Hengelen in zee. Van verschillende zijden werd ons gevraagd om inlichtingen over het hengelen in zee. Op de strandhoofden (dammen of pieren) kan men vrij vissen, d.w.z. dat er geen be paalde visakte voor nodig is. Wanneer men het beste de hengel in zee kan werpen (bij opkomend of afgaand tij) zal de insider beter weten als wij, die practisch nog nooit gevist hebben. Naast het hengelen op de dammen, kan men ook per boot op de Wadden vissen. Er bestaat gelegenheid om met een vissers sloep (met schipper) een gehele dag op de Wadden door te brengen. De kosten aan zo n tocht verbonden, zijn voor groepen van 8 personen f 50.De boot vertrekt 's mor gens ongeveer 8 uur uit Den Helder en arriveert omstreeks half vijf 's middags weer in de thuishaven. Wij verzoeken de leden verhuurders dit ook aan hun buitenlandse gasten te willen mededelen. Bespreking dient ongeveer een week van te voren te geschieden. water Laag water 17.59 11.40 18.58 0.10 12.40 19.50 1.- 13.30 20.38 1.50 14.30 21.18 2.36 15.06 21.55 3.10 15.47 22.27 3.50 16.32 22.59 4.25 17.08 23.27 4.48 17.27 Indien 11 ze nodig hebt. Dokter; J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Spreekuur in „de Garnekuul" iedere werk dag van 8.30-9.30 uur v.m. met ingang van 2 juli. Dierenarts: W. van der Sluis, 't Zand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegster: Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Ambulance-wagen: Deutekom, Schagen. telefoon 02240 - 207. V Douchen: zaterdags van 3-7 uur n.m. in de O.L. school. Bibliotheekiedere avond van 7-8 uur in de O.L. school (zaterdag en zondag gesloten) ook Duitse boeken. Boerenleenbank: geopend ma., di., wo., do. en vr. van 8-11.30 v.m., telef. 02248-350. Postkantoor: geopend op ma., di., wo., do. en vr. voor postzaken van 9.tot 10.30 uur v.m. 14.tot 15.uur n.m. 17.30 tot 18.30 uur n.m. Voor telefoon en telegrammen van: 9.tot 12.uur v.m. 14.— tot 15.— uur n.m. 17.30 tot 18.30 uur n.m. Zaterdags alleen geopend van: 9.— tot 10.30 uur v.m. Telefoon voor gasten Groote Keeten: H. Kruisveld, Helmweg 21, tel. 02248-328. Middenstandde zaken zijn geopend tot 9.uur n.m. 's middags van 12.30 tot 1.30 uur gesloten. Zondags van 1.— tot 5.— uur n.m. gesloten. Symbolen en gebruiken. Als tijdmeter gebruikte men vroeger het z.g. zonnerad, de tekening gelijkt op een rad met vier spaken, waarmede de vier jaarge tijden werden voorgesteld. Het „kruissym- booi" bestond dus ook reeds vóór het christendom en werd door de christenen eerst niet aanvaard, o.a. heeft de kerkvader Minitius Felix sterk tegen dit „heidense kruis" geijverd. Betreffende bedoeld zonnerad leze men Mr. H. Reijdon, „Het zonnerad", Llitgave Nenasu te Leiden 1937. De astronomische kennis onzer Voorouders was veel groter dan doorgaans wordt ver moed. Overstelpende bewijzen hiervoor heeft overigens Otto Sigfrid Reuter gegeven in zijn omvangrijk werk „Germanische Him- melskunde Wanneer in de lente de dagen weer gaan lengen, het licht de duisternis heeft over wonnen, dan maken nog vele kinderen een rondgang met hun z.g. „palmpaas Zo n palmpaas is een versierde stok met een broodje in de vorm van het zonnerad, een vogel, enz. Er zijn nog zeer veel andere symbolen en in wezen zijn deze tekens overal gelijk, we zien ze in Nederland. Duitsland, Noorwegen, België enz. We treffen ze aan op urnen uit het stenen tijdperk, alsook op bewerkte beenresten, in grotten, enz. Weer een ander symbool is de boom, deze is het levenszinneteken bij uitstek. Het wonder van de ontkieming van een eikel en de groei van een geweldige boom, spreken tot onze verbeelding. Bovendien valt de voortdurende opeenvol ging der jaargetijden bij een boom het meest op, uit de schijnbaar levenloze takken ont spruit ieder voorjaar weer het jonge groen als eerste teken van de jaarlijkse wederge boorte. Reeds uit de Steentijd zijn tekenin gen bekend van bomen en takken en zo ontstond de Levensboom als een der oudste zinnebeelden. In vele familiewapens komt een boom voor; verder hebben we de Mei boom, welke verwant is aan de Kerstboom. Bij het onder de kap brengen van een nieuw huis is het ook nog de gewoonte om een boompje aan de nok te bevestigen, hoewel het thans meer en meer door de vlag ver drongen wordt. Het planten van een boompje bij de ge boorte van een kind geschiedde vroeger nog zeer veel. Men spreekt ook van een stamboom en in ons landje staan heel wat Wilhelmina-, Juliana- en Prins Bernhard- bomen. Ook spreekt men van een nieuwe loot of spruit aan