De eerste tien jaren van het vreemdelingenverkeer in ons dorp. De jaren 1923 en 1924 waren voor de V.V.V. de jaren van vooruitgang. In 1923 kwam er electriciteit in Callantsoog, meer dere badgasten hebben daarover in de loop der tijden geschreven. Heel Callantsoog ver keerde toen in feeststemming, alle gasten wisten iets te doen om de feestvreugde van de Callantsogers te verhogen, men was in augustus '23. De eerste autobusverbinding met Schagen en den Helder kwam tot stand. Maar om het V.V.V.-werk te steunen wer den er ook actie's ondernomen. De V.V.V. organiseerde twee verlotingen, elk van 8000 loten van 50 ct. per stuk. In latere jaren werden er nog enkele kleinere verlotingen gehouden. Vos was in die jaren de gangmaker. Overal in de wijde omtrek plakte hij de reclame biljetten aan. We zeiden het reeds, het waren twee vruchtbare jaren voor het vreemdelingenverkeer en voor Callants oog. In die tijd kwam de eerste strand- (consumptie)tent. Deze werd geplaatst door ten Boekei en Thomasz, ook werd de eerste strandtrap aangelegd. De V.V.V. deelde „bokshoorn" (een plant) uit aan de bewo ners om hen in staat te stellen wat meer groen in hun omgeving te kweken. De „Nieuwe laag", toen nog een min of meer onbegaanbaar pad, werd door de aankoop van straatstenen van de zijde van de V.V.V. door gemeente werklieden ten zeerste ver beterd. Ook vond in die jaren het eerste strandfeest in Callantsoog plaats op 3 augus tus '24. Het z.g. V.V.V.-bosje werd aan gelegd. De V.V.V. pachtte daarvoor 1 ha. nollen van de polder Callantsoog. De kin deren van de O.L.-school namen op 2 maart 1925 allen deel aan de boomplantdag, Maar ook werd meer en meer aan de veiligheid van de baders gedacht. Hoewel reeds in 1920 een waarschuwing uitgegeven was, dat het hoogst gevaarlijk was zich nabij de dammen in zee te begeven, moest toch ter meerdere beveiliging van de bader een strandvlet aangeschaft worden. In 1922 verscheen het eerste foldertje van de V.V.V. Het was aantrekkelijk door de aangeprezen „heerlijkheden", maar wel wat afstotend in verband met de vele vermel dingen „verboden toegang Veel is er sindsdien veranderd. Over de folder zullen we het een volgende keer nog eens hebben. Gasten in gemeente Callantsoog. Uit een onderzoek bij de kampeerterrein houders door de gemeente is gebleken, dat er zich op maandag 17 juli j.1. 3424 kam peerders in de gemeente bevonden. Het aantal overige gasten kan worden ge steld op 1580 personen, waardoor het totaal aantal personen op eerder genoemde datum met vakantie verblijvende in deze gemeente 5004 bedroeg. Evenementen in de omgeving. Schagen 23 juliOriënteringsrit door polder land rond Schagen voor automobielen, mo toren, scooters en bromfietsen. Recreatie-onderzoek. Het, wegens slechte weersomstandigheden verleden jaar uitgestelde, recreatie-onderzoek zal thans bij goed strandweer plaats vinden op zondag 23 juli a s. Als uitwijkdata zijn 6 en 13 augustus a.s. gekozen. De telling en enquête van strandbezoekers, alsmede de telling van auto's, zullen van 8.— tot 20,uur geschieden. Een ieder wordt verzocht bij de enquête zijn mede werking te verlenen door het beantwoorden van de te stellen vragen. Het onderzoek, georganiseerd door de provinciale waterstaat zal langs de gehele kust plaats vinden en heeft tot doel een inzicht te verkrijgen om trent de aantallen strandbezoekers en de herkomst van hen. Waterstanden. ma. di. wo. do. vr. 22 juli 23 juli 24 juli 25 juli 26 juli 27 juli 28 juli HOOG WATER 0.57 13.17 2.03 14.23 3.17 15.40 4.20 17.- 6.- 7.~ 18.20 19.01 8.02 20.- LAAG WATER 7.24 20.- 8.20 9.36 11.— 12.09 0.20 1.30 21.— 22.13 23.30 1340 14.20 Callantsoog in de aether» Op maandag 17 juli j.1. is door de „Vara" een reportage gemaakt omtrent het door de Socialistische Jongeren-organisatie Duitsland „Die Falken", afdeling Berlijn, georgani seerde jeugdkamp van ongeveer 1700 per sonen op het terrein van de heer C. J. Ros aan de Westerweg. Er werden vraagge sprekken met de Burgemeester van Callants oog, de heer W. L. Correljé en de leiding van het kamp, opgenomen, waarvan de uit zending via de radio zal plaats vinden door de „Vara" in de rubriek „actualiteiten" op zaterdag 22 juli a.s. tussen 17.30 en 18 uur. E.HLB.O. Dienstrooster voor zondag 23 juli CALLANTSOOG 10—2 uur T. Oskam Mevr. Hollander 26 uur ]b. Buis Sittenga Mevr. Vogelenzang GROOTE KEETEN: l5 uur Mevr. Pancras R. Boersma Jb. de Wit Agenda voor Callantsoog. 