CALLANTSOOG Zaterdag 19 augustus 1961, no. 11. - ..as Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER-ISAKSSON - Zeeweg 12 AbonnementenA. DE VROOM, p/a V.V.V.-kantoor, tel. 02248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer CALLANTSOOG Tel. 02248-323. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Een »hap en een snap". In het vorige nummer van de Badbode ver telden we U reeds op welke wijze de baljuw Jan Harge gevangen genomen werd. Op 28 juli van het jaar 1740 werd Maarten Mooij tot zijn opvolger benoemd (Waarschijn lijk eerst als waarnemend). De vele families Mooij, die momenteel in Callantsoog wonen, zullen zich hopelijk niet beledigd voelen, als zij dit lezen. In wezen kwam de blaam uit sluitend toe aan Mr. van der Mieden, „de heer van Callantsoog", die Mooij gebruikte om voor de vorm een aanklacht tegen Harge in te dienen. Niets was gemakkelijker dan dat; allerlei haters en benijders van Harge wilden wel het een en ander in zijn nadeel vertellen. Zo werd de aanklacht geboren, waarin Harge van verschillende in zijn func tie als baljuw gepleegde knevelarijen en mis daden werd beticht. „Zoo veel schelmstukken" zou hij bedreven hebben „dat het getal daer- van ontelbaer geworden soude sijn en alzoo tot spieghel van anderen tot straffe van sijn misdaden ende tot bewaarnisse van rust, vreede en een iegelijks recht, de justitie hem moest vervolgen". Naderhand bleek dit geheel niet waar te zijn. Deze hele aan klacht was een „schelmachtig stuk". Harge's vrouw wendde zich met een uit voerig betoog tot de Staten van Holland en Westfrieslandeen aangrijpend stuk, een schrijnende klacht over het ondervonden leed. Voor deze smeekbede konden de Staten niet doof blijven. Maar, indien mocht blijken, dat Harge in derdaad vals beschuldigd en ten onrechte opgesloten was, dan zou Mr. van der Mieden zeer verkeerde dingen hebben bedreven. Het Hof van Holland werd met het onder zoek belast. Hieruit bleek al spoedig, dat men Harge inderdaad groot onrecht had aangedaan. Hij werd uit zijn vreselijke ge vangenis gehaald en in oktober 1742 in de Voorpoort in Den Haag opgesloten, Het vonnis, dat het Hof in april 1743 velde, was voor de aanklagers vernietigend. Jan Harge werd onschuldig bevonden en einde lijk vrijgesproken. Lichamelijk en geestelijk was hij toen echter al een gebroken man. Mr. Jacob Coren van der Mieden had zich - dat was nu wel zonneklaar gebleken - aan verregaand machtsmisbruik schuldig gemaakt. Hij vluchtte, nadat zijn broer, Mr. Adriaan van der Mieden (raadsheer in het Hof van Holland) hem had gewaarschuwdIn de zomer van 1743 werden zijn huis en meu belen in Den Haag verkochtJan Harge verkreeg later bij civiele vordering beslag op de goederen van Van der Mieden voor geleden schade. Ambtsdragers in Callantsoog, die Harge in zijn verschillende functies waren opgevolgd, bleken in deze zaak een zeer bedenkelijke rol te hebben gespeeld. Maarten Mooy was hem opgevolgd als baljuw, schout en hout vester; Aldert Abbestee als dijkgraaf; Teu- nis Muller als secretaris en rentmeester. Ook tegen de laatste twee werd voor hun handelingen als mannen van het gerecht, zomede tegen Adriaen Jansz. Blank en Arie Willemsz. Vader, een vervolging ingesteld. Teunis Muller - zo blijkt uit een stuk - werd gearresteerd en eveneens gevangen gezet op de Voorpoort in Den Haag. Abbestee ver dronk zich, terwijl Muller, Blank en Vader bij vonnis van 20 september 1743 tot levens lange, 10-jarige en 5-jarige verbanning wer den veroordeeld. Maarten Mooij was in middels - 6 september 1742 - overleden. Van de redactie* We hebben gemeend, niet dit nummer van de Badbode met inlegvel te moeten laten verschijnen, maar het volgende. Meerdere artikelen, bestemd voor het laatste nummer, kunnen