flTOLir»'""' 1553. Twee dorpen, 't Oogh genaamt Zijn voor mijn tijd geweest. Omstreeks 1540 telde het inmiddels weer noorderlijker verplaatste dorp 300 haard steden met een grote kerk met leien bedekt. Het werd voor het behoud van Westfries land (Westfriese dijk) dringend noodzakelijk aan de verbinding tussen Noordzee en Wad denzee door de Zijpe een einde te maken. Om U hier een geografisch overzicht van te geven hebben we inplaats van het be loofde kaartje van Zande- en Jewel polder nogmaals een kaart afgedrukt die de toestand van zt. 1300 weergeeft. Ook voor Callantsoog was het zeer wense lijk dat er een dijk vanaf Petten naar 't Ooghe gelegd werd. Twee dorpen waren er reeds verwoest. De eerste plannen voor het aanleggen van een dijk waren er al in 1388. Hertogh Aelbrecht liet toen een dijk aanleggen vanaf Petten in noordwaartse richting. De onder nemers hadden weinig eer van hun werk. De dijk tussen Petten en 't Ooghe bezweek al weer in 1392 en de „Zijpse Landen" werden weer in een barre zee herschapen. Het voornemen bestond ook tussen 't Ooghe en Caense (Keins) een dijk aan te leggen. Als dat gebeurd was, zou de Zijpe in die tijd reeds drooggelegd zijn. Uit oude stukken blijkt dat ongeveer in 1440 „van 's Graven wege" een eis gedaan is aan de heren van Egmond en Brederode om de Zijpe te bedijken. Deze heren had den daar bezwaar tegen, waardoor de zee haar vrije spel bleef houden. In 1443 werd een beraming gemaakt voor het aanleggen van een zeedijk. 1 mei van dat jaar ver leende Philips van Bourgondië octrooi om de Zijpe te bedijken. Hij zei hier onder meer in „tevreden te zijn, dat het voorz. land - de Zijpe - bedijkt wordt, hetzij door ons of op onze kosten, hetzij het bedijkt wordt door anderen, zoals het door onze Gouverneurs en Raden gevoeglijkst zal uit gevonden worden". Ook toen werden er bezwaren naar voren gebracht, voornamelijk door de steden Medemblik en Hoorn. „Het is zeker, dat de polder omtrent dien tijd, lang met de zee gemeen gelegen heeft, of schoon men het herdijken, om het grote gevaar van geheel Holland, nodig en ook doenlijk oordeelde". De plannen van de droogmaking van de Zijpe bleven door deze moeilijkheden onge veer 160 jaar achterwege. Toen in 1551 een nieuwe stormvloed via de Zijpe een aanval op de Westfriese dijk ontketend had, werd reeds het jaar daarop door Keizer Karei V aan o.a. de veelzijdige Jan van Scoorl - deze was priester, schilder en waterbouw kundige - concessie voor de droogmaking verleend. Hij trok zich later echter terug door ondervonden moeilijkheden en tegen slag in zijn pogingen. Dijken waren wel aangelegd, maar tegen de stormen, die in de winter van 1555 1556 woedden, bleken zij niet bestand te zijn. In november 1555 sloeg de zee ettelijke gaten in het nog verse werk. Ernstig had de Zijperdijk het te verduren, erger nog de Noorder- en Zuiderschinkeldijk. Zij braken door en voor al de laatste kwam in droevige staat van verval te verkeren. Het werd juni 1556 eer de gaten weer waren gestopt. Krachtens een nieuwe concessie van 23 mei 1561, ge daan door Filips II, was de droogmaking en het in cultuur brengen van de Zijpe in 1570 nagenoeg voltooid. De grond, die droog gekomen was, werd terstond onderzocht op vruchtbaarheid. Het resultaat was „dat ene zak gezaaijt koorn ruijm hondert zakken voortbracht". De tweede Allerheiligenvloed van dat zelfde jaar, die het halve Noorderkwartier over stroomde, deed al het werk weer verloren gaan. De dijken braken door en de Zijpe liep weer onder water. Waterstanden* HOOG WATER LAAG WATER za. 1 juli 9.56 22.05 3.42 16.30 zo. 2 juli 10.39 22.45 4.27 17.16 ma. 3 juli 11.18 23.20 5.- 17.50 di. 4 juli 11.56 23.58 5.40 18.20 wo. 5 juli 12.38 6.29 19.15 do. 6 juli 0.47 13.36 7.26 20.17 vr. 7 juli 1.59 14.50 8.41 21.32 Kerkdiensten* Ned. Herv. Gemeente, p a tel. 02248-324: Zondag 2 juli: 10 uur v.m. Ds. Gunning Onderwerp: „Ik geloof wel, dat er iets is" 7.30 uur n.m. Ds. Gunning Onderwerp: „On the beach" Geref. Kerk, Schagen, tel. 02240-381: Zondag 2 juli: 10 en 19 uur Ds. W. H. Gispen. R.K. Kerk Callantsoog (Recreatiegebouw Abbestederweg) H.Mis 8.30 uur. Gevonden en verloren* Van de Rijkspolitie te Callantsoog ontvin gen we bericht dat in de periode van 1 tot en met 25 juni de volgende voorwerpen verloren en gevonden zijn. VERLOREN Blauw damesjasje. Damesbadpak. Rode sweater. Herenpolshorloge, merk Damesportemonnaie (rood), „Certina". inh. ongev. f 7.50. Zonnebril. Damesportemonnaie (rood). Badlaken, inh. ongev. f6.