CALLANTSOOG Zaterdag 25 juni 1966 - No. 3. Red. - advertentie Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12-Tel. 0 2248 - 323. Abonnementen: V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. Naar de kaasmarkt. Enige maanden geleden was heel Holland in last. De kaasdragers in Alkmaar waren in staking, omdat de vergoeding die zij kregen, te gering was. Nu zou dit feit niet vermel denswaard zijn, als wij hier te doen hadden met een doodgewone markt, die uitsluitend bezocht werd door kooplieden. Maar de kaasmarkt in Alkmaar is in de loop der jaren wereldberoemd geworden. Van heinde en verre komen touristen naar het al oude Waagplein aan de voet van de historische Waagtoren de vrijdagse kaasmarkt in Alkmaar bezoeken. Het zou dan ook voor de stad Alkmaar een ramp geworden zijn, als er geen oplossing gevonden was. Maar Alkmaar zou Alkmaar niet zijn, Alkmaar stad van de Victorie, als er niet tot overeenstemming gekomen werd. Nu kan een ieder weer het kleurige schouw spel van de bekende kaasdragers met hun vol gestapelde burries gadeslaan op vrijdag ochtend van 10 tot 12 uur. Iets nieuws op vrijdag is het laten herleven van de oude ambachten, de mandemaker vlecht van twij gen en riet zijn ben, de klompenmaker fa briceert uit een brok hout een paar klompen, de suikerdecorateur boetseert de schoonste voorwerpen en de pottenbakker (ook in de Boet in Callantsoog is een pottenbakker) vormt vasen, pullen, kruiken enz. Ja als dat alles bezichtigd is, ga dan eens niet in sneltreinvaart alle winkels af, maar besteed de middag eens aan de bezienswaar digheden als kerken, musea, oude gebouwen, hofjes. Inlichtingen over de plaats van de oude gebouwen worden gaarne verstrekt door de V.V. V., die gevestigd is op het Waagplein. Er is een alleraardigst boekje uitgegeven door de Heemschut, Oud Alkmaar genaamd, dat een beschrijving geeft van vele oude huizen uit de tijd, dat de Spanjaarden en de Alk- maarders hun hevige strijd vochten. Vanaf 1 juli zijn er orgelconcerten te be luisteren in de Grote Kerk. Rondvaarten door de grachten, molentochten en een boot tocht naar Amsterdam zijn enkele evenemen ten, die aan de kaasmarkt bezoekers geboden worden. Maar ook daarover kan de V.V.V. in Alkmaar alle inlichtingen geven. Misschien een welkome afwisseling van het strandleven, of een gelegenheid Holland ook eens in stadverband te bekijken. Zeeman, geef acht! Zo juist ontvingen we de 100ste Redding boot, een orgaan van de N.Z.H.R.M. Het eerste nummer verscheen in februari 1911. Momenteel verschijnen er twee nummers per jaar, een met een jaarverslag in mei of juni en een in december met verhalen van de een of andere plaats waar een boot ge stationeerd is of was. Dit orgaan wordt toegezonden aan ieder die „redder aan de wal" is, bovendien aan begunstigers en aan die personen, die de N.Z.H.R.M. een gift ineens toezenden. Het honderste nummer vermeldt een grote lijst reddingen. Twee kotters gestrand; in het ijs bekneld; Duitse kustvaarder in moeilijkheden; Neptune vlieg tuig in zee gestort; Noors m s. Jodelta in nood, zware tocht voor de Insulinde; zo gaat het door. Wat die redding van de Jodelta betreft: De Insulinde hield „standby", omdat de kapitein en de machinist zich nog aan boord bevonden. Even na middernacht gaven ze echter te kennen, dat zij het schip wilden verlaten. De enige manier om dit te kunnen volbrengen was bij het achterschip van de reddingboot. De Jodelta had zware slagzij. Juist toen de kapitein wilde overspringen, werd de Insulinde door een breker terug geslagen. Gelukkig bleef de kapitein nog met een hand aan de reling hangen. Het was zwaar stormweer met windstoten uit het noordwesten, hoge deining en ruwe zee, voorts regen, sneeuw- en hagelbuien. Maar de Insulinde kwam terug, de tweede poging slaagde, de beide mannen zaten be houden en wel aan boord van de Insulinde. Kort na de redding zonk de Jodelta. De kapitein en de machinist waren zeer dank baar voor hun behouden redding. Nadat zij wat op verhaal gekomen waren, was hun eerste vraag: „hoe staat het met de schaatskampioenschappen in Noorwegen"? Maar ook de mannen van de Insulinde konden daar geen antwoord op geven. Zij waren vanaf 's middags twee uur onderweg, hadden geen tijd gehad om naar de radio te luisteren, laat staan televisie te zien. Zo blijft er naast het zware reddingwerk, waarvoor deze zeelieden altijd klaar moeten staan, toch steeds de blijdschap te kunnen helpen, de humor als de geredden weer in veiligheid zijn. Maar altijd is het „Zeeman geef acht, zee man sta klaar" van kracht. Zandfiguren maken. Ook dit seizoen willen we weer enkele keren zandfiguren gaan maken. Donderdag a.s. zal dit evenement voor de eerste keer plaats vinden. We menen er goed aan te doen, nu reeds mede te delen, dat ieder werkstuk door drie jury-leden beoordeeld zal worden. De deelname is vanaf de leef tijd van 6 jaar. Er zal ook een aparte be oordeling zijn voor de volwassen deelne mers. We zouden het ten zeerste op prijs stellen als niet alleen de gasten (kinderen en volwassenen) aan deze wedstrijd deel namen, maar ook de Callantsogers. In de jaren na de oorlog tot omstreeks 1956 wa ren er altijd een groot aantal Callantsogers die deze wedstrijd niet alleen het evenement van het jaar vonden, maar ook actief mee deden. De tijd van voorbereiding is bijna een week. Het strandfeest. Vrijdag 17 juni werd het eerste strandfeest in dit seizoen georganiseerd. Het was zeer warm en de animo voor het zandhopen maken was dan ook niet zo groot, als we gewend waren. Maar het was voor de enthousiaste deelnemers geen bezwaar hun beste krachten te geven. In no time waren er bergen, die met man en macht beslagen en bestampt werden om vooral maar hecht en stevig te zijn als de vloed op kwam. Helaas vielen de bergen 's middags letterlijk en figuurlijk in het water. Want juist nadat de vlaggen geplaatst waren, brak er een hevig onweer los, dat gepaard ging met verschrikkelijke plensbuien. Gelukkig waren er enkele personen, die een nat pak trotseerden en trouw bleven toe zien, hoe de vlaggen ten onder gingen. Het mooiste tafreel was aan het slot, toen nog twee zandhopen met de moed der wanhoop vochten om toch maar de eer te handhaven. Deze twee zandhopen werden nauwlettend gade geslagen door de helpers, die zeer in spanning leefden, omdat die laatste bergen juist hun families toebehoorden. De uitslag zullen we voor de goede orde nog even bekend maken le. fam. Meulenhof. 2e. de jongens Smit met assistentie. 3e. fam. Dronthem. 4e. fam. Korf. Al met al was het toch nog een gezellige dagjammer dat er geen foto's gemaakt konden worden tijdens de ondergang van de vlaggen. Autogarages. Door de gemeente Callantsoog zullen een negental garages gebouwd worden aan de westzijde van de Prévinaireweg. Naar wij vernemen zijn nog enkele van deze garages beschikbaar (de huurprijs zal f5.40 p. week bedragen). Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de gemeentesecretarie. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) af 15,— Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214.

Badbode voor Callantsoog | 1966 | | pagina 1