CALLANTSOOG Zaterdag 5 augustus 1961, no. 9. Redactie-, Mevr. C. H. KLOOSTERBOER-ISAKSSON - Zeeweg 12 - Tel. 02248-323 Abonnementen A. DE VROOM, p/a V.V.V. kantoor, te!. 02248-338. Uitgave Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Een „hap en een snap"* Bezuiden het dorp en bezuidwesten de Zuid- schinkel bezaten de Heren van Callantsoog in 1714 - zo berichtten schepenen en heem raden - „een considerabele partij duinen en aanvallen", waarin zich steeds konijnen heb ben opgehouden en waarin men in 1700 nog meer konijnen had geplant. Klachten van 19 inwoners over de schade, die zij door de vele konijnen aan hun land en gewassen ondervonden, werden daarin overdreven ge noemd. Kiefteglop en Hazekamer lagen ook ten zuidwesten van de Zuidschinkeldijk. Hier werd blijkens de verpachting der tien den in 1611 en jaren daarna nog koorn ge teeld. De konijnenplaag gaf in 1713 en e.v. jaren aanleiding tot een groot proces tussen Heemraden van Zijpe en de Heren van Callantsoog en Petten. De Zijpse Zeedijk was „van al zijn gewas ontbloot en op veele plaatsen rauw wegens het afweyden en voerageren der conijnen". Belonje zegt daarover in „De Zijpe en Hazepolder" „Het kwaad was ontstaan doordat de heren van Callantsoog en Petten zich met de aanplant van konijnen voor de jacht bezig hielden om aldus nog enige inkomsten te hebben uit hun schamele heerlijkheden. Zij lieten dit bedrijf uitoefenen o.m. op het ten westen van de Zijpse Zeedijk gelegen ge bied. Toen de Zijpe werd bedijkt had zich niemand om dit buitendijks territoir bekom merd, daar het een strand vormde waar op zich hoogstens een enkel duintje be vond. Doch allengs was hier door aanstui ving een duinencomplex gegroeid We hebben gezien, dat de visvangst reeds in de 16e eeuw een belangrijke bestaansbron voor de bewoners betekende. Behalve deze bood het water ook wel andere mogelijk heden. Zo vermeldt de Inventaris van het Oud Archief een verzoek van 2 april 1652 van Schout, schepenen en regeerders in de heerlijkheid Callantsoog „aan alle grootmo gende, doorluchtige, hoochgeboorne. wijse. voorsienige keyseren. coningen, hartogen, prinzen, graven, vassallen en vrijheeren, admiralen van der zee, cappiteynen, luyte- nants, bailluwen, schouten, burgemeesteren, schepenen en raden om vrij te laten passee- ren Jan Maertensz Veeter, schipper van zijn schip, genaamd de Swarte Oss, groot om trent 135 lasten, inwoner der voorzegde heerlijkheid". In 1627 is er sprake van Aeriaen Cornelisz Vos, schipper en buurman „int Oogh". Deze stierf op 2 januari 1650. Op zijn zerk staat „Out Schipper vant Oogh" en het volgende rijm: „Laat loopen die loopen lust. Ick heb geloopen, nu leg ick in rust". In een andere zerk staat gebeiteld „Com mandeur Maerten Cornelisz Bestevaer, ruste den 25 April Ao 1671, out omtr. 57 jaer ende syn huisvrou Jannetien Jansdr. Ruste den 27 Aug Ao 1657 out 45 jaer". In de Kroniek van Medemblik wordt ge zegd, dat er in 1707 drie Commandeurs waren, n.1. Eelmer Jansz, Zimon Willemsz en Cornelis Pietersz. Duynker. Maarten Mooij, gestorven op 6 september 1742, was Commandeur op de walvisvaarder „De Frankendael"diens zoon, Jan Mooi], was zeeschilder. Het museum» Evenals vorig jaar zal de commissie tot stichting van een museum een maquette en enkele oude gebruiksvoorwerpen tentoon stellen in de Brandweergarage aan de Lepe- laarsweg. Deze expositie van Callantsoog, anno 