—. Damesvest. Zonnebril. Damesleesbril bl.gr.mont. Marocaans led. damesporte- Herenleesbril, monnaie inh. ongev. f5.—, Tasje met fotomateriaal. Badlaken. Rode strandbal. Bovendien werd er nog ten gemeentehuize aangifte gedaan van een verloren bril. GEVONDEN Opvouwbare stoel (blauw). Zonnebril, Kinderhemd. Gele damessjaal. Strandbal. Balpoint. Herenpolshorloge (Union). Oorbel. Auto-puzzletocht* Het ligt in de bedoeling van het feestcomité de jaarlijkse auto-puzzletocht te houden op 12 juli a.s. Om 7 uur zal vanaf het gemeen tehuis gestart worden. Inschrijvingsformu lieren kunnen vanaf maandag 10 juli afge haald worden bij het V.V.V.-kantoor. De tocht duurt ongeveer een uur en kan zowel door auto- als motorbestuurders uitgereden worden. Er zijn mooie prijzen beschikbaar. De Callantsogers worden verzocht ook hun buitenlandse gasten van dit evenement op de hoogte te stellen. Het belooft een goede tocht te worden. Houdt woensdagavond 12 juli vrij. Indien U ze nodig hebt. Dokter: J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts: W. van der Sluis, 'tZand, telefoon 02249-312. WijkverpleegsterZuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor: geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9-10.30, 14.30-15.30, 17.30-18.30 en za. 9,30-13.uur. Voor telefoon geopend van 9-12 uur. Bibliotheekiedere avond van 7-8 uur, in de O.L. school (zaterdag en zondag gesloten). Boerenleenbank: geopend ma., wo. en vr. van 14-16 uur. Douchen: za. van 3-7 uur n.m. in de O.L. school. Geslaagd. Voor het toelatingsexanen H.B.S. te Schagen slaagden dezer dagen Maratie de Vries en Tony Vos. Gefeliciteerd meisjes, ga zo door! Y3.aacL niet ê-ij, de 4.6lekdammen R.K. Kerk 't Zand, tel. 02249-226: H.Mis 7.8.30 en 10.30 uur v.m, De Trolley* U zult het misschien vreemd vinden, maar ik ben dol op een trolley-bus, want ik vind het een sensatie om mij in een vrijwel ge ruisloos voertuig voort te bewegen over de weg, dank zij twee beugels, die als uitge strekte handen naar boven wijzen en daar in de bovenleiding grijpen. Van veel mensenlevens kan niet hetzelfde gezegd worden als van de trolley-bus, dat ze n.1. zo geruisloos voortglijden. Integen deel, een haast voortdurend gekibbel, ge ruzie, gesmijt met deuren, begeleidt hen op weg door het leven. En daarachter ligt een defect, namelijk ditzij missen de beugels, de uitgestrekte handen, die in de bovenlei ding grijpen. Zij proberen het op eigen kracht, zij willen niet gebonden zijn aan een bepaalde route, zij willen hun eigen weg gaan, los van God, los van de medemensen. Ze knoeien en sukkelen maar voort op een paar accu's, die ieder ogenblik opnieuw uit geput zijn, zodat ze weer hulpeloos langs de weg staan, de stumperds Tot al die mensen zegt de trolley: doe als ik, leg Uw mensenhanden beide in Gods hand. Maak gebruik van de Boven-Leiding En dan blijft er - juist aan Gods Leidraad! - nog speling genoeg over voor een mens met initiatief en wilskracht. De vlaggen uit. 11 juli a.s. zal H.M. Koningin Juliana een werkbezoek brengen aan diverse plaatsen in Noorhollands Noorderkwartier. In Schagen en Petten wordt een officiële ontvangst voor bereid. In de routebeschrijving komt Callants oog ook voor, bovendien zal in het Zwa- nenwater de lunch gebruikt worden. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur aan deze tocht een feestelijk cachet te geven. Een ieder wordt verzocht zoveel mogelijk de vlag uit te steken. Alle kinderen vanaf de kleuterleeftijd tot de 14-jarigen zullen in de gelegenheid gesteld worden mee te doen aan een massale ballon- wedstrijd. Het zou prettig zijn als alle lezers van de Badbode hun gasten (ook de buiten landse) van dit gebeuren op de hoogte zouden willen stellen. Maandag 10 juli kunnen kaarten worden afgehaald op het gemeentehuis, 's morgens van 10.3012.30 uur en 's middags van 13.3016.30 uur. Deze kaarten moeten de volgende dag (11 juli dus) bij het afhalen van de ballonnen voorzien zijn van naam en adres van de deelnemer. Wij verzoeken de ouders hun medewerking te verlenen, door de kaarten duidelijk inge vuld mee te geven (fleurige strand- of zo merkleding wordt op prijs gesteld). Er wordt overwogen voor de bejaarden aparte plaatsen te reserveren. Per huis aan huis circulaire volgen de verdere medede lingen. In ieder geval weet U allen dat op 11 juli ons dorp getooid zal zijn met vele rood-wit-blauw vlaggen.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 2