Baadt niet bij de strekdammen. Landbouw en veeteelt. Al eerder schreven we iets over de visserij en over de jacht in deze omgeving. Een belangrijke bron van inkomsten was en is nog de landbouw en veeteelt. We hebben U al eens verteld dat in vroeger tijden de zee vrij spel had met de kuststrook. Ook zult U er van op de hoogte zijn, dat door overstromingen het gebied achter de duinen bedekt is met een laag jonge zeeklei. Het zou te ver voeren hier nogmaals op in te gaan. We willen U er alleen op wijzen dat door kunstwerken (dijken, gemalen) een aan eengesloten poldergebied ontstaan is, dat te samen met het oude land zeer geschikt bleek te zijn voor de veehouderij. In de 19e eeuw zag men in, dat bij een georganiseerd verband meer te bereiken zou zijn. Men is toen overgegaan tot oprichting van „het Ned. Rundveestamboek" en diverse plaatselijke runder-fokverenigingen. Het doel van die verenigingen is uitsluitend veever betering, waaronder men verstaat het fokken van gezond en krachtig gebouwd melkvee met een hoog productievermogen en een goede vererving. De eisen voor het stamboek zijn als volgt: Bij normale voeding moeten de dieren een grote hoeveelheid melk produceren met een hoog vet- en eiwitgehalte. Stieren moeten afstammen van moeders, die aan dergelijke eisen voldoen. Een krachtige en harmonische lichaamsbouw is een andere vereiste. De dieren dienen het vermogen te hebben deze eigenschappen op hun nakomelingen te doen overerven. Door een voortdurende controle hebben de fokverenigingen veel kennis gekregen van de eigenschappen van het Nederlands rund vee. Deze kennis heeft er toe bijgedragen dat de Noordhollandse koe bijv. zich niet alleen in ons klimaat bijzonder thuis voelt, maar zich in praktisch ieder werelddeel goed weet aan te passen. Levensduur en productie (die bij dit soort zeer hoog liggen) hebben onder deze klimaatsveranderingen niet te lijden. Voor de export naar andere werelddelen is dit wel zeer belangrijk. Voor een deel komt deze goede aanpassing voort uit ons zeer wisselvallige klimaat met grote temperatuur schommelingen, waaraan het vee is bloot gesteld, voor een ander deel uit de samen werking der verschillende boeren, in vroeger eeuwen om hun vee te behoeden voor over stromingen en in latere tijden om een zo goed mogelijk produkt aan de markt te brengen. Mocht U, lezer, nader met een rundveebe- drijf willen kennis maken, dan kunt U zeker in ons dorp een bedrijf vinden, waar U „naar hartelust kunt rondneuzen' Schatgraven. Het schatgraven voor mannen kon, ondanks de slechte voorspellingen en de donkere luchten, toch doorgang vinden. Er was dit keer een record aantal deelnemers. De gra vers (waaronder ook Duitse gasten) hadden een groot terrein om te ploegen om aan de begeerde schatten (bierflesjes met gemerkte vellen papier) te komen. De regen liet de animo bij de deelnemers beslist niet zakken. Slechts één flesje bleek onvindbaar. De prij zen, die afgestaan waren door een bierbrou werij, werden uitgereikt in strandpaviljoen Vos. De hoofdprijs, een kist pils, werd ge wonnen door de heer Quaks, die spontaan de overige „gravers" liet meedrinken van zijn veroverde schat. Ook enkele gasten hadden nog één of meerdere prijsjes beschik baar gesteld. De verdere avond (afscheidsavond van de juli-gasten) droeg een feestelijk karakter. Er werd gezongen, er was muziek, er waren diverse feestelijke toespraken. Wij zijn er van overtuigd, dat ondanks het minder gun stige weer, de juli-vakantiegangers zich zeker geamuseerd hebben. Zij zijn tenminste vast van plan volgend jaar allen terug te komen. Het zandhopen maken, dat we aanvankelijk zaterdagochtend wilden houden, kon geen doorgang vinden. Daarvoor in de plaats werd 's avonds ringsteken op het Dorpsplein gehouden. Er waren minder deelnemers dan verwacht werd, maar die er waren hebben genoten. Er waren twee groepen. Kinderen vanaf 7 jaar tot 10 jaar en kinderen van 11 jaar tot 14 jaar. Bij de eerste groep werd de le prijs gewonnen door Bouke Smallenbroek en Martin Schalkwijk, de 2e door de meisjes Schouten, de 3e door Kees Smallenbroek en Donald Huigen. De le prijs bij de groten was voor Karl Blumberg en Gerard de Wit, de 2e voor Willemjan de Groot en Gertstijn Boon, de 3e voor Bertion Rijpkema en Paulien Slob. Agenda voor Callantsoog. 