltocht 13 juni strandfeest 23 juni klaverjasdrive 14 juni voetbalwedstrijd 24 juni voetbalwedstrijd 15 juni bridgedrive 27 juni strandfeest 17 juni tonknuppelen 28 juni excursie naar het 19 uni openlucht concert Zwanenwater pl. fanfare 29 juni bridgedrive Voorts zullen in de Garnekuul film- en dans avonden georganiseerd worden (zie Badbode van 10 juni). In de maanden juli en augustus zullen bij de strandexploitanten Vos en Smit een of meer dere keren per week strandleesten zijn, touw trekken en schatgraven voor volwassenen staat eveneens op het programma. Bij minder gunstig weer kunnen strandfeesten vervangen worden voor pony-wedstrijden of kinderfilms. Autopuzzletocht voor juli en groot brandweerfeest voor augustus zijn vastgesteld. Overwogen wordt een mode show op het strand te houden. Lampion optochten met en zonder drumband, vlieger feest, wijnfeest enz. zullen georganiseerd worden. Eens per 14 dagen worden bridge- en klaverjasdrives gehouden. Sport-evene- menten zijn niet van de lucht, hockey- en voetballiefhebbers neem de attributen maar mee naar Callantsoog. Aan puzzle-wandeltochten of fietstochten is eveneens gedacht, terwijl ook de ronde van Callantsoog in augustus weer gelopen zal worden. In de Badbode zal eens per maand een programma worden opgesteld, terwijl weke lijks nogmaals de agenda voor Callantsoog en Groote Keeten te lezen staat. Bij de strandexploitanten en de Garnekuul zullen de borden dagelijks vermelden waar men zich kan laten inschrijven voor een be paalde aktiviteit. Om nog even terug te komen op de maand juni, de zeehengelwedstrijd zal naar alle waarschijnlijkheid 10 juni gehouden worden. Eventuele verandering kan men eveneens op de borden lezen. Voor de Callantsogers en de gasten, die in mei in ons dorp zijn en andere belangstel lenden vermelden we nog dat er op 26 mei een voetbalwedstrijd zal plaats vinden. Het eerste van Callantsoog komt dan uit tegen een militair elftal, aanvang 7 uur precies. Op zondag 28 mei zal men kunnen genieten van een zangconcours, gehouden in de Gar nekuul. Het feestprogramma voor Groote Keeten verschijnt in het volgend nummer, Abonnementen* De Badbode zal dit seizoen wederom met 12 nummers uitkomen. Plannen bestaan om de nummers 1, 3, 5, 7, 9 en 11 met een inlegvel uit te geven. In verband met de zeer vroeg vallende Pinksterdagen zal het volgend blad eerst op 10 juni verschijnen, het derde 24 juni. Na 24 juni zal de Badbode weer geregeld bij U bezorgd worden, tenminste als U een abonnement wilt nemen. U kunt U daarvoor opgeven bij de correspondent van de V.V. V. Het abonnementsgeld (f 2.25 per seizoen), kunt li ten kantore van de V.V.V. voldoen of door storting per giro onder no. 544513 ten name van de V.V.V. te Callantsoog. (Schrijft U even op het strookje abonnement Badbode). Wij zijn er van overtuigd dat weer velen zich als abonnee zullen melden. Kerkdiensten* Ned. Herv. Gemeente: Zondag 21 mei: 10 uur v.m. Ds. W. j. Gunning. Maand. 22 mei: 10 uur v.m. Ds. W. j Gunning. Zondag 28 mei: 10 uur v.m. Dr. L. D. Terlaak Poot. Zondag 4 juni: 10 uur v.m. Ds. W. J. Gunning. Geref. Kerk, Schagen: Zondag 21 mei 10 en 19 uur Ds. W. H. Gispen. Zondag 28 mei: 10 en 19 uur Ds. H. P. Rutgers van Anna Paulowna. Zondag 4 juni: 10 en 19 uur Ds. W. H. Gispen. R.K. Kerk: (Diensten in de Parochiekerk te 'T ZAND). Ie Pinksterdag: 7.— en 10.30 uur Stille H.H.missen. 8.30 uur Hoogmis. 19.— uur Lof. 2e Pinksterdag 7.— en 10.30 uur Stille H.H.missen. 8.30 uur Hoogmis. 28 mei (Drievuldigheid-Zondag) 7.— en 10.30 uur Stille H.H.missen. 8.30 uur Hoogmis. 14.30 uur Lof. 3 juni: 7.— en 10.30 uur Stille H.H.missen. 8.30 uur Hoogmis. 19.— uur Lof. Callantsoog („Garnekuul")8.30 uur Stille H.mis. vvanaf juni). BiechtgelegenheidZaterdagmiddag van 4-5 uur en van 6-8 uur tijdens de H H.missen. In de week zijn de H.H.missen van 7-8 uur. 's Woensdags om 7 uur Avondmis. Huur en verhuur Sommige verhuurders hebben reeds ver voor het zomerseizoen begint hun huis volgeboekt. Anderen wachten rustig af of hun oude gasten terug willen komen, hetgeen wij op zich zelf een loffelijk gebaar vinden. Er zou zich geen enkele moeilijkheid voor doen, als de verhuurders geregeld opgaven wat nog vrij is. Maar dat laat wel eens iets te wensen over. Het is vooral voor de toekomstige huurder zo belangrijk als de bemiddelaar, in casu de correspondent van de V.V.V., geregeld op de hoogte gesteld wordt. Anders kunnen er situatie s voorkomen dat men op een gege ven moment niet meer weet naar welk adres een aanvrager kan gaan. Met het oog op de te verwachte drukte met Pinksteren verzoeken wij daarom dringend schriftelijk op te geven wat nog verhuurd zou kunnen worden, met vermelding van data en wat men te bieden heeft. Zowel een vlotte afwikkeling van aanvragen als een toekomstige dankbare gast is het gevolg. Uit bovenstaande moeten diegenen, die nog iets willen huren of in hotel of pension gaan niet opmaken dat alles in Callantsoog is vol geboekt. Zo hier en daar is zeer zeker nog wel iets voor mei of juni te vinden, mogelijk zelfs in zeer beperkte mate voor juli en augustus. Alleen wordt de keuze zo langzamerhand minder, dus volgens een oud gezegde, „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt". Overigens zal de correspondent zeer zeker alles in het werk stellen om voor een ieder een geschikt plaatsje te vinden. Raad niet fcj, de. itle^dammen.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 2