daardoor worden opgenomen. Boven dien zullen alle advertentie's voor de laatste keer geplaatst kunnen worden, hetgeen niet alleen van belang is voor de adverteerders, maar ook een prettige regeling inhoud voor de gasten, die eerst eind augustus, begin sep tember met vakantie in Callantsoog komen. De verenigingen, die in september of okto ber weer opnieuw beginnen en er prijs op stellen, dat in de Badbode bekend te maken, worden verzocht hun copy vóór zondag 20 augustus te bezorgen bij de redaktrice van dit blad. Geslaagd. Ook dit keer kunnen we weer vermelden, dat er een candidaat het M.U.L.O.-diploma behaald heeft. Het is Tiny van der Ham, die het diploma-B verkreeg. Proficiat! De feesten. Maandag 7 augustus j.1. was het stralend weer. Alle verwachtingen ten spijt kwam dinsdagochtend al vroeg een ommekeer. Harde wind, gepaard gaande met zeer krachtige windstoten, veroorzaakten deze zomer op het strand opnieuw een noodtoe stand. Alle linnen tenten liepen gevaar, zo wel voor de storm zelf als voor het hoge water. Vele handen hielpen er aan mede binnen rekordtijd de tenten in veiligheid te stellen. Voor de kinderen, die maandagavond met de overtuiging naar bed gingen, nu einde lijk eens een strandfeest te krijgen, was het wederom een teleurstelling. Grotere jongens weerden zich dapper bij het bergen van de tenten, maar de kleinere kinderen en ook vele ouders hoorden we praten over een geschikte gelegenheid om bij slecht weer toch eens iets voor de kinderen te kunnen doen. Helaas is men momenteel hier voor evenementen voor kinderen nog te veel van het weer afhankelijk. Mogelijk komt daar in de toekomst verbetering in. We geven de moed echter niet op en hopen voor alle jongens en meisjes, dat er toch nog feesten in de openlucht kunnen plaats vinden. Zaterdagavond, 12 augustus, werd er touw trekken voor dames en heren georganiseerd. Er was, vooral van de oudere jeugd, zeer veel belangstelling. Zowel bij de dames, als bij de heren, was de strijd zeer spannend. Diverse keren moesten partijen over trekken, omdat na 3 minuten de strijd nog onbeslist was. Bij de heren steeg de spanning zien derogen, vooral toen uiteindelijk nog drie groepen in de arena over blevende heren de Graaf, Rosenboom en Gladpootjes, de heren Huigen, de Groot en van der Ben en de heren gebroeders Dinkla en Laan. De laatste groep was de groep der jonge ren. Deze jongens gingen na een zeer span nende strijd met de eerste prijs naar huis, de tweede was voor de heren Huigen, de Groot en van der Ben, terwijl de troostprijs voor de groep de Graaff, Rosenboom en Gladpootjes was. Bij de dames ging het al even spannend toe. Na een zeer felle strijd bleek de groep van Anneke Blommersteijn, Mart Broekema en Heieen Broekema de sterkste., tweede werden de nog jeugdige meisjes Coopman, Dumig en Worp en derde de dames A. Timmer, L. Boda en W. van Denderen. De heer Roggeveen bleek als scheidsrechter voortreffelijk te zijn. Tijdens een gezellig samenzijn werden in het Strand paviljoen Vos de prijzen uitgereikt, waarna nog velen bleven, hetzij om te dansen, het zij om te luisteren naar de muziek. Al met al was deze avond buitengewoon geslaagd. W aterstanden. HOOG WATER LAAG WATER vr. 18 aug. 11.20 23.48 5.30 17.50 za. 19 aug. 11.48 6.02 18.27 zo. 20 aug. 0.10 12.20 6.40 19.06 ma. 21 aug. 1.13 13.41 7.53 20.21 di. 22 aug. 2.30 15.10 9.10 22.— WO. 23 aug. 4.15 16.45 10.50 23.26 do. 24 aug. 5.47 18.08 12.10 vr. 25 aug. 7.- 19.17 0.27 13.20 za. 26 aug. 8.05 20.15 1.33 14.20 E.H.B.O. Dienstrooster voor zondag 20 aug. CALLANTSOOG 10.-2 uur Jb. Groot, Zr. Boendermaker. 2—6 uur Jb. Buis. Jb. Hollander, mevr. de Vries. GROOTE KEETEN: 1—5 uur J. Borst, P. Raatgers,

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 1