CALLANTSOOG Red. - advertentieMevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 -Tel. 0 2248 - 323 Abonnementen: V.V.V. - kantoor - Telefoon 02248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. De meeuwen. De eerste excursie door het Zwanenwater was een enorm succes. Er waren weer veel deelnemers, die allen genoten van dit prach tige natuurreservaat. Eerlijksheidshalve moe ten we er wel even bij vermelden, dat de wandeling bepaald geen genoegen oplevert voor personen, die slecht ter been zijn. Maar, dat zal een ieder begrijpen. Juist in deze tijd van het jaar is het Zwanenwater voor vogelliefhebbers een waar eldorado. De meeste vogels hebben hun eieren uitge broed, de jongen beginnen te fladderen en te roepen om voedsel. Er zijn in het Zwa nenwater veel vogelsoorten die in kolonies broeden: de lepelaars, reigers en talrijke soorten meeuwen. Dit behoeft geen verwon dering te wekken, want biologisch gezien telt de familie van de meeuwvogels zelfs 120 soorten. De kok- of kapmeeuw is één van de vogels, die in ons land het meeste voor komen. In de zomer is de kop donkerbruin tot zwart, om het oog is een witte ring, die sterk aftekent. In de winter trekt de bruine kleur bijna geheel weg. De zilver meeuw, 65 cm. hoog, is ook een trouwe bezoeker van onze kusten. Zomers is de vogel wit met grijze rug en vleugels, die 's winters bruin gespikkeld zijn. De sterns zijn ook zeer talrijk, o.a het visdiefje en de grote stern, maar ook de scholekster, die tot de pleviersoorten behoort, is een grote gast in deze streken langs de Noordzee. Zoals we reeds mededeelden broeden de meeuwen in kolonies. Het mannetje ver overt eerst zijn eigen broedplaats door net zolang met de buurman te vechten tot deze buiten het bereik van de snavel zelf een kuiltje gevonden heeft. Daarna maken het mannetje en het wijfje samen een nest, zij broeden om beurten doorgaans op 3 eieren en verzorgen samen de jongen, die na vijf weken even groot zijn als de ouders. Maar hun jeugdkleed behouden zij tot ongeveer 3 jaar. De jongen komen in een dicht dons pakje ter wereld, blijven in of bij het nest tot zij kunnen vliegen. Maar nog geruime tijd daarna blijven de ouders het kroost voeden. Dit komt doordat het voedsel hoofdzakelijk bestaat uit vis, dat voor de jongen nog moeilijk te vangen is. Taferelen tussen jonge en oudere vogels zijn aan de orde van de dag in het Zwanenwater. Maar waagt men zich te dicht bij de broedkolonie, dan kan men een geduchte aanval van de familie te incasseren krijgen. De snavel, die vrij scherp is, doet direct een aanval op het hoofd van de indringer. Mocht dat niet helpen, dan worden er klappen met de vleugels uitgedeeld. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Die tweede zou in dit geval beter een stevige stok kunnen zijn om de vogels af te weren. Toch is een bezoek aan een dergelijke broedkolonie meer dan de moeite waard. Grote viswedstrijd. Op het strand in Callantsoog zal op zater dag 2 juli de eerste grote viswedstrijd ge houden worden voor allen, die de zeehen gelsport als hobby beoefenen. Deelnemers aan deze wedstrijd kunnen zich tot uiterlijk zaterdag 2 juli, 's middags 4.30 uur, melden bij de heer W. v. d. Berg, Abbestederw. 6 in Callantsoog. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50 inclusief circa 50 zeepieren. Er zijn bijzonder mooie prijzen, de hoofd prijs is een zeehengel met zeemolen ter waarde van ongeveer f 100. De deelne mers worden om uiterlijk 5 uur 's middags verwacht in strandpaviljoen Smit, overgang Abbestederweg. Om 5.30 uur wordt het sein gegeven om de hengels in zee te wer pen (d.w.z. de lijn, voorzien van aas). Na een uur wordt van plaats gewisseld om een ieder zoveel mogelijk kansen te geven. Een regelement wordt uitgereikt voor de wed strijd een aanvang neemt. Alle zeehengelaars wensen we een sportieve wedstrijd. Het weer. Nou nou, het was me het weertje dan wel de laatste dagen. Maar wat wil je, de eerste helft van de maand juni was zo uitzonderlijk mooi, dat een kleine depressie wel verwacht kon worden. Vanmiddag, dinsdag 28 juli, stapten we nadat we het grootste gedeelte van de Badbode geschreven hadden, eens welgemoed langs Callantsoger wegen. We wilden zien, hoe de badgasten zich trachten te vermaken. Maar U kunt het geloven of niet, hoewel er geen bungalow onbezet is, bleek er prak tisch niemand de moed te hebben eens lekker tegen de storm in te wandelen. Integendeel, de enkele gasten die wij tegen kwamen, liepen diep in de kraag gedoken met ge zichten rond, alsof de storm nog beginnen moest. Bij diverse eet- en drinkhuisjes was het doodstil. Geen ijs etende kinderen, geen patat verorberende jongens en meisjes, geen gezellig koffie drinkende ouders, het was als een zondagse winterdag. Onwillekeurig scho ten we in de lach, hetgeen tot de uitwer king had, dat een ouder iemand in stomme verbazing stond te kijken, alsof hij zeggen wilde „hoe kun je met dit weer nog lachen, hoe kun je zonder winterjas lopen alsof het hardje zomer is." Nou dat is het toch. We denken aan een mopje, dat we een dezer dagen hoorden. We willen het gaarne mede delen voor het geval het nog eens een paar dagen .slecht weer mocht zijn. Weet U, geachte lezers, het verschil tussen een optimist en een pessimist? Een pessimist zegt direkt„Wat een pest, die mist", maar van een optimist hoort men „Trekt wel op die mist". Zo is het met dat beetje storm en regen ook. Na een paar dagen verdwijnt de depressie en wordt het weer zonnig warm weer. Het is natuurlijk jammer als in de vakantie de zon niet buiten schijnt, maar kom, in huis blijft het zonnetje altijd, als er maar medewerking aan gegeven wordt. Gedurende de afgelopen winter hebben we door omstandigheden nogal wat afgereisd in wintersportcentra. De sportieve enthou siasteling gaat naar dergelijke streken om te skiën, de minder sportieve om lekker bruin te worden. Wij reden door Zwitser land Oostenrijk, Liechtenstein, Zuid-Duits- land, maar van zon was geen sprake. De bergen lagen in een dichte mist of zagen er dor en doods uit, de sneeuw was ge smolten. Toch waren vele mensen, althans degenen, die wij spraken, best tevreden. Zij waren met vakantie, het weer was niet bij de hotelprijs inbegrepen. Zij maakten ervan wat ervan te maken was. Eerlijksheidshalve moeten we er dan nog bij vertellen, dat dit in die wintersportcentra veel moeilijker is, als in ons kleine landje, waar afstanden naar grotere plaatsen geen rol spelen. Maar denkt U zich eens in dat U eerst eens 100 kilometer moet rijden om een aardig plaatsje te vinden, met de risico's dat het öf wel kan opvriezen öf wel dat er een dichte mist tussen de bergen gaat hangen. Daar is het nu bepaald niet de streek om te denken trekt wel op die mist. Vakantiegangers, we wensen U toe dat U onder de meest slechte weersomstandigheden toch van Uw vakantie weet te genieten, omdat U zich voor ogen houdt; „trekt wel op, die mist".

Badbode voor Callantsoog | 1966 | | pagina 1