CALLANTSOOG Zaterdag 22 juli 1961, no. 7. RedactieMevr. C. H. KLOOSTERBOER-ISAKSSON - Zeeweg 12 - Tel. 02248-323 Abonnementen: A. DE VROOM, p/a V.V.V. kantoor, tel. 02248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Een „hap en een snap"* De aanleg van dijken heeft een voorname rol gespeeld in de geschiedenis van Callants- oog. U zult het ons dus niet kwalijk nemen dat wij nog even doorgaan op dit onderwerp. In het vorige nummer van de Badbode ver meldden wij reeds het sluiten yan jiet Oog- mergat in 1611. Spoedig hierna bleek her stel van de Noordschinkeldijk zéér nood zakelijk. De Zuiderzee had door de gaten, die in 1570 in de dijk geslagen waren, nog steeds vrije toegang tot het buitenland öf UITER- LAND. De Staten verleenden op 13 maart 1612 octrooi voor dit herstel. Blijkens de „Staat en repartitie van gevallen oncosten der dijckage int noordoosten van 't Ooghe" van 28 december 1613 bedroegen de totale kosten f 12.705. waarin de Heren van Callantsoog f5120.— en de ingelanden van de twee polders, de Jewel en Binnenland, f7584.'bijdroegen. De Staten verleenden daartegenover aan de eigenaren der heer lijkheid en aan de „geburen en ingezetenen" vrijstelling van verponding gedurende 15 jaren en vrijstelling van de impost (belas ting) op de hoornbeesten en bezaaide lan den gedurende 6 jaren. Omdat wij het bord „Callantsoogh tot den Leeser" volgen, kunnen we geen Chrono logische volgorde aanhouden. Het bord ver telde ons reeds dat in 1581 het derde dorp werd gesticht. Zij vervolgt „1581. 't Is hondert sestich Jaer, dat ik wierd opgerecht. Schoon kleynder, Blijff ik Doch het OOGH van Callens landen, Sie verder dan gij denkt, mijn Duynen, Velden, Stranden, 1230. Begaaft met 't Hooghste Reght, door Floris, Hollands Graaf, Afkomstich uyt 't Geslacht, soo Edel, Oud als Braaff Der BREDERODENS, die, voorheen, Vrij Heeren waren". Hier wordt dus wel bedoeld, dat een heer van Brederode in 1230 voor het eerst de vrije Heerlijkheid 't Ooghe verkreeg van „Floris, Hollands Graaf". Die graaf Floris, moet Floris IV geweest zijn, die in 1222 zijn vader, Willem II, opvolgde en in 1234 bij een steekspel om het leven kwam. Het geslacht der Brederode's wordt voor het eerst genoemd in het begin der dertiende eeuw. Van 1328 tot 1568 zijn ze zeker Heren van Callantsoog geweest. Er is bekend dat Hendrik van Brederode (één der bekendste edelen uit het eerste tijd perk van de Tachtigjarige Oorlog) in 1568 kinderloos overleed en zijn bezitting „Cal lantsoog" vermaakte aan Hendrik, Graaf van Schouwenburg. Deze stierf in 1607 en liet de Heerlijkheid na aan zijn zoon Joost Herman. Nadat deze toestemming gevraagd had aan Amelia, Gravin van Nieuwenaar, werden in 1611 de bezittingen verkocht. Amelia was de weduwe van Hendrik van Brederode en had dus het recht op vrucht gebruik van de goederen van Hendrik van Brederode. Vanaf 1611 werden de bezittin gen nog al eens van de hand gedaan, tot in 1876 het gehele bezit in handen kwam van Marie Prosper Theodore Previnaire. In een volgend artikel zullen we hier meer over vertellen. Het Zwanenwater. Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a fl.— per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.— verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuid-Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Kooibos. Voor bezoekers opengesteld van 8 uur tot 19 uur. Toegangskaarten a f 0.50 per per soon, kinderen tot 12 jaar f 0.30. Kaarten verkrijgbaar bij Camping v. Muyen, Kruisweg 3, Callantsoog, tel. 224. Dc auto puzzle-tocht* Laten we het maar eerlijk zeggen, de orga nisatoren van deze puzzletocht hebben prima werk gedaan. Voor het derde jaar werd op initiatief van de V.V.V. een auto puzzle tocht georganiseerd en voor de derde keer door andere personen uitgezet. Als wij onze maatstaven afmeten aan het enthou siasme van de deelnemers, dan moeten we deze „uitzetters" zeer veel lof toezwaaien. Er gingen, direkt ria de tocht al, stemmen op, een dergelijke rit dit seizoen nogmaals te houden. Helaas is dat beslist niet moge lijk. Wel wordt er overwogen nog een tocht voor bromfietsers te organiseren, maar daarover later. Zoals wij al vertelden werd de auto puzzle tocht van 12 juli zeer geanimeerd verreden. Jammer dat door de onweersbui enkele per sonen verstek lieten gaan. Het aantal in schrijvingen was daardoor iets minder dan oorspronkelijk verwacht werd. Over de wed strijd willen we het nog even hebben. Men is bij het uitzetten van het idee uitgegaan, dat er niet te veel moeilijkheden mochten zijn, maar dat de wedstrijd vooral ook niet te gemakkelijk moest worden. Volgens de deelnemers is men hierin volkomen geslaagd. Er was slechts één persoon, die beneden 150 strafpunten bleef, onze sinds kort be noemde ambtenaar ter gemeente-secretarie, de heer Bloem. De tweede prijs was voor een Duitse familie, die eerst ter elfder ure mee deed en slechts 180 strafpunten behaalde. Behalve van Duitse zijde werd de tocht ook gereden door een Amerikaan. Helaas was voor hem de rit waarschijnlijk te moeilijk, wij hebben hem tenminste niet aan de finish zien verschijnen. Wij hebben U al verteld dat er niet één persoon beneden 100 strafpunten bleef. Er waren er verschillenden, die tussen 300 en 400 punten kregen. Het onfortuinlijkst was de equipe Molenaar, die niet minder dan 506 strafpunten behaalde. Maar al gingen ze niet met de eer naar huis, hun poedel prijs konden ze toch laten zien (een zwarte poedel gevuld met bonbons). Onder alle deelnemers werd een taart verloot. Tot drie keer toe moest men trekken, omdat ver schillende personen niet meer op de prijs uitreiking waren blijven wachten, maar de derde keer was raak. De enige deelnemers, de heer en mevrouw P. Drieënhuyzen-v. d. Plas, die de tour per motor uitreden, kon den met een heerlijke taart naar huis gaan. De uitslag luidde: 1. de heer Bloem 143 p. 2. Herrn Herschel 180 p. 3. fam. de Wolf. 188 p 4. fam. Feldmeyer 225 p. 5. fam. van Dolder 226 p. 6. fam. Kastermans 226 p. 7. fam. v. d. Meyden 229 p. 8. fam. Eindhoven 231 p. 9. fam. Slob 232 p. 10. fam. van Oort 232 p. 11. heer Baken 275 p. 12. fam. v. d. Hoek 316 p. En nu maar wachten tot volgend jaar op een nieuwe auto puzzle-tocht. Voor de Callantsogers en gasten, die ook in de vakantie nog een tocht willen rijden, kunnen we mededelen, dat zondag 23 juli a.s. in Schagen een oriënteringsrit door het polderland rondom Schagen zal plaats vinden. Voorts zullen we aan tochten in de omge ving zoveel mogelijk bekendheid geven (zie aanplakbord V.V.V., achter E.H.B.O.-tent.) Sr-nk Cfttf t (?cUu-n

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 1