De eerste tien jaren van het vreemdelingenverkeer in ons dorp. In de eerste Badbode van dit seizoen heb ben we U reeds iets verteld over de be ginjaren van de V.V.V. Bovenstaande foto bewijst wel dat het doel „een bloeiend Vreemdelingen Verkeer" bereikt is. Maar voor het zo ver was, is er heel wat ge beurd. Terugqaande naar de mobilisatiejaren, moe ten we eerst vermelden dat de op 24 febr. 1914 met grote blijdschap en veel praal ingehaalde burgemeester voor de bevorde ring van het badleven erg tegen viel. Deze burgemeester was de eerste die Callantsoog voor zich alleen kreeg. Bij de Callantsogers was de teleurstelling dan ook zeer groot, toen hij na zijn huwelijk niet in Callants oog. maar in Alkmaar bleef wonen. De raadsleden, vooral de heren Vos en de Heer hamerden er voortdurend op dat de bur gemeester toch in zijn eigen gemeente „zijn tent" behoorde op te slaan. In de raadsvergadering van 2 nov. 1915 sprak de Heer o a. tot de burgemeester: „voor Callantsoog heeft het met het oog op het vreemdelingenverkeer veel waarde, dat U hier komt wonen. U krijgt logés, die op hun beurt anderen weer opwekken hierheen te gaan". Maar andere raadsleden waren daar niet zo gevoelig voor, zoals den Das bijv., die zeide: „Hier wordt gewezen op het vreemdelingenverkeer, maar wie wil er nu naar Callantsoog? Als er hier mensen zouden komen, kunnen ze niet eens onder dak vinden. Van de zomer (1915) kwam hier een echte (sic) vreemdeling, hij kon hier niet eens een kamer vinden.". De heer Vos repliceerde hierop: „Aan wie de schuld? Ik ben in de gemeente voorgegaan (hotel Duin zicht). als nu anderen ook eens mee deden, dan kwam het wel terecht. Een enkeling kan het niet doen". Maar de stemmen van de heren Vos en de Heer klonken als die van roependen in de woestijn. Het raadslid den Das: „als ik burgemeester van Callants oog was (de Heer: „maar U bent het niet; Vos: „da's wel jammer, daar zouden we wel heel wat aan hebben!") en men dwong mij om hier te komen, zou ik in de uiterste hoek van de gemeente een huis bouwen bij het Sluisje". Raadslid Rampen „Al wilden jullie mij hier een huis geven met geld er bij, dan wou ik niet in Callantsoog wonen". Zö dachten de vroede vaderen van onze gemeente in de jare 1915 over hun dorp en over het vreemdelingenverkeer. Het was wel bedroevend. Tegen deze mentaliteit moest worden opge tornd, en dat was niet eenvoudig. De bur gemeester mocht in Alkmaar blijven wonen (4 tegen 3 stemmen). Hij heeft trouwens aan Vos geen gemakkelijk raadslid gehad. Vaak vermakelijk waren in die dagen de raads- verslagen in de Schager Courant van Trap man. Overduidelijk blijkt hieruit dat Vos het „enfant terrible" van het edelachtbare college was. Met ingang van 1 juli 1917 werd de burgemeester elders benoemd, het geen voor vele Callantsogers een opluchting betekende. In een der volgende artikelen zullen we U laten zien dat het vreemdelingenverkeer, na de komst van de volgende burgemeester, langzaam tot bloei begon te komen. RaacL niet bij de btkeddamtnen Gastendrives V.V.V. Callantsoog. Donderdag 15 juni werd de tweede bridge drive georganiseerd. De opkomst voor de bridge-drives is in stijgende lijn. Bovendien viel het op dat naast vele „bekende" gezichten die der gasten voorkwamen. Een verheu gend teken, hopelijk kunnen we op de vol gende drive nog meer gasten verwelkomen. Een twaalftal mooie prijzen was beschikbaar gesteld voor degenen die in de lijnen A en B als overwinnaars uit de bus kwamen. Er werd zeer geanimeerd gespeeld en de uitslag laat wel zien dat het er om spande. In lijn A was de Ie prijs voor de heren Blokland en Koopman 45 p. 2e p- ijs voor de heren Blom en Kamperdijk 45 p. 3e prijs voor de heren v d. Ben en de Groot 37 p. In de B-lijn was de uitslag le prijs de heren Bosker en Russelman 38.5 p. 2e prijs de heren Bosker en Rotgans 34.5 p. 3e prijs de heer en mevrouw van Boven 33.5 p. De eerstvolgende bridge-drive wordt ge houden op 29 juni a.s. Aanmelden bij mevr. C. H. Kloosterboer-Isaksson, Zeeweg 12. Callantsoog. Autotocht bejaarden. De bejaarden uit deze gemeente zullen dit jaar op reis gaar op woensdag, 19 juli a.s. Er zal een tocht worden gemaakt naar Friesland, waarbij o.m. zal worden bezocht het watersportcentrum Grouw (boottocht!) en Gaasterland. Gaarne wordt hierbij een beroep gedaan op de financiële medewerking van de ingezete nen de binnenkort te presenteren lijsten worden in