25 juli Strandfeest. 8 uur: Samenkomst in de Ned. Herv. Kerk. 26 juli Excursie naar het Zwanenwater. 2 uurOpening Bazar. 27 juli Bridge-drive. Bazar. 28 juli Schatgraven voor volwassenen. 29 juli Voetbal voor veteranen. Alle evenementen staan te lezen op het aan plakbord van de V.V.V. bij het E.H.B.O. tentje. Van het Recreatiegebouw ontvingen we de volgende opgave: 21 juli Der Stern von Santa Clara. 24 juli De koe en de gevangene. 25 juli Conny, een meisje van 16. 26 juli Marina. Feestprogramma voor Groote Keeten. 20 juli concert fanfare 30 juli zandhopen maken Over evenementen in Callantsoog (bridge, klaverjas, voetbal, hockey, dam tot dam race e.d.) kan men inlichtingen bekomen op het aanplakbord bij van Scheyen, ook mogelijke veranderingen in de agenda van Groote Keeten zijn daar te lezen. De laatste schooldag» In deze Badbode (met inlegvel) kunnen we behalve de activiteiten, die plaats zullen vinden en die plaats gevonden hebben, ook onze aandacht eens wijden aan belangrijke „dingen" uit het oogpunt van kinderen be zien, zoals bijv. de laatste schooldag voor de zomervakantie. Wij hadden er al van gehoord. Onze kin deren kwamen thuis met verhalen over feest vieren op school, stukjes opvoeren, zingen, spelletjes doen. Voor de zesde-klassers was het de laatste schooldag in Callantsoog. Er was bovendien het vieren van de verjaar dagen van de heren de Weert en van der Haar. Niet alleen de kinderen van de zesde namen afscheid van hun school, ook de heer de Weert gaat de school verlaten. De jeugd van de zesde wilde al deze feiten niet onopgemerkt voorbij laten gaan en had voor de laatste schooldag een heel pro gramma in elkaar gezet. We hoorden hen spreken over het maken van costuums, ons werd om diverse artikelen gevraagd (van bloe'mkool tot mes, vork en theepot). Het maken van hoeden werd niet vergeten, zelfs hele costuums werden uitbesteed bij ouders van kinderen, die aan het „toneelstuk" deel namen. 's Morgens werd volgens het pro gramma het feest in de klas gehouden, 's middags in het zaaltje voor alle kinderen van klas 1 tot en met 6. Onderwijzeres en onderwijzers behoorden tot de speciale ge nodigden, evenals de heren godsdienstonder wijzers. Verder waren er nog enkele per sonen aanwezig, die nauw betrokken zijn bij het onderwijs. Over de laatste schooldag schreef één van de leerlingen van de heer de Weert De laatste „schooldag". Om kwart voor negen begon de school. Meester de V/eert en meester van der Haar vierden hun verjaardag. We behoefden niet te leren. Wij (3e en 4e klas) deden allerlei spelletjes, koekhappen, een snoepje dat aan een lang touw hing doorknippen, enz. enz. Om ongeveer half elf gingen we naar de openlucht klas. Dit is een groot stuk grasland, omgeven door struiken. Daar hebben we touwtrekken gedaan. Onze partij verloor. Toen moesten de twee verliezers-ploegen tegen de winnaars. Het was raar, maar waarde verliezers wonnen. Meester van der Haar kwam tracteren op toffees. Toen ging onze meester voorlezen uit een leuk boek. Dat heette „Pruikebol, Pompernikkel en Pimpernoot in Klapperdorp". We kregen allemaal een ijslolly. Om kwart voor twaalf mochten we naar huis. Wat een spanning. 's Middags moest ik meedoen met een to neelstuk „DE WONDERDOKTER", want er was een afscheidsmiddag van de 6e klas en van meester de Weert. Die gaat naar de U.L.O. school te Utrecht. Dat is een heel eind rijden met de auto. Er waren meer toneelstukjes. Er werd ook nog gezongen. Om kwart over drie kregen we onze rap porten. Haast alle kinderen van de 3e en 4e zijn overgegaan. Op twee na. Ik zal geen namen noemen. Dat is een beetje te jammer. Om half vier moesten we het Callantsoger lied zingen. Onder het zingen zakte de vlag heel lang zaam. De laatste schooldag was voorbij, het school jaar 1960-1961 afgelopen.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 3