1905, is voor ieder vrij toegankelijk. De openingstijden zijniedere avond vanaf 7 uur n.m., zaterdags vanaf 2 uur n.m. en zondags van 10-12 v.m. Mocht men op een ander uur de tentoonstelling willen bezich tigen, dan kan men zich vervoegen bij de heer P. Vos, Dorpsweg 20 of bij mevrouw C. H. Kloosterboer-Isaksson, Zeeweg 12. Een ieder, die de stichting wil steunen door financiële giften of gaven in natura kan zich met mevrouw Kooy, Dorpsweg, in verbin ding stellen. Enkele kleine berichten moesten door ruimtegebrek wachten tot het volgende nummer. De eerste tien jaren van het vreemdelingenverkeer in ons dorp. Het eerste foldertje van de V.V.V. ver scheen in 1922, aantrekkelijk door de aan geprezen heerlijkheden, maar wel wat af stotend door de vermelding van verschillen de „verboden toegang"-en. Veel is veran derd sindsdien. Oordeelt U zelf maar. Toen was het zo: „Callantsoog is een eenvoudig, stil dorpje, onmiddellijk aan de Noordzee gelegen, 13 km. ten zuiden van Huisduinen, Hollands Noordpunt. Het ligt 10 km. ten westen van Schagen, waarmee het verbonden is door een goede grindweg, 7 km. ten westen van Schagerbrug (station stoomtram Alkmaar- Schagen), 6 km. van Buurtje (tramhalte) en 5 km. van Stolpervlotbrug, bootstation aan het Groot-Noord-Hollandsch Kanaal tussen Alkmaar en Den Helder. Stalhouders te Schagen zijn de heren Visser, Plevier en Boontjes; te Callantsoog de heren Jn. van den Berg. Jb. Vos en T. Mooij Tzn. De vrachtrijder Adr. Vos Jbzn. gaat Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van Callantsoog over Schagerbrug naar Schagen en terug Callantsoog ligt aan de voet der duinen. Toegang tot het grootste deel der duinen is echter verboden. In de on middellijke nabijheid ligt het Zwanenwater, een duinmeer, broedplaats van vogels De lepelaars- en meeuwen-kolonies zijn prachtig. Om en in het Zwanenwater is een weelderige plantengroei. Het Zwanenwater en omliggende duinen zijn eigendom van de Erven Prévinaire. De toegang is verboden. Jachtopzieners zijn aangesteld voor toezicht. Ten noorden van Callantsoog bevindt zich een heuvelachtig heideterrein, de z.g. heinollen, en een bosje, de z.g.n. Kooi, vroeger een eendenkooi. De wandeling naar het bos is vrij, de toegang tot het bos verboden. Het strand is vrij en mooi en zindelijk. Baden is ongevaarlijk, mits men midden tussen de dammen of hoofden blijft. Callantsoog is een uitgezocht bad plaatsje voor wie rustig wenst te genieten van zee en strand en buitenleven. Men neemt te Callantsoog zijn intrek in het hotel of bij ingezetenen, wel eenvoudig maar zin delijk. De V.V.V. geeft geheel belangeloos inlichtingen omtrent hotels, pensions, kamers en te huur of te koop zijnde woningen". Wel een verschil met nu. De eerste, minder afschrikkende gids ver scheen in 1924. Mogelijk heeft iemand voor ons een exemplaar over. Wij zullen er ons volgend artikel aan wijden. Het Zwanenwater. Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a fl.— per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.—' verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuid-Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Kooibos. Voor bezoekers opengesteld van 8 uur tot 19 uur. Toegangskaarten a f 0.50 per per soon, kinderen tot 12 jaar f 0.30. Kaarten verkrijgbaar bij Camping v. Muyen, Kruisweg 3, Callantsoog, tel. 224.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 1