CALLANTSOOG Zaterdag 29 juli 1961, no. 8. Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTER BOER-ISAKSSON - Zeeweg 12 - Tel. 02248-323 Abonnementen: A. DE VROOM, p/a V.V.V kantoor, tel. 02248-338. UitgaveVereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K, VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 De feesten. We durven ternauwernood meer schrijven over de feesten. Sinds half juni tot zaterdag 22 juli zijn er nog steeds geen kinderspelen geweest. Ook voor volwassenen zijn meer dere feesten in duigen gevallen door de weersomstandigheden. Wij hopen dat de week van 22 tot 29 juli beter weer ge bracht heeft en de kinderen die in juli in Callantsoog waren hun schade hebben kun nen inhalen. In de week van 15 tot 22 juli hebben, ondanks alles, toch enkele festivi teiten plaats gevonden. Allereerst werd op zaterdag 15 juli „ton-knuppelen" georgani seerd. In het begin van het seizoen is het altijd zo, dat men slechts Callantsogers aan deze sport ziet deelnemen. Maar omstreeks half juli komen er ook badgasten aan te pas. Daar onder zijn er zelfs, die de „kampioen knup pelaars" de loef afsteken, door met een hoepel naar huis te gaan. Jammer dat er die zaterdag juist zeer donkere wolken boven Callants oog hingen en een in 't water vallen van de „tonknuppelarij" veroorzaakte. Maar de genen die als Callantsoger of als gast aan deze sport deelnamen, zullen zich ondanks de re genbui zeker geamuseerd hebben. Wij zijn er van overtuigd dat de volgende avond „tonknuppelen" minstens evenveel gasten als „Callantsoger deelnemers" zal tellen. Voor de dinsdag hadden we touwtrekken voor volwassenen op het programma, 's Avonds om 8 uur dreigde een en ander niet door te gaan, door een tekort aan deel nemers. Ter elfder ure kwamen nog enkele enthousiasten zich aanmelden, zodat, hoewel met minder deelnemers dan gewoonlijk, de wedstrijd toch kon doorgaan. Bij de dames, zowel als bij de heren, was de strijd zeer spannend. Uiteindelijk gingen de prijzen naar 1 Carla Lengkeek en Gea Eppinga, 2Mevrouw de Jonge en Mevrouw v. d. Ben. De troostprijs was voor Mevrouw Christi- aanse met Kinny Lengkeek. HeK winnende koppel van vorig jaar, de heren Huigen en Rijpkema, moesten na een eindeloos lijkende strijd toch hun meerdere erkWnen in de heren de Jonge en Esswein, die l.e werden. Voot--" woensdag stonden er kinderspelen op de agenda. Door het slechte weer en de hoge waterstand kon men hier onmogelijk mee doorgaan. Dank zij de hulp van enkele gasten werd een puzzle-wandeltocht voor familie's gehouden. Er bestond zeer veel animo voor. Onder 5 familie's moesten de prijzen verloot worden. De le prijs kwam aan de familie van Raalte, de 2e aan de familie Sikkes (Utrecht), de 3e was voor de familie v. d. Hoek, de 4e voor de familie Talsma en de 5e voor de familie van Oort. Voor donderdagavond had men speciaal voor de Duitse gasten een skat-drive georganiseerd. Een gering aantal personen deed hieraan mee. Ook voor de klaverjas-drive, die voor vrij dag uitgeschreven werd, was geen belang stelling. Wij zullen dit tekort aan animo maar toeschrijven aan het slechte weer. Feestprogramma voor Groote Keeten. 30 juli Zandhopen maken. 6 aug. Schatgraven. Over evenementen in Callantsoog (bridge, klaverjas, voetbal, hockey e.d.) kan men in lichtingen bekomen op het aanplakbord bij van Scheyen, ook mogelijke veranderingen in de agenda van Groote Keeten zijn daar te lezen. Raad niet de. ó,Ue,kdatnmeri Een „hap en een snap". Zoals we U reeds vertelden ging de bezit ting Callantsoog vanaf 161 1 tot 1876 van hand tot hand. De eerste eigenaars in 1611 werden David Colterman, Philips Doubleth, Johan Colterman en Albert de Veer. Deze werden op 14 januari 1611 elk voor een kwart deel met het goed „int Ooch" be leend. Deze bezitting werd toen omschreven als „de heerlijkheid van Callantsoge mit haren toebehoren, met hooge, middelbare en lage jurisdictie, gronden, landen, aan wassen, tienden, pachten, erfpachten, wate ren, molens, visscherijen, vogelrijen, duyn- waranden, stranden, zeegevonden, en verdere appendentiën ende dependentiën derzelver". Tienden (tiendrecht een zakelijk recht om van het tiendplichtig gewas van land, dat bij een ander in gebruik was, een evenredige hoeveelheid - meestal '/m - te heffen) kwa men ook in deze heerlijkheid voor. Dit toont ons een verpachting van tienden op 16 juli 1611 ten huize van de schout Jan Maertensz Vedder: van het koorn aan de westzijde en oostzijde van de Heerenweg, op Abbestede, in het Kiefteglop en Hasecamer en in de Goeree, en de vlastienden en van ander zaad in de gehele Jurisdictie (rechtsgebied). De bezittingen gingen vervolgens op de na komelingen van deze kopers regelmatig over. Zo is Susanna Doubleth, gehuwd met Jacob Coren van der Mieden - de schenkers dus van het wandbord - een van deze verwan ten. Zij verkreeg haar deel in 1732 en stierf in 1783. Zij, die in 1876 nog eigenaren waren, verkochten hun gezamenlijk bezit op 15 november van dat jaar in publieke vei ling te Alkmaar aan Marie Prosper Theo- dore Previnaire. Deze overleed 15 januari 1900 en liet het bezit na aan zijn drie doch ters Elisabeth Aldegonde, gehuwd met Baron Goethals; Marie Henriette, gehuwd met mr. A. A. del Court tot Krimpen en Eugenie, gehuwd met Jhr. Charles van de Poll. Bij het noemen van deze namen denken wij aan het Zwanenwater en de duinen er om heen. Uit de kaart van Douw, vervaardigd tussen 1670 en 1675, blijkt dat bij Petten en Callantsoog een breed, vlak strand is getekend met daarlangs slechts enkele dui nen, zodat de latere duinvorming tussen Petten en Callantsoog vermoedelijk in het laatst der 17e eeuw is aangevangen, waar voor mogelijkheden waren geschapen door aanleg van een latere aanstuiving teger de Zijperdijk en Zuidschinkeldijk. Meer zuid waarts ontstond nieuwe duinvorming en daar tussen is in de loop der 18e eeuw het Zwanenwater ontstaan. Agenda voor Callantsoog. 28 juli Schatgraven voor volwassenen. 29 juli Ringsteken met ponywagens. 1 aug. Strandfeest. 3 aug. Orgelconcert. 5 aug. Tonknuppelen. Aanvullingen staan te lezen op het aanplakbord van de V.V.V. achter het E.H.B.O.-tentje. Van het Recreatiegebouw „de Garnekuul" kregen we bericht dat de volgende films gedraaid zullen worden 28 juli Stad op stelten. 31 juli Een liefde in de Alpen. 1 aug. En eeuwig zingen de bossen. 2 aug. Conny en Peter maken muziek. 4 aug. De lachende Vagebond.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 1