Van de N.Z.H.R.M. De afgelopen zomer hebben we meerdere malen ge attendeerd op de bootjes van de N.Z.H.R.M., die en bij de strandexploitanten en bij de verschillende strand opgangen en op de Zeeweg geplaatst werden. Hoewel het niet in onze bedoeling ligt van de Badbode een blad te maken voor gaven en giften, vinden we het toch zeer prettig U te kunnen mededelen, dat in de bootjes de afgelopen zomer een behoorlijk bedrag aan giften binnenkwam. In 1959 was de opbrengst slechts f25,terwijl in 1960 bijna f 100,-gegeven is en dit jaar ruim f 100,-. Namens N.Z.H.R.M. alle milde gevers en ook kleine gevertjes heel veel dank. Strijd tegen de zee. De dijken zijn hecht, De dijken zijn sterk. Een wijsgeer heeft gezegd: Het is slechts mensenwerk. De stranding van de Libertas Elders in dit nummer schreven wij reeds, dat wij ons ternauwernood kunnen indenken, hoe in de jaren omstreeks 1900 een redding verliep. Wij waren nog jongens, zo begint onze verteller in Groote Keeten. We woonden in een klein huis, in de buurt van het Café van Maarten Bakker, of neen, Arie zat er nog in, de vader van Maarten. Op een avond, het was noodweer, zei vader„Als daar maar geen ongelukken van komen". De wind bulderde om ons huisje, de lamp ging heen en weer en zo nu en dan dachten we, dat het water tot het Kerkhof kwam. (Het Kerkhof is een stuk grond in de duinen bij Groote Keeten, overigens zouden wij gaarne vernemen, hoe deze naam ontstond). De duinen, of zoals U wilt de dijk, aan de kant van de Duinweg, waren er toen nog niet. Er waren geen verharde wegen naar Callantsoog en geen weg naar het strand. Op die stormavond meende Arie Bakker iets te horen, maar omdat we wel 5 min. van zee woonden, dachten allen dat het de wind was, die om onze oren huilde. Tot Jan Hollander plotseling riep: „Dér kommen der een paar over het duin. Wie zijn dat?" Inderdaad kwamen er twee mannen aan strompelen, meer dood als levend. Zij hadden het licht gezien van het café en waren daar op af ge gaan. Arie begreep hun niet en riep Jan er bij. Jan Hollander had juist een poosje gevaren en men dacht dat hij iedere vreemdeling wel zou kunnen verstaan. Jan, die enkele jaren op een boot in Emden geweest was, had geluk. Het waren Duitsers, die met hun schip „de Libertas" op de stranden gelopen waren. Zij hadden een lading hout aan boord en daar zat ook al werking in. Nu U begrijpt, aldus onze verteller, al wat lopen kon naar het strand. Maar toen men bij het schip aankwam, was er niets meer van overlevenden te be speuren. Het schip, dat geheel van hout was, bleek een stuk speelgoed voor storm en golven. De lading, hout en duigen voor cement, werd door de storm in de opzwiepende golven meegenomen tot in het Kerkhof. De mannen, die zelf van de Libertas afkwamen, vertelden hoe zij op het licht in het café waren af gekomen. Omdat zij de weg niet kenden, hadden zij sloten en greppels moeten trotseren voor zij bij Bakker aankwamen. Daardoor was ook de hulp voor de andere opvaren den te laat gekomen. Zo ging het vroeger wel meer in afgelegen kust- plaatsjes. Voor men de hulp van een naburige red dingsboot kon inroepen, was de bemanning vaak reeds verdronken. De afstanden waren te groot, communicatiemiddelen waren van dien aard, dat schip en bemanning verdronken zouden kunnen zijn, voor de kustbewoners iets bemerkt hadden. Ondertussen heeft de strandvonderij de dag na de stranding beslag gelegd op het hout dat toen nog aanspoelde. De Libertas was een prooi der golven en slopershanden hebben deze boot tenslotte van de aardbodem weggeveegd. Prettige feestdagen en een gelukkig 1962 voor alle vrienden en bekenden en tot ziens WIL STRIK, M.V.R. - Biak, Ned. Nw. Guinea Ten afscheid* Wij hadden deze zomer reeds van de heer Mooy vernomen, dat hij voornemens was zijn functie als voorzitter van de „V.V.V. Bad