Terrasje van een der strandpaviljoens. Vakantie. Wc zitten op een terras achter de windscher men van één der strandpaviljoens. Een tame lijk harde wind waait uit het Noordoosten, de golven slaan hoog op. De kinderen spelen op het strand, volwassenen maken wandelingen of vissen op de dammen. De echte vakantiestemming is er. Trouwens zij die om bruin te worden naar Callantsoog ko men, behoeven niet te klagen. Noordoosten wind bruint heel snel. Maar wij maken plannen voor onze vakantie. Op een winderige dag gaan we het dorp weer eens verkennen, we wandelen naar het V.V.V.- bosje en naar de heide erachter. Daar is het heerlijk rustig, auto's rijden er praktisch niet, de kinderen kunnen naar hartelust in het bos spelen, op de heide worden de vliegers opge laten, achter de bomen kunnen ze zich heel goed opschuilen bij verstoppertje. Een waar feest voor ons is een wandeling door het Zwanenwater, van planten en vogels heb ben wij weinig verstand, maar genieten doen we er toch. Het voordeel van dit gebied is de beschutting, die men er in duinvallei of in de nabijheid van de struiken en heesters vindt. De hengels hebben we ook meegenomen. De zeehengelsport is een grote hobby van ons. We vangen praktisch niets, maar alleen het uit zicht op de onmetelijke zee, het spel van de golven en de wind door je haren, is voor ons „mensen uit de stad" al een vakantie. En mocht er nog eens heel hoog water komen, wat we een paar jaar geleden ook meemaak ten, dan gaan we jutten. De oudere Callants- ogers hebben we er zo veel over horen vertel len, dat moeten we beslist eens meemaken. We hopen natuurlijk dat er ook vele zonnige, windstille dagen komen, om met de kinderen aan het strand te spelen, te zonnen en te luie ren. Ja en dan kijken we weer eens vanaf het terrasje naar zee. De eigenaar van een rubber bootje dat met zeil en aanhangmotor is uitge rust, doet allerlei pogingen om zich in het golf- geweld als een held te gedragen. Wij op het terras vinden er niets heldhaftigs aan. We re aliseren ons té goed wat er kan gebeuren als de motor afslaat. Maar misschien heeft deze zeiler nog nooit kennis gemaakt met de ver raderlijke zee. Mensen, die dagelijks met de zeestromingen te maken hebben, zouden er meer over kunnen vertellen. Wij weten alleen maar dat rubberbo ten, luchtbedden en dergelijke voorwerpen slechts een speelbal voor de hoogopspattende golven zijn en in de Noordzee niet thuis horen. Wat moeten we nog meer vertellen? We heb ben weinig meer te zeggen. Alle gasten wensen we een heel prettige vakantie. Nagekomen bericht. Geref. Kerk Schagen. Zondag 6 juni: 10 uur v.m. Ds. Kooq. St. Pancras 7 uur n.m. Ds. Bos. Zaandam Zondag 13 juni: 10 uur v.m. heer Timmers, Alkmaar 7 uur n.m. Ds. Wolven, Andijk De Badbode. In het Nederlandse spraakgebruik is een bode (booi) iemand, die boodschappen overbrengt of diensten verleent. We vinden het woord terug in namen als „dienstbode, postbode of bode zonder meer, waarmede dan bedoeld wordt de vrachtrijder, die pakjes bij U thuis bezorgt. Welnu, dit blad, de Badbode, wil slechts een wegwijzen in het grote labyrint van mogelijk heden, die een vakantie in Callantsoog biedt, het zal trachten van dienst te zijn door het ge ven van tips, die de vakantiegangers en de Cal- lantsogers ten nutte kunnen zijn. Men treft in dit nummer (en alle volgende) advertenties aan van de middenstandsbedrijven, die over een keur van artikelen beschikken. In de rubriek „Indien U ze nodig hebt" staan de adressen voor medische hulp, de tijden dat het postkantoor geopend is, wanneer de biblio theek uitlening houdt enz. Voor de kerkgangers staan wekelijkse zondags diensten vermeld. Er zal aandacht besteed worden aan touristi- sche gegevens uit de omgeving (Schagen, den Helder, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Wierin- gen enz.), zodat ook op gemakkelijke wijze het achterland verkend kan worden. Ook de gemeente Callantsoog wordt niet ver geten. Er zal o.a. een artikel gewijd worden aan het 350-jarig bestaan van de polder het Koegras. (In dit verband wijzen we er op, dat ook over de oudste geschiedenis van Callantsoog een al leraardigst boekje verkrijgbaar is). Enkele wandelingen in de omgeving worden onder de loupe genomen. Wandclkaarten voor tochtjes van 20 minuten tot ruim 2 uur, wor den op die kaarten beschreven en zijn verkrijg baar op het V.V.V. kantoor, toegangsbewijzen voor het natuurreservaat het Zwanenwater, iets ten zuiden van het dorp Callantsoog, bij de jachtopzichters. De agenda voor de wekelijks te houden strand- of dorpsfeesten en filmvoorstellingen zal ook in dit blad worden opgenomen. De Badbode verschijnt 12 keer per seizoen, de nummers 1, 3, 5, 7, 9 en 12 zijn voorzien van een inleggeld. Het abonnementsgeld