5 aug. Tonknuppelen. 7 aug. Strand-zesdaagse. 8 aug. Strandfeest. 8 aug. Zangdienst in de Ned. Herv. Kerk. 9 aug. Excursie naar het Zwanenwater. 10 aug. Bridge-drive. 10 aug. Orgel-concert Jaap Zwart. 11 aug. Volleybal-wedstrijd op het strand. Aanvullingen staan te lezen op het aanplakbord van de V.V.V. achter het E.H.B.O.-tentje. Van het Recreatiegebouw „de Garnekuul" kregen we bericht dat de volgende films gedraaid zullen worden 4 aug. De lachende Vagebond. 7 aug. The five penny's. 8 aug. Jerry, hou je roer recht. 9 aug. Marina. 11 aug. Rose Marie. De feesten* Ja, deze week is er wel meer gebeurd, dan de vorige. Maandag een strandfeestje voor kinderen van 4-6 jaar, dinsdag de „van Dam tot Dam race", woensdag puzzle-wandeltocht, donderdag bridge-drive, vrijdag schatgraven voor volwassenen en zaterdag ringsteken voor jongens en meisjes vanaf 7 jaar. Maar, tot onze spijt konden ook deze week de speciale kinder-strandfeesten door de weersomstandigheden niet doorgaan. We vinden het heel jammer, maar aan het weer kunnen ook wij niets veranderen. We zullen maar zeggen, volgend jaar beter. Maandagmiddag begonnen we met de kin deren van 4 jaar. Een eenvoudig spel. Zij moesten door een band kruipen en vervol gens een emmertje met een bal bij de finish brengen. De 5-jarigen moesten eveneens door een band kruipen en daarna met een bal op een lepel naar de finish. Bij de kin deren van 6 jaar kwam meer het wedstrijd element naar voren. Zij moesten om het snelst zaklopen. De kleintjes hebben allen hun best gedaan, de prijzen waren uiteindelijk bij de 4-jarigen voor: le Cora v. d. Haar, 2e Gea van Schutte, 3e Harmen Rijpkema, 4e Carla Dechesue. Bij de kinderen van 5 jaar ging de le prijs naar: Petertje Hartog, 2e prijs naar Maarten Slob, 3e prijs naar Bert Lotgerink, 4e prijs naar René Vos. De snelste „zakloper" was ongetwijfeld Ruud Langewen, die le werd. De overige prijzen waren voor Machiel Seyffert 2e, Marjoke Schipper 3e en de gedeelde 4e prijs was voor Henk Lucardi en Carla Vente. De woensdagmiddag was speciaal gereser veerd voor de jongens en meisjes van 7 jaar en ouder. Helaas was het zo koud dat van strandfeesten geen sprake kon zijn. Een ter elfder ure in elkaar gezette puzzle-wandel tocht bracht uitkomst voor ouders en kinde ren. Niet minder dan 28 groepen namen aan deze tocht deel, waarvan 9 groepen foutloos aan de finish verschenen. Na loting was de le prijs voor de heer van Oort en fam., 2e prijs voor de groep van de heer Hartog, 3e prijs voor de jongens Vos en Vilhelm Kloosterboer, 4e prijs voor de jongelui Sikkes (Amstelveen), 5e prijs voor de groep Vente, Bertion Rijp kema, 6e prijs voor de enige Duitse deelnemers, Die Familie Lang, 7e prijs voor de jongelui Woudstra, 8e prijs voor mevrouw van Oort en 9e prijs voor mevrouw Rijpkema en Wou ter Slob. Dat deze puzzle-waadeltochten, bij minder zonnig weer, in de smaak vallen, bewijst het steeds toenemende aantal deelnemers. Aan de bridge-drive hebben we elders in dit blad een artikel gewijd. Voetbal en Hockey» Van diverse zijde wordt ons gevraagd naar voetbal- en hockey-wedstrijden. Tot onze spijt zullen die wedstrijden dit jaar niet kunnen plaats vinden. De voetbalvereniging heeft gemeend (in verband met de toestand van het terrein) dit jaar geen wedstrijden voor gasten te kunnen houden. Pogingen om elders een terrein te krijgen zijn alle mislukt. Het enige sportieve element dat kan plaats vinden is een volleybal-wedstrijd op het strand (overgang Seinpost). Orgel-concert» Op 3 en 10 augustus zal een orgel-concert gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk. Ten gehore zullen o.a. worden gebracht werken van Bach, Handel en Mendelssohn. 3 augustus zal medewerking worden verleend door de sopraan, mevrouw Spaans uit Bar- singerhorn. 10 augustus eveneens door me vrouw Spaans en de hoboïst Ruud v. d. Brugge. Zie aanplakbiljetten. E»H»B.O» Dienstrooster voor zondag 6 aug. CALLANTSOOG 10—-2 uur T. Oskam Mien Tas 2—6 uur D. Zeeman S. Schager mevr. Provili GROOTE KEETEN: 15 uur mevr. Pancras Koemeester A. Zomerdijk

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 4