Callantsoog" neer te leggen. Bij navraag bleek ons dat de heer Mooy in 1946 tijdens de voorjaarsvergadering tot voor zitter benoemd werd. Alle ledenvergaderingen werden trouw door hem geprecideerdook op de werkver gaderingen en de Federatievergaderingen was hij steeds aanwezig. Wij meenden dit afscheid niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Immers, tijdens de 15 jaar dat Mooy voorzitter was, is ons dorp, van een toen nog grotendeels door de oorlog verwoeste omge ving, uitgegroeid tot een welvarende gemeente. Deze groei bracht ook de nodige werkzaamheden met zich mede voor de voorzitter van de V.V.V. De heer Mooy heeft in de loop der jaren vele moeilijkheden moeten overwinnen. Maar Mooy zou Mooy niet geweest zijn, als hij bij de pakken was blijven neerzitten. „Wat gedaan moet worden, kan niet uitgesteld worden", is zijn devies. Aan de foto, die bij dit stukje geplaatst werd, is een verhaal verbonden, dat het karakter van de heer Mooy goed weer geeft. Wij wilden n.1. voor dit artikel een foto. De familie, die wij er naar vroegen, bleek niets geschikts te hebben. Zo een foto nemen, was al te doorzichtig, meenden wij. Begin december was het geluk met ons. Een foto graaf van buiten Callantsoog kwam voor wat op namen voor ansichtkaarten. Na telefonisch overleg zou een der V.V.V.-bestuursleden met Mooy be spreken een foto van het V.V.V. kantoor te laten maken. Mooy „was er glad voor". Het bestuurslid ging opgewekt naar huis en zou nog wel met de fotograaf overleggen. Maar wie de heer Mooy kent, zal begrijpen dat hij niet rustig bleef afwachten. Mooy, die na het eten de „grijze lelijke eend" van de fotograaf zag rijden, stapte er maar direct op af. Hij zou de zaak wel even in orde brengen. Hij volgde de auto, vatte post op een bepaald punt in het dorp en wachtte geduldig tot de fotograaf zijn shots gemaakt had. Op dat moment was het gedaan met de rust van onze voorzitter. Hij stapte op de fotograaf toe, sleepte hem mee naar het V.V.V.- kantoor en liet enkele foto's nemen. Mooy ging tevreden naar huis, het werk was klaar. Wie schetst de verbazing van het bestuurslid, toen hij hoorde dat het V.V.V.-kantoor ook even „en passant" geknipt was. „En Mooy dan?" „Mooy?", was de vraag, „maar die heeft juist aan mij gevraagd of ik het kantoor wilde nemen". „Ja. maar staat die er zelf ook op". „Nee". Wat nu te doen? De foto graaf wist nog wel iets. Mooy had zo tussen neus en lippen door te kennen gegeven dat hij zijn huis ook nog wel eens op „portret" wilde hebben. Dus weer naar Mooy. En met het smoesje „het zou wel leuk zijn als U er zelf bij ging staan", kwam einde lijk de foto tot stand. Impulsief en actief is en blijft Mooy. Moest er iets in het belang van de V.V.V. gedaan worden, dan zette hij ook zijn gehele persoonlijkheid in. En daar voor willen wij hem vooral danken. Heer Mooy, wij hopen dat U van nabij nog vele jaren getuige mag zijn van de bloei van de V.V.V. Dank voor alles, wat U meende in het belang van de V.V.V. te kunnen doen. Abonnementen. Omdat ons is gebleken, dat er in het afgelopen seizoen enkele klachten binnen gekomen zijn over onregelmatige bezorging van dit blad, willen wij nu reeds een andere regeling voorstellen. Deze komt hier op neer, dat een ieder, die zich op dit blad geabonneerd heeft, geacht wordt tot wederopzegging abonnee te blijven. Nieuwe abonnementen (dit blad verschijnt in het seizoen 12 keer) kunnen nu reeds schriftelijk worden opgegeven bij de redactrice. De wijze van betaling zal bekend gemaakt worden in het eerste nummer van het zomerseizoen. Wij zijn er van overtuigd dat door deze regeling klachten over de bezorging uitgesloten zullen zijn. De verlichte Kerk van Callantsoog op een mooie zomeravond Voor Callantsogers en gasten delen we mede dat de volgende Kerkdiensten gehouden zullen worden Ned. Herv. Gemeente - Callantsoog Zondag 24 december, 10 uur v.m. Ds. Gunning (dienst voor jong en oud, kinderzang) Onderwerp: „De ware Rijkdom". Maandag 25 december, 10 uur v.m. Ds. Gunning (het zangkoor Plattelandsvrouwen) Onderwerp„De naam van het kind". Dinsdag 26 december, nam. 4 uur Kerstfeest v/d Zondagsschool. Zondag 31 december, nam. 7.30 uur Ds. Gunning (Oudejaars avond-dienst). Onderwerp „De grote verzoendag". Maandag 1 januari, v.m. 10 uur, Ds. Gunning (Nieuwjaarsdienst). Onderwerp: „God is getrouw". Geref. Kerk - Schagen Zondag 24 december, v.m. 10 uur en nam. 7 uur, Ds. H. P. Rutgers, Anna Paulowna. Ie Kerstdag 25 december, v.m. 10 uur, Ds. W. H. Gispen. 7 uur n.m. Jeugddienst onder leiding van Ds. W. H. Gispen. 2e Kerstdag 26 december, v.m. 10 uur, Interk. Zangdienst, voor gangers Ds. D. ter Stege (Overveen) en Ds. W. H. Gispen. Zondag 31 december, Oudejaarsdag, v.m. 10 uur en nam. 7 uur Ds. W. H. Gispen. Maandag 1 januari, Nieuwjaarsdag, v.m. 10 uur, Ds. W. H. Gispent R.K, Kerk - 't Zand Zondag 24 december, v.m. 9.30, 10 en 10.30 uur H.H.Missen. nam. 24 uur PI. Gezongen Nachtmis (geen vrije plaatsen). Ie Kerstdag, 25 december, v.m. 5.30 uur, Gezongen Nachtmis, (vrije plaatsen). v.m. 9.30, 10 en 10.30 uur H.H.Missen. 2e Kerstdag, 26 december, v.m. 7, 8.30 en 10.30 uur H.H.Missen. Zondag 31 december, v.m. 9.30, 19 en 10.30 uur H.H.Missen. nam. 7 uur, Lof met Predikatie. Gelegenheid om te biechten 21 en 22 december van 16 tot 20 uur nam., 23 december tot 10 uur v.m. en van 15 tot 20 uur nam., 24 december uitsluitend van 17 tot 19 uur nam. Overpeinzingen van een dorpeling. Wanneer U deze krant in huis krijgt, is het alweer Kerstmis en zijn we de kortste dag al gepasseerd. De dagen beginnen langzaam maar zeker langer te worden en voor je er erg in hebt, hebben we de langste dag weer te pakken. Een half jaar zit daar tussen. En dat is eigenlijk maar kort. Maar toch is het verschil tussen de kortste en langste dag wel heel groot. Vooral voor Callantsoog. Mensen die Callantsoog alleen kennen in de zomer, zo omstreeks de langste dag, zouden vreemd opkijken wanneer ze nu eens ons dorp zouden zien. Een stille buurt zonder auto's, een strand zonder mensen en winkels waar je zo maar aan de beurt bent, zonder dat je behoeft te wachten. Men zou dan echt de indruk krijgen dat Callants oog sliep. Een rustige, diepe slaap. En toch is dat helemaal niet waar. Het dorp is nog klaar wakker. Er wordt nog gewerkt, gepraat en gedacht. Ja, ook gedacht. Er worden weer plannen gemaakt voor de komende zomer. Een zomer, waarin er weer meer gasten zullen komen, die daarmee zullen zorgen voor leven en nering, maar ook voor problemen. Ja, wanneer U zo, als U 's zomers hier als gast bent, dingen tegenkomt die U liever anders zou zien, of dingen die U eigenlijk wel graag zou willen zien, helemaal niet tegen komt, dan kunt U er ge rust op rekenen dat dit alles heus wel de aandacht van de Callantsogers heeft gehad. En dat ze er over gedacht hebben en gepraat. Doch om problemen op te lossen heb je verschil lende dingen nodig. En één er van is tijd. En zo als ik al opmerkte, het is verbazend hoe weinig tijd er maar is tussen de kortste en de langste dag. Veel te kort om alles zo te maken, z oals li het graag zou zien. En daarom zult li in de komende zomer wel weer iets terugvinden van de probleempjes van vorig jaar. Maar li zult toch vóór alles Callantsoog weer terugvinden, zoals het li ongetwijfeld lief is ge worden. Callantsoog met z'n strand, z'n bewoners en de vele andere goede dingen. En mede daardoor zal het nieuwe jaar voor li weer een goed jaar worden, wat U van harte wordt toegewenst door een dorpeling. Door ruimtegebrek konden we niet verder ingaan op het afscheid van de heer MooyEr bleven enkele Kerstverhalen liggen.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 2