CALLANTSOOG Zaterdag 3 juli 1965 - No. 4. Red.-advertentie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel .0 2248 - 323. Abonnementen: V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-33S. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. v, Slik V V V-- -s, 7* V - H V *>-"V - -v" ÉÈHÉ3 Westfriesemarkt Schagen. In 1415 kreeg Schagen reeds stadsrechten. Nu is het in ons Holland vreemd gesteld met het stadsrecht. Grote plaatsen staan te boek als dorp, hebben dus geen stadsrech ten en zo'n klein plaatsje als Schagen kan zich onder de rij der steden scharen. Scha gen betekent waarschijnlijk landtong en zal met het oud-nederlandse woord scheg in verband gebracht moeten worden. Het stadje ligt aan de spoorlijn Alkmaar- Den Helder en is per autobus bereikbaar o.a. vanuit Callantsoog Her Marktplein is het middelpunt van het plaatsjeeen der fraaiste gebouwen is de Ned. Herv. Kerk op het Marktplein, waar men op de toren een prachtig uitzicht heeft over het Polder land rond Schagen. In de kerk is nog een graftombe ven de heer Jan van Schagen en zijn gemalin. Twee torens (de Slottorens) vormen nog een overblijfsel van het voor malig kasteel dat door de heer Willem van Beieren in de 15e eeuw werd gebouwd. Maar dit alles schrijven we niet zonder meer. Schagen is sinds een tiental jaren bekend geworden niet door zijn oude stadsrechten, niet door zijn museum in de oude Slottoren, maar door de Westfriese markt. Deze markt wordt iedere donderdag gehouden. In de maanden juli en augustus valt de nadruk vooral op het folkloristische van de marktdagen Nu zult U zeggen, woensdag Hoorn, Oudhollandse markt, don derdag Schagen. Westfriese markt, vrijdag Alkmaar Kaasmarkt. Ja, zo op het eerste gezicht lijkt het wel wat te veel van het goede. Toch raden wij U aan eens naar de Schager markt te gaan. Iedere donderdag ochtend om 10.— uur begint het feest met een ontvangst aan het station. De boeren- kapel „De Uienhoop" zorgt voor de muzi kale noot, er vindt een optocht plaats met oude Westfriese en oud-Hollandse wagens. Om ongeveer 11.30 is de beurt aan de Westfriese dansgroep, deze treedt op bij de Ned. Herv. Kerk. Van al het kijken zullen de kinderen zeker honger gekregen hebben. Daarom volgt er om 12.30 uur een brood maaltijd voor kinderen op 't Noord. Om ongeveer 3.uur vindt de strijd om de man en de vrouw plaats, een oud-Hollands gezelschapsspel dat altijd de nodige hilariteit veroorzaakt, 's Avonds om 8 uur is er een openlucht-bal. Al met al dus een programma om eens even naar Schagen over te wippen op een der komende donderdagen. Dringend verzoek. We hebben al veel verteld over de histo rische achtergronden van ons geliefde Cal lantsoog. Nu wordt er momenteel een studie gemaakt over de betekenis van het Vreem delingenverkeer t.a.v. Callantsoog. Vele Callantsogers en bezitters van bungalows in de jaren voor de tweede wereldoorlog zijn reeds bezocht en over hun bevindingen geinterviewd, de eerste jaren na de tweede wereldoorlog leveren nog wat moeilijkheden op. Wie van onze lezers heeft nog een hotel pension- en woninglijst van de jaren 1946 tot 1952? Deze lijsten zijn dringend nodig om de periode van '46 tot '52 te kunnen overzien en conclusies te trekken over de volgende jaren. Personen of instanties die een of meerdere „gidsen' uit genoemde jaren in hun bezit hebben worden zeer vriendelijk verzocht zich in verbinding te stellen met de redactrice van de Badbode, Zeeweg 12. Ook tips die tot het opsporen van bedoelde bladen leiden, zijn van harte welkom. Drumband. Zaterdag, 3 juli, 's avonds om 7,30 uur zal de Drumband uit Schagen een tocht door ons dorp maken. Deze band is uitgenodigd door de plaatselijke middenstand ter verho ging van de feestvreugde. Onder marsmuziek zal de route eerst naar het bejaardencentrum gaan, waar een extra nummer ten gehore gebracht wordt, daarna zal het dorp door kruist worden en aan het einde van de avond (omstreeks 8.30 uur) zal een taptoe gehouden worden op het Dorpsplein. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit evenement voor jong en oud. veel belangstelling zal trekken. Vanaf deze plaats een drievoudig hoera voor de middenstanders die het initiatief namen. De feestelijke stemming rondom het Dorps plein wordt nog verhoogd door de feest verlichting, die vele zakenpanden siert. Ook de trap is sinds zaterdag 26 juni verlicht. Een loffelijk idee van enkele leden van de feestcommissie. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten af 1,per persoon, kinde ren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtopzich ters J. en G. van Honschooten, Zuidschinkel- dijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Vakantiegenoegens. Het is zaterdagmiddag. De bedrijvigheid in Callantsoog en Groote Keeten bereikt zo tegen vier uur het hoogtepunt. Vele auto's, belast en beladen met alles wat aan zee al zo nodig is. rijden langs de dorpswegen op zoek naar de vakantie-onderkomens. Ook per autobus komen vele gasten naar Cal lantsoog. Als pakezels beladen trekken ze het dorp in. Wij vragen ons dan wel eens in stilte af, wat zouden die mensen toch allemaal meenemen? In Callantsoog en Groote Keeten zijn de middenstandsbedrij- ven rijk voorzien van een keur van artike len. Maar ja ergens zijn dat niet onze zaken. Enfin, als het onderkomen gevonden is, gaat de familie op onderzoek uit. Hier een slaap kamer voor twee personen, daar een voor drie, enz. De slaapplaatsen worden verdeeld en dan is er gelijk het nodige leven in de brouwerij. „Ik", zegt Jan, ,,ga niet bij die meid op de kamer". „En als je maar weet dat ik hier de zaak regel", wordt door moeder gespro ken. „Wat is dat", mengt vader zich in het getwist. „O", moeder weer, „die kinderen hebben altijd wat". „Nou jongens, we hebben vakantie en moe der regelt de zaak wel. Als jullie nu even helpen, gaan we direct naar zee en krijgen jullie nog een ijsje ook", de paedagogische vader aan het woord. Moeder loopt zuch tend weg en na veel geharrewar is de zaak aan kant, zijn de kamers verdeeld en gaat de familie naar zee. Nog even „kijken" voor het eten. De dag verloopt verder in volle vrede, hetgeen moeder de uitspraak ontlokt: ,,'t zijn toch wel lieve kinderen". Zondagochtend, zes uur, staan de lieve kin deren al aan de slaapkamer van vader en moeder te morrelen om te vertellen, dat het toch zulk mooi weer is en om te vragen hoe laat ze naar het strand gaan. Na eeu uur van zeuren en geroep van slapen gaan, lijkt het vader beter dat moeder het kroost maar vast eten geeft. Dan kunnen ze buiten spelen en om negen uur naar het strand. Vader en moeder zijn al even benieuwd naar het strandleven als de kinderen. Dus stipt negen uur installeert de familie zich op het strand. De badbroeken en idem pakken worden aangetrokken. Vader en moeder gaan „vlak" en de kinderen worden naar de zeekant verwezen, want daar wor den jullie pas goed bruin. Een heerlijke dag wacht, vader en moeder liggen te genieten in de zon, de kinderen spelen, komen zo nu en dan eens iets te eten of te drinken halen en vertrekken weer. Dat gaat door tot ongeveer twee uur. Dan komt een van de kevertjes vertellen, dat hij zo'n pijn in zijn rug heeft, alles brandt. De jongste van de spruiten zit te huilen aan de waterkant. Ook het plezier van de anderen is er af. Ze zijn moe, erg warm en willen maar liever naar huis. Ook vader en moe der vinden het welletjes. De hele familie ziet er uit als kreeften, de kleintjes kermen van de pijn, vaders voorhoofd is verbrand, moeder voelt haar schouders en de rest zullen we maar niet vertellen. Maar geachte lezer laat dit U niet overkomen. Beter enkele uren in de schaduw en zo nu en dan eens een kwartiertje in de zon, dan heeft U beslist meer aan de va kantie en wordt U vlugger bruin. Bovendien behoeft U zich absoluut niet te vervelen in die tijd. U kunt wat spelletjes doen, forten bouwen, zandfiguren maken, wat lezen of zo maar wat rusten.

Badbode voor Callantsoog | 1965 | | pagina 1