ieders bijzondere belangstelling aanbevolen. Attentie. Ten noorden van het strandpaviljoen van N. Smit zijn arbeiders bezig de strekdam men te herstellen. Tijdens hoog water kan de werkput vol lopen, hetgeen voor kleine kinderen gevaarlijk zou kunnen zijn. Laat Uw kinderen er dan ook beslist niet alleen naar toe gaan. Vuilnis ophaaldienst. Van de gemeente Callantsoog ontvingen we het verheugende bericht dat gedurende de maanden juni, juli en augustus behalve op maandag voortaan ook op vrijdag de vuil nis opgehaald zal worden. Wij maken LI er nog opmerkzaam op dat de bakken (van het uniforme model) 's mor gens om 7.30 uur aan de weg behoren te staan. Evenementen in de omgeving. Zaandamop de zaterdagen 1 tot en met 29 juli boottochten met bezoek aan Raad huis Jisp. Inlichtingen V.V.V. Zaandam, den Helder: 25 juni Ster-duinkantrit. Middenmeer: 1 juli Concours Hippique. Schagen25 juni Ronde van Schagen (wielerwedstrijd). De feesten in Groote Keeten. Het feestcomité van Groote Keeten heeft een programma samengesteld voor de a.s. zomerfeesten. 12 juli zaklopen 20 juli concert fanfare 30 juli zandhopen maken 6 aug. schatgraven 10 aug. gecostumeerde lampion optocht. De heer Rens Roos zal trachten verschil lende spelen voor kinderen op het strand te houden. Enkele suggesties dienaangaande heeft hij reeds gedaan en als een en ander zou kunnen doorgaan, belooft ook dat goed te worden. Verder zal er nog in Groote Keeten een puzzle-wandeltocht gehouden worden. De datum is echter nog niet vastgesteld, daar deze tocht georganiseerd is voor een zon dagmiddag, waarop het geen strandweer is. Wijzigingen van bovengenoemd programma alsmede data van bepaalde festiviteiten te Callantsoog zullen te lezen zijn op het aan plakbord bij van Scheyen. Visserij. Tot onze spijt kon de zeehengelwedstrijd van 10 juni niet doorgaan. Een club vissers, die in principe bereid was een en ander te organiseren, moest door omstandigheden af zeggen. Wij hopen t.z.t. enige dorpelingen en gasten „aan te trekken" om alsnog een dergelijk evenement te laten plaats vinden. Voor degenen, die ware enthousiasten zijn wat betreft de zeevisserij, hebben wij ons georiënteerd naar mogelijkheden, om be halve op de dammen, ook elders te kunnen vissen. Wij vernamen van de V.V.V, te den Hel der dat er in den Helder een sportvisser de gelegenheid openstelt om tegen een geringe vergoeding mee te gaan vissen op de Wadden. Voorts bestaat in Wieringen eveneens een dergelijke mogelijkheid. Bovendien kan men van het eiland Texel per vissersboot mee te garnalen vissen. Ieder van U zal wel eens dicht onder de kust de vissersboten hebben zien varen met aan weerskanten de netten voor de garnalenvangst. Welnu, zo n vis vangst zou U van nabij kunnen meemaken en bovendien zou U de juist gevangen garnalen kunnen proeven. Een bezwaar is aan zo'n visvangerij verbondenmen moet eerst naar Texel. Maar voor degenen, die van vissen en varen houden, zal dat zeker geen opoffering zijn. Inlichtingen over deze sportvisserij kunt U bekomen bij de Redac tie van de Badbode. Voor de binnenvissers kunnen we medede len, dat hengelvergunningen voor alle wate ren in eigendom van het Waterschap Polder Callantsoog (geldig voor een week of voor een seizoen) verkrijgbaar zijn bij de heren P. J. Kruisveld. Dijkgraaf van de Polder Callantsoog, Helm weg 21 en H. Meijer, machinist van de Polder Callantsoog, Helm- weg 30, beiden te Groote Keeten. Voor de zeevisserij kan men zeepieren be komen bij Bart, Dorpsweg 18a, Callantsoog. Waterstanden. HOOG WATER LAAG WATER za. 24 juni 3.09 15.37 9.40 22.25 zo. 25 juni 4.22 16.52 10.57 23.34 ma. 26 juni 5.34 18.01 12.— di. 27 juni 6.35 19.— 0.30 13.02 wo. 28 juni 7.29 19.53 1.20 13.59 do. 29 juni 8.20 20.39 2.09 14.51 vr. 30 juni 9.08 21.23 2.54 15.42 Indien U ze nodig hebt. Dokter: J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts: W. van der Sluis, 'tZand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegster: Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor: geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9-10.30, 14.30-15.30, 17.30-18.30 en za. 9.30-13.uur. Voor telefoon geopend van 9-12 uur. Bibliotheekiedere avond van 7-8 uur, in de O.L. school (zaterdag en zondag gesloten). Boerenleenbank: geopend ma., wo. en vr. van 14-16 uur. Douchen: za. van 3-7 uur n.m. in de O.L. school.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 3