""1 Het strandleven. De gasten, die zaterdag of zondag voor het eerst in Callantsoog kwamen, moeten wel doordrongen zijn geweest van het prachtige strand, de spiegelgladde zee en de tropische warmte. Wij zagen zelfs, dat verschillende personen (naar oud gebruik in tropisch en sub-tropisch klimaat) hun siësta thuis hiel den, omdat zij de hitte niet konden verdra gen. Ons werd medegedeeld dat het Dorps plein en naaste omgeving ruim 1000 auto's een wachtplaats verleende. Zondagavond werd de weersverandering (bij ons wisselvallige klimaat iets heel gewoons) reeds voelbaar. Maar dat wij dinsdag ge confronteerd zouden worden met een ware storm, had niemand verwacht. Zeker, dat het gedurende dagen zo warm zou blijven als zondag, durfden we niet te geloven, maar op zo n storm hadden we niet gerekend. Dinsdagsmorgens om 7 uur werd het water al zo hoog, dat het noodzakelijk was „hulptroepen" te laten aanrukken. De strand- exploitanten met hun personeel hebben alles op alles gezet, om tenten met inhoud te be waren. Soms was dat niet eenvoudig. La dingen scheppen, emmers, bootjes, ballen, banden en wat er zoal op het strand van pas komt, kwamen uit de tenten. Vaak kwamen de golven met zo'n woest geweld aanrollen, dat men niet eens de tijd had, om weg te komen. Linnen tenten moesten alle afgebroken worden, houten hoger op gesjord, om niet met de rollers in zee ge trokken te worden. Zo nu en dan hoorde men: „daar gaat een mooie vracht hout" of „op zij, daar komt er weer een". Het hout behoorde bij de strandpaviljoens thuis, de rollers bezorgden altijd een nat pak. Baden was verboden, hetgeen door sommigen be treurd, door anderen niet te begrijpen viel. 's Avonds kwamen weer anderen heel lako- niek vragen waarom dan toch wel de linnen tenten waren weggehaald: had men wel aan de schepjes van de kinderen gedacht. Ook hoorde men op een gegeven ogenblik de kreet: „Er is er een in zee, kijk, het lijkt wel een zeehond of een mens". Alles naar buiten, tot grote hilariteit van het personeel bleek „het of de" „dier of mens" slechts een losgerukt stuk oranje kurklijn te zijn. De mannen waren van vroeg tot laat bezig de bezittingen van de paviljoens (tenten, hout of linnen) en van de tenthuurders (ballen, scheppen enz.) te redden. Binnen enkele dagen dus twee aspecten van het strandlevenEen spiegelgladde zee meters hoge golven, te pletter slaand alles wat zij op hun weg uit verre diepte tegen komen. Ik zou wel eens willen weten, Waarom zijn de zeeën zo diep? Misschien om 't geluk van de vissen, Die 't water niet kunnen missen. Ofter meerdere glorie van God Die de wereld schiep? Daarom zijn de zeeën zo diep. Raad niet (dj, de it'iekdamm.en De eerste tien jaren van het vreemdelingenverkeer in ons dorp. Zoals wij in een der vorige nummers reeds geschreven hebben, werd op 1 juli 1917 de burgemeester, die met het vreemdelingen verkeer in Callantsoog weinig op had, el ders benoemd. Dit was voor vele Callants- ogers een hele opluchting. De volgende burgemeester was de heer Lo vink. Op 2 oktober 1917 werd hij als burge meester geïnstalleerd. Deze kwam wel in Callantsoog wonen. Hij wist zich spoedig populair te maken. Ondertussen had het be grip vreemdelingenverkeer zich aangediend, wel zeer dank zij het initiatief van de heer P. Vos. Op 27 maart 1918 werd een V.V.V. opgericht. Vos werd voorzitter, de overige bestuursleden waren de heer Langhorst, hoofd der school, de heer Brouwer, manu- facturier, de heer Braam, duinopzichter en de heer Dekker, gemeenteveldwachter. Burgemeester Lovink werd vereerd met het ere-voorzitterschap. Spoedig daarop ver scheen de eerste pensionlijst met vijf namen er op. Om het dorp een vriendelijker aan zien te geven plantte de V.V.V. met sub sidie van de gemeente enkele dennen. De proef slaagde volkomen, de dennen die in de luwte van de nollen achter de Kerk ge plant waren, groeide uit tot behoorlijke hoogte. Er waren er bij die tot 3 meter kwamen. Kwamen moeten wij schrijven, want in de oorlog werd het hele bosje door de Duitsers omgehakt. In die eerste jaren werd er meer ondernomen. 