de boom. Zo'n levens boom komt nog zeer veel voor in de boven lichten boven de voordeuren van oude wo ningen. In deze bovenlichten werden trou wens ook de glasroeden veelal zo aange bracht dat het vensterglas ruitvormig werd. Deze ruitvormige afbeelding is een vrucht baarheidszinnebeeld. De vruchtbaarheidswens gold niet alleen voor de akkers en voor de dieren op stal, maar ook een groot aantal gezonde kinderen was toen in 't belang van de familie en de volksstam. Bij het plaatsen van 2 of meer ruitvormen naast elkaar, ontstaan er kruisen in de vorm van het maalteken, welke ook thans nog in de wiskunde de betekenis hebben van „ver menigvuldigen". Verder zijn er nog zwanen- en vogelzinne beelden men zag hierin de levens- en licht dragers. Natuurlijk moeten de dieren, die het levenslicht dragen, wit zijn. De gans en de sneeuwwitte zwaan zijn de beste voor beelden. De zwaan was uitverkoren boven de andere en werd als winterzonnewende vogel beschouwd. Hij is de vogel die het laatst naar het zuiden trekt en de eerste vogel die zich weder in 't voorjaar laat zien. De zwaan stond in hoog aanzien bij de mensen, want als echte licht- en levens brenger bracht ook de zwaan de kindertjes (totdat later de ooievaar deze plicht overnam). E.H.B.O. dienstrooster. ZONDAG 1 juli: Callantsoog1 -5 uur. J. Buis G. de Vries Mevr. de Vries - Johannes Kerkdiensten. Ned. Herv. Gemeente, p a tel. 02248-324 Zondag 1 juli: 10 uur v.m. Ds. Gunning. Onderwerp: „De hele schepping zucht". Geref. Ke^k, Schagen, p a tel. 02240-381 Zondag 1 juli t" 10 uur v.m. Ds. Plug, Soesterberg. 7 uur n.m. Ds. Plug, Soesterberg. R.K.-kerk, Callantsoog: (Recreatiegebouw Abbesfederweg) H. Mis 8.30 uur v.nr. R.K.-kerk, 't Zand, p a tel. 02249-226: H. Mis 7, 10.30 uur v.m. Hoogmis 8.30 uur v.m. Lof 7 uur n.m. WeekdienstenH. Mis 7 en 8 uur v.m. Woensdag avondmis 7 uur n.m. Gelegenheid tot biechten zaterdag 4 tot 7 uur n.m. Juli uw vakantiemaand. Wanneer U dit nummer van de Badbode ontvangt, is het bijna juli. De gasten, die in de maand juni hun vakantie in Callantsoog doorbrachten, zijn allen goed bruin geworden. Het weer was, zoals wij reeds verwachtten, behoudens een enkele uitzondering uitstekend. Voor de nieuwelingen onder de vakantie gangers in Callantsoog hebben we in ons eerste nummer al het een ander geschreven over de plaatselijke omstandigheden. We be hoeven U er niet op te wijzen, dat het minder aangenaam is, honden op het strand los te laten lopen. U weet zelf wel, dat er altijd volwassenen, en vooral kinderen, zijn, die bang zijn van honden. U zult het met ons eens zijn, dat het niet prettig is om in de stippeltjes van een hond te zitten. Een schouw spel van twee elkaar afmakende honden, is nu niet bepaald een vakantie of strand ge noegen. Dat het beter is Uw kinderen niet van de E.H.B.O. tent te laten springen, is vanzelfsprekend. U wilt de vakantie van Uzelf en van Uw kinderen toch niet laten beder ven Daarover willen we het dus niet hebben. Juli. is volgens ons, de maand om vakantie te houden. Alles verkeert nog echt in de glorie van de zomer. Ook dit jaar staat er heel wat op het programma, om het de gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Er zullen, zoals gebruikelijk is, wekelijks strandspelen georganiseerd worden, touw trekken en schat graven voor volwassenen hebben onze volle aandacht. Als experiment zal er een dropping gehouden worden, een beperkt aantal vol wassenen kan hieraan, in groepen van ten hoogste 4 personen, deelnemen. Een auto- puzzle-tocht wordt voor eind juli georgani seerd. Deze zal zo samengesteld zijn, dat iedere chauffeur ook zonder ralley routine aan deze tocht kan deelnemen. De „van dam tot dam race" zal zeker doorgang vinden. Voor de nieuwelingen vermelden we nog dat het de bedoeling is op de meest origi nele wijze van dam tot dam te komen« Evenals vorig jaar zijn er mooie prijzen be schikbaar. Gedurende twee dagen zal er een bazar gehouden worden. Bridge en klaver jas drives staan op het programma, er zijn instuifavonden, er zal bij gunstig weer dansen op het strand zijn. Dus, juli-vakantiegangers, we zijn er bijvoorbaat al van overtuigd, dat U zich beslist niet behoeft te vervelen. Boven dien wordt het nog een bijzondere mooie maand, dit in tegenstelling met andere jaren. Water Hoog vr. 29 juni 5.18 za. 30 juni 6.25 zo. 1 juli 7.23 ma. 2 juli 8.11 di. 3 juli 8.52 wo. 4 juli 9.29 do. 5 juli 9.59 vr. 6 juli 10.30 za. 7 juli 10.59

Badbode voor Callantsoog | 1962 | | pagina 2