CALLANTSOOG Zaterdag 5 juni 1965 - No. 1. Raad niet b-ij, de. i.Uek'iatnmeri Red. - advertentieMevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel .0 2248 - 323. Abonnementen: V. V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. Het Zwanenwater nu. Elders in dit blad schreven we dat Callants- oog een der meest ideale vakantiegebieden is. Dit komt niet alleen door de ligging, maar zeker ook door het unieke natuurreservaat het Zwanenwater. Dit duinterrein was tot voor enkele jaren niet toegankelijk voor het publiek. Misschien is dat wel een der oorzaken van de ongereptheid. Het Zwanenwater, even ten zuiden van Cal- lantsoog is bijna 600 ha groot, heeft twee duin- meren en een flora en fauna, die nergens in Nederland zo groots is. Enkele eeuwen geleden was de bodemgesteldheid in dit gebied van ge heel andere aard. De oostelijke duinenrij was ook toen in beperkte mate aanwezig, deze werd in de 16e eeuw in verbinding gebracht met de Zijperdijk en de Zuidschinkeldijk. Voordien was er grotendeels 'n vlak breed strand, met 't Grote en Kleine Ketelduin als verheffingen. In de loop der jaren zijn de laatst genoemde dui nen geheel verstoven, waardoor zich nadat de Zijperdijk was aangelegd nieuwe gingen vor men. Het is niet denkbeeldig dat de grote me ren overblijfselen zijn van vroegere over stromingen, slenken of slufters. Door de nieuwe duinvorming en het aanleggen van dijken werden deze meren in de loop der eeu wen van zee afgesloten en de natuurwetten de den zich gelden. Het zeewater maakte plaats voor zoetwater. De invloed hiervan is nog steeds enorm. De vegetatie rondom de meren vertoont alle sporen van een vochtig, drassig zoctwatergebied: de gele lis (wilde iris), de dot ter, parnassia, moerasandijvie zijn heer en meester van de oevers van de meren. Maar ook de gewone duinplanten en struiken vinden vol op emplooi om zich te laten gelden. Er is een uitgebreid heideveld, dat vooral in de maand augustus een onvergetelijk schouwspel biedt, de duinroosjes en duinviooltjes komen omstreeks deze tijd van het jaar tot bloei. Door een spe ling van de natuur, duingebied en moerasgrond, is het mogelijk in dit natuurreservaat enkele soorten orchideeën te vinden, wilde orchidee, gevlekte- en nachtorchidee, planten die in war mere en vochtigere gebieden thuishoren. Naast deze wonderen der flora, is ook de fau na iets geweldigs. Dit duinterrein is het domein van duizenden in het wild levende land- en watervogels. Van die vele vogelsoorten noemen we allereerst de lepelaar, die ieder jaar in het Zwanenwater een broedplaats zoekt en zich „en familie" vestigt op één der eilanden of op een afgelegen stuk moerassige grond. De lepelaar, die vroeg in het voorjaar uit Egypte naar Nederland komt, is wel één onzer mooiste vogels. Groot, statig, wit, als in bruidstooi, schrijdt hij met z'n lepel- vorige zwart-oranje snavel, de witte kuif, die bij onraad rechtop staat, de lange slanke hals met oranje tot diep-rose borst, als een koning op zijn territorium. Dat een dergelijke vogel juist het Zwanenwater als broedplaats gekozen heeft, behoeft geen verwondering te wekken. Juist in deze exotische omgeving voelt het echtpaar le pelaar zich volkomen thuis. Niet alleen de lepelaar is heer en meester over zijn gebied. Ook de reiger, die eveneens in ko lonies broedt, heeft zijn eigen terrein, het lage struikgewas in het moerasgebied. De uitgebrei de meeuwenkolonies trekken aller aandacht, maar ook de bergeend is geen onbekende in dit prachtige duingebied. Deze veelkleurige vo gel broedt in verlaten konijnenholen. De kiekendief, de tureluur, buizerd, wulp, pa trijs en van de zangvogels bijv. de leeuwerik, zij allen hebben her of der in de weelderige duinen een eigen plaats. De viervoeters, de ha zen en konijnen, zullen tijdens een wandeling vaak uw pad kruisen. En juist omdat in deze tijd van het jaar alles tot leven komt is een bezoek aan het Zwanen water in juni een belevenis, die U nog jaren lang veel stof tot spreken zal geven. Autotocht bejaarden. De datum, waarop de autotocht voor de be jaarden zal worden gehouden, is vastgesteld op dinsdag 29 juni 1965. Het doel van de reis is ditmaal Alphen aan dc Rijn (bezoek aan Avifauna). De commissie hoopt weer op de steun van de ingezetenen te mogen rekenen. De binnenkort te presenteren lijsten worden dan ook in een ieders belangstelling aanbevolen. Pottenbakken. In het Kerstnummer van de Badbode deelden wc reeds mede, dat de mogelijkheid bestond dat er gedurende de zomermaanden een kunst nijverheidscentrum in Callantsoog zou komen. Dit centrum is gevestigd op het Dorpsplein in ,,de Boet". Er zal dagelijks lesgegeven worden pottenbakken (het van klei vormen van vazen, asbakken, schalen, enz.), boetseren (het vor men van figuren en dieren enz.), emailleren, stofbeschilderen, het beschilderen van tegels, tekenen, schilderen en indien men daartoe de wens te kennen geeft, zal ook de draaischijf (pottenbakkersschijf) gebruikt kunnen worden. Inlichtingen over de verschillende onderwer pen van kunstnijverheid worden u gaarne ver strekt door de heer J. Bakker, „dc Boet", Dorpsplein 25. We zijn er van overtuigd, dat velen deze unieke kans om een eigen gemaakt souvenir mee naar huis te nemen, zeker niet zullen laten ontgaan. Tuintjescommissie. Na het grote succes van voorgaande jaren wil de Tuintjescommissie ook in 1965 weer een wedstrijd houden. De bedoeling van deze wed strijd is wel duidelijk, schoon erf, keurige tuin, onderhouden grasveld, enz. Een ieder die dit wenst, kan gratis advies verkrijgen bij een der leden van de commissie t.w.: de heer Kooij de heer Rietvink de heer Link. Dat de jury geen gemakkelijke taak zal hebben is nu reeds duidelijk. Wij hebben in mei al ver schillende prachtige grasvelden en tuinen ge zien. De beoordelingscommissie zal drie rond gangen door het dorp maken, en wel in juni, juli en augustus. Tuinier en tuinierster van har te succes, mocht U dit jaar niet in dc prijzen vallen, dan heeft u toch de voldoening een mooi gazon en prettige arbeid gehad te hebben. Mededelingen. Allereerst een verzoek van twee Duitse jongens om te corresponderen met een Hollands meisje. Het zijn Peter Wehr, Bcrlin 27 (Tegel) Brunowstr. 51 en Dieter Hammer, Berlin 52 (Remickendorf) Scharnweberstr. 74 Zij zijn beiden 22 jaar oud en zouden gaarne schrijven met een meisje, dat enigszins Duits kent. Verder zijn er enkele aanbiedingen gekomen van meisjes van 15-17 jaar, die zich in de vakantietijd verdienstelijk willen maken als babysit .kleuterhulp of iets dergelijks, zowel bij Hollandse als buitenlandse familie's.

Badbode voor Callantsoog | 1965 | | pagina 1