24 september 1919 kwam er ook een afdeling V.V.V. in Groote Keeten. Het fanfarecorps werd 22 december 1919 opgericht, een hulppostkantoor kwam op 1 september 1920. Vos bleef zelf ook niet achter. Het hotel Duinzicht werd op 1 maart 1920 verkocht aan mevrouw Teke- lenburg. Het huisje naast Duinzicht, be woond door Braam (zie Badbode 1959) werd door Vos gekocht, gesloopt en het opnieuw gebouwde Pension V.O.S, (vooruitgang ons streven) kwam er voor in de plaats. Voor uitgang ons streven werd de lijfspreuk van Vos, maar met evenveel genoegen kunnen we .dat ook van de V.V.V. zeggen. Burge meester Lovink steunde bovendien met veel sympathie het streven om het dorp vooruit te helpen. Zijn vertrek naar Anna Paulowna werd zeer betreurd. Veel lof werd hem toe gezwaaid bij zijn afscheid op 24 sept. 1920. Bij „oud-Callantsogers" kunt U nog heden foto's zien van „hun" burgemeester Lovink. De volgende jaren van de V.V.V., de jaren 1923 en 1924, waren voor het vreemde lingenverkeer bijzonder goed te noemen. In een onzer volgende nummers willen we daar nog het een en ander van vertellen. E.H.B.O* Dienstrooster voor zondag 9 juli CALLANTSOOG 10—2 uur 2—6 uur D. Zeeman Mevr. Vogelenzang F. de Weert Mevr. de Weert GROOTE KEETEN 15 uur Jb. Groot Mevr. v. Wensem De zomerfeesten* Over de festiviteiten in de week van 24 juni tot 1 juli kunnen we weinig vertellen. Met andere woorden, door omstandigheden (het weer en het wisselen van vele gasten) zijn de meeste aktiviteiten niet doorgegaan. De excursie naar het Zwanenwater vond woensdag plaats, terwijl ook de bridge-drive nog een min of meer succes opleverde. Door het aanhoudend „roodgloeiend" staan van de telefoon is het gelukt twee lijnen vol te krijgen, zij het met weinig animo van de gasten. Ondertussen werd er zeer prettig gespeeld In de A-lijn kwamen voor prijzen in aanmerking 1. de dames Kooy-Montulct 40.5 p. 2. de heren Boskcr-Kooy ]r. 39 p. 3. de heren Kruyer en Rotgans 38 p. In de B-lijn werden de heren Blom-Bakker Ie met 39.5 p. de heren Montulet-Kooy 2e met 38 p de heren Heijblom-de Graaf 3e met 36.5 p. Er waren wederom mooie prijzen beschikbaar. De eerstvolgende drive zal gehouden wor den op 13 juli as. Gaarne in verband met de organisatie opgave vóór 13 juli bij mevr. C. H. Kloosterboer-Isaksson, Zeeweg 12. Feestprogramma voor Groote Keeten. 11 juli ballonwedstrijd (in Callantsoog) voor kinderen tot 14 jaar. 12 juli zaklopen e.d. 20 juli concert fanfare 30 juli zandhopen maken Over evenementen in Callantsoog (bridge, klaverjas, voetbal, hockey, auto-puzzletocht e.d.) kan men inlichtingen bekomen op het aanplakbord bij van Scheyen, ook mogelijke veranderingen in de agenda van Groote Keeten zijn daar te lezen. Van de kermis-commissie. De kermis-commissie verzocht ons te willen mededelen, dat zij er tot op heden niet in geslaagd is zaalruimte te verkrijgen voor een op 4, 5 en 6 sept. te houden kermis. Eventueel kan een z.g. danstent gehuurd worden, maar tot nu toe heeft men ook daarvoor geen exploitant kunnen vinden. Mocht er onder de Callantsogers iemand zijn, die voor die probleem een oplossing weet, dan kan hij zich in verbinding stellen met een der commissieleden van het kermis- comité. Waterstanden* HOOG WATER LAAG WATER za. 8 juli 3.22 16.11 1003 22.46 zo. 9 juli 4.43 17.25 11.19 23.46 ma. 10 juli 5.51 18.21 12.17 di. 11 juli 6.43 19.13 0.34 13.- wo. 12 juli 7.28 19.58 1.— 13.40 do. 13 juli 8.11 20.40 1.48 14.30 vr. 14 juli 8.48 21.18 2.30 15.11 Woensdag auto-puzzletocht. Zoals U elders heeft kunnen lezen zal op woensdag 12 juli a.s. de auto-puzzletocht gehouden worden. Belangstellenden kunnen zich vanaf maan dag 10 juli laten inschrijven bij het V.V.V.- kantoor, Dorpsplein. Ten overvloede maken we U er nog op attent, dat wél door motoren, maar beslist niet door bromfietsen aan deze tocht kan worden deelgenomen. Mocht er van de zijde van de bromfietsers eveneens belangstelling voor het rijden van een puzzletocht bestaan, dan kunnen we in de loop van de volgende maand wel een speciale tocht voor bromfietsers en eventu eel motoren uitzetten. Van deze zijde wensen wij de deelnemers aan de tocht van woensdag a.s. een spor tieve rit. Nogmaals een waarschuwing. Al eerder hebben we U er opmerkzaam op gemaakt dat het zeer gevaarlijk is in de nabijheid van de dammen te baden. Alleen daar, waar de vlag gehesen is. wordt toe zicht door een badmeester gehouden. Voorts zijn er tussen de dammen op het gepachte strand oranje-rode kurklijnen aangebracht. Blijft U tussen deze „lijnen" en Iet er vooral op dat Uw kinderen niet tussen de dam en de kurklijn in zee gaan. Al kunnen ze nog zo goed zwemmen, om en nabij de dammen is en blijft de zee gevaarlijk. Deelt U dat ook vooral aan Uw gasten en bekenden mee.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 3