bedraagt 2,25 en kan overgemaakt worden op giro 544513, of betaald worden op het V.V.V. kan toor. Losse nummers kosten 0,25. Dit eerste nummer wordt in de gemeente Callantsoog huis aan huis verspreid en, voor zo ver bekend, toegezonden aan vakantiegangers, die in 1965 in Callantsoog vertoeven. De eigenaars van vakantie-onderkomens wijzen we er op (misschien ten overvloede) dat ook door binnen- en buitenlandse gasten een abon nement op de Badbode zeer op prijs gesteld wordt. Welkom in Callantsoog. Eigenlijk had dit artikel op de voorpagina van dc Badbode moeten staan. Zelf beginnen wij altijd achter in kranten en tijdschriften te lezen (niet in boeken) en we hopen nu maar. dat er onder de lezers meerdere personen zijn, die ook deze slechte gewoonte hebben. En zo niet, na alle beschouwingen, aanwijzingen en tips is het toch wel prettig te weten, dat U, vakantie ganger, welkom is in Callantsoog. Als men in de, sinds jaar en dag, bekende tou- ristische streken in Zwitserland. Oostenrijk, Zuid-Duitsland en ook in enkele Skar.dinavi- sche landen met vakantie komt, staat heel vaak bij de ingang van dorp of stadje een soms me tershoog bord met de woorden „welkom in Wij Nederlanders zijn voor een dergelijke ont vangst misschien wat te nuchter, mogelijk ook te verlegen. Toch doen ook wij veel, voor de recreatie en het tourisme (getuige de steeds groter worden de stroom touristen, die naar ons land trekt). Gezien het feit dat in Callantsoog ieder jaar meer aanvragen voor een vakantie-onderkomen binnenkomen, mogen we aannemen, dat dc gast zich in onze gemeente ook thuis voelt en daardoor reklame bij vrienden en kennissen maakt. „Waarom nu juist die grote trek naar Callantsoog", hebben wc ons wel eens afge vraagd. Met binnen- en buitenlandse gasten spraken we over dit onderwerp. Enkele ant woorden waren eensluidend. „Het direct bij zee zijn" in de beide vakantiedorpen Groote Keeten en Callantsoog is voor velen doorslag gevend. Anderen waren zeer enthousiast over de verschillende vormen van vermaak, die de V.V.V. jaarlijks organiseert voor gasten en in woners. Vooral de van Dam tot Dam race (op dc meest originele wijze van de ene naar de andere dam lopen, springen, rennen enz.), die eind juli vaak een kleurig schouwspel geeft, wordt door veel gasten op prijs gesteld. Ook het dorp op zich en de ligging ten op zichte van enkele grotere plaatsen werd zeer gewaardeerd. De meeste gasten lieten overigens duidelijk blijken, dat zij niet voor de gala-bals kwamen, „daarheen kunnen we thuis ook wel gaan". Een gezellige dansavond met gasten en inwoners onder elkaar wordt wel zeer op prijs gesteld. Het natuurreservaat het Zwanenwater wordt meerdere keren per vakantie bezocht. Juist om dat dit gebied slechts tegen een vergoeding (in verhouding met wat er geboden wordt, zeer geringe) betreden kan worden, is het gevrij waard van: de riict transistor rondlopende jon geren. De urenlange wandelingen, slechts be geleid door het getjilp, het gefluit, het geture- luur, het gekwek en soms het gezang van de verschillende vogels, zijn steeds weer een be levenis. Maar voor we dit artikel besluiten willen we ons nog even wenden tot de nieuwelingen vakantiegangers. Callantsoog, uw vakantie-oord is één der wei nige dorpen, dat het winkelcentrum en dc va kantie-onderkomens in dc onmiddellijke nabij heid van het strand heeft. Door het kilometers lange strand (de gemeente Callantsoog is wat oppervlakte betreft zeer uitgestrekt), kan men voor zich en zijn familie altijd wel een rustig plekje op het strand vinden. Prefereert men een gezellig samenzijn boven de stilte, dan kan men bij de strandcxploitantcn houten en linnen tenten huren. Deze zijn, met naaste omgeving, alleen bestemd voor de huurder, zodat men naast een genoeglijke bedrijvigheid, toch zijn vrijheid houdt. Bij enkele strandbedrijven kan men ook strand- karren huren. De strandpaviljoens zijn ruim voorzien in frisdranken, ijs en kindersnocp. Op de dammen kan men de zcchengclsport beoefenen, op verschillende plaatsen in het dorp zijn zeepieren te koop. Ook kan men in de vele wateren rond en in de gemeente Cal lantsoog de binnenvisserij beproeven. Hiertoe moet men echter de visakte hebben. Deze is verkrijgbaar bij dc volgende adressen: de heer P. J. Kruisveld, Dijkgraaf van de Pol der Callantsoog, Voorweg 7 en de heer H. Kruisveld, Heimweg 21 en bij dc machinist van de polder, de heer H. Meyer. Heimweg 30. Voor de lezers onder de gasten delen we nog mede dat de bibliotheek iedere avond geopend is van 7.tot 8.uur. Dc uitlening wordt gehouden in dc o.l. school. Er zijn ook Duitse boeken. Ja, en dan wensen we U allen tot slot een heel mooie zomer toe in ons dorp Callanstoog.

Badbode voor Callantsoog | 1965 | | pagina 3